דמוקרטיה רעועה

הפתרון למשבר שאליו נקלעה ישראל: הפרדה בין דת למדינה
תמונה של צבי
צבי חזנובסקי

הרפורמה המשפטית שמובילים השר לוין והח"כ רוטמן הביאה לגל של מחאות והפגנות ברחבי הארץ. השסע והפילוג בעם ישראל הולך ומעמיק, וגם אני, שמעולם לא תמכתי באופן מובהק באף צד במפה הפוליטית, חש צורך להשמיע את קולי.

ראשית אומר שאינני מאמין בשיטת הבחירות "הדמוקרטיות" בישראל. לדעתי, ישראל אינה מדינה דמוקרטית. כיצד דת ומדינה יכולות לדור בכפיפה אחת?! לאילו חוקים או הוראות עליי לציית? לחוקי המדינה או לחוקי הדת? כל עוד זהו המצב הקיים – לא אצביע בבחירות.

לשיטתי, דמוקרטיה אמיתית מתקיימת כשיש הפרדה בין דת ומדינה. המועמדים ברשימות השונות צריכים להיבחר על פי כישוריהם והתאמתם לתפקיד. ניתן לעשות זאת על ידי הקמת מועצת עם שתגדיר את התפקידים והקריטריונים לתפקיד (מה שנקרא Job description ). כל מועמד שירצה בכך, יציג את מועמדותו וייבחן בהתאם לדרישות התפקיד. תהליך זה ימנע ממועמדים בעלי עבר פלילי, או כאלה העומדים למשפט פלילי, או מבעלי ממון ומפעילים עסקנים למיניהם להיבחר. הציבור יוכל לבחור מועמדים ראויים, ולא מתוך תסכול או שטיפת מוח.

הדברים האמורים נכונים לא רק לגבי ישראל, אלא גם לגבי דמוקרטיות אחרות בעולם! ההיסטוריה מלמדת שמנהיגים עלולים להוביל לאסון גם בחסות הדמוקרטיה: מוסוליני, סאדם חוסיין, קדאפי, חומייני, פוטין וכו'. נתניהו, מסיבותיו האישיות, מוביל לדיקטטורה כאן, בישראל!

כדי שאשתתף בבחירות ואממש את זכותי האזרחית, אני דורש לדעת מי המועמד ומהם כישוריו, והאם בכוונתו להפריד בין דת למדינה.

זו דעתי, אשמח לקרוא את תגובותיכם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. פתרון למשבר חייב להיות בעל היתכנות לביצוע. בכנסת ישראל (הריבון) יושבים 32 ח"כים ממפלגות דתיות. סביר להניח שאחרי הבחירות הבאות ישבו בכנסת 40 ח"כים דתיים. הם לעולם לא יצביעו על הפרדת הדת מהמדינה. אם הכנסת לא תצביע עבור ההפרדה – זה לא יהיה. על כן הצעתך אינה ישימה ויותר מכך – אין לה סיכוי להתקבל אפילו אי שם בעתיד. אם אינך מוכן להצביע בבחירות – שיבושם לך. העדת על עצמך שהנך עוסק בנדל"ן בקנדה. אולי (אם עוד לא עשית אלוקיישן) כדאי שתעבור לקנדה. שם אומרים שהמדינה מופרדת מהדת. שם בוודאי תוכל להצביע.

  1. תודה על תגובתך. לפי מה שכתבת אתה מרים ידיים ונותן לדתיים לישלוט על חייך!!
   ומה הקשר למקום מגוריי?

  2. אם לא תהיה ברירה נעבור מפה. אבל זה יהיה יום עצוב ביותר. חלום שנמחק.

 2. זה הגיוני, אבל לצערי הרב זה לא ישים במדינה כמו שלנו. אפילו צרפת הנאורה שכחלק מהמהפכה הצרפתית הם הפרידו את הדת מהמדינה, היום הם בשוקת שבורה ולא יכולים להתמודד עם גל המהגרים הגדול ששוטף את המדינה ולא ניתן להכיל את זה עליהם.(לדעתי הם עדיין לא סיימו את המהפיכה, או שהם צריכים לעשות מקצה שיפורים שיתאימו למציאות של היום, מה שהיה נכון לשנת 1789 אינו נכון להיום).

 3. מאמר קצר ולעניין. או שיעשו הפרדה או שהמדינה תלך לאבדון. כל התפשרות רק תאיץ את ההרס

 4. גם לפי המאמר שלך אין סיכוי, הרי כבר הסתבר שגם האלטרנטיבה לא יכולה להגיע לשלטון בלי מפלגות דתיות

 5. מוכרחים הפרדת דת ממדינה!! אחרת שום דבר לא יעבוד!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

פרה בשדה

חץ בענף רפת החלב

השפעת נזקי המבצע והחלטות האוצר על ענף רפת החלב

תמונה של נוח

לא רק מכות

מבט אל אירועים שבהם נהרגו ערבים

צילום של יוסי

גזירה משמים?

איך לרתום תהליכי שינוי שכבר קורים בחברה החרדית