התייחסות השלטון והציבור למעשי טרור משני הצדדים

האם ערבים הם, בעיקרון, יותר טרוריסטים מיהודים? (2)
תמונה של נח
ד"ר נח שמיר

לאחר הרצח הנורא של שני הצעירים הישראלים, ביצעה מיליציה טרוריסטית יהודית פוגרום בכפר חווארה. הפורעים היהודים ניסו לשרוף שמונה בתים על יושביהם (המשפחות חולצו על ידי חיילי צה"ל), רצחו תושב פלסטיני חף מפשע, פצעו עשרות תושבים אחרים, הבעירו עשרות מכוניות וגרמו לנזקים קשים אחרים.

מקרב שורות הקואליציה, כולל ראש הממשלה, נשמעה הקריאה "לא לקחת את החוק לידיים", אך גם הובעו הבנה והשתתפות בטענה "שאין לדון אנשים בעת צערם", וחמור מכך, הובעה הזדהות עם מעשי הפורעים – ח"כ צביקה פוגל אמר שהם השיגו את ההרתעה הדרושה, והשר סמוטריץ' קרא למחוק את חווארה, אבל שצה"ל יבצע את המשימה ולא המתנחלים, כלומר לשיטתו, הפורעים עשו את העבודה הנכונה, במקום הצבא. אף אחד, כולל מהאופוזיציה (אם איני טועה), לא קרא להם טרוריסטים ולא חזר על הדרישה להגדיר את "נוער הגבעות" ארגון טרור. צריך לציין שהפוגרום הזה בוצע על ידי קבוצה גדולה יותר ממה שמכונה בשם המכובס "נוער הגבעות".

את מאמרי הקודם בנושא טרור ערבי וטרור יהודי, כתבתי לפני האירועים בחווארה – הרצח הנורא של שני הצעירים היהודים והתגובה האלימה שלוחת הרסן של המתנחלים. המאמר פורסם יום לאחר הפוגרום, ולתדהמתי, איש מהמגיבים, כולל המלומדים שהביאו סימוכין מההיסטוריה (הגם שאין לכך קשר ישיר לשאלה המועלית במאמר), לא טרח להזכיר את הפוגרום ולהתייחס אליו, אף שהשאלה של השוואת האירועים האלה לטרור הערבי היא לב ליבו של המאמר.

אירועי חווארה הם הטריגר לכתיבתו של מאמר זה, אך תחילה אבקש להשלים היבט מסוים שעסקתי בו במאמר הקודם. כמה אנשים שקראו את טיוטת המאמר, וכפי שגם העיר אחד המגיבים, טענו שלוחמי האצ"ל והלח"י כמעט לא פגעו באוכלוסייה אזרחית, בניגוד לטרוריסטים הערבים שפגעו גם בכוחות הביטחון וגם באזרחים בכל השנים מאז הכיבוש. סטטיסטית, זה ודאי נכון, אף שהיו כמה פיגועים משמעותיים, כמו הפיצוץ במלון המלך דוד (על ידי האצ"ל) והרצח הנורא של הרוזן ברנדוט (על ידי הלח"י) בידיעת, ואולי בהנחיית, יצחק שמיר.

הסיבה להבדל היא ברורה. בתקופת המנדט לא הייתה בישראל אוכלוסייה אזרחית בריטית גדולה, בניגוד למצב בישראל ובשטחים היום. תארו לכם תרחיש דמיוני, שבו קהילה ענקית, אוונגליסטית בריטית, המונה מאות אלפי אנשים, מחליטה להתיישב בגליל, סביב העיר נצרת, הקדושה לנצרות. מאוחר יותר, הקהילה הזו תחתור לסיפוח הגליל לבריטניה, כיוון שהגליל אמור להיות שייך לנוצרים ולא ליהודים. נשאלת השאלה, האם בסיטואציה הזו היו האצ"ל והלח"י פוגעים באוכלוסייה הזו ומבצעים כלפיה מעשי טרור, כדי לגרום לה להסתלק ולחזור לבריטניה? אין לי הוכחה לכך, אבל בהכירי את התנהגות שני הארגונים האלה, אני מניח במידה רבה של ודאות שאכן כך הם היו נוהגים.

קראתי לאחרונה את מאמרו המצוין של פרופ' דרור פייטלסון (מדעי המחשב באונ' העברית), "מי כאן טרוריסט, ואיך מודדים את זה?" (דה מרקר, 4.1.2023). פרופ' פייטלסון מגדיר, תחילה, מהו טרור: "פגיעה בחיילים הכובשים היא גרילה. פגיעה חסרת הבחנה באזרחים היא טרור", הגדרתו זו מקובלת גם עליי. בהמשך הוא מנתח את הנתונים הסטטיסטיים החשופים לציבור, על ידי השוואת מספר האזרחים שנפגעו באופן חסר הבחנה עם מספר החיילים שנפגעו באופן מכוון. לפי נתונים אלה אפשר למקם את הפעולות על ציר שבין מאבק לגיטימי לבין טרור. המסקנה של פרופ' פייטלסון ברורה: "בתחילת המאה, בתקופת האינתיפאדה השנייה, ניתן לומר שהפלסטינים הפעילו טרור לפחות חצי מהזמן, בעוד ישראל נמנעה במידה רבה מהרג חסר הבחנה. אבל בשמונה השנים האחרונות, ובפרט במבצע צוק איתן, היחסים התהפכו. ההרג חסר ההבחנה שמבצעת ישראל עלה מכ-10% לכ-40%. לעומת זאת, ההרג חסר ההבחנה שמבצעים הפלסטינים ירד מיותר מחצי לפחות מרבע. במקביל הם התמקדו באופן מובהק בפעולות נגד כוחות הביטחון".

כל זה נכתב, כמובן, לפני הרצח והפרעות בחווארה שביצעה מיליציית המתנחלים במשך שעות, בלי שצה"ל הצליח (ולא ברור כמה השתדל) למנוע אותן. בצדק מדברים כל העת על הנרצחים היהודים, אבל בקושי מזכירים שנרצח גם ערבי חף מפשע, שנפצעו עשרות רבות מתושבי הכפר, ושהצבא חילץ שמונה משפחות מבתים שהפורעים הבעירו על יושביהם.

הפעולות שיכלו להיעשות – החרמת כלי נשק מהפורעים ואז ביצוע בדיקות בליסטיות שמשייכות את כדורים שהרגו ופצעו לרובים האלה. למעשה, נעצרו ואחר כך שוחררו רק מי שהתנגדו לכוחות הביטחון. לא אלה שהשתתפו בפרעות. מובטח עכשיו (גם בלחץ אמריקאי) תחקיר מקיף והעמדה לדין. מניסיון העבר, אין מורשעים כבר זמן רב בתהליכים האלה. האמריקאים מנו מעל 400 התנכלויות בכוח מצד מתנחלים בפלסטינים בתקופה האחרונה, ולמיטב ידיעתי איש לא הועמד לדין וודאי שלא הורשע. אין לי ציפיות שהמאמץ המושקע בלכידת המחבלים שרצחו יהודים יושקע במידה דומה במציאת הטרוריסט היהודי שרצח ערבי, וגם לא באלה שניסו לשרוף חיים משפחות פלסטיניות.

הגדרתם של הפורעים האלה כטרוריסטים היא גם בעלת משמעות אופרטיבית. הכלים שיש לצה"ל ושב"כ לפעולה נגד טרוריסטים ערבים הם שונים ועוצמתיים בהרבה מאלה שיש לחטיבה היהודית, וזאת בגלל הסירוב להגדיר את "נוער הגבעות" כטרוריסטים. עכשיו, כשלחבורה הזו יש גב תומך, בשר מבשרם בדמות השרים סמוטריץ' ובן גביר, אין סיכוי שהדבר הזה יקרה. לסיכום, ברור, לדעתי לפחות, שההתייחסות לטרוריסטים ערבים שונה לחלוטין מההתייחסות לטרוריסטים יהודים, הן מבחינת פעילות הצבא, המשטרה והשב"כ מולם, והן מבחינת הציבור והתקשורת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. מאמר חשוב. דברים כדרבנות. ניתוח נכון מאד של המצב. ברור שהתייחסות מוסדות המדינה היהודית לטרוריסטים יהודים היא אחרת לגמרי מההתייחסות לטרוריסטים ערבים. כך צריך להיות. אצל היהודים אין שהידים. נכון שיש ל"חבורה הזו" גב תומך חזק – 14 חברי כנסת שרובם נבחרו כתגובה להתגברות הטרור הפלסטיני. זה המצב. צריך להבין – זה או אנחנו או הם. אין באמצע.

  1. למגיב: טוב, ברור שאני לא מסכים אתך. אני קצת מרחם עליך אם אתה מאמין שהאופציה היחידה שלנו היא לחיות על חרבנו לנצח.

  2. לגופו של עניין, האם אני רואה כאן הצדקה של טרור יהודי? הם בהחלט לא צריכים להיות שהידים, כי הצבא והשלטונות איתם, אז למה להם למות?

 2. חשוב מאוד שיש גם אנשים כמוך שחושבים אחרת מהרוב. כל הכבוד לך. זאת דמוקרטיה ואוי לנו אם נדכא דיעות מנוגדות לרוב.

  1. לח: תודה, אבל אני לא מאמין שהרוב חושב שלא צריך לטפל בטרוריסטים יהודים (כולל רוצחים) ולמעשה, כחלק מהמאבק לעודד טרור יהודי. זוהי כניעה של המערכת לשלטון הנוכחי.

  1. נכון מאד. טרוריסט הוא טרוריסט. טרור מוגדר כפעילות רצחנית חשאית נגד אוכלוסיה אזרחית או יחידות צבא.
   מה שאנו קוראים נוער הגבעות או "טרור יהודי" איננו טרור קלאסי. אילו הן התקפות גלויות, ביום או בלילה, בדרך כלל של תוקפים רבים על אתרים אזרחיים ערבים תוך כדי זלזול בחוק, תקיפת חיילים ישראלים, גרימת נזק אדיר לתדמית ישראל בכל הכיוונים ועוד. זה אינו טרור ואין להתייחס כך לתופעה חמורה זו. זוהי המרדה של אוכלוסיה מוכרת נגד המדינה וכוחות הביטחון ויש לטפל בכך ובכל חומר הדין.

   1. למגיב: לא ידוע לי שטרור מוגדר רק כפעולה חשאית. חלק גדול מהפיגועים של הפלסטינים בוצעו בגלוי ולאור יום והם היו טרור לכל דבר ועניין. זה שהפוגרומיסיטים בחווארה רצחו ערבי וניסו לשרוף משפחות בתוך בתים בגלוי, לא מפחית מהטרוריסטיות של מעשיהם. איך שלא תגדיר את זה, אני מסכים למסקנה שלך.

 3. אתה צודק אבל הבעיה היא שבצד השני אין כאלה שחושבים כמוך כלפינו היהודים

  1. מנשה, אני חושב שאתה טועה. יש לא מעט ערבים ישראלים (ודיברתי עם לא מעט) שחושבים כך. לגבי פלסטינים בשטחים, אני לא יכול לומר מכלי ראשון. בכל מקרה, בוא נניח שאין כאלה. זה מצדיק את מה שכתוב במאמר?

  2. אתה צודק. שואל נח שמיר בכותרת מאמרו: האם הערבים הם יותר טרוריסטים מיהודים? התשובה היא כן. הטרור והשוהאדה הם חלק אינטגראלי מתרבותם ומדתם (עיין ערך דין מוחמד בסייף ותרבות נקמת הדם) של הערבים. אבל זו רק לשון המעטה. למעשה הערבים הם הרבה יותר טרוריסטים מהיהודים. באיכות הטרור אבל יותר מזה בכמותו.

 4. אם אכן תאושר המהפכה החוקתית, החוק יפלה בעוצמת בין ישראלים לפלסטינים

 5. עולה כעת בעיה יותר אקטואלית
  יחס שונה למפירי חוק )לכאורה( משמאל
  לבין מפירי חוק מקרב תומכי הממשלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן