שנאת חינם תביא לחורבננו

תהיות לגבי עתידה של מדינת ישראל הדמוקרטית
תמונה של אליהו
אליהו וידן

את משל העקרב והצפרדע רובנו מכירים: עקרב וצפרדע רצו לצלוח את הנהר. אמר העקרב לצפרדע: "העביריני-נא לגדה השנייה". אמרה הצפרדע לעקרב: "תבטיח שלא תעקצני?" ענה לה העקרב: "מה פתאום? הרי שנינו נטבע". הסכימה הצפרדע. אולם באמצע הנהר עקץ העקרב את הצפרדע. שאלה הצפרדע: "למה עקצת אותי? עכשיו שנינו נמות", ענה העקרב: "כי זה מה שאני עושה, זה הטבע שלי".

והנמשל: הצפרדע הם החילונים, המסורתיים וגם הדתיים הליברלים. העקרב הם החרדים. ככל שגדל משקלם של החרדים לעומת מספרם של הישראלים בגילי העבודה והלחימה, כך יתקרבו לאמצע הנהר יותר לומדים ומתפללים, ופחות עובדים ולוחמים מכפי שיכולה המדינה לשאת.

האם יהיה העקרב מוכן לטבוע על קידוש השם, באומרו תמות נפשי עם חילונים? האם עד כדי כך טחו עיניהם של רבני ישראל, העם החכם מכל העמים, מראות ומהבין שמרוב שנאת החינם, שבתוכה הם מתפלשים, מקרבים הם את חורבנם שלהם?! או שמא יימצאו חכמי אמת, כפי שקמו בעבר לעם היהודי, ויתעשתו, על אף אמונתם או מכוחה?

קשה לשער מראש את צורתו של החורבן הממשמש ובא. האם יהיה זה אסון ביטחוני? התרסקות כלכלית? חזרת האשכנזים לאשכנז? בריחת תעשיית ההיי-טק בעקבות הדולר, או שמא הכול כאחד? נקווה רק שהכותל המערבי ומערת המכפלה יישארו בידינו כדי שיהיה איפה לומר קדיש, או מה שאומרים במקרים כאלה.

קשה לשער מתי יתרחש החורבן, בעוד שנתיים, חמש או עשר שנים? האם יהיה זה תהליך מתמשך או בשיטת הזבנג וגמרנו? אני יכול רק להניח שעקב גילי המתקדם לא אחווה אותו, וטוב שכך, אבל ילדיי, מה יהא עליהם?

אם לשפוט על פי עברנו המפואר – אנו בדרך חזרה לגולה, לעוד אלפיים שנה, אבל מי סופר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. ברשותך תיקון לאנלוגיה של העקרב:
  מכיון שמוצא משפחתי ממאה שערים יש לי קצת תובנה אישית לגבי הראש החרדי.
  2 דברים:
  החרדים בטוחים שהם עושים את הנכון בעיני אלוהים ולכן אין סיכוי שהוא יתן להם "לטבוע".
  המדינה הציונית על צבאה וכ' היא בעיניהם חילול השם ואם היא תטבע, זה רק לטובה, כי היא מעכבת את הגאולה. בינתיים (עד הגאולה משמיים) הם ישגשגו יפה מאד בארץ כפי שהם, וכפי שהיו תחת העותומנים וכ' .
  כמו שעלינו לחשוב על הערבים (להבדיל) מתוך הראש הערבי, כך עלינו לחשוב על החרדים מתוך הראש החרדי.
  רוב הטעויות שאנשים עושים נובעות מהקרנה במקום להיכנס לראש הזולת.

 2. אביבה כבודה (דלעיל), מוצאי מעל יד שעריים, רחובות. לא מאה שערים, אבל שני שערים על בטוח.
  אם כל החרדים אכן בטוחים בדרכם, יכבד היושב במרומים ויספיק להם מזונותיהם ושאר צרכיהם, כפי שעשה לאבותינו 40 שנה במדבר.
  כנראה שנכונה המקובלה שהחרדים הקיצוניים, אינם נעזרים בכלום מתמיכת המדינה. והם מתקיימים. ממה? כנראה ממן ושלו בעתם.
  יוגשו המן והשלו לקבלת הכשרי בגץ ושאר הכשרים מוכשרים ויאכלו ישרים וישבעו וגם לנו ירווח.

  אבל החרדים אינם צוררינו היחידים. ציבור גדול המתכנה בשמות שונים הנסחף כעדר לעבודת האלילים של סגידה לעגל הזהב (ו"רעייתי"), שונא אותנו בכל מאודו. איך זה יפתר?
  ולכותב הרהוט – אולי הפתרון הוא כי גם אנו כולנו נתחרד, בקורס הסבה מזורז וירווח לנו.
  תודה

 3. נניח מישהו רוצה להפוך את המדינה לדיקטטורה, האם מישהו שמתנגד לכך הוא שונא חינם?

  1. שנאה – כן. בוודאי. אבל למה שנאת חינם? אנו לא בדרך לגולה. עשינו זאת עוד יותר קל. הבאנו את הגולה אלינו לכאן.
   מה לדעתך – האם זה גורל שכבר נגזר עלינו אחרי 130 שנות ציונות או שיש סיכוי שנצא מזה?

 4. מסכים שזה מה שכנראה יבוא עלינו
  אבל לקרוא לזה שנאת חינם זאת טעות והטעייה

 5. בתשובה לשאלה: האם יש סיכוי שנצא מזה?
  כן, אבל רק אחרי משבר חזק ושידוד מערכות קוגניטיבי אצל החרדים והמשיחיים. הקואליציה מונה 64 מנדטים, ב- 5 סיעות שכל אחת מהן יש לה רק מה להפסיד אם "נצא מזה".
  – החרדים כל מה שהם רוצים זה קיום שלושת הלאווים: לא גיוס, לא לימודי ליבה ולא לפרנסה בכבוד בעולם המודרני. הפרנסה לדידם – תרומות ותקציבים מן המדינה ומהציבור.
  – המשיחיים, או הציונות הדתית – לגביהם ציונות היא נדל"ן – השתלטות על שטח ארץ ישראל תוך סילוק הערבים בכוח החרב, או על גבי רכב. הקרע מן העם לא מעניין אותם. החילוניים והפריוולגיים הם האויב. שיכניסו דולרים או שיסעו לאמריקה.
  – חברי הליכוד – שהם עדת קרנפים שמקדשים את שלטונו לנצח של ביבי, שמבטיח לכל אחד כבוד ויקר כשרים ופונקציונרים, שיעשו הכל כדי לשמר את ביבי ואת עצמם בשלטון.
  לכל אלה אין סיבה לוותר על המהפכה המשטרית. המהפכה מבטיחה לכל אחד הסקטורים הנ"ל את מלוא תאוותו. הם לא נעלבים כאשר קוראים להם: "בושה, בושה, דיקטטורה". זה מה שהם וטוב להם בכך. לפי התחזיות הדמוגרפיות הם גם יישארו בשלטון לעד ולנצח. זאת, כל עוד לא תתפרק המערכת הכלכלית והביטחונית. הפריוולגיים יממשו את הפריווילגיות שלהם במדינות הים, הכלכלה תתמוטט, הביטחון יתערער. הטייסים יישארו בבית, במקום לסכן את חייהם עבור דיקטטורה תיאוקרטית. המילואימניקים יקבלו גימלים מהרופא, זאת מעולם לא הייתה בעיה.
  תיאורטית, לפני החורבן יכולים לקרות שני דברים, בכל זאת חברי הקואליציה הם מרושעים אבל אולי לא כולם מטומטמים.
  א. החרדים יחליטו להיות כאחד האדם בעולם המודרני וכאחיהם בגולה, לוותר על שלושת הלאווים לעיל ולחזור למורשת המפד"ל של פעם. קשה להאמין, אבל כנראה שהם באמת מאמינים שאלוהים יעזור להם בעת צרה. הלקח של השואה לא נלמד.
  ב. יימצאו בין חברי הקואליציה 5 פוליטיקאים עם שאר רוח וגדלות נפש שיהיו מוכנים לסכן קריירה פוליטית שאינה מוסיפה להם כבוד, ולהחזיר את הקואליציה למקומה הנכון באופוזיציה, ואת ביבי ומשפחתו לבית הכלא או לנידוי. קשה להאמין שזב יקרה. אנשים קטנים קרובים אצל עצמם. מצד שני לזכותם עשויה להירשם חזרתה של ישראל כאור לגויים, כסטארט-אפ ניישן וכבעלת מערכת משפט מפוארת שכבודה הולך לפניה בארבע כנפות תבל.
  אמן, כן יהי רצון.

 6. יפה כתבת, כרגיל. זה בהחלט הולך לכיוון של יתרון דמוגרפי עבור העקרבים. אם עד היום הייתי סבלנית, כחילונית, כלפי דתיים, נו מור. אפס סובלנות. חייה ותן לחיות זו הדת שלי ואני אלחם עליה. הפתרון: מדינה אחת לשלושה עמים. מחכה לרשימה הבאה שלך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן