שבעת המופלאות

תובנות מביקור באיחוד האמירויות
תמונה שלניצה
פרופ' ניצה נחמיאס

לאחר התלבטויות רבות וניסיונות שכנוע אינטנסיביים, הצטרפתי גם אני לעשרות אלפי הישראלים שטיילו, מטיילים, או יטיילו באיחוד האמירויות. עד לא מזמן טיול כזה היה דמיוני לחלוטין, היום, לאחר שלוש שעות טיסה, אתם בעולם אחר. התובנות, לתייר הישראלי, מביקור באמירויות הן בחלקן מפתיעות ובחלקן צפויות.

איחוד האמירויות היא מדינה פדרלית המורכבת משבע נסיכויות, שלכולן יש חוקה המקנה לכל נסיכות בית מחוקקים עצמאי ורשות שופטת עצמאית. יש הפרדה בין הרשות הפדרלית לבין הרשות המקומית. החוק האמירותי הוא חוק חילוני המבוסס ברובו על החוק המצרי, אבל יש בו גם חלקים דתיים שמקורם בשריעה, והם ברובם מתייחסים לחוקי משפחה. שליט האמירויות היה שייך' חא'ליפה שנפטר ב-2022, ואת מקומו תפס אחיו למחצה, מוחמד בן ח'אליפה.

מה אנחנו באמת יודעים על איחוד האמירויות? למרות עושרה האגדי ניצבים בפני איחוד האמירויות בעיות ואתגרים לא פשוטים. החשובים שבהם: קצב גידול אוכלוסייה מואץ וההתמודדות עם הוצאות אנרגיה גבוהות מאוד. הממלכה מתמודדת עם התחממות כדור הארץ באופן קשה יותר מרוב מדינות העולם, זאת בעיקר עקב המחסור הגדול במים, וקיים בה שילוב אכזרי של טמפרטורות גבוהות, עלייה במפלס מי הים, בצורת קשה וזיהום אוויר כבד. במדד בינלאומי של זיהום אוויר, איחוד האמירויות נמצאת במקום 29 מתוך 193 מדינות. מקום גבוה במיוחד. זיהום האוויר נובע בעיקר מהמכוניות הרבות הממלאות את כבישי הממלכה. כדי לפתור, חלקית, את הבעיה נשתלים מדי שנה מיליוני עצים ברחבי הממלכה, אולם פעולה זו טרם הביאה לשינוי ממשי במצב.

בעיות נוספות הקשורות לאיכות הסביבה הן סכנה ממשית לביולוגיה סביבתית, שמשמעותה סכנת הכחדה לזנים מסוימים של בעלי כנף, זוחלים וצמחים המיובאים, או הנודדים לאמירויות, ואשר אינם יכולים לעמוד בתנאי האקלים הקשה במקום. בשל האקלים המדברי והחום הכבד השורר בה, אי-אפשר לייצר או לגדל מוצרים רבים והממשלה חייבת לייבא אותם.

בעיה מטרידה נוספת, הקשורה למחסור במים, היא בעיית מי השתייה. רוב המים אינם מי תהום, אלא מים מותפלים. התפלת המים נעשית בתהליך של חימום, דבר המצריך שימוש רב בחשמל.

אציין גם את הפגיעה בענף הדיג ששימש בעבר מקור פרנסה לרבים מתושבי הממלכה. לפני "עידן הנפט" ההכנסה העיקרית של תושבי האמירויות הייתה משליית פנינים ודיג. ברם שינויי מזג האוויר, ההתחממות הגלובלית ודיג יתר גרמו לירידה ניכרת בכמות הדגים, ולפגיעה בפרנסתם של הדייגים.

אתגר חשוב נוסף העומד בפני תושבי איחוד האמירויות וממשלתם הוא סילוק האשפה והטמנתה. איחוד האמירויות נחשבת ל"יצרנית מספר 1 של פסולת בעולם". כמות הפסולת לנפש המיוצרת בממלכה היא מהגדולות בעולם! הממשלה אומנם משתדלת להילחם בתופעה, אך עד כה ללא הצלחה.

לעומת זאת, אין ספק שאיחוד האמירויות נמצאת במיקום גבוה במדד ההכנסה השנתית לנפש, וזו עובדה המשמשת אבן שואבת למיליוני עובדים זרים הנוהרים אליה בהמוניהם. ההכנסה לנפש באיחוד האמירויות עומדת על 71,000 דולר לשנה, לעומת 44,000 דולר לשנה בישראל. כדאי להשוות זאת להכנסה לנפש בקטאר, העומדת על 92,000 דולר לשנה, ולסעודיה שבה ההכנסה לנפש עומדת על 46,000 דולר לשנה, כמעט כמו אצלנו.

אי-אפשר שלא לראות את הפריחה הכלכלית של איחוד האמירויות. הממלכה הפכה להיות המרכז והלב של המסחר במזרח התיכון, ורוב החברות הגדולות נמצאות ועובדות שם. בשנת 2019, לפני יותר משלוש שנים, התוצר הלאומי הגולמי השנתי באיחוד האמירויות עמד על 421 מיליארד דולר! מספר התושבים עמד על כ-2 מיליון תושבים וכ-11 מיליון עובדים זרים! לשם השוואה, בישראל בשנת 2021 עמד התוצר הלאומי הגולמי על 488.5 מיליארד דולר! ומספר התושבים מעל ל-9 מיליון.

למשקיעים באיחוד האמירויות מציעה הממלכה הטבות מפליגות: המשקיע יכול להיות הבעלים של החברה במאה אחוזים; הממשלה אינה דורשת מס חברות או מס הכנסה מהחברה, ואולי חשוב יותר מכול, הממשלה מאשרת למשקיע להוציא את כל רווחיו וכספו אל מחוץ לממלכה, ללא כל תנאי או הגבלה. אזור שדה התעופה של דובאי מוכר כאזור סחר חופשי, והקניות פטורות ממס! נוסף על כך, האזור המסחרי של דובאי נמצא קרוב מאוד לשדה התעופה ומאפשר נוחיות רבה לאנשי עסקים הבאים לדובאי בטיסה.

אין ספק שאיחוד האמירויות היא מקום "ידידותי למשתמש", בתנאי שלא נתפסת מבצע עבירת תנועה. כל מי שמבצע עבירת תנועה או כל הפרה אחרת של החוק צפוי לעונשים כבדים, לרבות עונשי מאסר על עבירת תנועה. ורצוי לא לשכוח שיש באיחוד האמירויות עונש מוות בגין עבירות סמים, אפילו קטנות.

לסיכום, איחוד האמירויות היא מקום מעניין, ייחודי, ידידותי מאוד לאנשי עסקים, ויש בה הקפדה יתרה על שמירת החוק המקומי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. אם הממשלה תמשיך באותה מגמה יש סיכוי שמדינות חברות חדשות יחסית יפנו לנו עורף

 2. כמה הערות: גם אני חזרתי לפני שבועיים מטיול באמירויות וזה אכן נראה כמו עולם המחר, במובן החיובי. ציך גן להבין שגם אם הנפט היה הטריגר להתפתחות העצומה, היום הוא חלק לא מרכזי בתל"ג.
  1. לכאורה, יש בית מחוקקים עצמאי, אבל האמירויותצ אינן דמוקרטיה ולכן אין ממש עיתונות חוקרת ומצמאית וקל להסתיר מתחת לשטיח דברים לא נעימים. לאחרונה התפרסמו ידיעות שבקטר מתו כ-6000 עובדים זרים ועשרות אלפים נפגעו בהקמת האיצטדיונם למונדיאל. אנחנו ממש לא יודעים כמה מתו ונפגעו בהקמת כל המבנים המפוארים ופרוייקטים אחרים באמירויות.
  2. בגלל בעיות של אספקת אנרגיה והיותן של האמירויות כל כך מתקדמות בטכנולוגיה, הייתי מאד מופמע לא לראות גגות רבים מכוסים בפאנלים סולריים. שאלתי את המדריך שלנו וקיבלתי תשובה מפתיעה, שאני לא יכול לערוב לאמיתותה. הוא אמר שמסתבר שפאנלים סולריים מחזיקים מעמד כ -15 שנה ואח"כ הם מזהמים חמורים, כיוון שאי אפשר למחזר אותם. הוא סיפר שהאמירויות משקיעות הון, יחד עם גורמים זרים, בפיתוח דור חדש של פאנלים, שיהיו יעילים, עמידים ולא מזהמים והאמיר הורה לא להציב את הדור הקיים, עד שפיתוח כזה יתממש.

 3. ובכן- גם אני חזרתי לאחרונה מטיול גיאוגרפי באיחוד האמירויות עם תובנות שונות משהו מאלו של מבקרים אחרים.
  מה שקורה שם במהלך 50 שנות עצמאותם מאז 1971 הוא תופעה יוצאת דופן שקשה למצוא לה השוואה בגלובוס. לכך חברו כמה גורמי מפתח: כסף בכמויות בלתי נתפסת (נפט), מיקום גיאוגרפי מרכזי על נתיבי מסחר בין -לאומיים, חזון מנהיגותי מרשים.
  עולה על כול היתרונות- הוא ההיבט התרבותי, שכן מדובר באסופה של שבטים בדווים, שעברו מהפך מחיי נוודים במדבר, דייג ופירטיות ימית, תחת משטר חברתי- דתי מוסלמי- מסוגר ונוקשה- לאימוץ תפיסת עולם הרבה יותר פתוחה ומקבלת שונות, שאין לה אח ורע בעולם הערבי המוסלמי.
  יתר על כן, המהפך הזה יכול היה להתממש רק בחסות קיומה של תרבות שבטית/משפחתית הנאמנה למרותם של מנהיגיה, באופן שיכלו לבסס מדיניות כלכלית משגשגת , יציבה ללא הזעזועים ומלחמות אזרחים פנימיות המאפיינות את מרבית מדינות ערב העשירות גם הן בנפט (עירק, סוריה, לוב, סודן, אלג'יריה ואחרות). שגשוגו של "איחוד האמירויות" מובטח כל עוד הוא מנוהל תחת מסגרת פדרטיבית השומרת את המבנה החברתי החמולתי ומתרחקת מהשפעות ולחצים ל"דמוקרטיה", שרק ימיטו עליהם אסון בעידן זה של חייהם.
  מאפיין מרתק הוא יכולתם לאמץ גישה דתית פרגמטית – המתרחקת מהאיסלם הפנטי/רדיקלי המאפיין את שכנותיהם, המאפשר להם להתגבר על הנטייה לבדלנות ודחיית השונה ליצר שיתופי פעולה על בסיס אינטרסים משותפים, כפי שנוצרו ב"הסכמי אברהם" ולהתייצב באופן איתן מול הביקורת של האיסלם הרדיקלי.
  הגענו למקום תחת איימת "העבדות" (אולי בשל מונדיאל קטאר). אך התרשמנו שמאות ואלפי העובדים הזרים הנוהרים למדינה- חיים בתנאי מגורים מודרניים, זוכים לשכר עבודה ושירותים חברתיים נאותים ועוד לשלוח כסף למשפחותיהם בארצותיהם.

  1. התרשמת באמירויות מהברק החיצוני של דיקטטורה אכזרית, שבטמטום מוחלט של שליטיה נבנתה לטיפונדיה נוצצת, על ידי מיליוני עבדים מודרניים בניהול של עשרות אלפי מהנדסים ומנהלים מאירופה וארה"ב. כל זאת במקום לפתח את התעשייה והחקלאות במדינה ולפחות לייצר חלק מהמזון שהציבור שם צורך. יום אחד הכל שם יתפוצץ. הנסיכים שמסתובבים שם עם גלביות לבנות ומביאים להנאתם בחורות לבנות בהטסה מאירופה, יישחטו ויתפתח שם כאוס איום ונורא.

   1. למגיב האלמוני לגדעון
    ניכר שלא קראת או שלא הבנת כלל את הכתוב. אתה מנסה לערער על התרשמותי אף שאין בדברי אף לא מילה אחת על "ברק חיצוני" שמן הסתם משך את תשומת ליבך.. אני התייחסתי בעיקר להיבט התרבותי זה המאפשר לממש את "הסכמי אברהם" שהוא נושא מעניין לדיון- בהזדמנות אחרת- לא איתך..

 4. בשל המבנה הלא דמוקרטי והדתי הם הגיעו להישגים כאלה
  ומאותן סיבות לא הייתי רוצה לחיות במדינה כזאת

  1. רותם- מסכים איתך, גם אני לא הייתי רוצה לחיות במדינה כזאת כמו שלא הייתי מסכים לחיות במדינות אחרות עם תרבות שונה וכו. יחד עם זאת אני לא חושב שיש לי הסמכות להטיל ביקורת על מדינה אחרת שאנשיה בוחרים את דרך חייהם במיוחד אם אינם פוגעים בי

 5. מדינה שהיא תופעה משונה. הייתי שם והיה מעניין. אבל לא מקום לחזור אליו כדי ליהנות ולחוות חוויות.

 6. מסוג המדינות שללא חסות ישירה או עקיפה של מעצמה ימחקו מהמפה בתוך זמן קצר על ידי מדינה עוינת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן