יש על מי לסמוך, יש על מה להילחם

שעת המבחן של מדינת ישראל
תמונת מנדי
אלוף במיל' יעקב אור

בשנת 1976 פרסם אלוף משנה יעקב חסדאי אסופת הרצאות שכותרתה "יש על מי לסמוך, יש על מה להילחם". תובנותיו היו תוצאה ישירה של מלחמת יום הכיפורים. לנוכח המשבר שפקד את מדינת ישראל אחרי המלחמה, התהיות והשאלות שנשאלו היו במקומן.

בימים אלה, ממש בעת הזאת, אנחנו עדים למאמץ האגרסיבי הבלתי נלאה של השרים סמוטריץ' ובן גביר לנסות ולגרור את מדינת ישראל לבצע שינוי מדיני-ביטחוני עמוק שמשמעותו הרה גורל, לרבות לחימה, ייתכן עקובה מדם, שכלל אינה משקפת את הקונצנזוס הלאומי.

שני השרים הללו, שאוחזים בעמדות כוח ביטחוניות וכלכליות, הם בעלי תפיסת עולם ברורה ומוצהרת: שליטה ישראלית מוחלטת בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה, מיטוט הרשות הפלסטינית וסיפוח מלא של השטחים.

אין חולק על כך שזכותם של השרים הללו להחזיק בדעתם זו ולהיאבק למימושה. בוודאי שבישראל הדמוקרטית זכותו של כל אדם וכל קבוצה פוליטית להחזיק בדעות ובאידאולוגיות משלהם, גם אם הן נתפסות על ידי קבוצה אחרת כקיצוניות. אך גם אין חולק על כך שלממשלה הזכות והחובה לקבל החלטות על פי חוק שיבטיחו ויעצימו את קיומנו כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות וכסמל וכעוגן ליהדות התפוצות.

מה שבעצם רוצים סמוטריץ' ובן גביר, כמשולחים וכשולחים, הוא הרי לא יותר מניצול הזדמנות שלא תסולא בפז מבחינתם. על פי הבנתם, ראש הממשלה בנימין נתניהו "נתון בידיהם" כמי שמוכן למכור כל דבר למען שרידותו האישית על מנת להימלט מאימת הדין. הימלטות – גם אם היא מותנת בהסתבכותה של מדינת ישראל במצוקה מדינית, ביטחונית, חברתית וכלכלית, בבית ובחוץ. זוהי עבורם הזדמנות פז לשנות את מסלול הסיפוח הזוחל לסיפוח מואץ דה-פקטו בין בגלוי ובין במחשכים "מתחת לרדאר", ובהמשך סיפוח דה-יורה. סיפוח שיגרור את מדינת ישראל למדינה דו-לאומית, עם רוב לא ציוני, מדינת אפרטהייד שתהיה כמצורעת בעיני העולם הדמוקרטי, ויביא לביטול זהותה כמדינה יהודית ודמוקרטית. זו גם הדרך הסלולה לסיבוכם של כוחות הביטחון בלחימה ממושכת בשטחים שעלולה, כאמור, להיות עקובה מדם.

לצורך מימוש כוונתם זו הם נכונים לבטל ולמוטט את המבנה החוקתי הקיים, לתמוך בשינוי מערכת המשפט בישראל ולהביא לכך שבית המשפט העליון והיועצים המשפטיים הממונים מטעם יוכלו לטהר כל מה שנתפס היום על פי הדין בארץ ועל פי הדין הבין-לאומי כבלתי חוקי בעליל, ובוודאי סותר את יסודות הדמוקרטיה. במילים אחרות, לעצב מציאות אסטרטגית בשטח, הלכה למעשה, ולכפות על ראש הממשלה והשרים עושי דברו ועל כלל מדינת ישראל את תפיסתם האידיאולוגית והאמונית. לכאורה, מה באמת חשוב אם נסתבך בלחימה מתמשכת בבוץ השטחים, בחרם בין-לאומי, בפילוג חברתי וערכי הרסני? לכך יש מענה אולטימטיבי מצד מי שרואים עצמם כשליחי הקדוש ברוך הוא וכמפרשיו הבלעדיים: זהו רצונו, מלחמת גוג ומגוג לפנינו, הוא יצילנו ואנחנו נצא רק מחוזקים ואיתנים. והאחריות, כן האחריות למחדלים תגולגל למטה, לאלה שעשו את המלאכה, "לצבא השכירים".

המצב האומלל שבו שני השרים, שלעולם לא יבינו את משמעותה המעשית של שבועת המתגייסים לצה"ל, גוררים את ממשלת ישראל, את ראש ממשלת ישראל הממולכד במצבו, את הלוחמים באשר הם, בני כל המינים והעדות, את כולנו, לאבד את שפיותינו הלאומית ואת אמונתו במנהיגינו הנבחרים ובצדקת דרכנו המאוחדת. "גורל ישראל תלוי בשני דברים, בכוחה ובצדקתה", אמר ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון.

שוב עולות השאלות שנשאלו אחרי מלחמת כיפור, האם יש על מי לסמוך והאם יש על מה להילחם? הרי בשעת מבחן זו אנו עומדים בפני איום חברתי פנימי ואיום חיצוני מדאיג – האיום האיראני הקיומי, החיזבאללה מצפון, והטרור ובראשו החמאס. אל לכם לגרור אותנו למלחמה אחרת מיותרת שעשויה להחליש אותנו מול החזיתות האמיתיות האחרות, לגבות קורבנות שווא, ולפרק את האחדות הלאומית שכה רגישה היום. שילמנו בדם יקר ורב כדי לבנות מדינה לתפארת, מגש הכסף סימל את האחדות וההסכמה הלאומית. אסור שבנינו ונכדינו יהיו מגש הדמים של גחמות משיחי שקר וראש ממשלה שלכוד בשרידותו האישית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. כמה כואב איך המדינה שלנו על סף התפרקות אחרי כל מה שעברנו ועשינו. הילדים והנכדים זאת כעת הדאגה. מה יהיה איתם. חייבים למנוע את ההתפרקות

 2. בינתיים אין על מי לסמוך וזה נורא כי אנחנו מוקפים בכל מיני בולענים מאיימים, וחייבים מנהיגים שינווטו נכון

 3. צודק מנדי, מדינת ישראל נפלה קורבן לקבוצה משיחית שמנצלת את העובדה שראש הממשלה נמצא במצוקה משפטית ועושה ככל יכולתו להימלט מזרועןת החוק. ראש הממשלה כעת סחיט חלש, נתון בידי קבוצה משיחית, סביבו אנשי מפלגתו , אותם הוא טיפח כשהדבר החשוב היה מבחינתו שהם יסורו למרותו ויהיו חסרי כל יכולת חשיבה עצמאית וכעת ברגע האמת, זה מתפוצץ בפרצופו ובפרצוף כולנו. מנגד מעוררים המנלכים האנטי דמוקרטיים שמקדמת כנופיות הגבעות , תנועה אזרחית שהולכת ומתעצמת נוכח הצעדים הדורסניים, תנועה שתחזיר את ישראל לשפיות, זה לא יהיה מאבק קל , אבל אין ברירה וכמו שאמר חסדאי, יש על מה להילחם ויש עבור מי

 4. מנדי יקר,
  הרי אנחנו יודעים שאין היום על מי לסמוך❗❗❗
  ולכן הכותרת, צריכה לקבל כמה סימני שאלה.
  יש על מי לסמוך❓❓❓ יש על מה להילחם❓❓❓

 5. שכחת לציין את שירותם הצבאי המפואר של שני הגיבורים הללו ואת שולחיהם משיחי השקר.
  אנחנו נעשה ככל יכולתנו לסכל את מזימתם הרעה.

  1. כל מילה בסלע.
   לכן, צריך להמשיך ולהלחם בכל הכוח, במסגרת החוק, לקוות שכמה ראשי ליכוד שפויים יתפשט למה הם מובילים אותנו ויתנגדו מבפנים וגם העולם הנאור יתגייס לעזור לנו במלחמה הזו.

   1. כמו שכתבת – הכי חשוב שהעולם הנאור יתגייס לעזור לנו במלחמה הזו. כולל כמובן כל ה- BDS והמממנים של שוברים שתיקה ודומיהם.

 6. מנדי היקר – כל מילה ומשפט בסלע, יחד עם זאת פתחת ״ספוט״ במלוא העוצמה על סמוטריץ ובן גביר. לדעתי נכון להאיר ובמלוא העוצמה ״פרוז׳קטור״ ענק אל מי שעומד בראש המערכת, נשא ונתן ואישר את ההסכמים הקואליציוניים ועתה חייב את עצמו ואותנו לממשם.
  הוא ולא אחר, הוא ולא שליחיו, הוא ראשו וידיו במעל יהוא גם הבעיה וגם הפיתרון, הוא היכול לעצור את המהלך ולחייב מו״מ הסכמה ללא התערבותו.

 7. סמוטריץ' ובן גביר לא הצטרפו לממשלה כדי לעשות הפיכה משטרית. מבחינתם, המצב הסופי הוא מיטוט שלטונה של הרשות הפלסטינית, וכיבוש מחודש של כל שטחי הגדה לרבות שיטחי A .מציאות של מדינה אחת ללא דרך חזרה ונדוניה לכל ממשלה דמוקרטית שתקום בעתיד.

 8. לא לסמוך רק על אחרים
  כך לא תשתנה התמונה
  לקחת חלק פעיל
  להשתתף בהפגנות גם מחר וגם ביום שני
  לכתוב, לפנות ולדבר עם אחרים ולהפעילם

 9. גם אם הבעיה תיפתר הפעם, זה לטווח קצר. בטווח הארוך בשל ההתנחלויות המספחות לנו מיליוני פלסטינים, ובגלל הריבוי הטבעי של החרדים, וכן הלאה, אין כל סיכוי להמשך ישות ציונית.

 10. ניסוח קולע ומדויק לבעייה הקיומית המוצבת לפנינו. אני מודאג לעתיד ילדי ונכדי!

 11. אני מעודד מהכמות הגדולה של קצינים בכירים במילואים שיוצאים חוצץ נגד המהפכה החוקתית. יש לזה השפעה על העם

  1. ממה בדיוק אתה מעודד – שקציני צבא יוצאים נגד הצבעת העם? ממש חונטה דרום אמריקאית. על תבכי עבורי ארגנטינה.

 12. אני שומע את כאב הלב הגדול של מנדי למרות שהוא משתדל לשמור על ממלכתיות.

 13. אני שמח לגלות שהרבה קצינים בכירים מאוד מצהירים שהם נגד המהפכה החוקתית, ומספרם גדל והולך

 14. סגנון הדיבור והרמת הקול של להקת ביבי מעידה ששהו אצלם מתחיל להיסדק

 15. הטעות שלך אדוני היא בכך שאתה מנסה להסביר בהיגיון. אלא שזאת לא דרכם של מובילי ממשלת הימין. אותם מעניינים דברים אחרים והזויים÷÷

 16. אתה לגמרי צודק. מה עושים כעת. צריכים גם אנשים שיתנו הנחיות. כאלה שיובילו.

 17. הכפלת תקציב הבגדים שלשרה, חוק שונה לטרוריסט יהודי מהחוק לטרוריסט ערבי, להגדלת הנתינה לחרדים ומנגד הפחתה נוספת של תרומתם לחברה, לכפיית חוקי דת על חילונים, וכן הלאה?

 18. הייתי הסגן של מנדי אז…… הוא המגד ואני הסמכד של גדוד 17 בבית הספר למכים…… הייתי אתו אז ואתו גם כיום , בימי המלחמה – אז והיום…… כל טוב מנדי .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן