בואו ניפרד

שתי מדינות לשני עמים ישראליים
דו כיווני
תמונה: RRZEicons commons.wikimedia.org

ההפגנות נגד ההפיכה המשפטית ממזערות את הבעיה ואת פתרונה. כי זו לא רק ההפיכה המשפטית. זה הרבה מעבר. מדובר על מלחמת תרבות. לא ניתן לקיים מדינה יחד עם הימין הלאומני, עם החרדים ועם בני הציונות הדתית. ההפגנות הן מעט מן האור ולא מגרשות את החושך.

יש שיגדירו את זה כמאבק בין תרבות מערבית לזו השמרנית והלאומנית. יש שיגדירו את זה כמלחמת בני האור עם בני החושך. כך או כך, ההבלחה התודעתית ברורה: אין אפשרות לחיים משותפים של שתי הישויות יחד.

הפתרון הוא לא ההפגנות. הפתרון הוא לחלק את מדינת ישראל לשתי מדינות, או שני קנטונים, או שתי פרובינציות, בדומה למדינות אחרות בעולם. ענייני הבטחון והחוץ יהיו בשליטת ממשלה פדרלית. ירושלים תחולק.

בתכנית זו תוקם מדינת תל אביב, המדינה המערבית, ובה ממשל עצמי שיכלול בתי משפט עצמאיים, חינוך משלה ואפשרות לחוקק חוקים. במדינה זו החוקה תהיה מגילת העצמאות ותתקיים הפרדת הדת מהמדינה. היא תקיף את כל השמאל והמרכז הישראלי, את מייסדי המדינה ואת אלו הנושאים בנטל שלה כיום וגם את ערביי ארץ ישראל. ערכיה יהיו חירות, צדק ושוויון לכל אזרחיה, בפרט למיעוטים.

לצידה תוקם המדינה השמרנית והלאומנית, מדינת בני ברק והדרום. החוקה תהיה חוק הלאום או ההלכה. במדינה זו יכפו את חוקי הנישואין, הכשרות והגירות. חוק השבות ישונה. את ערכי החינוך יחדירו החרדים והדתיים הפונדמנטליסטיים. הלאומנים יספחו את השטחים ויחילו ריבונות, הפלסטינים יהיו חוטבי עצים ושואבי מים. המדינה השמרנית תעודד טרנספר מרצון.

רוב אזרחי מדינה זו לא ילמדו ליבה ולא ישרתו בצבא. חלקם הגדול לא יציין את יום העצמאות ואת יום הזיכרון לחללי צה"ל. אזרחי המדינה השמרנית יהיו אלה שהקשר המעשי והרגשי שלהם למדינה רופף. הם יאדירו את ערך האדמה על פני ערך האדם. בין עשרות השרים ימונו רבים עם הרשעות פליליות.

צריך להיפרד. לא כידידים. הפתרון ברור: מדינת ישראל צריכה לעבור חלוקה. שתי מדינות לשני עמים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

  1. רעיון נחמד ולא פרקטי. מדינה אחת תחזיק את השניה מבחינה צבאית וכלכלית. אני בטוח שאזרחיה לא יסכימו להיות הפריירים שמחזיקים את הפרזיטים.

  2. לדעתי בין השיטין יש כאן אמירה מאוד חשובה ולא פחות מכך עצובה, של מה שמצפה לנו.

  3. כל פעם הרב דב הלברטל מצליח להפתיע אותי בדבריו החכמים, הישירים, והאמיצים

  4. הפתרון נכון. כי פתאום יגלו החרדים שאין להם אפילו כסף למים. הם מרצונם יסכימו לתרום ולשתף פעולה.

  5. לפי מה שקורה היום המסקנה שלי היא שלא מדובר בפרידה אלא בהתפרקות לגורמים

  6. באף חברה לא הכל הומוגני. יש קבוצות. יש אינטרסים. יש אידיאולוגיות שונות. אבל מוצאים את המשותף. אני עדיין מאמין שאפשר להגיע לכך גם אצלנו. כאן יבחנו המנהיגים מכל הצדדים.

  7. אולי עוד קצת סיכוי לתת לחיבור אחרי שכולם מתחילים לראות לאן יוביל הפירוק?

  8. איזה קשר בין תושב תל אביב לתושב בני ברק
    פרט לעובדה הקטנה שהראשון מממן על השני וגם משרת במקומו בצבא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן