האם נתניהו וסמוטריץ' מבינים את משמעות המהלך שלהם?

המינהל האזרחי ביהודה ושומרון
תמונה של גדעון
פרופ' גדעון ביגר

סערה מתחוללת בין הרמטכ"ל היוצא רב-אלוף כוכבי לבין שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' בעניין הסמכות לאחריות על המינהל האזרחי ביהודה ושומרון. נראה כי שני הצדדים מתמקדים בתופעה חיצונית ולא מציגים את הבעיה האמיתית. הרמטכ"ל עוסק בשרשרת הפיקוד, והשר – בחיזוק ההתיישבות היהודית ובשליטה גוברת על חיי הפלסטינים באזור. הבעיה העיקרית, לראייתי, היא בעיה חוקתית-משפטית.

אזור יהודה ושומרון, גם לפי ממשלות ישראל לדורותיהן, כולל הממשלה הנוכחית, לא סופח למדינת ישראל. מצבו היום הוא שטח כבוש המנוהל על ידי המפקד הצבאי. זאת על פי אמנה בין-לאומית העוסקת בשטחים שנכבשו במהלך מלחמה ומעמדם טרם הוסדר. ברגע שהמינהל האזרחי יועבר לידיים אזרחיות – תחת שר אזרחי ולא תחת המפקד הצבאי, זהו מהלך שלכאורה מספח את יהודה ושומרון למדינת ישראל, כפי שהורחב שטחה של ירושלים לאחר מלחמת ששת הימים. ניהול אזרחי שאיננו תחת מפקד צבאי אפשרי רק בשטח מדינה ריבונית. התרגיל שהממשלה מנסה לעשות דומה במקצת למה שעושה ועשתה רוסיה בשטחים שכבשה מאוקראינה, או מה שעשתה טורקיה בצפון קפריסין.

ניהול חיי האזרחים בשטח כבוש הוא אכן מעניינה של הממשלה שהשתלטה על השטח, אך כל זמן שאין הסדר מדיני, השלטון כפוף למפקד הצבאי. כך היה למשל כאשר כוחות הצבא הבריטי בפיקודו של אלנבי כבשו את ארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה. במשך שנתיים וחצי, מההשתלטות הצבאית ועד ל-1 ביולי 1920, כאשר הנציב העליון האזרחי הבריטי, היהודי סר הרברט סמואל, נכנס לתפקידו, הארץ הייתה כפופה למפקד הצבאי. גם שטחים שישראל תפסה במלחמת העצמאות, מעבר לשטחים שהאו"ם הקצה למדינה היהודית, היו נתונים לשלטון צבאי, ואפילו ירושלים הייתה תחת שלטונו הצבאי של דב יוסף עד לסוף שנת 1949.

אינני יודע אם זאת כוונת הממשלה, ואם ראש הממשלה מבין את המשמעות של צעד זה, אולם נראה שראוי שתהיה הכרה במצב זה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. הם מבינים ואיכפת להם רק מדבר אחד
  האינטרסים האגואיסטיים שלהם

  1. גדעון מכובדי,. הצמד נתניהו-סמוטריץ מבינים היטב את המהלך. הגיע זמן שנפסיק לקרוא לשטחים שיהודים גרים בהם שטחים כבושים. לא כבשנו זאת מאף אחד. ירדן החזיקה בדטחי יהודה ודומרון עד 1967 ובשנת 1988, חוסיין התנער מהשטחים. לפיכך, כל מקום שבו גרים יהודים צריך להיות שטח ישראלי ריבוני. בין הים לירדן, אין מקום לשתי מדינות. לפלסטינאים צריכים לתת אוטונומיה וישבחרו לפרלמנט משלהם שיעסוק אך ורק בנושאים מוניציפאליים שלהם ולא בנושאי חוץ וביטחון למשל. גם רבין ז"ל לא התכוון למדינה פלסטינאית. הראייה לכך שמיד אחרי אוסלו, רבין הטיל על היועץ המשפטי של משרד החוץ, יואל זינגר, לערוך מחקר משווה על אוטונומיות בעולם. זינגר לא מצא אפילו מכנה משותף אחד לכל האוטונמיות. כל אוטונומיה ומאפייניה. הגיע זמן שנכיר שכל שטחי ארץ ישראל מהים ועד הירדן הם מדינה אחת בריבונות ישראלית.

   1. לידידי הנכבד ד"ר אפרים כהנא,
    ברשותך, אני מקווה, אבקש להשלים את דבריך. כיום, על פי הסכם אוסלו 2, קיימת בין הירדן לים התיכון קונפדרציה א-סימטרית בין 3 יחידות פוליטיטת: ישראל, רצועת עזה ואיו"ש. על הסכם אוסלו 2 חתומים גם מזכיר המדינה (שר החוץ) האמריקאי ושר החוץ הסובייטי. דהיינו להסכם זה יש הכרה בין לאומית דה-יורה. על פי הסכם זה מתנהלים חלק גדול מאד מהעניינים בין הנהר לים. לא הכל פועל כשורה. יש הרבה בעיות עם קיום מלא של ההסכם. אבל הוא לא בוטל. צה"ל חזר לאיו"ש (לא לרצועת עזה) אחרי הטבח בליל הסדר במלון בנתניה כדי לסכל את הטרור. לא כדי לשלוט ולא כדי להקים משטר אפרטהייד או משטר כיבוש. על כן לא ניתן להגדיר את השטח שבין הירדן לים כמדינה אחת, וזאת כאמור, כי כבר קיים בשטח הנ"ל הסדר פוליטי אחר. כל מי שמדבר על כיבוש וכיו"ב פשוט לא מכיר את מה שמתקיים בשטח.

 2. נכון מאד, ואמנם במשך כל שנות שלטונו של נתניהו לא היה סיפוח, כי הוא הבין יפה מאד את ההבחנה המשפטית הזו ואת הבעיות הקשות שייגרמו ע"י צעד כזה, ולא היה לו עניין בכך כי הוא רק ביקש שקט תעשייתי כדי להמשיך להיות ה"מלך". גם עכשיו לדעתי אין לו עניין בכך, אבל כל האמצעים כשרים כדי להשיג את מטרת העל שלו: להימלט מאימת הדין. הוא היה מעדיף שותפים נוחים שיסתפקו בגודיז שהוא יחלק להם, ולא קנאים בעייתיים עם אג'נדה אידיאולוגית, אבל זה מה שהיה כדי להגיע למעמד ראש ממשלה. עכשיו שהוא כבר ראש ממשלה הוא צריך להתגרש מהם, אבל ה"כלה" החדשה ישנה שנבגדה (גנץ) לא ממהרת.

 3. פרופ' ביגר הנכבד,
  להערכתי נתניהו מבין היטב, אולי יותר טוב מכל אחד אחר, את המצב באיו"ש כפי שהנך מתאר אותו. סמוטריץ' הסמרקץ' אולי לא כל כך מבין ואולי לא רוצה להבין בשל ערפל אידאולוגי שאופף אותו, ו\או רצונו להפגין עוצמה כלפי חבריו המתנחבלים והפרטיזנים של נוער הגבעות. נתניהו דאג שקצין הידוע בעקשנותו יתמנה לשר הביטחון. הסמוטריץ' קיבל מינוי להיות שר במשרד הביטחון. הוא מפנתז שגלנט ייתן לו איזה שהוא מעמד באיו"ש. זה לא יקרה. גלנט מתואם עם נתניהו. בהחלט יכול להיות שהקואליציה העכשווית תתפוצץ. הסמוטריץ' כבר עשה דבר דומה בעבר. ואז או שתקום ממשלה בלי עוצמה יהודית או שנלך לעוד בחירות. אבל הפעם נתניהו יתמודד מכיסא ראש הממשלה.

 4. לאביבה וליצחק. תגובתכם מקובלת עלי. לד"ר אפרים כהנא – תגובתך מתמיהה אותי. האם אתה תומך בכך ששטחים שרוסיה כבשה מאוקראינה ויישבה בהם רוסים יהיו חלק מרוסיה ? ולאוקאינים שחיים שם תהיה רק אוטונומיה פנימית? הרי זה כמו שאתה מתאר באשר לשטח יו"ש.

  1. מה המקבילה הפלסטינית לאוקראינה בניתוח שלך גדעון?

 5. הם אפילו לא רוצים לדעת. הם בסבך שאין גדול ממנו. הם לא מסוגלים להתמודד במקביל עם כל הבעיות והצרות

 6. קטונתי , אני ממש לא היסטוריון ולא עורך דין ליחסים בינלאומיים אבל כתבה כאן אביבה: 12 שנים הביבי לא סיפח ולא עשה כלום לפתור את הבעיה. אז כל הדיבורים על מהים עד הירדן נשמעים יותר ויותר בלתי מתקבלים על הדעת. ונכון לגמרי שכל מה שעושה הביבי זה רק למען ביבי, ולא למען העם והימין והאידיאולוגיה . הכל זה רק ביבי – אבל אני סומך עליו לגמרי – כמו שהוא בעט את ליברמן וגנץ ולפיד, ובנט, ושקד, וסער, …. כך יגיע יומם של בן דביר וסמוטריקץ, – זה רק עיניין של זמן וההתמקמות של ביבי מחדש בכיסא המלך. ובינתיים הגרזן הקורע את העם הזה לשניים… ממשיך להלום. והמרחק שלנו לשתי מדינות לשני עמים – הולך ומתקצר (שני עמים דתיים וחילוניים) והתחזית האפוקליפסית שלי למה שקורה – עוד 50 שנה לא נהיה פה בארץ ישראל – תישאר אפיזודה חולפת של מדינה שניסתה להתקיים על רעיון השיבה , והתפרקה! מזלי שעד אז אני כבר בטח אהיה עם אבותי.

 7. ליוד – סיפוח לא יעבור ולא מקובל ולכן, אולי, עושים זאת בדרך הזו.
  לאיתן תגר – אנחנו חזקיםניותר מראשי ממשלה ומפוליטיקאים שפועלים למען עצמם. מדינת ישראל על תושביה ומעשיה, חזקה יותר מהם.
  ליהושפט – גם רוביה כבשה שטח , פינתה משם חלק מהתושבים והושיבה שם רוסים וסיפחה את השטח אליה. כך עשתה בקרים ועכשיו במזרח אוקראינה. כך עשינו בעיקר ברמת הגולן, ועכשיו אולי מנסים ביהודה ושומרון.

 8. ראיתי על זה דיון בפורום בטלוויזיה. נציגי הממשלה החדשה בפורום טענו שיש לכך פתרונות ועובדים עליהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן