על רבין כאדם אל אדם

לקראת יום הזיכרון ליצחק רבין
תמונה של רבין
יצחק רבין (כמה ימים לפני הירצחו)

משנה לשנה ביום הזיכרון ליצחק רבין הולך ופוחת מספר האנשים שזוכרים את רבין. בדרך כלל זוכרים ומזכירים בעיקר את הרצח ובד בבד משמרים ומעצימים לצערנו את המחלוקות הפוליטיות ואת הפילוג בעם. גם אני הייתי בכיכר באותו ערב וזוכר. אבל אני גם הולך הרחק אחורה, לשנת 1958, ונזכר ברבין כאדם וביחסו לכל אדם, שהתבטא בגישתו לחיילים כשהיה אלוף פיקוד הצפון.

הייתי אז מ"מ צעיר בגדוד 13 של גולני. הימים היו ימי הפגזות וצליפות בלתי נגמרות בגזרה הסורית, והמחלקה שלי ואני היינו שקועים בתעסוקה מבצעית לאבטחת הכלים הכבדים ופועלי הקרן הקיימת בעיצומו של מפעל ייבוש החולה, ממש למרגלות המוצבים הסוריים. ערב ירד ולפתע הגיח מתוך סבך הגומא ג'יפ וממנו ירד רבין בצעד בוטח יחד עם זוניק, המג"ד שלנו. רבין ניגש אליי, לחץ יד, ובדיבור איטי ומדוד בגובה העיניים ובקול בס התחיל לתחקר אותי וגם להנחות ולתדרך כאילו הוא המ"פ או החונך שלי. אחר כך עבר בסבלנות מחייל לחייל כשהוא מדובב, מרגיע ומייעץ וגם מסביר מה יקרה ואיך יחלצו אותנו אם וכאשר תיפתח עלינו אש.

לא אשכח את הרגשת הביטחון שנטע בנו, את העצות המעשיות והמועילות שלו כאיש שדה למוד קרבות ואת יחסו האבהי לכל חייל. בדיעבד נראה לי כי לא מעט בזכותו יצאתי בשלום מהקרבות שבהם השתתפתי במשך השנים. גם חיילי המחלקה שלי דאז, ובוודאי חיילים רבים נוספים, צריכים להיות אסירי תודה לו.

ועוד זיכרון אישי שממחיש את רבין כאדם ואת יחסו לכל אדם. למעלה מחצי יובל שנים אחר כך, ב-1986, כשרבין כיהן כשר הביטחון, הסתיים מחזור ראשון של קורס לפיתוח עובדים מן השורה במשרד הביטחון. כממונה על ההדרכה וההשכלה בנציבות שירות המדינה הרמתי טלפון ללשכת השר לברר אם רבין יוכל להשתתף בטקס הסיום. מלשכת השר נאמר לי שלא הייתי צריך להתקשר כי רבין כבר פנה ביוזמתו מבעוד מועד וביקש להסדיר את השתתפותו כי "הוא לא מחמיץ הזדמנות להיפגש עם עובדים, כי זה חשוב לו וחשוב לעובדים". הוא גם ביקש להיות ראשון הדוברים באירוע, כדי שאם יזעיקו אותו במהלך הטקס הוא לא יפספס (כלשונו) את ההזדמנות להיפגש עם עובדי המשרד, לשאת דברים ולברך אותם. ואכן כמה דקות אחרי נאומו הוזעק רבין לרגל אירוע ביטחוני ונאלץ לעזוב תוך שהוא מתנצל ומנפנף בידו לעבר בוגרי הקורס.

חבל מאוד שהמארגנים ונושאי הנאומים ביום הזיכרון וכך גם משרד החינוך לא מנצלים את אירועי היום הזה להעלאת ההיבטים החינוכיים המתבקשים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. זווית מעניינת להצגת המנהיג ובמיוחד בימים הטרופים כעת.

 2. מאמרו של יאיר ברקול מעלה קווים לדמותו של רבין שנרצח על ידי בני עוולה.ברקול התעכב על הנקודה האנושית בדמותו והיא מעניינת.רבין לא היה איש של מחוות מלאכותיות וחנופה.היה אדם אמיתי אמין.יודע ערך עצמו אבל איננו מדגיש זאת באינטראקציה עם הסביבה. ליאיר ברקול עבר עשיר במסגרת המנהל הממשלתי.ההתקלויות שלו עם רבין לא היו פוליטיות אלא פונקציונליות דבר שנותן עוד מימד לדמות מופתית ששרתה בדרכה את העם והמדינה

 3. גם אני מעדיף ראש ממשלה אנושי
  מאשר אליל שכולם סוגדים לולא ממרים את פיו.

 4. כל הכבוד למי שפעילות אנושית שוטפת מותירה בו רושם ולא אמירות בומבסטיות חסרות כיסוי, כפי שנוהגים רוב הפוליטיקאים שמוליכים את מצביעיהם באף.

 5. לא שיך ישר למאמר אבל כן לרצח רבין. בחיים לא הייתי מאמין שמי שהולך להיות שר בכיר יאשים את השבת בקונספירציה לעודד רצח ראש ממשלה

  1. השבת? כנראה התכוונת לשב"כ. אבל מה שכן שייך לתגובתך – אותו אחד שהולך, כדבריך, להיות שר בכיר הוא שרץ שנוצר ממוטציה של המפד"ל ז"ל. שועל קטן שמחבל בכרמים. מעורר קבס כשמדבר. אללה יוסטור.

 6. דור המנהיגים הקודם היה יותר אנושי ויותר בעל ערכים

 7. למר אלעזר פיקל
  אתה כל כך טועה ומושפע מדברי תעמולה שמוכרים לנו כל מיני בעלי עניין.
  דור המנהיגים הקודם היה יותר אנושי ויותר בעל ערכים?
  אמנה בפניך כמה "פנצ'רים היסטוריים" – את המסקנות תסיק לבד –
  רצח יעקב ישראל דה האן, רצח ארלוזורוב, רצח אליהו גלעדי, המלחמה נגד הבועזים על עבודה עברית, הסזון, אלטלנה,
  השוחד ששילם בן גוריון לרבנים כדי לשחרר את בניהם משרות צבאי ב-1948, פירוק הפלמ"ח, השחיתות בתנועות ההתיישבות ה"אידאולוגיות",
  כפר קאסם, הפילוגים בתנועה הקיבוצית, משפט בן גוריון בבית הדין של מפא"י, השוק השחור, משבר מניות הבנקים, שוד העתיקות של שר הביטחון,
  העסקת תושבי "עיירות הפיתוח" ללא תנאים סוציאליים דווקא על ידי מקומות עבודה בהנהגה סוציאליסטית. בגין, קרן תל חי ובנק ארץ ישראל- בריטניה. וזו רק רשימה חלקית המצביעה על האנושיות והערכים של דור המנהיגים הקודם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן