מגדירים מחדש את דפוסי העבודה

עבודת החלומות של דור ה-Z, האם זה קיים?
תמונה של קארין
קארין בלאופרב

במהלך השנתיים האחרונות יצרו אנשי דור ה-Z טרנדים ויראליים העוסקים בסלידה מחיי העבודה השגרתיים. החל מאנשים שללא התנצלויות שואפים להיות "עקרות בית עשירות" ועד אנשים שמעוניינים לחיות את חייהם במקום נידח הרחק מתחושת המרדף אחר הכסף.

"נראה שאף אחד לא רוצה לעבוד בימים אלו" – זהו משפט שאמרה כוכבת הריאליטי קים קארדשיאן לפני כחצי שנה בריאיון ל"וניטי פייר". במהרה הפך המשפט לוויראלי. אנשים רבים היום, צעירים במיוחד, לא מסתכלים על עבודותיהם כעל חלק מזהותם. הם לא מוכנים לעבוד יתר על המידה, במיוחד כאשר עבודתם מזכה אותם בשכר שאינו ראוי ובתחושת חוסר הערכה. אנשי דור ה-Z מגדירים מחדש את דפוסי העבודה שלהם. הם לא מתביישים לדרוש ממקומות העבודה שלהם תנאים טובים יותר – יש שיגידו מוגזמים, ולא יהססו ללכת כאשר דרישותיהם לא נענות. אז איך הגענו למצב הזה?

יוקר המחיה שממשיך לצמוח בכל שנה נושף בעורפם של הישראלים ושל הדור הצעיר בפרט, שכמעט מאבד כל תקווה. בסקר שנערך השנה על ידי Deloitte, חברת השירותים המקצועית המובילה בעולם, נמצא כי 46% מדור ה-Z חיים ממשכורת למשכורת. החלום על קניית דירה כבר מזמן נשאר בגדר חלום רחוק, וגם אלו שהצליחו במשימה הבלתי האפשרית הזאת מוצאים עצמם במאבק יום-יומי ביוקר המחיה.
כתוצאה מכך אנשי דור ה-Z דורשים ממקומות עבודה לשלם להם שכר המכסה את ההוצאות היקרות שהכלכלה שאנו חיים בה דורשת מאיתנו.

כמו כן הצעירים מבינים כי החשיבות של בריאותם הנפשית זהה לחשיבות של בריאותם הפיזית. דור ה-Z מאופיין כדור שהפך את השיח סביב בריאות הנפש לשיח פתוח ומקובל, יותר מכל דור שקדם לו, וממש ריסק את הסטיגמה שהקיפה את מחלות הנפש. הם לא מעוניינים להגיע לעבודה שגורמת להם ללחץ, תחושת דיכאון ורצון תמידי לסיים את יום העבודה.

למעשה, שכר נמוך אינו הסיבה העיקרית שלשמה אנשי דור ה-Z יעזבו את מקום עבודתם, אלא חוסר איזון בין העבודה לחייהם הפרטיים. 46% מדור ה-Z חשים שחיקה כתוצאה מעבודה מרובה ותובענית ו-35% יעזבו את עבודתם גם אם אין להם עבודה אחרת ללכת אליה. עבור דור ה-Z לחץ ושחיקה הם מחיר כבד על בריאותם הנפשית, מחיר שהם אינם מוכנים לשאת. לדעתם הם לא צריכים להקריב את הדברים שהופכים אותם למאושרים "רק בשביל לשרוד".

ואז נשאלת השאלה שאתם בוודאי שואלים את עצמכם: אם אנשי דור ה-Z ממהרים לעזוב את מקומות העבודה שלהם, איך הם חיים? עבור דורות רבים שקדמו לדור ה-Z, עבודה הייתה דבר שעושים כי צריכים. לא חייבים לאהוב את זה, אבל יש בית ואורח חיים שצריך לכלכל. אם כן האם גישת האנטי-עבודה תשרוד?
ובכן, נראה שלדור ה-Z דווקא יש עבודת חלומות.

הדור שנולד לעולם הדיגיטל והאינטרנט שואף להפוך את הרשתות החברתיות, שם הם ממילא מבלים את מרבית זמנם, למקור הכנסה. למעשה הם אכן מעוניינים להפוך לבעלי עסק, רק לא בדרך שההורים שלהם דמיינו. תרבות המשפיענים מחלחלת לדור הצעיר והופכת לבולטת יותר עם השנים. נמצא כי 45% מאנשי דור ה-Z אמרו שהם מעוניינים להיות בעלי עסק ולהרוויח את כספם דרך תוכן שהם משתפים ברשתות החברתיות. מדובר בעבודה שעונה על דרישותיהם המוזגמות לכאורה. היא משלמת שכר ראוי, שעות העבודה גמישות וניתן לעשות הפסקות ככל שרוצים עבור בריאות הנפש.

האם מדובר במסלול עבודה בר-קיימא? מצד אחד מדובר באסטרטגיית השיווק המצליחה ביותר כיום, אך יש מספר סופי של חברות שמעוניינות לעבוד עם משפיענים. מתוך אלו שרוצים להיות משפיענים, כמה באמת מצליחים? ואם כולם משפיענים, אז אולי אף אחד לא משפיען? אני מניחה שרק הזמן יגיד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. נהדר שיש לנו נציגת דור Z
    תמשיכי לעדכן אותנו מידי פעם כדי שנוכל לתקשר ולהבין אותכם

  2. משפיענים זאת ההוכחה לרדידות העולם. הדור הצעיר מעריץ רדידות רעשנית ומנקרת עיניים ולכן זה צפוי להימשך הרבה שנים

  3. העבודה מרחוק מבלי צורך במשרד תהפוך לתופעה המונית גוברת והולכת

  4. את ההוכחה שיש גם בני הדור הצעיר שצושבים וכותבים ולא רק עושים לייק בהקשת אצבע

  5. מה שאותי הכי מהמם ולא מובן לי האופנה החדשה של החלפת מקום עבודה כל חצי שנה

  6. לא קוראים ובטח לא כותבים מאמרי געה. רק הערות קצרות עם שגיאות לדון ברשתות החברתיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן