מחורבן לחורבן

מבר גיורא ובר כוכבא ועד לסמוטריץ' ובן גביר (4)
תמונה של אריה
ד"ר אריה איתמר

"דמוקרטיה" הוא מותג יוקרתי מאוד; תראו לי מדינה בעולם שלא מגדירה את עצמה כדמוקרטיה: צפון קוריאה, סין, ונצואלה וקובה הן "דמוקרטיות עממיות" (שריד של גוש שלם שקרס עם נפילת בריה"מ); סוריה היא, כהגדרת אסד (שנבחר ב-99.999% של הקולות), "דמוקרטיה מודרכת"; גם רוסיה של פוטין היא סוג של "דמוקרטיה" וכמובן איראן. כלומר, אין בעולם משטרים דיקטטוריים, רק "דמוקרטיות" (אגב, בכולן יש איזה סוג של "בחירות").

יש להבהיר: מדינות שבהן הלאום, הדת ו/או המדינה הם מעל האדם, הפרט, ושלפיכך חובתו לשרת את הקבוצה, וָלא – ייפגע בדרך זו או אחרת, הן מדינות טוטליטריות. במדינות שבהן אין חופש לפרט והוא חשוף להתנכלות השלטון; שבהן כל מי שלא מתיישר עם השלטון הוא "בוגד" (למשל: "סמולני בוגד"); שבהן אין הפרדה בין רשויות השלטון, וכולן, כולל מערכת המשפט כפופות לשליט או לקבוצה השלטת (מה שיריב לוין רוצה) – אלו הן מדינות טוטליטריות.

דמוקרטיה אמיתית יש רק אחת – הדמוקרטיה הליברלית, שבה האזרח, הפרט, הוא העיקר ורשויות השלטון חייבות לדאוג לשלומו, לרווחתו ולחופש שלו להביע דעה מבלי להסתכן במאסר או מוות. במדינות אלו יש הפרדה בין שלוש רשויות השלטון, ויתרה מזו, הרשות השופטת היא מקצועית, עצמאית ועליונה על הרשויות המבצעת והמחוקקת, בכך שהיא רשאית לבטל כל חוק הנוגד את החוקה או חוקי היסוד, והיא היא "שומר הסף" של הדמוקרטיה, מול כל רוב פוליטי מזדמן. הרעיון של יריב לוין וחבריו, שבחירת שופטים צריכה להיעשות בקלפי ובהתאם להשקפותיהם הפוליטיות – זו פרסה של דמוקרטיה.

השאלה היא, האם אנשים כמו יריב לוין מודעים לכך שהצעותיהם הם עיוות של המושג "דמוקרטיה" – והדבר נעשה רק כדי לקדם את נושא ארץ ישראל השלמה והגנה על המנהיג, במקרה הטוב; או שהם באמת מאמינים בתזה הזו – או אז הדבר חמור במיוחד, כי ניהול מערכה מתוך אמונה הוא אפקטיבי בהרבה, ומסוכן הרבה יותר. לכן, גם אם לכל אחד מהגורמים שחברו יחד כדי לקעקע את מערכת המשפט, יש אינטרס שונה, הרי שהתוצאה תהיה אחת: הפיכת המשטר בישראל למשטר דומה לזה שברוסיה של פוטין, או בהונגריה. אגב האירועים העכשוויים: מבין השיטין ניתן להבחין במבוכה של הימין – במיוחד הציונות הדתית והמתנחלים, באשר למלחמת רוסיה-אוקראינה. טענת הממשלה שאי-נקיטת עמדה נובעת מסיבות ביטחוניות בגלל הנוכחות הרוסית בסוריה, אינה מסבירה עד הסוף את עמדת הימין והמתנחלים, להם יש "בעיות" אחרות, למשל: עבור פוטין, אוקראינה היא "נחלת אבותינו", קייב מוגדרת כ"אם הערים הרוסיות", שם נוסדה לפני אלף שנה הממלכה הרוסית, העמים הרוסי והאוקראיני היו פעם עם אחד וחיו בממלכה אחת. האם זה לא מזכיר "נחלת אבותינו" אחרת? – שכם, חברון, בית לחם, יהודה ושומרון?

לסיכום: את המאבק למען "ארץ ישראל השלמה" מובילה הציונות הדתית, תוך שימוש ב"שנאת חינם", עידוד קיצוניות פוליטית, אלימות פוליטית, חבירה לגופים שעבורם דמוקרטיה היא ברירת מחדל (חרדים, כהניסטים, ומכורים לפולחן של מנהיג), תוך פגיעה אנושה במערכת המשפט ובמיוחד בבג"ץ. וכאז – לפני אלפיים שנה – כן עתה, ההזיות המשיחיות של חלקים רחבים בציונות הדתית, מסתירות מהם את התוצאות ההרסניות שעלולות לנבוע ממהלכים שכאלו.

תחושת ההחמצה של אזרחים רבים ונאמנים ("הסמולנים הבוגדים"), שמדינה טוטליטרית אינה המדינה שלהם, אינה מעניינת את מובילי המאבק למען "ארץ ישראל השלמה", אבל ראוי שיתעניינו קצת בתגובתו של העולם הדמוקרטי – זה שאנו אמורים להיות חלק ממנו. כי בעולם של היום אין "עם לבדד ישכון…". בעידן של כלכלה גלובלית, גם לכלכלה של מדינות עוינות יש השפעה, למשל: משבר כלכלי בסין פוגע גם ביריבה – ארה"ב.

כבר היום, עדיין ללא סיפוח רשמי של השטחים, אופייה של מדינת ישראל גורם לביקורת גוברת והולכת מצד חלקים רבים בעולם הדמוקרטי-ליברלי, ובמיוחד בארה"ב. חלקים רחבים בציבור האמריקני מפנים לנו עורף, כולל – וחמור במיוחד – היהודים. בלי ארה"ב ויהודי ארה"ב, מי יעמוד לצידנו בשעת צרה?

ואם וכאשר ישראל תהפוך למדינה טוטליטרית שבה ל-40% מהתושבים אין זכויות פוליטיות, לא יהיו לנו יותר ערכים משותפים, לא עם ארה"ב, לא עם יהודי ארה"ב ולא עם שאר העולם הדמוקרטי. פעילות הארגון הקיקיוני BDS תהיה כאין וכאפס מול הסנקציות שיוטלו עלינו. המתנחלים יגידו שנוכל לעמוד בסנקציות, כי הנה איראן ורוסיה לא התמוטטו. דוגמה לא רלוונטית, ראשית אלו ארצות עצומות, עשירות באוצרות טבע ובעיקר, יש להן בעלי ברית שמפרים את הסנקציות. נגדנו, כולם ישתתפו, כולל פוטין "הידיד" של המתנחלים. דוגמה מובהקת לכך היא דרום אפריקה: מדינה גדולה פי כמה מישראל, עשירה באוצרות טבע, היה לה צבא חזק, וכנראה גם נשק גרעיני. דבר לא עזר, הסנקציות מוטטו את המשטר שם כי כל העולם חבר נגדה, ולא נשאר לה אף ידיד אחד.

וכך, בעזרת קריצות עין והבטחה ל"ניסים ונפלאות" גוררים אותנו הימין כולו והציונות הדתית בראשו, מחורבן (בית שני), לחורבן (מרד בר כוכבא) ולעוד חורבן (ארץ ישראל השלמה). רבים שואלים: מה יהיה? מה אתה מציע? אני לא מציע, אני אזרח פשוט, אין לי הצעות מיוחדות. לדעתי, מי שהכניס אותנו לבוץ הזה – עליו מוטלת החובה להוציא אותנו ממנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

28 תגובות

 1. WOW – איזה חזון אפוקליפטי. אבל הסר דאגה מלבך. עם ביבי בבלפור וטראמפ שכנראה יחזור לבית הלבן בעוד שנתיים, מצב ישראל צפוי להשתפר.

 2. ד"ר אריה, רוב הישראלים לא חושבים כמוך, ראה תוצאות הבחירות

  1. תיקון קטן, יוחנן. בספירת הקולות, התוצאה היא תיקו מובהק. העם חצוי. תמונת המנדטים היא תוצאה של ניהול כושל. כיוון שחצי מהעם חושב אחרת, כדאי להקשיב. בעצם, גם למיעוט מצפוני.

   1. מיעוט מצפוני? אתה מתכוון לרשימה המשותפת??? אני חושב שכדאי מאד שנקשיב לדבריהם.

 3. מאמרך הוא חשוב ביותר. אם היינו מדינה מתוקנת היה צריך להכניס אותו לתכנית לימודי האזרחות בבתי הספר.
  אך אנחנו כבר לא שם ומחליקים במדרון.

  1. באיזה מדרון אנחנו מחליקים? מה צריך לעשות כדי שהיה מדינה מתוקנת?

  2. מר יוחנן. רב הישראלים חושבים שלא צריך בג"ץ, שהשופטים צריכים לשפוט לטובת הרב, שהמנהיג שלהם הוא מעל החוק ובקיצור רפובליקת בננות טוטליטרית שבה גם מותר פה ושם לרצוח ולהכות מתנגדים. אני גאה לא להשתייח לרב הזה

   1. מאיפה לקחת שרוב (לא רב) הישראלים חושבים שלא צריך בג"צ?
    ההפך הוא הנכון. רוב הישראלים לא חושבים שלא צריך בג"צ
    אבל כן חושבים שבג"צ חייב לשפוט על פי החוק ולא להמציא חוקים חדשים.
    דהיינו שלא "הכל שפיט" על פי ההצהרה המפורסמת של השופט אהרון ברק.
    אתה הבנת את זה?

 4. פסקת ההתגברות ברוב של חברי הקואליציה הנוכחית היא למעשה ביטול של בג"ץ. יריב לוין מבין זאת הייטב. הוא הרי המליץ ליו"ר הכנסת דאז לא לקיים את החלטת בג"ץ. הרס הדמוקרטיה? הצחקת אותו. ממש לא מזיז לו.

  1. על פי התאוריה השוויונית-ליברלית שהנך דוגל בה במדינת כל אזרחיה חייבת להיות הפרדת רשויות. כמובן שהממשלה לא יכולה להכתיב לבתי המשפט כיצד לשפוט. הכנסת בוחרת ממשלה כדי שתשלוט במדינה, והכנסת כנציגת הריבון – העם – מחוקקת חוקים. בתי המשפט חייבים לשפוט ולהעניש את העבריינים בדיוק על פי החוקים שנחקקו בכגסת. למעשה אין לבג"ץ סמכות לחייב את הכנסת לנהוג על פי החלטותיו. כך עובדת דמוקרטיה. גם ליועץ משפטי, בכל רמה ובכל תחום אין סמכות להורות לממשלה או לשר מסוים כיצד לנהוג. הוא רק יועץ. לממשלה יש סמכות להחליט על פעולותיה בהתאם לחוק. אם הממשלה מפרה חוק, רק אז יכול בג"ץ להתערב.

   1. ואם הכנסת תחוקק חוק גזעני, או מפלה לפי צבע, או אנטי דמוקרטי? לא כל דבר מותר לכנסת לחוקק!

  1. כן והוא יהיה שר המשפחים שלנו. חלומו הרטוב של כל דירטטור

  1. זהו. קבעת. כבר הגיע חורבנו של בית שלישי. גם אתה מצטרף לשועלים הקטנים שמחבלים בכרמים?

 5. עליונות הרשות השופטת שאין לה קשר עם נבחרי הציבור ולא עם החוק היא משטר דמוקרטי מבחינתך??

  1. בצפון קוריאה, רוסיה וכו, הרשות השופטת כפופה לשלטון. אני מבין שלזה המגיב מתכוון במושג "דמוקרטיה"…

 6. מסכים לכל, פרט לפסקה האחרונה שבה אתה מוציא את עצמך מלתת עצות. צריך לחשוב ובעיקר לפעול, אחרת אלה שהביאו אותנו לכאן ימשיכו לגרור אותנו לחורבן

 7. שלום לך אדוני ה"דפיטיסט". כן אני "שועל קטן", מולכם "האריות", כמו בר כוכבא ורבי עקיבא, אשר כל תכניותיהם כידוע התגשמו… כן, אני "מחבל בכרמי" השלטון שלכם, בינתיים… כשיבוטל הבגץ ובתי המשפט יהיו "בראש שלכם" אז תוכלו אריות שכמוכם "לטרוף" אותנו בקלות.

 8. האדון הנכבד שהגיב למר שמיר, מנסה לספר לנו ש"דמוקרטיה" זה לסתום לבגץ את הפה (רוסיה, סין, וכו). במדינה דמוקרטית אמיתית הבגץ פוסל חוקים הנוגדים חוקי יסוד, זו חובתו, ומתייחס לכל האזרחים בשיוויון. בדמוקרטיה אמיתית שופטים לא נבחרים בבחירות אלא מינוי מקצועי

 9. אנחנו לא מיעוט מצפוני, אנחנו שריד ממה שמיסדי המדינה קיוו שכך ניראה כולנו

 10. צר לי מר שמיר לאכזב אותך. זה לא חצי העם, זה בסך הכל שליש. המפלגות הערביות המייצגות שנאה וחלומות רטובים על השמדה, אינם חלק מהעם שלנו.

 11. אל תתרגש מאלה שמגיבים כאן מתוך מחשבה הפוכה לשלך. אדם צריך לדבוק בדרכו, ובטח כאשר הוא מתבטא מתוך מחשבה

 12. תודה על העצה, אבל כמי שמביע עמדות חריגות (מכה "על ימין ועל שמאל"), אני לא מתרגש, אבל מתקומם על סילופים ואי עמידה בקרטריונים של דברי אמת

 13. אדוני, הבג"ץ שופט על פי החוק ובעיקר חוק כבוד האדם וחירותו. אתה רוצה שלא הכל יהיה שפיט? כלומר, המנהיגים שלכם הם מעל הכל, אז זוהי הדיקטטורה בהתגלמותה ואל תיתתמם, כי המטרות הן: גם לחלץ את דרעי ונתניהו מאימת הדין וגם להכשיר את הקרקע לסיפוח השטחים ללא הענקת זכויות אזרח בסיסיות ל"מסופחים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן