על דבש ומלוכה

הגיגים על דבש מלכות ועל מלכה מיוחדת אחת
כתר
תמונה: Sodacan commons.wikimedia.org

היא נולדה בניתוח קיסרי לפני 96 שנים. כשהייתה בת שנתיים פגשה את וינסטון צ'רצ'יל, שהגדיר אותה "כעולל עם אישיות סמכותית". התגייסה כנהגת משאית לצבא בעת מלחמת העולם השנייה.

יהלום קוהינור במשקל 105 קרט, 2,868 יהלומים לצד אבני ספיר ואודם, פנינים ואמרלדים למכביר משובצים בכתר המלכות שלה, והיא אחת.

70 שנות מלכות על 32 מדינות, בעלת עיטור מסדר העיט הלבן והצלב הגדול עם הצווארון ועוד עשרות רבים וטובים אחרים. מאז שקיבלה במתנה את דוקי, כלב הקורגי הראשון שלה, בהיותה בת 11 הפכה לחובבת מושבעת של כלבי הקורגי המלכותיים.

אליזבת השנייה.

חִשבו לרגע, מה סיכוייו של בן אנוש להיוולד לשושלת מלכותית, או להצטרף למשפחת מלוכה קיימת? סטטיסטית, הסיכויים די קלושים.

אליזבת זכתה בכתר כמעט כנגד כל הסיכויים. אביה, בנו השני של המלך ג'ורג' החמישי, לא התעתד להחליף את אביו בבוא העת. אולם לאחר שאחיו הבכור ויתר על הכתר עקב רצונו להינשא לגרושה, הומלך אביה. עם מותו בגיל צעיר יחסית ובהיעדר בנים זכרים, הוכתרה אליזבת, בתו הבכורה, למלכת הממלכה המאוחדת.

אולם לא רק בבני אנוש עסקינן, אלא גם בראש השנה. אפשרות נוספת לזכות בתואר מלכה נתונה לזחלים שנולדו לחיים מלאי עשייה וכאלו האמונים על המשך השושלת המשפחתית.

רגעי חסד של ימים ספורים לאחר הבקיעה, אכילת מזון מלכות בכמות בלתי מוגבלת – והרי דרך סלולה לקבלת התואר הנכסף "מלכת הדבורים" של הקן. זכות זו שמורה לזחלים מיוחדים שנבחרו בקפידה. הפועלות סביב לא נחות לרגע ובסופו של דבר, לאחר ההכנה המוקדמת, יוביל "מעוף הכלולות" של הדבורה הנבחרת, אותה מלכה פוטנציאלית, למפגש אינטימי עם אינסוף זכרים מוכשרים אשר ימלאו תפקיד משמעותי במלאכת הרבייה העתידית ויצירת דור ההמשך.

חיים מתוקים כדבש? של מלכה אנושית וזחל תמים שעלה לגדולה? לא בטוח.

חייה המרתקים והצבעוניים של המלכה אליזבת ידעו עליות ומורדות בכל רובדי חייה –הציבורי, החברתי, המשפחתי. גם היא, כמו בני תמותה רגילים, חוותה לעיתים רגעים שגרתיים ולעיתים רגעים סוערים, מעניינים ומפתיעים.

ומותה?

מותה מסמל את המקום בהיסטוריה האנושית שאותו בחרה להעניק לעצמה ברוחב לב.

הלווייתה תוכננה על ידיה לפרטי פרטים. מסע הארון לאורך ימים ומקומות משמעותיים בחייה, בחירת הפריטים שיונחו עליו, טקסי האבלות, קינות ומזמורים שנבחרו בקפידה, קוד הלבוש, זוויות צילום בני משפחת המלוכה ועוד.

מותה איחד את שועי העולם ופשוטי העם, נסיכים ורוזנים, נשיאים וראשי ממשלות, אזרחים ומבקרים מרחבי הגלובוס. מבוגרים וילדים, לבנים ושחורים.

מחלוקות וקשיים משפחתיים שחוותה במהלך השנים, צצו ונראו, סוקרו בהרחבה ואף קיבלו ביטוי מוחשי בקוד הלבוש אשר הותר לנתיניה הנאמנים כמו גם לאלו שסרו מדרך הישר או בחרו לעזוב. רב הנסתר על הגלוי ובכל זאת, המציאות טפחה על פני הצופים שהיטיבו לזכור ולא לשכוח.

לצד ההוד והפאר, תרועת החצוצרות ונשיאת הארון על כרכרת התותח, הוחלפו הפרחים שהונחו על ארונה, אף נסקר פנים הארון שנועד לשמר את גופתה עד למועד הקבורה הסופי. הביג בן צלצל 96 פעמים והמרחב האווירי נסגר.

עצב ושמחה, מיליארדי צופים ומלכה אחת שבחרה במדויק כיצד ייראה מותה לעיני כול. מוות ראוי לה ולעשייתה.

אז אם לא נולדת למשפחת מלוכה, ייתכן שאיסוף הדבש יהיה מנת חלקך כדבורה מן המניין. איסוף הצוף מהפרחים, הבאתו אל הכוורת, ריקון קיבת הדבש, פירוק ואידוי המים שהצטברו.

כפית של דבש בראש השנה משולה לעבודה סיזיפית של דבורי דבש האוספות צוף מאלפיים פרחים לפחות.

שנה טובה ומתוקה לכל מי שנולד להיות מלך או מלכה, ובעיקר לאלו שנולדו לחיות חיים רגילים נטולי קידות וגינונים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. בשנת 1952 הדיחו במצרים את המלך פרוק. הוא היה מלך מושחת. הוא דווקא אהב יהודים. הוא חשב שהיהודים עזרו לו להתעשר. גם למלחמת 1948 נכד ישראל הוא לא שש להצטרף. הליגה הערבית כפתה עליו את ההצטרפות למלחמה.
  כאשר הדיחו אותו כבר היה לו חשבון בנק מנופח בשוויצריה והוא אמר שז כלל לא נורא שהדיחו אותו. לדבריו, ממילא, עד סוף המאה העשרים לא ישארו מלכים רבים בעולם. ישארו בסך הכל חמישה מלכים. ארבעה בחפיסת הקלםים ואחד באנגליה.

  1. הי ד"ר כהנא,
   מעניין מאד מה שכתבת.
   כנראה ששיחק לו קלף…למלך פרוק, למרות אופיו הבעייתי משהו.
   שנה טובה!

 2. מאמר מקסים. 70 שנה. לא היה בהיסטוריה דבר כזה. אבל אנא שימי לב בחבר העמים הבריטי ישנן 54 מדינות. לא 32. ישראל גם כן יכלה להיות חברה בחבר העמים הבריטי. אז במקום להסתדר עם הבריטים כמו שעשו מדינות רבות אחרות ולהישאר ביחסים טובים עימם, עשו טרור ומספרים שזה גרש את הבריטים. יתכן שאם אליזבת השנייה הייתה גם מלכה של ישראל, הרבה צרות היו נמנעות, והרבה יותר דבש ומזון מלכות היינו מנשנשים בראש השנה.

  1. הי ותודה על התגובה והתיקון.
   מעניין, משיטוטים שלי ברחבי האינטרנט, אני מבינה שאכן חבר העמים הבריטי מנה את מספר המדינות שצויינו, אך לא על כולן היא מלכה! לא כולן קבלו את מרותה… אם יש לך נתונים נוספים על כך, אשמח לדעת.
   וסוף התגובה שלך – מקסים!
   תודה ושנה טובה!

 3. את מלכות הדבש אנחנו עוד צריכים
  מלכות ומלכים אנושיים עבר זמנם

 4. לא מדוייק. חקרתי את הנושא.

  1. לאחר הכרזת העצמאות ישראל היא זו שרצתה יחסים דיפלומטיים ואחרים עם כמה שיותר מדינות. פנינו לבריטים כדי שיצרפומאותנו לחבר העמים הבריטים, אך הם לא רצו.

  2. לא עשינו טרור לבריטים. בן גוריון התנגד לאלימות נגד הבריטים משני טעמים.
  2.1 הוא הבין נכון כי הסוף של האימפריה הבריטית קרוב והבריטים יעזבן את ארץ ישראל בכל מקרה.
  2.2 בן גוריון, בניגוד לדעתם של מפקדי ההגנה הבין כי המאבק הצבאי לאחר עזיבת הבריטים יהיה מול מדינות ערב ולמטרה זו אנו זקוקים לכל סוג של נשק. מפקדי ההגנה חשבו כי המלחמה תהיה מול כנופיות בארץ ישראל. בן גוריון צדק.
  2.3 בן גוריון חשש שאם נפעל באלימות (טרור( מול הבריטים כמו שעשו להם במלזיה, הם יחפשו את כל הסליקים ויאספו את הנשקים שנזדקק להם במלחמה מול מדינות ערב.
  כל הנאמר לעיל מבוסס על חקר מסמכים מגנזך המדינה.
  שנה טובה וגמר חתימה טובה

  1. לגבי בן גוריון – בהחלט נכון.
   אבל האצ"ל והלח"י לא עשו טרור נגד הבריטים? לא רצחו את הלורד מוין? לא תלו שני סרג'נטים שאגב אחד מהם היה יהודי בריטי?
   בגין לא טען תמיד שהוא ולוחמיו לא גרשו את הבריטים?

 5. המלכות והמלכים האנושיים סיימו תפקידם בעולמנו ואין בהם שום צורך. מלכות הדבורים אחראיות על המתיקות של חיינו ונקווה שישרדו לנצח.

 6. החיבור שעשית נחמד ומשאיר פתח לגימיון ולפרשנים למיניהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך