"תורתם אמונתם": הטעות של בן-גוריון

פטור מלימודי ליבה בחינוך החרדי יהיה בכייה לדורות
תמונה של פרץ
פרופ' פרץ לביא

בשנת 2012 החלטנו בטכניון לנסות להכשיר ללימודי הנדסה מספר מצומצם של תלמידי ישיבה ללא לימודי ליבה, הכנו עבורם תוכנית מיוחדת (מכינה קדם-אקדמית במשך שנה וחצי) כדי להשלים את שנמנע מהם בעבר. 25 צעירים נועזים עם רצון עז ללמוד ולהתקדם החלו בתוכנית, מתוכם 13 סיימו אותה בהצלחה. כולם התקבלו לטכניון כתלמידים מן המניין ללא כל העדפות מתקנות או תנאים מיוחדים, מרביתם לפקולטה להנדסה אזרחית.

בתחילת שנת הלימודים הזמנו את שר החינוך דאז, מר גדעון סער, לפגישה עם המחזור הראשון – כולם צעירים מעל גיל 20, חלקם נשואים ואבות לילדים. המפגש היה מדהים. התברר שהידע היחיד בחשבון שאיתו הגיעו לקורס המכינה היה חיבור טור מספרים בחשבון המכולת. הם לא ידעו כיצד מחלקים, עולם השברים לא היה מוכר להם, וביטויים בסיסים במתימטיקה היו זרים להם, כמו גם חודשי השנה הלועזית. אחד הסטודנטים סיפר שבפגישת ההכנה, כאשר נמסר להם שהקורס יתחיל בחודש יוני, הוא הרים את ידו וביקש לדעת מה זה "יוני". אך ההשקעה השתלמה, כל 13 התלמידים אשר הצליחו להתקבל לטכניון, השלימו את לימודיהם וקיבלו תואר בהנדסה.

לאור הצלחתם, מדי שנה בשנה, למעט בשנת הקורונה, כ-25 חרדים התחילו בלימודי המכינה, כמחציתם התקבלו ללימודים בטכניון וסיימו עם תואר אקדמי. אציין עוד שמאחר שמרביתם הותירו בבית אישה וילדים, הטכניון נרתם לסייע וגייס מתורמיו מלגות קיום לכל תקופת הלימודים.

למותר לציין שהלימודים בטכניון שינו לחלוטין את חייהם. מרביתם מצאו כמעט מייד עבודה ובכך שינו את עתידם ואת עתיד ילדיהם. יתר על כן הסטודנטים הללו הדגישו בפנינו, כי מבחינתם אין כל מניעה ללמוד לימודי ליבה לצד לימודי קודש, ולדעתם כך גם הייתה נוהגת כל מדינה מתוקנת.

אלא שבישראל כמו בישראל הפוליטיקה משתלטת על כל היגיון בריא של מדינה מתוקנת. בימים אלו התבשרנו שראש האופוזיציה בנימין נתניהו, ששימש במשך כ-12 שנה ראש ממשלה, מבטיח למוסדות חינוך חרדיים מימון מלא, בדומה למוסדות חינוך ממלכתיים, ללא דרישה ללימודי ליבה, וזאת כדי למנוע פיצול במחנה הימין.

אם אכן הבטחתו של בנימין נתניהו תקוים, תהיה זאת שגיאה בקנה מידה היסטורי, הדומה לשגיאתו של דויד בן-גוריון בהחלטתו על שחרור תלמידי הישיבה משירות צבאי. כאשר בן-גוריון החליט לפטור את תלמידי הישיבות משירות הוא ראה לנגד עיניו מספר מצומצם של בחורי ישיבה, אשר היו אמורים לשמור על הגחלת. כך הסביר בוועדת הביטחון של מועצת המדינה באוקטובר 1948: "יש 400 בחורי ישיבה, שהם כולם בגיל צעיר ושאם הם יתחייבו בגיוס יהיה צריך לסגור את בתי הישיבות, ושהם גם בארצות אחרות שוחררו מגיוס ושהיה הסכם שהם ישוחררו". קשה להאמין שאפילו בחלומותיו הגרועים ביותר לא שיער בן-גוריון ש-400 בחורי הישיבה יהפכו לעשרות אלפים כעבור שבעים שנה.

התחזיות הדמוגרפיות על הרכב האוכלוסייה העתידי בישראל חד-משמעיות. כיום כ-20% מילדי ישראל (גילי 0–14) נמנים עם המגזר החרדי, ועל פי תחזיות הלמ"ס חלקם יגדל לשליש בעוד כעשרים שנה, ולמחצית בעוד כארבעים שנה. השוואת תקציבו של תלמיד במוסדות חרדיים ללא לימודי ליבה לתלמיד בחינוך הממלכתי תבלום את הרצון לשינוי בחברה החרדית ותקטין עוד יותר את מספרם של הלומדים לימודי ליבה בנוסף ללימודי קודש. האם מדינה כלשהי יכולה להתקיים כאשר חלק כה גדול מילדיה אינו יודע את לוח הכפל ואינו יודע מילה באנגלית? הדו"חות הדמוגרפיים צריכים להיות חומר קריאה חובה לכל הפוליטיקאים החרדים לעתיד המדינה כולל לחרדים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. אכן, התחזית עגומה ותהיה חמורה עוד יותר כאשר בעוד שניים-שלושה עשורים החרדים יהוו כשליש מהאוכלוסיה היהודית שמישהו יצטרך לפרנס אותם איכשהו.. האמת שכבר אין לי טענות למימסד החרדי שאינו מסתיר את עמדותיו במאבק ההישרדות שלו, המנצל עד תום את שיטת הבחירות הארכאית המאפשרת להם להיות
  "לשון מאזנים" הנותן את קולו לכול המרבה במחיר- הזניה של עולם היהדות . טענות יש לי למערכת הפוליטית המוכנה לשלם את אתנן סחטנות- לבושתנו כי רבה
  קולך החשוב מצטרף לקריאה ההולכת וגוברת לחולל שינוי – כי הפעם- בנפשנו

 2. הבעיה זה לא המסגרת לחינוך חובה. כאשר יש הסדר שהפטור משרות חובה הוא לימוד בישיבה כל הבוגרים נרשמים ללימודים בישיבה ואז יש להם דמי מחיה והם לא זקוקים ללימודי ליבה. לחלק גדול מהם לימודי הגמרא גדולים עליהם ואז הם עובדים בצד בעבודות פשוטות ללא דיווח ומין הסתם ללא צורך בלימודי ליבה. אם הממשלה תגיע להחלטה אמיצה שחרדים לא כשרים לצבא ויקבלו פטור כמו המוסלמים ויופסקו המענקים לאברכים, רק הצעירים המוכשרים וחדורי האמונה ילמדו בישיבות על חשבון הקהילה שלהם והאחרים יוכלו להשתלב בשוק העבודה בגלוי. אז באופן טבעי לימודי הליבה יידרשו על ידי אלה שלא מוכנים להמשיך בישיבה וינתנו גם לתלמידים ולא רק לתלמידות. כאשר יגדירו את החרדים כפסולי גיוס אני צופה מצב שחלק מהם דוקא ינסו להתגייס כי הפסילה הזאת תראה להם ככתם. ויש עוד נקודה. במצב הנוכחי, כל אלה שלא ממש לומדים ועובדים בצד, תלויים בראש הישיבה שיעלים עין מהעדרותם בישיבה וידווח עליהם כאילו הם לומדים באופן סדיר כדי שיהיה להם פטור +מענק. זה נותן כוח לרבנים לשלוט בכל האברכים. אם הפטור לא יהיה תלוי באישור רב זה או אחר כל הדור הצעיר של החרדים בבת אחת ישתחרר מעול הרבנים ומי יודע לאן זה יוביל?

 3. אנשים לא מבינים שמגובר בשאלה של קיום לאומי. גם לא המנהיכים. להם יש פתרון פלא: יהיה טוב. תמיד טוענים בביטחון כי הם חמודים וחכמים וכל דבר עשו ויעשו הכי טוב ויצליחו.

 4. טעויות כולם עושים. החוכמה נמדדת בהתמודדות ותיקון. המצב של תיקו פוליטי מכביד על היכולת לתקן, אבל אסור לוותר. בנפשנו הדבר

 5. מאמר מעולה וממש חדוב. הסיום חייב היה להיות חזק. להדגיש לאיזה סוף זה עלולו להוביל אותנו. רוב האנשים לא מבינים או לא רוצים להבין

 6. כדאי גם שבוגרי הטכניון המצטיינים יישארו בישראל ולא יהגרו לארה"ב ולארצות אחרות. מה את עושים בנידון? וכדאי גם שהבוגרים המצטיינים, שרבים מהם משתלבים במערכת הביטחון ובתעשייה הביטחונית יבינו לעומק את הוויית הצבא והמלחמה. האם אתם פועלים בנידון?

 7. ״דת היא אנחתם של המדוכאים, לב בעולם חסר לב, ונשמה בתנאים של חוסר נשמה. זה האופיום של ההמון״
  (קרל מרכס).
  חבל לחפש אשמים. בן גוריון רצה בשימור לימודי תורה. העסקנות הדתית המנוולת הפכה זאת למנגנון שליטה, לגזענות. אין להם אלוהים.
  בין הנצחת הבערות, שלילה של שיקול דעת, שנאת האחר וניצול מחפיר של נשים לבין אמונה ודת אין ולא כלום.
  עסקני הדת – בני כול הדתות – הם מקור הרוע והרשע.

 8. המנהיגים כיום כולם תומכים בהשארת המצב הקיים. לעיתים אפילו מוסיפים שמן למדורה. אבל הבעיה איננה במנהיגים. הבעיה בעם, שהרי הוא בוחר את המנהיגים. זה מה שהעם רוצה. אין לכן מה לעשות

 9. לאורך השנים אני עד להשתלטות החרדים על העיר שלנו ירושלים. זה צפוי לקרות בהדרגה בכל הארץ

 10. מאמר שאהבתי
  טוב שהצטרפת לכותבים הטובים של האתר
  ברוך בואך

 11. חסר רק המשפט המוחץ:
  מדינת ישראל תימחק עם ההנהגה שלנו לא תתחיל לטפל בבעיה החרדית בהקדם. זו לא בעיה שניתן לפתור במהלומה אחת קצרה. זה תהליך ארוך ואם לא יתחיל בהקדם כבר אי אפשר יהיה לשנות את המצב.

 12. רק לשמוע איך התנפלו היום מול המצלמות חרדים וצעקו על גנץ שהוא רוצח, ובהם גם נושאי משרות ממשלתיות
  ולהבין כמה צדקת

 13. טעות מטבע הדברים ניתן לתקן. היכן כל המנהיגים מאז בן גוריון? למה לא תיקנו, ואפילו הגבירו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן