"גם ג'וזף סיסקו צחק"

ספרי החדש
כריכת הספר
גם ג'וזף סיסקו צחק

בספרי "גם ג'וזף סיסקו צחק" 23 סיפורים. כותרת הספר מרמזת על הומור, ובאמת מופיעים בו מספר סיפורים שמעלים חיוך על השפתיים, כמו "אבנים", "סיר הבשר", "כמו להעביר סמים", "לא פייר, גידי לא ראה". אלא שהסיפור שעל שמו נקרא הספר כולו מרמז על כך שהצחוק של הדיפלומט האמריקני ג'וזף סיסקו על שפת תעלת סואץ, וצחוקה של הפמליה שסביבו אשר צפתה בעבודות שהכינו המצרים כדי לצלוח את התעלה – הסתבר בדיעבד כמחווה של קלות דעת. אל התובנה הזאת כיוונה הדסה מור ברשימה שלה על הספר ("על מה צחק סיסקו", חדשות בן עזר, גיליון 1758, 23.6.22).

נושא מסגרת אחר שאולי ראוי לתת עליו את הדעת הוא פריסת המחוזות על פני תבל רבה שבהם מתרחשות עלילות הסיפורים: האי הרוסי סחלין במזרח הרחוק, האי קובה במערב, ניו דלהי שבהודו, פריז, דרבצן שבהונגריה ומחוזות שונים ברומניה. חטיבה די מרכזית בין סיפורי הקובץ עניינה עלילות יהודי רומניה, ארץ הולדתו של המחבר, שראיין עשרות יוצאי הארץ הזאת, גיבורים שעברו במשך פחות מעשרים שנים שלוש תקופות קשות מנשוא: התקופה הפשיסטית, על הגירושים והחרמת הרכוש, על הרציחות ההמוניות והפוגרומים המזוויעים; אחר כך האנטישמיות הקומוניסטית במסווה של מאבק נגד "מוצצי דם הפרולטרים"; ולבסוף העלייה ארצה בחוסר כול, בלי שפה, בלי קורת גג (האוהל במעברה עף בסופת החול המדברית). מי ששרד ניסיונות קשים אלה, ונשאר שלם בגופו ובנפשו, ראוי שקורותיו יירשמו בספר, ומשה גרנות עבר בארץ לאורכה ולרוחבה בחיפוש אחר שרידים אלה ורשם את סיפוריהם.

חטיבה גדולה בפרוזה שלי מתרכזת בעדה זאת לפני מלחמת העולם השנייה, במהלכה ואחריה, הלוא הם הספרים "המאהב השני של הרבנית", "קרנטינה בקונסטנצה", "שחזורים", "הפרומושיקאים", "אשתו של הקולונל", "גם דודה אנה יפה". בספר נפגוש דמויות אלו בסיפורים "קומפרסים לאיליאנה", "ייסוריה של סימוצ'קה הצעירה", "עברית שפה קשה", "החברה המזכירה", "פאול הפך לדוב", "יש בעיה", "את טועה, גברת ליבוביץ'".

להלן סקירה קצרה של תוכני הסיפורים שבקובץ:

אם מצליחה בתחבולה להחזיר לבתה את אהובה שנטש; גולה ישראלי בפריז חושף את הצד האפל של עיר האורות; אישה נבגדת נוקמת ב"צרתה", ולא באדם הראוי לכך; ישראלי נוסע לאי סחלין ופוגש את ריקבונה של הבירוקרטיה הרוסית; רופא אנטישמי (בתקופה הקומוניסטית!) מפשיט ילד יהודי לעיני מורתו, כמו בימים האפלים של הפשיזם; שיירת יהודים מגורשים מבתיהם ביוני 1941; אינדיאני דובר יידיש ושומר כשרות בקובה; ג'וזף סיסקו בא לבקר את חיילי צה"ל על גדות התעלה, ורואה מחזה מצחיק בגדה המערבית; תחבולותיהם של יהודים לשרוד במשטר הפשיסטי; קומוניסט יהודי עולה ארצה לאחר שאוים על ידי המשטרה החשאית, והוא ממהר להירשם במפלגה הקומוניסטית בארץ, כי או-טו-טו מגיעים הרוסים, ואוי לו למי שהתמהמה; מנהלת משרד ממשלתי מבקשת מתנת פרישה מיוחדת, ואינה מודעת לכך שמאזינים לה מעבר לפרגוד; הווי העיר ניו דלהי בעיני התייר הישראלי המתחיל; בעטיו של "חטא" האיחור לחזור הביתה, נתקל פרופסור לבוטניקה בשוטרים ש"מוכרחים" לעצור מישהו לפני חזרתם לתחנה; ייסוריו של עולה חדש המבקש להתקבל בחברה הישראלית כשווה בין שווים; השדרה הראשית בבוקרסט מצפה לבואו של הנשיא ניקולאיה צ'אושסקו, מסלקים את הולכי הרגל ושוטפים את האספלט; הברירה הקשה של אישה יהודייה נשואה, בימי מלחמת העולם השנייה, שקצין פשיסט התאהב בה, ואם היא לא תיענה, בעלה יישלח לעבודות כפייה.

"גם ג'וזף סיסקו צחק", מאת משה גרנות, מעיין ב"י 2022, 168 עמ'

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. מאמר בגישה מאוד מעניינת
    סופר מסביר את ספרו החדש
    ללא השתבחות עצמית
    מידע ראשוני לקורא הפוטנציאלי

  2. איזה רעיון יפה. כל ספר לפני שיוצא לאור יציג הסופר את מרכולתו ומה עומד מאחוריה, ומה הכוונה, ומה המבנה וכדומה. לא פרשנים אלא הסופר. ואחר כך המבקרים יביעו דעתם מה הושג ומה לא הושג. האם הרעיון מיוחד או שחוק. האם הוא ברמה גבוהה או לא.

  3. אצל היהודים במיוחד יש סיפורים אין סוף של הישרדות וסבל. כדאי שלא ישכחו זאת כל אלה שעוברים לגור בחו"ל

  4. תודה על הכרת הספר. אחפש באינטרנט ביקורות. בסוף אחליט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

על סף תהום

בקרוב נדע אם אנחנו כבר נמצאים בדיקטטורה

תמונה של אביה

מהפכה או רפורמה?

בליץ החקיקה של לוין ורוטמן יפגע בדמוקרטיה הישראלית