בעלי הברית של טראמפ

שמרנות דתית – אתגר לעולם נאור
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

דונלד טראמפ איננו לבדו. הוא נהנתן ושרלטן שהיה חבר בגופים מתקדמים במהלך מרבית חייו. לא הוא יצר את הריאקציה נגד ההפלות, נגד הגבלת גזי החממה, בעד נשק לכול. בימי נשיאותו הצליח לקדם את עקרונות הכנסיה האוונגליסטית בעיקר במינויים לבית המשפט העליון. אבל המפלגה הרפובליקנית הייתה שותפה נאמנה לדרך. בסוף הכהונה של הנשיא אובמה אסר עליו יושב ראש הסנאט מיץ' מקונל למנות שופט לעת בחירות, ואותו מקונל התיר לטראמפ לעשות זאת ממש בסיום תקופת כהונתו שלו.

ממש מפליא – איך בית המשפט בהרכבו זה לא נענה לבקשת טראמפ לפסול את תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית? אמנם בבקשתו לא היה ממש, אבל גם בבקשתם של שליחי האוונגליזם לבטל את פסיקת Roe v. Wade לא היה ממש באמריקה המודרנית. רק עתה נודע כמה הייתה קרובה ארה"ב לפוטש – לא בהתקפת הפורעים את הקונגרס בשישה בינואר, אלא קודם לכן, בשעה שטראמפ חיפש יועץ משפטי שיפסול בחירות בשתי מדינות ויאפשר למושליהם למנות אלקטורים רפובליקנים. הפוטש סוכל רק כי כל ראשי משרד המשפטים איימו להתפטר.

המפלגה הרפובליקנית נשלטת כיום בידי התנועה האוונגליסטית, זרם דתי שתומך במדינת ישראל. הם המממנים העיקריים, הם התועמלנים שיש להם כנסיות, תחנות רדיו וטלוויזיה, והם אחראים לשטיפת המוח הדתית של הימין האמריקני.

יש להבין שהחיבור הישראלי בין דת לשמרנות דומה לחיבור האמריקני. השמרנות מתנגדת לשינויים חברתיים ליברליים או רדיקליים. היא מתחברת לערכים דתיים ובהתאם מבקשת לפרוש את חסותה של הדת על התפתחות המודרנה.

טראמפ עוד בימי כהונתו סימן את התנגדותו לעיקרים ליברליים ונאורים שהפכו לקונצנזוס בעולם המדע, כמו הסכנות האקלימיות האורבות לנו. התחממות כדור הארץ קשורה מאוד לפליטת גזי החממה, אך טראמפ הכריז אז מלחמה נגד הניסיון לצמצם את הפליטות.

האם יצליח העולם הנאור להעביר את ערכיו לדורות הבאים, או שאנחנו עדים לתחילתה של מלחמת אזרחים כוללנית בין הליברליזם לשמרנות?

אלו מבינינו שעדיין תומכים בטראמפ כי הוא טוב לישראל, חייבים להבין שבכך אנו כורתים במו ידינו את הברית בין ישראל ליהודי ארה"ב, שרואים עכשיו לאיזה קוטב מביאה אותם התנועה הטראמפיסטית ובית המשפט העליון שעיצב טראמפ.

מעולם לא האמנתי שיש סתירה בין ערכי יסוד לאינטרסים של ישראל. הרי השמרנות הדתית מקדמת אנטישמיות, הדרת נשים ונסיגה בעניין האוכלוסייה הלהט"בית, ואלו לא יחפפו את האינטרסים של מדינת ישראל שבה אני מאמין.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

25 תגובות

 1. עוזי ברעם מעלה במאמרו כיצד השתלטות הדת על החיים הציבוריים יכולה ליצור נסיגה משמעותית בהישגים ליבראליים שהושגו בעמל רב. הוא מציג כדוגמא את דונאלד טראמפ שהצליח לשבץ בבית המשפט העליון שופטים שמרנים ולא תיאר לעצמו שיבטלו פסיקה (Roe vs. Wade) שאפשרה לנשים לבצע הפלה על פי רצונן. לא קשה להיווכח שהמערך החרדי/דתי בישראל דוגל בשמרנות קיצונית, ההולכת ומחמירה כמו שמירת נגיעה שהיא חדשה יחסית, איסור האזנה לשירת נשים, המחלחלת מידי פעם לצה"ל, ורק לאחרונה חיילים, בני ישיבת ההסדר מצפה רמון, ביקשו ממפקדיהם שלא להשתתף בתרגיל גדודי בשל נוכחות של קצינת קשר – והמפקדים נענו לבקשה. יחד עם זאת, קיצוניות ליבראלית שעיקרה התנתקות מהיהדות היא מסוכנת ותעמיק את הפער בין המגזרים. הפתרון הוא במנהיגות נאורה שעיקרה יצירת שיח קבוע בין המגזרים השונים ביהדות, הימנעות מהסתה והכפשה היכולה לגרום למלחמת אחים.

 2. למה ללכת רחוק
  תראו מה עמדו הדתיים והימניים בארץ בענייני הפלות, להט"ב, וכן הלאה…

 3. מצבה של ישראל בהקשר האוונגליסטי יחמיר בעתיד ככל שהימין המשיחי יהודי יתחזק. קיימת חפיפה באינטרסים בין הימין המשיחי היהודי לבין נאמני בית המקדש האוונגליסטים. התחזקות המגמה אוונגליסטית. קיימת לא רק בארה״ב. קהילות אלה מתרחבות גם במדינות אמריקה הלטינית, ובעיקר בברזיל כמו גם באוסטרליה ובפיליפינים. לעידוד שיקבל הימין המשיחי בארץ יהיו השלכות פוליטיות- חברתיות ואזוריות נרחבות ומסוכנות.

 4. עוזי ברעם
  אתה הולך ונעשה חד במאמריך
  דוגמא טובה לדעה נחרצת
  ללא התלהמות

  1. אני מנסה להיות תמיד בהיר לא תמיד מצליח.פה זה קל כי זה משחק סכום אפס "הטובים" מול "הרעים".מאמרים מתלהמים לא משיגים את יעודם.התלהמות השיח לעיתים מצליחה בשל אופי הדובר וצורת ההצגה.מאמר זה מדיום אחר עליך לשכנע בצדקת עמדותיך במילים ובשכלתנות אפילו קמצנית

 5. למרות שהמאמר לא פותר את השאלה אם העולם הנאור יצליח לגבור על השמרנות ולהעביר את ערכיו הליברליים ואת רוח הקדמה לדורות הבאים, עצם העלאת הנושא לדיון ציבורי בעקבות ההחלטה בעניין ההפלות חשובה מאוד וטוב עשה עוזי שהעלה את הנושא כי יש לו השלכות חברתיות, פוליטיות וערכיות נרחבות ברמה הכלל-עולמית ובמישור הישראלי, האמריקאי ובנוגע ליחסי ישראל ויהדות ארה"ב. הדילמה שלנו, הישראלים, בעניין זה מתעצמת לאור העובדה שגם אם טראמפ היה וכנראה גם יהיה טוב לישראל אם ייבחר שוב, הוא רע מאוד לאנושות הנאורה.

 6. טראמפ וביבי, שני תאומים המשלימים זה את בבניית האיבטרטגיה המגייסת שילוב דתי לאומני.

 7. עוזי .. אתה בטח זוכר שבמפגשיך עם האוונגליסטים הם תמכו תמיכה מוחלטת בישראל היהודית.. הם ראו בנו את שליחי האל לקיים סדר בעולם ואחרי שיבוא הסדר גם אנחנו נאלץ להתנצר.
  המפגש אותו תיארת בין השמרנות לליברליות ובמיוחד בין הדת לבין הדמוקרטיה הוא הנושא הכי מרכזי של השנים הבאות.
  ולוואי נשכיל כמו שצינת במאמר שלך לשמור על הקשר החשוב והמיוחד עם יהודי ארצות הברית
  מי ייתן

 8. רבים מבני עמנו נמשכים אל עמדת הקוראן כאל מגנט מאפיין ומגדיר את מהותם ואת מצבם. עם זאת הם לא מזדהים עם מי שסובל כקרבן של מערכת התניות והחלטות שרירותיות שבני אדם ממציאים כדי להגביל את זולתם. אז אולי תעזורנה דוגמאות מן ההיסטוריה שנביא להם כאמצעי המחשה. וכך נומר להם: האםנאתם מודעים לעובדה שרוב הפוגרומים כנגד היהודים וגירוש יהודים מארצות שחיו בהן ואף השתלבו בחייהן, החלטות אלו שגרמו לאבותיכם ולכם להיות קורבנות – הן פרי השפעתם של מוסדות דתיים על השלטון. לא קול משמיים הם שומעים, אלא את בטנם החלולה ממוסר הם שומעים: בטן ריקה מצלצלת….
  היזהרו, יש לומר להם, לא עגלה טעונה הולכת לפניכם כמו עמוד עשן, כי היא אצל האנשים הנאורים. עגלה רעשנית שפגיעה רעה, היא המובילה אתכם כמזדנבים אחרי עגלת טרמפ וחבריו ש"שומעים קולות"…

 9. המכנה המשותף של חברי הקואליציה דת-לאומנות בכל העולם הוא בוטות+כוחנות+פייק

  1. תיקון חשוב לתגובתי
   בשור השנייה המילה הנכונה:
   נמשעיך אל
   עמדת ה *קרבן*

 10. מי שלא מתמצא בכל הקשור ליהדות ארצות הברית, לא מבין עד כמה הקשרים איתם חשובים, ועד כמה הם מאויימים על ידי הצירוף ביבי-טראמפ.

 11. לא להגזים. יש רפובליקאים רבים שאוהבים את ישראל מבלי שיהיו דתיים. ויש דמוקרטים רבים, כולל יהודים שאינם אוהבים את ישראל

  1. לשמוליק –
   חוץ מזה שאתה צודק, אולי יהיה גם לנו בישראל מזל. המהות הציבורית כיום בארה"ב נותנת תקווה שהדמוקרטים יאבדו את הרוב בקונגרס וכך יוכלו לסנדל את אותם חברה שרוצים לשוב להסכם עם הפרסים. אם יהיה לנו עוד יותר מזל טראמפ ייבחר לעוד קדנציה. אזי, יש להניח, ייסגרו ההסכמים גם עם סעודיה, סודן, ועוד מדינות ערביות. אם יהיה לנו עוד יותר מזל האמריקאים יעצימו את הסנקציות ומשטר האייטולות יתמוטט.
   מכיוון שאני תומך בכל לב בגישה של עוזי ברעם לעניין השמרנות הדתית ותוצאותיה, בהחלט אהיה מוכן למלא אחרי עוזי בכל דבריו – אבל רק אחרי שתושג המטרה למוטט את המשטר האיראני. ולמי שזה לא ברור – בספר דניאל נכתב: "מנה מנה תקל ופרסין", נבואה זו תופסת גם לגבי פרס של היום. זה רק שאלה של זמן.

 12. ליצחק שלום לא נתחיל את הויכוח הנצחי מחדש.מי שרע הוא רע אין רוע בערבון מוגבל.תמכנו בבולסונרו בברזיל עכשיו הוא נופל ויבוא לולה שהוא מנהיג מסוג אחר זה יטיב אתנו? נתנו נשק עד תום למשטר האפרטההיד בדרום אפריקה כי היו אנשים שחשבו כמותך שיש להפריד בין אופי המשטר לבין האינטרסים שלנו ובא המשטר החדש ונכנס ישר לאנטי ישראליות.
  אשר לטראמפ אני מאמין שלא יהיה נשיא לא כי הדמוקרטים ינצחו אלא כי הרפובליקאים יעמידו מישהו אחר.הרי עכשיו ברור שהוא רצה לעשות פוטש ממש עוד לפני ה6 בינואר.אני לא רוצה אותו רוב העולם המתקדם לא רוצה אותו מי שרוצה בו זה פוטין וביבי.

 13. רק המחשבה שיש סיכוי שטראמפ יחזור (וגם ביבי) מדאיגה מאוד!

 14. כנראה שבעקבות העדויות של מקורבים שלו והמידע שנחקר כעת בקשר לעליה על הקונגרס, הסיכויים של טראמפ להיבחר ירדו מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

עצרו

מלחמת שנת היובל

דרכינו הנסתרות לציין יובל למלחמת יום הכיפורים