המלחמה משנה את פניה

התמורות שחלו בשדה הקרב לאורך השנים – סקירה קצרה
תמונה של אילן
אילן ורד

במאמר זה אבקש להתייחס להתפתחויות בשדה הקרב – ביבשה, באוויר ובים – מקדמת דנא ועד לשדה הקרב העתידי. סקירה היסטורית קצרה זו לא תעסוק בלוחמה שלא הדביקה את ההתפתחויות החדשות, אם בשל בעיות תקציביות ואם בשל תפיסות שמרניות. לדוגמה, בראשיתה של מלחמת העולם השנייה התגונן הצבא הפולני, בחלקו, עם חיל פרשים מול הצבא הגרמני הממוכן, הצבא הצרפתי הסתמך על קו מזינו והתעלם מהאפשרות לעקוף אותו דרך בלגיה. כמו כן לא אתייחס כאן לחדשנות הישראלית בכל הנוגע לפיתוח תורות לחימה וטכנולוגיות צבאיות.

במלחמות שהתחוללו בעת העתיקה נלחמו אבירים עטויי שריון כבד. האבירים הסתערו עם חרבות וכידונים או הטילו בליסטראות וחיצים בוערים (באמצעות קשתות) על ערי מבצר. מראשית ימי הביניים ועד המאה ה-16 נלחמו חיילים רגליים ופרשים עם חרבות וכידונים. עם התחלת השימוש באבק שריפה, ברובים ובתותחים שנגררו על ידי סוסים, פחת משקלם של הפרשים במערך הלחימה ועלה משקלם של החיילים הרגליים שצוידו ברובים ארוכי קנה.

מלחמת האזרחים בארה"ב נתפסת כמלחמה המודרנית הראשונה. מעבר לכלי הנשק שהופעלו בשדה הקרב, הצפון נערך לייצור המוני של כלי נשק, שינע כוחות ונשק ברכבות ובספינות קיטור, עשה שימוש נרחב ברשתות הטלגרף והטיל מצור ימי על חופי הדרום.

מלחמת העולם הראשונה הייתה ברובה מלחמה סטטית – מלחמת שוחות – שהתבססה על ארטילריה רבת עוצמה וארוכת טווח. עם פיתוח הטנק המשוריין נראו ניצנים ראשונים של מלחמת תנועה ממוכנת, ועם הפיתוחים בתעופה הצבאית נראו ניצנים ראשונים של קרבות אוויר והפצצות מהאוויר. לראשונה הופעלה לוחמה ימית בהיקף נרחב (צוללות וספינות קרב). הצדדים הלוחמים השתמשו בלוחמת גז ולהגנה הצטיידו במסכות גז.

מלחמת האזרחים בספרד, שהייתה חזרה כללית לקראת למלחמת העולם השנייה, התבססה בראשיתה בעיקר על כוחות רגליים שנעזרו במתנדבים מחו"ל. בהדרגה הפכה מלחמת האזרחים למלחמה ממוכנת, בעיקר בגלל הסיוע הצבאי שהוזרם לספרד מהמדינות התומכות, ובאותה עת שימשה גם כשדה ניסויים של טקטיקות לחימה וכלים טכנולוגיים חדשניים. לשדה הקרב התווסף גם מהלך אווירי של פגיעות מסיביות באוכלוסייה.

מלחמת העולם השנייה היא המלחמה הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית. המלחמה, שפרצה עם פלישת גרמניה הנאצית לפולין, הייתה רובה ככולה מלחמה ממוכנת. הצבאות הלוחמים השתמשו בתורות לחימה חדשניות, כגון מלחמת בזק, תיאום בין כוחות היבשה, האוויר והים והמודיעין; בלוחמה אווירית והתגוננות באמצעות נ"מ. לראשונה נעשה שימוש בנושאות מטוסים ונחתות, בוצעו הפצצות שטיח באמצעות פצצות רגילות, פצצות תבערה ונפלם, הופגזו נמלים צבאיים ובסיסים של חיל אוויר ושל כוחות היבשה ובוצע ירי טילים מסיבי על אוכלוסייה אזרחית.

לראשונה נעשה מעבר מכלכלת שלום לכלכלת מלחמה, לשם כך הוסבו מפעלים מייצור אזרחי לייצור מלחמתי, דבר שהכפיל ושילש את כושר הייצור ואף אפשר תמיכה לוגיסטית משמעותית בבנות הברית. לקראת סוף המלחמה נעשה לראשונה שימוש בטילי שיוט  v1 ו- v2 להפצצת אוכלוסייה אזרחית. הלחימה הוכרעה סופית לאחר שהוטלו שתי פצצות אטום על שתי הערים היפניות, הירושימה ונגסאקי.

בשדה הקרב היבשתי נלחמו כוחות ממוכנים שבהם השתתפו לעיתים אלפי טנקים (שדות הקרב בקורסק ובאל עלמין), תותחים וכלים ממוכנים אחרים. הלוחמים שצוידו לראשונה בתתי-מקלע וברימונים הובלו לשדה הקרב באמצעות זחל"מים, דאונים ונחתות אמפיביות או הוצנחו ממטוסי תובלה.

בשדה הקרב האווירי הופצצו בראשית המלחמה ערים בבריטניה על בסיס הניסיון שנצבר במלחמת האזרחים בספרד, ונערכו קרבות אוויר מעל שמי התעלה בין מאות מטוסי קרב. לראשונה הוכנסו לשדה הקרב מטוסי סילון שנועדו להחליף את מטוסי הבוכנה. במהלך הקרבות הוכנסו לפעולה נושאות מטוסים שמהן הוזנקו מטוסים לקרבות אוויר ולהפצצות. המטוסים הפציצו הן מטרות ואתרים צבאיים והן אוכלוסייה אזרחית. לקראת סוף המלחמה הורחב השימוש במפציצים להפצצות שטיח על האוכלוסייה האזרחית, ביום ובלילה, בעיקר באמצעות פצצות קונבנציונליות ופצצות תבערה.

בשדה הקרב הימי הופעלו צוללות לפגיעה באוניות סוחר. לראשונה הוכנס מכ"ם לשימוש מבצעי נרחב שאפשר את גילוין של האוניות, והופעלו אוניות מערכה עמוסות בתותחים. לראשונה נגרר נמל נייד לשדה הקרב.

מלחמת וייטנאם בין צפון וייטנאם הקומוניסטית והווייטקונג לבין דרום וייטנאם וארצות הברית הייתה בראשיתה מלחמת גרילה ובאחריתה מלחמה קונבנציונלית שהסתיימה בכיבוש הדרום ובאיחודם של הצפון והדרום. לראשונה השתמשה ארה"ב במסוקי קרב, בפצצות נפלם ובפצצות שכללו חומרים כימיים שנועדו להשמיד את היבולים ואת החורש ששימש מסתור לחיילי הצפון. בסוף המלחמה, לאחר כיבוש סייגון, פונו לוחמים ואזרחים באמצעות מסוקים.

במלחמת עיראק נעשה לראשונה שימוש בלוחמת סייבר, בלוחמה אלקטרונית ובחסימות מכ"ם כדי לשבש את התקשורת בשדה הקרב.

מסוף המאה ה-20 ואילך הופכת המלחמה הקונבנציונלית בהדרגה למלחמה היברידית – התמודדות מדינתית עם ארגוני טרור, תנועות גרילה וגיס חמישי הנוהגים להיטמע בתוך האוכלוסייה או התמודדות בין שתי מדינות המעדיפות להילחם באמצעות צד שלישי (מלחמה באמצעות שליח – "פרוקסי"). המדינות החלו להפעיל כוחות מיוחדים וכטב"מים, ולבצע סיכולים ממוקדים. ארגוני הטרור, הגרילה והשליחים פועלים, מצידם, באמצעות ירי טילים ורקטות, הנחת מטענים, פיגועי התאבדות ופיגועי ירי. מעבר לפעולותיהם הצבאיות הם גם מבקשים להשפיע על התודעה החברתית של אנשים ברחבי העולם.

שדה הקרב העתידי (ניצנים נראו במלחמת רוסיה-אוקרינה) ישלב את הביג דאטה, הבינה המלאכותית ואת החלל (לוויינים להפקת מודיעין ולהתרעה מפני טילים). מדובר בפיתוח תורות לחימה חדשניות, וטכנולוגיות צבאיות חדשניות – באוויר, בים וביבשה; בשלבי פיתוח מערכות יירוט בלייזר, ופיתוח מערכות נשק אוטונומיות וכלים אוטונומיים (ללא מעורבות יד אדם) בעלי יכולת חמקנית, כגון מפציצים, מסוקים, מטוסי תובלה, רק"ם, רובוטים נושאי ציוד וחימוש, אוניות קרב, צוללות כיס. מדובר גם בפיתוח מערכות להגנה מפני טילים ורק"ם וחימוש מונחה מדויק לפגיעה בתשתיות צבאיות ואסטרטגיות, כגון טילי שיוט, טילים היפר-סוניים (פי חמש ויותר ממהירות הקול), רקטות וטילי נ"מ ונ"ט.

בעתיד יופעלו גם אמצעים התקפיים נוספים שאינם קשורים לשדה הקרב, כגון גיוס קואליציות, יכולות טכנולוגיות לאיסוף מידע מרחוק, שיתוק תשתיות אסטרטגיות באמצעות סייבר התקפי, הטלת סנקציות כלכליות והטלת מצור כלכלי על נמלי האויב. במקביל, יופעלו אמצעים להגנה על תשתיות אסטרטגיות ועל העורף, לרבות סייבר הגנתי. בפרפרזה על האמירה של פון קלאוזביץ, איש הצבא פרוסי ומאבות תורת הלחימה המודרנית: "האמצעים ההתקפיים הנוספים הם המשך המלחמה בדרכים אחרות".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. סקירה מרתקת.
  נזכרתי בדברי איינשטיין שאחרי מלחמת העולם ה-3 יילחמו במקלות ואבנים.

 2. שימו לב. הכלל שממשיך להוכיח את עצמו:
  בלי כיבוש פיזי ממשי בשטח, אין ניצחון!

 3. למר אילן ורד,
  תודה על מאמר מצוין המהווה חומר עיוני הולם למי שמייחל ל"שלום עולמי", כולל למי שמפנתז על שלום בין האסלאם לכל יתר ה"נחותים".
  בשלהי המאמר אתה מגיע לנושאים שבהם ישראל מצטיינת ואשר מקנים לה עוצמה ללא תקדים. יישר כוחך.

 4. הטכנולוגיות משתנות ולכן גם שדה הקרב
  אבל התכלית היא להרוג ולעשות רע לאחר
  למה אי אפשר בלי זה?

 5. משנה פניה – ברור
  אבל תחשבו שזה מגדיל את החזיתות
  ואולי גם את הסיכוי להתלקחות

 6. הלחץ הכלכלי הוא אחד מכלי הנשק הכי יעילים עם באמת הולכים איתו עד הסוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן