כשאתם אומרים כיבוש – למה אתם מתכוונים?

מחשבות בעקבות התגברות העימותים עם כוחות הביטחון
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

כאשר כל שוחרי השלום בארץ ובעולם מדברים על "הכיבוש" הם מתכוונים לנוכחות ישראלית ביו"ש ובעזה וכד'. לעומת זאת מנהיגי הערבים ביו"ש ובעזה, בדרום לבנון וגם במדינת ישראל מתייחסים ל"כיבוש" כאל קיומה של ישראל כמדינה יהודית על אדמה מוסלמית קדושה, שאנחנו משום מה קוראים לה ארץ ישראל. מבחינתם כל מדינת ישראל היא שטח כבוש על ידי ישות זרה ויש לשחררו.

אני זוכר היטב את שידורי רדיו דמשק בעברית, לפני מלחמת ששת הימים, שנפתחו בהכרזה: "קול דמשק! תחנת השידור של הרפובליקה הסורית, משדרת בשפה העברית, ליהודי פלשתינה הכבושה". המנהיגים הערבים אוהבים להשתמש במילה "התנגדות". אם אתם חושבים שמדובר על התנגדות לנוכחות ישראל ביו"ש, כלומר נוכחות של מתנחלים וחיילים, וגם לאיחוד ירושלים – טעות בידכם. באומרם "התנגדות" הם מתכוונים לנוכחות יהודים בכל ארץ ישראל, ממטולה ועד אילת.

עד שלא נפנים את תפיסתם זו לא נוכל להבין מדוע ככל שהתקדמנו לקראת ביטול הנוכחות הישראלית ביו"ש, בעזה ובלבנון, הטרור רק הלך והתגבר. שני חבלי ארץ שהיו בשליטת ישראל ופונו במלואם, עזה ודרום לבנון הגיבו בתוקפנות ברוטאלית ביותר נגד ישראל. גם הנרטיב של איראן הוא דומה למרות שאין שום נוכחות ישראלית באיראן.

אם כן, לא הכיבוש של עזה, שכם וצידון מטריד את אויבינו אלא הכיבוש של תל-אביב, ירושלים, חיפה, טבריה וכד'. אם כל "שוחרי השלום" בארץ ובעולם היו מבינים זאת, אולי הם היו מתנהגים אחרת. למשל, במקום להחרים את אוניברסיטת אריאל היו פועלים להנפקת גרין קארד לארה"ב או ויזת הגירה לקנדה ולאוסטרליה לכל יהודי בישראל וכאשר כל היהודים מישראל יהגרו לארה"ב, קנדה ואוסטרליה, תיפתר הבעיה הפלסטינית במלואה. אבל אולי לא.

לפי ההתקפות האנטישמיות שיהודים חווים בארה"ב ובמערב אירופה נראה כי חלק מהמוסלמים רוצים שבכלל לא יהיו יהודים על הפלנטה שלנו. האיראנים והחיזבאללה בחרו בציונות ובישראל כאויבי האסלאם כדי להצדיק הקמת כוח צבאי חזק שיעזור להם לשלוט על אוכלוסייתם וגם להגן על עצמם מאיומים של סונים קנאים, למשל כמו דאעש או סונים סורים, עיראקים ואפילו מצרים. לכן דווקא להם יש אינטרס בקיומו של אויב לגיטימי שמצדיק התחמשות מסיבית ואפילו נשק גרעיני. הם דואגים לטפח את האויב האולטימטיבי ולתגבר עליית יהודים לארץ על ידי ערעור ביטחונם בחו"ל. הם גם לא כל כך מגיבים להתקפות ישראליות על מטרות בסוריה, כי אם האויב הדמיוני מתנהג כמו אויב ממשי זה טוב בשבילם. לשמחתנו, יותר ויותר מדינות ערביות ומוסלמיות מקבלות את ישראל כעובדה ומבינות את התרומה שישראל יכולה להביא למזרח התיכון לאלה שמחפשים קִדמה ומודרניזציה.

אחת הטענות הנפוצות היא ש"הכיבוש משחית" ושישראל מזלזלת בזכויות אדם של הפלסטינים. כל התנהגות לא הולמת של כוחות הביטחון זוכה לכותרות ענק כאילו שהפגיעה בלא מעורבים מוכתבת מלמעלה על ידי הממשלה. גם אזרחי ישראל נפגעים לא מעט מהתנהגות לא הולמת של שוטר או של נהג אוטובוס או סלקטור בפאב. במקרים אלה יש תגובות נזעמות, בדרך כלל, רק מהציבור הנפגע. אך במקרים דומים של פגיעה בפלסטינים, שוחרי השלום הישראלים נותנים רוח גבית לתגובת הרשויות הפלסטיניות כי זה משרת את מטרתם להפיץ את הרעיון שהכיבוש משחית.

מעניין לבחון איך הגיבו השלטונות של ירדן ומצרים לאירועים של הפרות סדר וטרור כאשר יו"ש ורצועת עזה היו בידיהם. הגיע הזמן להפנים את העובדה שהשוטרים והחיילים הם אנשים צעירים, לפעמים צעירים מאוד, וחלקם לא מסוגלים להבליג על כל התגרות ולהימנע מטעויות. לא חסרים קורבנות כתוצאה מטעויות של רופאים ומהנדסים. ברור שכל מקרה של פגיעה בשוגג בחף מפשע מחייב חקירה והפקת לקחים, אך נראה שיש מי שמעוניינים בשימור המצב ואף עושים מהעימותים האלימים הללו עם כוחות הביטחון הון פוליטי, אולם במקרה זה הם במצב של ניגוד אינטרסים ורצוי לא להתייחס אליהם יותר מדי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. אם לא היינו מתעקשים לשלוט בגדה ולהרבות התנחלויות אף אחד לא היה תומך בראיה הערבית של הסתלקות היהודים ממדינת ישראל

  1. עזה נתנה לנו שיעור מאלף מה היה קורה אם היינו מפנים את כל הנוכחות הישראלית ביו"ש וחוזרים לקווי שביתת הנשק מ 1949 שבטעות מכנים אותם היום גבולות 1967. אם באמת זה מה שהפלשתינאים רוצים הם היו עושים מה ששרון חשב שיעשו, יתרכזו בפיתוח הכלכלה, בהשקעה בחינוך ובבריאות ובתשתיות, חיסול מחנות הפליטים, פתיחת עזה לתיירות הן מישראל והן מכל העולם כדי להנות מהחופים הנפלאים שלה, תמיכה בשיתוף פעולה בכל השטחים עם ישראל והגעה לרמה של סינגפור. כתוצאה מהפינוי המוצלח הימין בישראל היה קורס ומפלגת קדימה הייתה מככבת בגדול. ציפי ליבני הייתה ראש הממשלה שמבצעת פינוי גורף של יו"ש וישראל, יו"ש ועזה היו הופכות לבנלוקס של המזרח התיכון. זה לא מה שהפלשתינאים רוצים. לכן עזה הלכה בכיוון הפוך למצופה כדי שחס ושלום ישראל לא תעיז לחזור על הניסוי הכושל הזה עם יו"ש. אז מדוע אלון פאר הנכבד חושב שרק האחיזה שלנו ביו"ש גורמת לערביי יו"ש עזה וישראל לייחל לארץ ישראל נטולת יהודים?

  2. אלון- אתה מפתיע אותי בהתעלמותך מההיסטוריה של 50 השנים האחרונות
   מיד לאחר כיבוש השטחים במלחה שיזמה והחלו בה הערבים, הודיעה ישראל מיד שמלבד תיקונים מסוימים בקו שביתת הנשק 48 , השטחים מוחזקים בערבון עד שנגיע להסדר של שלום אמת עם הפלסטינים. לכן ישראל קיבלה על עצמה את תנאי הסכם אוסלו לניהול משא ומתן דו צדדי ללא טרור.
   ולמרות שהפלסטינים לא התאפקו ופרצו בטרור בו נרצחו כ 1000 יהודים – ישראל הגישה לפחות שלוש הצעות להיפרדות והקמת מדינה פלסטינית: ברק 2000, קלינטון 2001, אולמרט 2009, ואפילו נתניהו 2014,(ונוותר לרגע על תכנית המאה של טראמפ), לפיהם המדינה הפלסטינית תשתרע על 98% מהשטח המוחזק וגם תקבל פיצוי קרקע במקומות אחרים, ועוד לא דיברתי על רצועת עזה הנקייה מיהודים.
   מאז חלפו 22 שנים שהפלסטינים דחו כול הצעה, ובינתיים גדלה ההתיישבות היהודית בהיעדר כול תוחלת. מה קיבלנו בתמורה להצעות לסיים את הסכסוך ? טרור אכזרי!! אז מה כי תלין?

 2. יפה טענת!
  גם יחיא סנואר מופתע מכך שהישראלים לא מבינים את מה שנמצא מול עיניהם מזה 100 שנה, עד שנדרש לקרוא בקולו שלו לפני כשבועיים למה בדיוק מתכוונים הפלסטינים בארץ ומיחוצה לה- שמטרתם האולטימטיבית היא שחרור כול האדמה הקדושה מנוכחות הישות הציונית ואף מנה את האתרים עכו – חיפה – תלאביב בנשימה אחת כדי למנוע כול ספק…
  יהיו ישראלים רבים שינידו ראש "אלו הם רק דיבורים, הם לא באמת מתכוונים לזה כי מדברים על גבולות 67"
  נכון- זה בשלב הראשון.., אז הם כן מתכוונים!! וכך מחנכים את ילדיהם במערכת החינוך מגיל 3.
  מה ישראל צריכה לעשות נוכח הנחת עבודה זו? זה לדיון אחר

 3. כאשר המדיניות היא הכל או לא כלום, אי אפשר להשיג פתרון.

  1. ירדנה- כמה שאת צודקת! תסבירי זאת בבקשה למנהיגות הפלסטינית הקוראת לשחרור כול " פלסטין הכבושה מהנהר ועד הים", תוך פרוט הערים שיש לשחרר כמו עכו, חיפה תל אביב וירושלים כמובן

 4. כמו שנאמר, הכל בעיני המתבונן. לא מפתיע שכל צד בפרשה הכאובה רואה זאת אחרת. עם עובדה זאת צריך להתמודד בשכל.

 5. למשל מי שכבש את רמת הגולן
  לא שאני נגד
  אלא שאסור להיתמם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים

צילום של משה

הצצה אל התופת

על ספר השירים "שמרי על הקיכלי" מאת צילה זן-בר צור