האם ניתן להחזיר טרוריסטים למוטב?

מה אפשר ללמוד מתוכנית ה- de-radicalization הבריטית
תמונה שלניצה
פרופ' ניצה נחמיאס

בשנת 2011 החלה לפעול בבריטניה תוכנית להחזרה למוטב של טרוריסטים – de-radicalization – שנועדה למנוע מאנשים שביצעו פעולות טרור, או עסקו בגיוס ואיסוף כספים עבור פעולות טרור, להצטרף לארגוני טרור או לחזור לפעילות טרור, זאת באמצעות חינוך והדרכה מתאימים. ממשלת בריטניה קיוותה ש"החינוך מחדש" יהפוך אותם לאזרחים שומרי חוק. בשנת 2019 החלה הממשלה לבחון ולבקר את התוכנית, אך מסקנותיה הסופיות טרם נמסרו. באפריל 2022 הודיע שר הפנים הבריטי פאטל, שהתוכנית דורשת שינויים, משמע, היא לא ממש מצליחה.

מתחילת יישומה של התוכנית השתדלה ממשלת בריטניה לשמור אותה הרחק מעין הציבור, ברם בשנת 2019 פרסמה רשת הטלוויזיה Channel 4 TV תחקיר שכותרתו: "האם אנחנו מפסידים במלחמה בטרור?" ובו דיווחה לציבור על תוכנית החזרה למוטב, ובעיקר על כישלונותיה.

לפי התחקיר הטלוויזיוני, בחמש השנים שקדמו ל-2019 בוצעו בבריטניה 15 פעולות טרור, שבע מתוכן בוצעו על ידי "בוגרי" התוכנית לחזרה למוטב. בפעולות אלו היו 14 נרצחים ו-128 פצועים. אחד מבוגרי התוכנית שהשתתף בפעולות הטרור היה הטרוריסט עלי חרבי. עלי דקר את חבר הפרלמנט הבריטי דויד אמאס יותר מ-20 דקירות. הוא נשפט למאסר עולם. במשפטו אמר שרצח את חבר הפרלמנט כתגובה על הפצצות הבריטים בסוריה ב-2014–2015. עלי נכנס לתוכנית החזרה למוטב למרות אזהרות הסוהרים שטענו ש"אין סיכוי שעלי יחזור למוטב".

בבתי הסוהר בבריטניה יש כיום 229 טרוריסטים מוסלמים. אלה מביניהם שבוחרים להצטרף לתוכנית (אין חובה להצטרף) צריכים המלצה מקרוב משפחה, מעובד סוציאלי, או ממנהיג דתי.

ברם התחקיר של רשת הטלוויזיה מצא בעיות קשות בתוכנית החזרה למוטב. מסתבר שהמשתתפים הם שחקנים מצוינים, שיודעים להתנהג כשוחרי שלום במסגרת התוכנית, אך חוזרים לסורם כשהם בתאים שלהם בבית הסוהר, ומשבחים את הטרור. למשל, אחד "השחקנים" הוא אוסמאן קאהן, אשר ביצע את פיגוע הטרור על גשר לונדון ב-2019, ו"שחקן" נוסף הוא סודה אמאן, שתקף אזרחים בסכין ב-2020. שניהם בוגרי תוכנית החזרה למוטב.

המצדדים בתוכנית החזרה למוטב טוענים שאומנם התוצאות לא לגמרי משביעות רצון, אבל התוכנית חשובה כי היא מונעת תוצאות הרבה יותר קשות. לדעתם, התוכנית גם תורמת לאווירה כללית טובה ונוחה יותר בבתי הסוהר. לעומתם טוענים המבקרים, שהתוכנית דווקא עלולה לגרום להקצנת השנאה כלפי האסלאם ומוסלמים, כי אומנם רוב המשתתפים הם מוסלמים אך לא כולם, והדגש הוא על הסכנות והנזק שנגרמים מהאסלאם הקיצוני. נוסף על כך הם טוענים שכדי ליצור אווירה טובה יותר בבתי הסוהר אין צורך בתוכנית שממילא לא עובדת, אלא יש לבודד את האסירים הטרוריסטים משאר אוכלוסיית האסירים ולמזער את השפעתם. בבריטניה רק 10 מתוך כלל 229 אסירים מוסלמים מורחקים מאוכלוסיית האסירים הכללית, זאת כדי שלא יוכלו להפיץ את האסלאם, ולהשפיע על אוכלוסיית האסירים לאמץ את אידאולוגיית הטרור הקיצוני.

יוצר תוכנית הטלוויזיה סיכם את המשדר באומרו: "אין כל הוכחה שהחזרה למוטב עובדת". ידוע שבתי הסוהר הם חממות לגידול טרוריסטים, ויכולת ההשפעה של הטרוריסטים העצורים בבתי הסוהר גדולה. פרופ' נזיר אפסאל, שהיה התובע הכללי של צפון-מערב בריטניה, אמר בתוכנית שהדגש צריך להיות ביטחון הציבור. מאחר שאי-אפשר להניח שפעולות הטרור תיפסקנה לחלוטין, יש לעשות מאמצים להבטיח את שלום הציבור. התוכנית לחזרה למוטב, לצערנו, איננה התשובה הנכונה (פורסם ב-IPT news , ב-25 באפריל 2022).

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. גם פושעים רגילים קשה מאוד להחזיר למוטב, בטח כאלה שהמניעים שלהם הם קיצוניות דתית כדי נכונות להרוג אחרים וגם למות

  2. אתי, אני מאמינה שחלק מהםמאפשר להחסיר למוטב. אם לא, לא לשחרר לעולם ועד.

  3. הבאת לנו ידיעה מעניינת בנושא חשוב, שכלל לא ראיתי עקבות שלו בשום מדיה אחרת

  4. ואם נניח שאחד מחמש מאות יחזור להיות נורמטיבי, אז מה? אין לזה שום משמעות חיובית פרקטית.

  5. ואם לא ניתן תקווה ואופציה לעבריינים כאלה מה נרוויח? זה שהם לא יכנעו? זה שהם יגרמו עוד מעשי זוועה וימותו לפני שיתפסו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן