מטוס בתחפושת

סיפור על טיסת אל-על לרפובליקה הדומיניקנית
תמונה של אילן
אילן הייט

לפני לא מעט שנים הגיע להנהלת אל-על יהודי מסנטיאגו, צ'ילה, שפעל כסוכן נסיעות באמריקה הלטינית ובדרום אמריקה. לסוכן הייתה הצעה "מעניינת" ויוצאת דופן: אל-על תטיס נוסעים שוויצרים לים הקריבי!

לדבריו, השוויצרים ממש אוהבים לבלות את חופשותיהם ברפובליקה הדומיניקנית. בעיקר לאורך החוף הצפוני של האי היספניולה, שם נבנו כמה וכמה מרכזי נופש בנוסח ה"קלאב-מד". הצירוף האטרקטיבי של שמש, הים הקריבי, האלכוהול המקומי ומחירי נופש זולים במיוחד קסם לשוויצרים. לדבריו של הסוכן, שוק הטיסות משווייץ לרפובליקה הדומיניקנית ובחזרה פורח.

אז מה הציע הסוכן הזה? הוא יצר קשר עם איש עסקים דומיניקני, מיליונר בשם Bermudez, שהיה הבעלים של חברת תעופה מקומית, DominAir. לחברה היו כמה מטוסי מדחף-סילון קטנים וטיסותיה היו בדרך כלל לצורך קשר בין האיים שבים הקריבי. הבסיס של DominAir היה בשדה התעופה של סנטו דומינגו, בירת המדינה. עסקיו של Bermudez כללו גם מבשלה גדולה של רום מקומי.

הסוכן היהודי-צ'יליאני גילה שלחברת DominAir היו זכויות טיס – שמעולם לא מומשו – להובלת נוסעים בנתיב שבין שווייץ ובין הרפובליקה הדומיניקנית. הוא הציע לממש את הזכויות האלה ולהשתמש לשם כך במטוס של חברת אל-על.

כיהודי פיקח הוא ידע כי בכל יום שישי נוחתת טיסת אל-על בציריך והמטוס, מדגם בואינג 707, נשאר על הקרקע עד צאת השבת וחוזר ארצה ביום ראשון. הסוכן הציע לאל-על להפוך את המטוס ל"דומיניקני" למשך אותו סוף השבוע. כך ניתן יהיה לבצע טיסת נוסעים – הלוך ושוב – מציריך לסנטו דומינגו ובחזרה, תחת השם DominAir וזכויותיה על הקו. כאמור: אם זו לא אל-על אין מגבלת טיסות בשבת…

הרעיון הזה מצא את דרכו להנהלת אל-על ואיכשהו התקבל על ידי כל הגורמים. מונה צוות מיוחד להכנות לקראת הטיסה, שכלל נציגי תחזוקה, מבצעי קרקע, ביטחון וכיו"ב. עליי הוטל להיות אחראי הפרויקט מהצד המבצעי של הטיסה.

לא אלאה אתכם בשלל הפרטים המורכבים שהיה צורך לטפל בהם לפני שהטיסה הראשונה יצאה לדרך. אתם יכולים לנחש לבד את שלל הבעיות שהציב תכנון וביצוע הטיסה לפני צוות האחראים.

החשוב הוא שסוף סוף, ביום שישי אחד, בנמל התעופה "קלוטן" שליד ציריך הודבקו סמלי חברת DominAir, על המגן-דויד של אל-על והסתירו אותו… המטוס התמלא בנוסעים שוויצרים (קהל אחר בהחלט מהנוסעים הישראלים הרגילים) והמראתי בו לכיוון מערב, לאוקיינוס האטלנטי ולשעות רבות מעל הים.

היו אלה ימים ללא GPS. היה חשוב לנווט במדויק עד למשואת הרדיו של האי Flores שבאיים האזוריים, ומשם לים הקריבי. אך בסיוע מערכות שאינן בשימוש בימינו, מצאנו את דרכנו ונחתנו בסנטו דומינגו.

אחרי הנחיתה בשדה הפרימיטיבי למדי הוצמד למטוס סולם. כשפתחנו את דלת המטוס הופתענו לראות משלחת קבלת פנים מטעם סניור Bermudez, בעל הבית: המשלחת כללה גם שמונה דיילות יפיפיות של חברת המשקאות “Bermudez Rum”, לבושות בלבוש מינימלי, כשהן רוקדות לצלילי מוזיקת "Marengue" המקומית, כל אחת מהן אחזה בידה כוס מלאה של רום: כיבוד לכל איש צוות!

במשך שהייתנו באי אירחו אותנו המקומיים כיד המלך (זה היה גם סוף השבוע של ה- Navidad = ה"כריסטמס" והחגיגה לא פסקה לרגע).

אחרי השהייה הקצרה והנעימה יצאנו בדרכנו חזרה בטיסה ישירה לציריך. היה עלינו להגיע בזמן ולהכין את המטוס להפיכתו בחזרה למטוס אל-על, האמור לטוס לנתב"ג לאחר צאת השבת.

עמדנו בלוח הזמנים. המדבקות של DominAir הוסרו בציריך. הצוות ישב לכתוב סיכום על הביצוע המוצלח.

ומה קרה הלאה? אחרי עוד שתי טיסות כאלה בוטל הפרויקט. לא הצלחתי לקבל הסבר מדוע. רכילות ששמעתי טענה כי היה מדובר במעילה של כספי הפרויקט על ידי אותו סוכן צ'יליאני, שלקח את הכספים לעצמו.

רק בשנת 2010, כ-30 שנה לאחר הסיפור הזה, נחת שוב מטוס של אל-על ברפובליקה הדומיניקנית. הפעם הוא לא הביא עימו נוסעים שוויצרים, אלא מטען של ציוד סיוע לנפגעי רעידת האדמה האיומה שפגעה בהאיטי השכנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. סיפור נחמד, "הבה נתחכמא" אמר היהודי וסידר את כולם.. המשקאות- עליו…

 2. אכן סיפור נחמד. לפעמים אני תוהה איך בין כל מעשי החלם לבין הרמאויות העולם בכל זאת "עובד".
  איך שהוא…

 3. מאמרים מרגיעם ואפילו מעלי חיוך בשל סגנון הכתיבה
  מגיע לנו גם כאלה

 4. בקרוב יהיו הרי מטוסים שיטיסן נוסעים אבל יהיו ללא טייס. הרובוס מהתוכנה שיטיס את המטוס ידע גם לספר סיפורים, או שנכנס לעידן ללא סיפורי זכרונות?

 5. היום בו יוטסו אנשים על ידי רובוטים עדיין רחוק.
  נבדקות אפשרויות להטסת מטענים בלבד. נגיע לכך עוד בימינו.
  לאחרונה נעשים ניסוים ב"בינה מלאכותית" שיודעת לצייר, לכתוב מוזיקה, לנהל שיחה – ואפילו לכתוב סיפורים!
  חפש באינטרנט ותמצא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן