מיתוסים מתנגשים בגולן

טורבינות רוח בגולן – החלטה שמפירה את שלוות המקום
תמונה של דניאלה
דניאל שאול

שלושה מיתוסים מתחרים ביניהם היום על כיבוש הגולן. האחד, האהוב על כולנו, כנראה כבר הפסיד והתנפץ; ניצחונו אבוד מראש, שכן כלי המרוץ שלו הוא בסך הכול רגליים.

המיתוס השני הוא זה הדרוזי, שיצא מהח'לווה (בית התפילה הדרוזי), ואותו לא מעניין כלום. בקרב הדרוזים – הוא ינצח.

אל המיתוס השלישי אתייחס בהמשך.

וכעת אסביר את דבריי. אקדים ואומר כי מאבקים לא מתייחסים לגולן בסלחנות. אליבא ד'אמת, האזור הזה לא שָקַט מעולם. תמיד עבר מיד ליד, תמיד ספגו השלגים את הדם, תמיד נורו כאן חיצים, בליסטראות, תותחים וטילים, תמיד קרע רעש מנועי מטוסי הקרב את לילותינו.

מדוע אם כן מכנים את הגולן "ארץ בראשית"?

למעלה מ-100,000 סורים גורשו מהגולן במלחמת ששת הימים, להוציא את ארבעת כפרי הדרוזים בצפונו. מאות הכפרים שבהם התגוררו לפנים הסורים "הושטחו" בראשית שנות השבעים, וכך נוצרה כאן ארץ בראשית, כזו שהשקט מקשיב לעצמו במרחביה. למרבה האירוניה, כמה שנים מאוחר יותר נסוג צה"ל מסיני, הבסיסים הגדולים הועברו לנגב וחבלי ענק מתוכו הוקצו לשטחי אימונים.

הגולן, באינסופיות מרחביו שדרסו עבורנו טנקים ובולדוזרים, תודה, נותר לבדו לספק את צימאון כיבוש הארץ ברגליים בחמדה, במדורות, בריח הקפה, בלילות קפואים עם זאבים וצבאים ושועלים, בספירת עופות דורסים.

אבל הריק הזה מזמין להרוות גם צימאון אחר. כי אל מיתוס כיבוש הארץ היפה ברגליים מתלווה מאז קדם-הציונות גם הענק שבמיתוסים: כיבוש הקרקע. עם הזמן הולך ומתגבר הרצון העז להלביש את מערומי הכלה (המוֹלדת) ולכסותה בשַלְמַת בטון ומלט וברזל.

וטורבינות. ועמודי מתח גבוה.

מתוך ציונות גברית כובשת, לא מניחים לאף פיסת קרקע, אלא נועצים יתד ונאחזים. ורמות הגולן, הושט היד וגע בן, נותרו ריקות במשך שנים. משהו שהישראלי לא יכול לעמוד בפניו. חיל האוויר דרש את המרחבים הריקים. "ככה אני צריך אותו, יש לי משימות בסוריה, לא יכול שתפריעו לי".

כך אכן היה עד לפני שש שנים.

ואז נפתח כאן המרוץ המטורף בין חומדי המרחבים הריקים. זה אומר: בגולן אל תיגע, הנח לבראשית ולדממה, וזה אומר: ריק הוא, רק נשים כאן…

טורבינות.

אולי 400, כל אחת בגובה של 200 מטרים, לא לדחוף, יש מקום לכולם.

המהלך התאפשר הודות לעזרה קטנה מידידנו – מיתוס נוסף: "ירוק" הוא מכנה עצמו, שיכור מכוח ולעג. למיתוס הבראשית נותר רק להתקפל בעלבון. היום תבוסתו כבר מונצחת במפלצות ענק שדוקרות את אופק הגולן – ימה וקדמה, צפונה ונגבה, כנפי כסף חותכות את אינסוף אופקיו, אוושה שורקת בגירוש אחרוני מטייליו.

ואז הגיעו הדרוזים.

בסוגיית הקמת טורבינות רוח בצפון הגולן, בשטחי המועצות הדרוזיות, פנה נציג הדרוזים בגולן לשר האוצר דאז, משה כחלון (2019). בין היתר נכתב כי השיח'ים הדרוזים מהח'לווה, בית התפילה וההתוועדות הדרוזי, פרסמו פסק הלכה שקובע כי "כל ההנהגה הדתית הדרוזית במדינה מתנגדת בכל תוקף לפגיעה באדמותינו. תעשה עוול גדול לדת שלנו במידה שתוביל מהלך של אישור הממשלה על תוכנית שתפגע בנו".

בדרוזית קלה: עזבו אותנו ממיתוסים, כל מי שישכיר אדמותיו לצורכי טורבינה, צפוי לחרם. ולדרוזי שהוחרם, באמת אין לאן ללכת.

ילדיכם שירצו ברבות ימיהם לטייל בגולן אמיתי, שדורסים מרפרפים בתכול שקט שמיו, חסידות עודרות בין פרחיו, דבורים מזמזמות בפריחות דובדבניו, ימצאו אותו, אולי, בין בוקעתא לעין קיניה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. יפה מאד כתבת. כמטייל בגולן שנים רבות (שרואה עדויות שהוא לא היה שומם בעבר) מזדהה לחלוטין.

 2. תגידי – מה את רוצה? שלא יפיקו חשמל "ירוק" מטורבינות? למי ולמה הטורבינות מפריעות?
  אולי נחזיר לבקעת הבטייחה את התושבים וניתן להם גישה לכינרת? עימם יבואו גם נציגי החיזבאללה.
  הם יביאו עימם כסף איראני שישתחרר מההסכם החדש ויפתחו את המקום. הם לא יעמידו טורבינות.

 3. ככל שהחברה יותר נאורה כך תהיה יותר הבנה גם לצרכים של שימור הטבע. אל תתפלאו שבארץ זה לא כך.

  1. לעודד דקל ולמגיבים האחרים – ככל שהחברה יותר נאורה תהיה יותר הבנה לשימור הטבע בייחוד על ידי הפקת "חשמל ירוק". כמובן שבעת הקמת טורבינות רוח לוקחים בחשבון את ההגנה על הסביבה הפיזית. אין בכך פגיעה בטבע. נהפוך הוא. ולגבי מה שנעשה בגולן – המתנגדים, כנראה הדרוזים, לא מתנגדים לכך בשל הפגיעה בטבע. יש בהם מי שמפנתז על החזרת הגולן לסוריה. תקיעת יתד ישראלית יותר חזקה (טורבינות כפי שכבר הוקמו על הרכס המזרחי של הגולן בצד הישראלי) בגולן, להבנתם, מרחיקה את הרעיון הזה.

 4. יש פה כמה מגיבים שמתעקשים לא להבין הבעיה. נכון שאנרגיה ירוקה מונעת זיהום, אבל הצבתה באזורים טבעיים פתוחים הורסת את הסביבה הזאת. לכן צריך לבחור נכון יותר את מיקום אותה אנרגיה ירוקה ולא להפוך אותה לעוד חזית של שירות בעלי האינטרסים או הפוליטיקאים.

 5. גם בניית מגדלים גבוהים מאוד וצמודים זה לזה בתל אביב הורסת את הטבע של עיר החוף המקסימה וגם מזהמת את הסביבה

 6. בארצות שהכי מקפידות על איכות הסביבה, כמו בסקנדינביה, יש הרבה טורבינות רוח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן