ישראל כדגם מדיני חריג בין האומות

איך אנו מנהלים את חיינו בצילו של גרעין איראני?
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

בפברואר 2022 התפרסם דו"ח שערך מכון מחקר בינלאומי, שמדד את רמת שביעות הרצון של תושבי מדינות בעולם מהחיים במקומותיהם. למרבה ההפתעה, ישראל נמצאת בקבוצת 10 המדינות שתושביהן שבעי רצון במידה הגבוהה ביותר מחייהם, מתוך כ-230 מדינות העולם. דהיינו ישראל נמצאת בין מיעוט קטן המונה כ-4% מהמדינות שעל פי דעת תושביהן טוב לחיות בהן, כמובן לעומת החיים במדינות אחרות. עם קבוצה נבחרת זו נמנות כל מדינות סקנדינביה, שווייץ ולוקסמבורג למשל. ממש לא יאומן כי יסופר. נשאלת השאלה: האם זה באמת כך? האם אין בקביעה הזו טעות כלשהי במחקר או בפירושו?

מדינת ישראל, מיום הקמתה במאי 1948, נמצאת באיום קיומי יחיד במינו. מדינה יהודית זעירה, במזרח תיכון ערבי, ששופרותיו מכריזים תדיר שמטרתם היא לחסל את המדינה היהודית. המדינה ותושביה היהודים הותקפו באין-ספור פעולות טרור רצחניות בארץ ובחו"ל. ישראל ידעה כמה מלחמות "גדולות" שבהן התמודדה מול שכנותיה העוינות. אלה האחרונות זכו לעזרה ממעצמה עולמית שחימשה ואימנה אותן, ותמכה בהן פוליטית נגד מתי מעט היהודים שהתעקשו להיאחז במדינתם. יותר מ-20 אלף מטובי בניה נהרגו במלחמות הללו ויותר מ-50 אלף מטובי בניה נפצעו במלחמות ורבים מהם נותרו נכים, בגוף ובנפש, עד לאחרית ימיהם. הגם שכך, ולמרות כל זאת, מדו"ח המחקר עלה שהציבור בישראל נמנה עם 4% ממדינות העולם שתושביהן מרוצים מחייהם במדינותיהם. לפלא הוא הדבר.

כמעט בכל ערב, אחרי מהדורות החדשות ברשתות הטלוויזיה, כותב שורות אלה, וכנראה לא רק הוא, נותר עם תחושת בטן קשה שהחיים במדינתנו נמצאים על סף אנרכיה. בעיותינו מתעצמות מיום ליום. אנו עם כובש, שמנהל משטר אפרטהייד כלפי הערבים המתגוררים עימנו על אותה פיסת קרקע בישראל ויותר מזה באיו"ש. על פי התקשורת, העוני מרקיע לשחקים. הפער בין עשירים לעניים גדול ביותר מבין כ-30 המדינות המפותחות (OECD). ילדים הולכים לישון רעבים. טרור ערבי מציף את המדינה בנגב, בצפון ובערים המעורבות. אנו חיים על חרבנו ולא רואים סיכוי להגיע לשלום בר-קיימא עם שכנינו.

מדינת ישראל הוקמה לאחר שואה איומה שעבר העם היהודי. 600 אלף היהודים שהיו כאן בעת הקמת המדינה קלטו פליטים יהודים מאירופה וגולים יהודים ממדינות ערב. עם הרכב אוכלוסייה זה היה על המדינה הצעירה לבנות את עתידה. בתחילה היה על יהודי ישראל לנצח במלחמת עצמאות. לאחר מכן היה על ישראל להקים את כל המבנים הכלכליים-חברתיים המאפיינים מדינה מודרנית, תוך כדי מלחמות "גדולות" ומערכות טרור רצחני שנוהלו נגדה. הדברים ידועים. והנה כעבור כ-70 שנים מתקיימת כאן מדינה מדהימה ששביעות רצון תושביה מחייהם נמצאת בגבולות 4% מהמדינות ה"מוצלחות" ברמה הגבוהה ביותר בעולם. מה פשר הדבר?

אפשר להסביר את התחושה המדוכדכת-משהו באשר לתופעה המיוחדת הנקראת מדינת ישראל, בכך שאבירי התקשורת העברית טרם השלימו עם המטמורפוזה שעברה על המדינה, בעיקר בשני העשורים הראשונים של המאה ה-21. הכלכלה הישראלית התפתחה והובילה את המדינה לעצמאות כלכלית. ההשקעות באקדמיה קידמו את המדע והטכנולוגיה בישראל למקומות הראשונים בעולם בכמה תחומים חשובים. בישראל קיימים כ-70 מוסדות אקדמיים ברמות שונות. ביניהם 8 אוניברסיטאות מחקר מהמובילות בעולם. התפתחה כאן תעשייה עתירת ידע, היצוא התעצם ועלה על היבוא. התל"ג הממוצע לנפש עבר את רף ה-50 אלף דולר לשנה. ישראל הפכה למעצמה צבאית והחילות המובילים שלה – האוויר, המודיעין והשריון – נמנים עם בכירי החילות הללו בעולם. הסכמי שלום ושיתוף פעולה עם חלק מהשכנות הערביות נחתמו, ובתחום זה היד עוד נטויה. ראש ממשלת ישראל, בעל ששת המנדטים, מתווך בין הפדרציה הרוסית לבין אוקראינה. אתם בטוחים שזה באמת כך?

נראה שהגיע הזמן "להחליף דיסקט". לאזן את הדיווחים בתקשורת בין הרע והמייאש לטוב והמעודד. לשקול את עצמנו במאזני אמת. להפנים שאנו מתגברים על מציאות קשה שבה טובע האזור שלנו, וכנראה גם עוד מקומות אחרים בעולם. שלמרות הטרור המתנכל לנו, הביטחון האזרחי השורר במדינתנו כיום הוא מהטובים ביותר בעולם, כמו במדינות הסקנדינביות. שאין בישראל (פרט לשולי השוליים) הומלסים. שאין בישראל אנשים רעבים ללחם ואין מי שאינו מקבל טיפול רפואי במערכת הבריאות הציבורית כשהוא נזקק לו.

אולם למרות הדברים הנ"ל, אל לנו לעבור לסדר היום מבלי להזכיר את הגרעין האיראני, את ההסדר המתרקם בין איראן למדינות הצמרת בעולם, את המיליארדים שעומדים האיראנים לקבל, את התעצמות הטרור האסלאמי וכל המשתמע מכך. יש לקוות שההסכם לא ייחתם. גם אם ייחתם אין ספק שהאיראנים ימשיכו במאמציהם להשיג גרעין. אין גם ספק שבבוא היום אף מדינה בעולם לא תסייע לישראל, כולל ארה"ב. לפיכך אסור לנו להישמע למטיפים ש"ישראל לא תוכל לבדה". זהו דפטיסטיזם שתמיד היה בתוכנו. ישראל יכולה לבצע את המלאכה לבדה. היא פועלת כך במשך שלושת העשורים האחרונים בהצלחה רבה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

 1. כי עם לבדד ישכון= ויצליח
  מדי פעם זריקת עידוד לא תזיק

 2. סוף סוף מאמר חיובי שלקראת סופו אנו אפילו נקראים על ידך להחליף דיסקט ולהנות מטוב הארץ, אז מדוע היית חייב להכניס בסוף את משבית השמחות הגרעין האיראני?

  1. דודי ירון מכובדי –
   כי זו המציאות שבה אנו חיים. לא יעזור. עם כל הטוב שאנו חווים בישראל מתחוללת ברקע דראמה שחובה על כולנו להפנימה, בעיקר כאשר נמצאים במקומותינו, בין היתר הכותבים באתר זה, "מומחים" הזויים שלא רק מתעלמים מהמתחולל אלא מנסים ללמדנו דברי הבל. כל חתן יהודי בחופתו שובר כוס. כל חתן יהודי ביומו המאושר אומר: "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" – מדוע?
   דודי היקר – אנא ראה תזכורת זו כשבירת הכוס ואמירת אם "אשכחך" בחתונה יהודית.

 3. מדינה שמכריזה בקול רם שוב ושוב שהיא רוצה להשמיד מדינה שחברה באו"ם, אין לה שום מקום במוסדות האו"ם והיא חייבת להיות מוחרמת ע"י כל מדינה שחברה באו"ם

  1. למר אלון כהן היקר,
   למשטר במדינה שמכריזה על כוונתו להשמיד את ישראל אין זכות קיום. להבנתי לעם האיראני על כל מרכיביו אין עניין להשמיד את ישראל. זו פסיכוזה שיצרה הנהגה מוסלמית, שיעית, דיקטטורית, אכזרית – מסיבות שלא כאן המקום לפרטן. הנהגה זו מדכאת בראש וראשונה את אזרחי איראן, מפיצה טרור רצחני במזה"ת ובמקומות אחרים בעולם. את ההנהגה הזו יש לחסל, קודם כל לטובת אזרחי איראן. חרמות וסילוק ממוסדות האו"מ אינן מספיקות.

 4. איש בהנאותיו יחיה, איש בהעדפותיו יבחר, איש איש ואמות המידה שלו. שהרי יש ארצות שהשכר גבוה משמעותית מאשר אצלנו, המחירים נמוכים בהרבה, השנאה הפנימית נמוכה, ואין מלחמות. והם פחות מאושרים מאיתנו. בצדק הם חושבים שמגיע להם יותר. ואצלנו …. אפילו לא חושבים

  1. מ. הנכבד (למה בעילום שם) –
   בדבר יסודי אתה טועה – אצלנו לא רק חושבים, אלא בהרבה מקרים חושבים יותר טוב מהאחרים.
   בדבר אחר אתה צודק – "איש בהעדפותיו יבחר". במאמרי הנ"ל בחרתי להביא ממצאי מחקר שערכו אחרים. לאור מה שמתרחש בעולם אני נוטה לקבל את ממצאי המחקר. אם אתה מעדיף לחשוב או להרגיש אחרת – זכותך ושיבושם לך.

 5. ליצחק דגני,
  יישר כוחך על דבריך הישרים.. חג פסח שמח לך, לכל בני משפחתך ולכל עם ישראל בארץ ובגולה.
  ממני, שפי

  1. לפרופ' שפי גבעון היקר,
   תודה והערכה על תגובתך. הנני מצטרף לברכת חג שמח שלך לכולנו בארץ ובגולה.
   הייה אך בטוב
   יצחק דגני.

 6. יותר מידי ישראלים עפים על עצמם, מהללים ומשבחים את המצב גם כשאין הצדקה. אנחנו במו ידינו תורמים להיותנו שונים, לטוב ולרע

 7. למר ניצן איסלר,
  מסכים אתך לחלוטין. במו ידינו אנו תורמים להיותנו שונים. לטוב ולרע – אני מקווה שהרבה יותר לטוב.
  שיש או אין הצדקה להלל את המצב – כל אחד והשקפת עולמו. כבר נאמר – ההוויה קובעת את התודעה.
  ואם ישראלים עפים על עצמם – שיהיו בריאים וישמחו בחלקם.

 8. אל לנו להזניח לרגע את הטיפול באיום האיראני. זו שאלה קיומית.

  1. למר יוסף עובד,
   תודה על תשומת לבך ותגובתך. צודק לחלוטין.
   חג שמח ובשורות טובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו