מכה עולמית

השוואת מידת השחיתות בין מדינות בעולם
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

השוואה של מידת השחיתות בין מדינות היא בעייתית, מפני שתמיד התוצאה תלויה בין מי למי משווים. אם משווים את ישראל לפינלנד ולנורווגיה מקבלים רושם אחד ואם משווים לבולגריה (ראו מה שכתבתי כאן על ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב), הונגריה, קוריאה או ניגריה וקונגו מקבלים רושם אחר לגמרי. פסיכולוגים שחקרו את סוגי הטעויות וההטיות שבני אדם עושים כשהם צריכים לשפוט, כלומר להחליט על הערכה של משהו, או לבחור בין אלטרנטיבות, קוראים לזה הטיה של "תצוגה" (באנגלית Framing).

נבחן למשל את השחיתות בארה"ב. אמריקה זה לא רק ניו יורק, ולא רק עורכי דין יהודים וצדיקים אחרים. אמריקה זה גם אלבמה. אני מזכיר את המדינה הדרומית הזאת (שלחוף מפרץ מקסיקו) מפני שבשנים שחייתי בארה"ב נחשפה שם שערוריית שחיתות גדולה. אבל גם במדינת מרילנד, שגובלת בעיר וושינגטון די. סי., נחשפה בזמנו שערוריית שחיתות לא קטנה – סגן נשיא ארה"ב ספירו אגניו, כשהיה מושל מרילנד, סידר אישור למגרש למרוצי סוסים תמורת קבלת שוחד.

נוסף על כך, בארה"ב קונים בכסף חברות בקונגרס וזה חוקי. כדי לממן מערכת בחירות, נדרש מי שמועמד לבית הנבחרים או לסנאט, לגייס מיליונים רבים, תלוי באיזו מדינה ולאיזה תפקיד. אנשי עסקים וחברות עסקיות תורמים מיליונים למימון מועמדים שהם עושי דברם. וכך יוצא שללוביסטים של אותן חברות עסקיות יש עשרות חברי קונגרס שמשרתים את האינטרסים שלהם. לדעתי זוהי שחיתות ברשות החוק.

ולכן, כשמשווים את מידת השחיתות של ארה"ב לזו שבארצות אחרות, צריך להביא בחשבון גם דברים כאלה.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. עוד נישג של הממשלה הקודמת, שהממשלה הנוכחית מתגאה בה
  ח.ח.ח.חחח

 2. אתה לא טועה. שחיתות היא חלק מהחיים. דווקא אצלנו יש פחות שחיתות לעומת ארצות אחרות. לראיה – אצלנו הכניסו לכלא נשיא, ראש ממשלה, שר אוצר, שר פנים, שרים נוספים ראשי ערים ועוד. עוד דוגמאות מארה"ב: האנטר ביידן, הבן של סגן הנשיא, נרשם כדירקטור בחברת אנרגיה גדולה באוקראינה וקיבל מהם מיליונים ??? פרשיות הנדל"ן של הזוג קלינטון בארקנסו, סיפורי סרקוזי עם קדאפי – ואלה רק דוגמיות.

 3. מסכים בהחלט בעניין השחיתות החוקית. ואנחנו צועדים לכיוון הזה בגאון.

 4. במקום שמדינות העולם השלישי יתקדמו לעבר הסטנגרטים של המדינות המתקדמות, הארצות המתקדמות לומדות שחיתות מהמדינות המפגרות ואפילו משכללות את השיטות

 5. מדד השחיתות הוא בעייתי קודם כול מתוך דרך איסוף הנתונים
  לכול מדינה נשלחים שאלונים המופנים לאנשי עסקים מבית ומחוץ ולמדגם אנשים פרטיים בו הם מפרטים את חוויותיהם בתחום, כלומר- לתאר אירועים בהם התנסו באופן אישי בו נדרשו למשל לשלם שוחד (בצורה כזו או אחרת) כדי ל השיג את מבוקשם.
  מסתבר שהתשובות הם תלויות בערכי ונורמות התרבות המקומית, במדינות בהם התרבות המקובלת היא לשחר את פני הבכיר במתנות, יש לכך קונוטציה שונה בין הודו למשל- מקובל ולא נחשב לשוחד, ובין ארה"ב- נחשב לשוחד
  ולכן המדד ממש אינו מדויק אבל בהחלט מספק אינדיקציה מה חושבים בני הארץ ומה חושבים זרים על הארץ בתחום זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן