עסקת טיעון – קלון לנתניהו או לפרקליטות?

השפעת העסקה על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל
תמונה של שי
ד"ר שי ענבר

כבר שנים מדברים על עסקת טיעון שתסיים את הסאגה של משפטי נתניהו. בימים האחרונים אנו רואים את הגרנד פינאלה של הדברים לקראת פרישתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. על מה מדובר? בין ראש האופוזיציה לפרקליטות מתקיימים מגעים, אך הדברים רחוקים מהסכמה. על פי דיווח ב-ynet, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, התקשר לאחרונה למנדלבליט וביקש ממנו לזרז את ההסכמות לעסקה.

לפי העסקה המסתמנת, נתניהו יורשע על פי הודאתו בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) ובתיק 1000 (פרשת המתנות). בתמורה תוותר הפרקליטות על האישום בתיק 2000 (שיחות נתניהו עם נוני מוזס). בסוגיית העונש מתעקש מנדלבליט על חצי שנת מאסר לפחות, ומסכים להמיר את העונש בעבודות שירות. במסגרת העסקה צפויה הפרקליטות לבקש מהשופטים לקבוע כי במעשיו של נתניהו דבק קלון – מה שיפסול אותו מכהונה בתפקיד ציבורי למשך שבע שנים. כמו כן, נראה שבפרקליטות יש הדורשים התנצלות של נתניהו. מנגד, נתניהו מבקש להישען על מקרה דרעי: להתפטר מהכנסת, להישאר יו"ר הליכוד ולהיות מועמד לראשות הממשלה בבחירות הבאות. נראה כי עורכי הדין של נתניהו מאיצים בו לקדם את עסקת הטיעון. במשפחת נתניהו הדעות מן הסתם חלוקות. מסתמן כי הקלון וההתנצלות הם אבני הנגף של העסקה.

המשפט כבר מזמן אינו רק משפטו של האיש, בנימין נתניהו. כעת מדובר על משפט שלתוצאותיו תהיה השפעה רבה על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל ועל שלטון החוק שבה. נתניהו, הליכוד והחרדים מנסים כל העת להפוך את המשפט לכתב אישום כנגד הפרקליטות וכנגד מערכת אכיפת החוק. בקרב חלקים לא מבוטלים של הציבור זה אינו משפט נתניהו אלא משפט של מערכת המשפט. נתניהו וחלק מהימין מנסים לטעון לתפירת תיקים ולגניבת שלטון על ידי השמאל ועל ידי שליחיו, כביכול, במערכת אכיפת החוק, ושום עובדות לא יבלבלו אותם. מחוץ לביתו של בן צור, פרקליטו של נתניהו, הפגינו כמה פעילי שמאל שקראו נגד ההסדר המתגבש: "אם לא היה כלום, למה צריך עסקת טיעון", ו"אם יש עסקה נדע שלא תפרו תיקים".

פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, אמר כי אם ייחתם הסדר טיעון עם נתניהו, זו תהיה חרפה לדורות. בריאיון לאריה גולן אמר לדור כי לא עולה על דעתו שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט אינו יודע שהתיק נגד נתניהו פשוט ומבוסס. "מה שהביא כנראה את מנדלבליט לנהל משא ומתן להסדר טיעון זה הרצון לשים את זה מאחורינו. אבל הפילוג בעם קרה בגלל השיסוי של נתניהו, בין השאר במערכת המשפט. האם ראוי בנסיבות כאלה לשים את זה מאחורינו?", תהה לדור. לדור גם מתח ביקורת על דברי נשיא העליון לשעבר אהרן ברק, ועל מעורבותו בגיבוש העסקה ואמר: "ברק כנראה ויתר ואמר שהאינטרס של איחוי הקרעים חשוב יותר. אני לא יכול להבין את ההתערבות הבלתי מקובלת לחלוטין במשוואה שמתעלמת מחומרת העבירה. אי אפשר להבין איך ברק היה מוכן ליזום את המהלך הזה בסתר עד שזה נודע".

לעומת זאת, חיים שיין כתב ב"ישראל היום" דברים הפוכים, ואני מצטט: "גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק, כשהאחד אוחז בגרון רעהו, הצליחו, כפי שניתן להתרשם, לבצע הפיכה שלטונית מבלי צורך להטריח את האזרחים לגשת לקלפי. כתב האישום, שטיפת המוח המסיבית ערב ערב, בסיוע צנרת דולפת מהפרקליטות והינדוס התודעה נחלו הצלחה, היעד הושג, שלטון הימין הוחלף. על כגון זה אמר הנביא ישעיהו 'ותהי האמת נעדרת… וירא ה' וירע בעיניו כי אין משפט' (נט, טו). כיצד יוכל נתניהו להסכים לעסקת טיעון שבמסגרתה יודה בחלק מהאישומים המיוחסים לו, אחרי שהצהיר מעל לכל במה ש'אין כלום כי לא היה כלום'"?

ניתן לראות בבירור כי בשלב זה הבעיה המרכזית של משפט נתניהו היא פגיעה באמון של הציבור במערכת אכיפת החוק. הפגיעה כבר ניכרת, השאלה אם המשך המשפט יועיל או יזיק לאמון הזה.

משום כך, לדעתי, לעסקת הטיעון תהיה הצדקה רק אם היא תצמצם את הנזק למדינה ולא לנתניהו. הנזק הוא בהתמשכות המשפט לאורך שנים והמשך ההסתה כנגד מערכת אכיפת החוק. לכן, אם תהיה עסקת טיעון, היא חייבת לכלול: הודאה באשמה, הרשעה, עונש, קביעת קלון – בשום פנים ואופן אסור לוותר על זה! בנוסף חייבת להיות התחייבות של נתניהו לא לצאת ביום שלמחרת ולהאשים את כולם בעוולות שעשו לו כביכול – תפירת תיקים, הדחת ראש ממשלה וכד'. זה הדבר החשוב ביותר.

אם עסקת הטיעון לא תכלול את המרכיבים הללו, יהיה זה ניצחון מוחץ לנתניהו ולנרטיב שהוא מקדם, שבו הוא הקורבן ומערכת אכיפת החוק מסואבת, תופרת תיקים ושבויה בידי קומץ אנשים המשתייכים לשמאל. ניצחון כזה הוא קבירת הדמוקרטיה ושלטון החוק בישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

34 תגובות

 1. נאיבי לחשוב שמפר הסכמים סדרתי כמו נתניהו יעמוד בהסכם לא לצאת למחרת ההסכם ולומר את כל הדברים שאתה מצפה ממנו להתחייב לא לומר. יאמר גם יאמר ולך תתבע אותו.

 2. כן זו בדיוק הסכנה בהסדר כזה. כל מי שחפץ בתיקון אמיתי של נזקי נתניהו חייב לשמור קצת על נאיביות כדי שתהיפ אופטימיות מסוימת להבראת החברה הישראלית אחרי כל הרעל שהוא הפיץ.

 3. קלון לעם
  לעם שבחר מנהיג כזה
  לעם שממשיך להעריץ את המנהיג למרות כל מה שהתרחש
  קלון!

  1. לא נראה לי שהתיחסות כזו מובילה למקום שאת רוצה להגיע אליו. את העם לא בוחרים אבל אפשר לנסות לשכנע אותו. לפחות חלק ממנו. וזה מה שאני מקווה לעשות כשאני כותב כאן. לאט לאט נצליח להביא חלק מן הציבור לראות כמה בעיתי הוא נתניהו.

 4. מבלי להתייחס באופן נקודתי לנתניהו שמשפטו שצריך להגיע לכדי מיצוי. הבעיה המרכזית היא אובדן האמון במערכת המשפט. תפירת תיקים היא תופעה ידועה. זכורים היטב תיקי השר יעקב נאמן, חיים רמון, אביגדור קהלני, רפאל איתן (ומי יודע כמה עוד), שכולם היו נגועים באינטרס פוליטי של קבוצות כוח שונות. ואפשר להוסיף את עונש עשר שנות מאסר לשרה לשעבר קירשנבאום, שמעשים דומים זכו לעבודות שירות- מעורר תהיה לפחות … עובדות אלו מספקות סיבה מספקת לחובה לבחון בשבע עיניים את התנהלות מערכת המשפט, להשיב את האמון בה.

  1. מסכים לחלוטין שיש בעיה של אמון הציבור במערכתהמשפט.
   לא מסכים כלל עלמה שאתה מכנה עובדות של תפירת תיקים.
   ברור שהמערכת צריכה ניעור ולמר נתניהו וכל הטוענים לבעיה במערכת המשפט היו שנים ארוכות של שלטון לתקן את מה שהם חושבים שצריך תיקון.
   חלק מבעית האמון היא כתוצאה מהתנהלות מערכת המשפט אבל המרכיב העיקרי הוא הסתה מתמשכת של מי שהיה בשלטון, ממניעים אישיים ברורים ולא מרצון לתקן.
   לא ברור לי למה אתה חושב שהמשפט צריך להמשך אם אין לך אמון במערכת המשפט וכי התיק תפור.

   1. שי
    האם אי הסכמתך לדוגמאות שהבאתי על תפירת תיקים- נובעת מהיכרותך ולמידת הנושא- או מישום שעקרונית אתה דוחה את האפשרות שזה בכלל יכול להתרחש בדמוקרטיה שלנו?
    אתן לך רמז: שני שרי משפטים חדשים שאך מונו למישרתם, שיצאו בהכרזה על כוונתם לבצע רפורמות במערך המשפטי בישראל- תוך זמן קצר ביותר הועמדו למשפט (כל אחד בעניין אחר). הם נאלצו להתפטר ותכניתם כמובן – נגוזה

    1. לצערי אין לי מידע ממשי לגבי "תפירת התיקים". אני מניח שגם לך אין. שוב אני שואל אם המערכת כל כך מושחתת איך אתה יכול לסמוך שמשפט נתניהו יוביל לתוצאה אמיתית?
     אני חייב לציין שבמשךשנים סרבתי להאמין שיש ממש בהאשמות לשחיתות של נתניהו. נראה לי היום שהאיש ומשפחתו חושבים שהכל מותר ומגיע להם. על פי אותה לוגיקה שלך איך אתה מסביר את זה ששרה נתניהו לא קיבלה עונשים ראויים להתנהלותנ?
     לצערי הרב אנחנו בשנים קשות בהן נתניהו מוביל ל"שריפת המועדון" העיקר שיוכל לשוב לשלטון.

     1. שי
      -זה שאינך מכיר את הדוגמאות שהבאתי לא מחייב אותך לקבוע שגם לאחרים אין מידע בנושא..
      – האירועים שצינתי תחילתם בהגשת כתבי אישום שנוסחו עי הפרקליטות!
      – רוב הדוגמאות שפרטי- קבע בית המשפט שאין בהם דבר!
      -בלוגיקה שלי- בית המשפט יבחן וישקול, ואני מאמין שיעשה עבודתו נאמנה חרף כשלי הפרקליטות
      -ממליץ שתלמד הנושא

      1. אם אתה סומך על מערכת המשפט אני מסופק.
       לגבי רמון אין ויכוח עלהטפשות שלו בנשיקה המיותרת שנתן.
       לגבי נאמן אני באמת לא מכיר את העובדות.
       בעניין קירשנבאום אתה באמת חושב שאין שחיתות במעשיה???

       1. שי
        מאחר ואתה מעוות כול תגובה- זו אחרונה
        – אני סומך על בית המשפט כי למרות הפרקליטות השכיל לנבלום חלק מהאשמות שציינתי ולכן לא החלת הספק שלך מעושה
        – לגבי חיים רמון- נכון שהנשיקה היתה מטופשת אבל סיםקה עילה למשטרה לכפות על המנושקת להגיש תלונה שכלל לא רצתה בכך, אבל זה הספיק כדי לגרום לרמון להתפטר מתפקיד שר המשפטים .המטרה- הושגה
        -לגבי יעקב נאמן- מאחרוןאינך יודע מטיל ספק- צא ולמד
        – למה אתה חושב שאין במעשי קירשנבאום שחיתות? מהיכן הקרצת שזו דעתי? ציינתי חוסר הלימה בינה ובין מיקרים גרועים מכך כדי לסבר את אזנך כי הפוליטיקה משפיעה מאד על מערכת המשפט
        – סוף

        1. צר לי שאתה חושב שאני מעוות את דעתך.
         ברור לחלוטין שהחלטות מתקבלות בתוך הקשר סוביקטיבי. אבל זה הולך לכל הכיוונים. השאלה עד כמה זה משפיע והאם יש קונפירציה.
         אני לא מאמין בקונספירציה לא בגלל דעותי הפוליטיות אלא משום שזה מורכב מידי לתאם זאת. כך בעניין מערכתהמשפט הישראלית, כךבעניין הקורונה, כך במקומות אחרים בעולם – כמו הבחירות בארה"ב.
         ברור שאנחנו מונעים סוביקטיבית ואין אוביקטיביות אבל מכאן לפעילות מכוונת למשל לתפור תיק לנתניהו המרחק רב.
         שוב מתנצל על העיוות בכונותיך. לא זו היתה כוונתי. מעריך מאוד את התגובות אחרת לא הייתי מתיחס.

 5. זה לא פרקליטות נגד ביבי. זה ימין נגד שמאל. שים לב שבנט הולך להצביע היום נגד חקירת פרשת הצוללות.

  1. לא יכול להסכים לקביעה זו בצורה מלאה. יש הרבה אנשי ימין, אנשי חוק, אשר יצאו נגד נתניהו ומעלליו.
   לגבי בנט והצוללות אני באמת לא מבין את התנהלותו.

   1. שי היקר,
    בוא נחשוב ביחד – רק אתמול נחתמה העסקה לקניית הצוללות מטיסנקרופ. הראשונה תתקבל עוד כ-5 שנים אצלנו. כל השלוש, שאגב נבנו עם "תכונות מיוחדות" על פי הדרישות של ישראל, מיועדות להחליף 3 צוללות מדגמים ישנים. אז איך אפשר לטעון שמישהו החליט שיהיו לנו 9 צוללות בשל סיבות כאלה או אחרות?
    עוד – אם החוזה נחתם רק עכשיו אז האם מתקבל על דעתך שהיצרן הוציא מכיסו "קומיסיון" על עסקה שלא נחתמה ועמדה בסימן שאלה?
    ועוד – האם לא מוצדק לבטל עסקה עם מספנה בדרום קוריאה לטובת מספנה גרמנית בעלת ניסיון של כ- 100 שנים בבניית צוללות, מה גם שגברת מרקל הסכימה לממן שליש מהמחיר?
    אבל מה שעוד יותר מעניין – עד תאריך מסוים (אולי 1977) מערכת הפוליטיקה הישראלית הייתה מנותקת ממערכת החוק והמשפט. בשל מאבק על מי שיחזיק את המפתחות לקופת האוצר (זו מהות הדמוקרטיה) המאבק הפוליטי גלש לתחום החוק והמשפט. יש האומרים שהיועץ המשפטי בעת ההיא, אהרן ברק היה הראשון שבאבחה משפטית חדה חיסל את רבין. זה אולי שורש אמרתו של בגין "יש שופטים בירושלים".
    ולגופו של עניין בימינו – הטוב ביותר לכולם, אבל לכולם, יהיה אם יסכמו עם ביבי עסקת טיעון, יסגרו את הנושא וחסל סדר. מחר יום חדש וצריך להתקדם. ביבי את הקריירה שלו סיים. הוא כבר נושא, בצדק או שלא בצדק, על גבו קלון רחב ועמוק. באמת לא מעניין אותי סיגרים ושמפניה ורודה כולל חירטוט עם מוזס ועם בעלי בזק ואתר וואלה. אף אחד, כולל מדינת ישראל, לא ירוויח מהמשך ההתבססות ברפש הזה.

    1. יצחק היקר שלום
     מדהים אותי כל הזמן איך השמטה של חלק מהעובדות מאפשרת לדבוק בתיאוריותקונפירציה למיניהן. לא מדובר על הצוללות הללו אלא על צוללת נוספת שמערכת הביטחון חשבה שמיותרת. עובדה היא ששר הביטחון לא הוכנס בסוד העניין. מעבר לזה המספנה בדרום קוריאה הכבר זכתה במכרז לבניית ספינות המשמר שהועברו לגרמניה והפכו למפלצות ענק בגלל שהמספנה שם לא מתמחת בספינות קטנות יותר כפי שהוגדר.
     אין לי כל בעיה שתחתם עם נתניהו עסקת טיעון ובלבד שיתקימו התנאים שצינתי במאמר. הנזק שגרם וממשיך לגרוםנתניהו הוא בלתי יתואר והוויכוח בינינו רק השתקפות שלהנזק הזה.

     1. שי מכובדי
      אתה בטוח שהנתונים שציינת בעניין כלי השיט (גם אני קראתי זאת בעיתונות) הם הנתונים האמתיים?
      אתה לא חושב שוועדת חקירה ומה שייאמר בה ויודלף לעיתונות (על מהות כלי השיט ודי לחכימא) יגרום נזק אדיר לביטחון המדינה?
      אתה באמת חושב שהגרמנים צריכים לבקש רשות מישראל למכור צוללות למי שהם רוצים? המצרים צריכים צוללות נגד ישראל?
      לגבי עסקת הטיעון – אנו חושבים אותו דבר. אין ויכוח. העניין הוא שבין אם תחתם עסקה או לא נתניהו כבר "זכה" בקלון.
      אבל עוד יותר קשה מקלון הוא העונש, שיותר קשה מכלא, שהוא כבר נענש בו, קוראים לזה "שרה" (Ba,Ma וכיו"ב).

      1. יצחק שלום
       נראה לי שבנוגע לעסקת הטיעון אין חילוקי דעות בנינו.
       לגבי הנתונים, ברור שאין לי נתונים ממקור ראשון, אבל מספיק לשמוע את בוגי, שאיני תומךבו פוליטית,כדי להבין שחייבים לברר את הדברים.להסתיר כל הזמן מסיבות בטחוניות מוביל לשחיתות וכוח רב מידי בידי מעטים.
       בעניין האישור למצרים תהיתי גם כן מה פתאום הגרמנים צריכים אישור של ישראל. כנראה שהם החליטו לעצמם שהם מחויבים לבטחון ישראל ולכן כל מה שעלול לפגוע בזה צריך להתייעץ איתנו. זו לא הסיבה שאני חושבת שחייבת להבדק הסוגיה של הצוללת העודפת ושל הספינות.

       1. שלום שי
        עוד חומר למחשבה – למצרים יש 1600 ק"מ חוף (לנו 200 בים התיכון ועוד 10 במפרץ אילת) וכתריסר נמלי ים לאורך חופים אלה. הם צריכים לשמור על החופים שלהם בדיוק נגד אותם אויבים שהם גם אויבים שלנו. יש שת"פ ביטחוני בין ישראל למצרים. הסיבות לשת"פ זה הולכות ומתעצמות וכנראה שזה יהיה כך לעוד שנים רבות קדימה. הסיפור שהגרמנים מחויבים לביטחון ישראל הוא אגדה אורבנית יפה. מי שרוצה להאמין בזה – שיבושם לו.
        ספינות – אלה דרושות כדי להגן באופן רציף על בארות האנרגיה בים התיכון. כבר נעשו ניסיונות לפגוע בהן שכשלו בשל ההגנה שמספק חיל הים הישראלי לבארות הללו. אסון המסוק האחרון מתכתב עם עניין זה. לספינות המשמר הללו צריך להיות נפח מסוים על מנת לאפשר, למשל, חיים נוחים לצוות או מנחת הליקופטרים וכו'. הגרמנים ימ"ש יודעים לבנות ספינות, בעיקר מסוג זה יותר טוב מהקוריאנים.
        לגבי בוגי – שמעתי אותו יותר מפעם אחת. גם בפורום "פחות ציבורי". הוא איש מצוין, הגון ובלתי מתנשא. יש לו זכויות רבות במקומותינו. לצערי הוא הפך לפוליטיקאי ובשל כך הוא נסחף למחוזות שאני בטוח שאין לו חדווה להיות בהם. שוב לצערי הוא רואה עצמו מקופח על ידי ביבי ש"עבד" גם עליו. מספיק אמרתי.
        ועוד דבר כואב למדי – לשחיתות בענייני רכש ביטחוני, וביטחון בכלל, יש שורשים עמוקים. מעט היסטוריה: מכון סנבורן, פירוק מטה הפלמ"ח, עזר ויצמן, רמי דותן ואולי עוד. זה רע מאד. אין לקבל את זה. בהחלט צריך לחקור אבל להימנע מגרימת עוד יותר נזק על גב נזק שכבר התקיים.

        1. שלום יצחק
         שמח לחדד את המחשבה. שיתוףהפעולה עם מצרים הוא דבר טוב וחשוב אבל ברגע הראשון שהמצרים ירגישו שהם יכולים בצורה כלשהי לגבור עלינו זה מה שהם יעשו! לכן צריכים לשמור על עליונות תמיד בכל תחום ולהמשיךלשתף פעולה.
         ברור לי שלאורך ההיסטוריה הישראלית רכש ביטחוני היה מעורב בשחיתות, לכן צריךלבדוק, לכן צריך לחקור, לכן צריך להחליף אנשים אחרי זמן מה, כדי שלא יהפחו למסמר בלי ראש.
         לא הבנתי מה אתה אומר לגבי בוגי. האם הוא לא אמין? האם נתניהו וחבר מרעיו אמינים יותר בעיניך???
         אין לי מושג לגבי אילו ספינות יותר טובות או מתאימות הקוראניות או הגרמניות.מה שכנראה ברור שיש משהו שלא מריח טוב בשינוי העסקה אחרי שהקוריאנים זכו. ואת זה חיבים לבדוק.

         1. שי מכובדי,
          ברור שאנו חייבים לשמור על עליונות. הסיכוי שהמצרים ירגישו שהם יכולים לגבור עלינו שואף לאפס.
          שחיתות – כן צריך לחקור ואם מגלים אז לשפוט ולהעניש. אבל בשכל – לא עם וועדות חקירה פוליטיות.
          בוגי בהחלט אמין ללא השוואה עם "נתניהו וחבר מרעיו", חבל שהוא נקלע לעימות הזה.
          הספינות – גם אם מאן דהוא זוכה במכרז זה לא ניתן בסיני. ראה למשל מכרז המיליארדים האוסטרלי שהאמריקאים לקחו מהצרפתים. התעניינתי בנושא והציוד הגרמני עדיף, גם בשל מה שנקרא "אפטר סיילס סרויס" וגם בשל המענק של מרקל שהוזיל את המחיר מתחת למחיר הקוריאני.

          1. לא היינו בתחושה הזו לגבי מצרים לפני יום כיפור?
           ומי ואיך יחקרו הדברים ללא הוועדה הזו? האם משם לא יהיו הדלפות? האם לא יאשימו בפוליטיזציה? האם לא יגידו שהשמאל שולט בעצם והפיל ראש ממשלה סתם??
           אין לי בעיה אם החליטו שכדאי יותר בגרמניה! אבל אתה בטוח שלא היה כאן משהו מלוכלך? והרבה אנשים מלוכלכים שגוזרים קופונים גדולים על חשבוננו?
           סתם חומר למחשבה.

  1. אני לא מקבל על עצמי קלון. אנחנו כאזרחים צריכים להלחם על מה שאנחנו מאמינים ועל ערכינו. זה שיש כאלה שמוכנים "לשרוף את המועדון" לא עושה אותנו אשמים. חייבים להחזיר אתישראל למסלול השפוי בו יש חילוקי דעות ואפילו חריפים, אך יש כללי משחק דמוקרטים הוגנים והגונים.

 6. שי מכובדי,
  יום כיפור היה לפני כמעט חמישים שנים. בינתיים קרו כמזה"ת כמה דברים.
  וכן – היינו אז בתחושה כזו נגד מצרים – וצדקנו. הניצחון עליהם היה ללא תקדים היסטורי.
  איך יגיע לידיך ספר (פוסט דוקטורט) שכתבתי ומתקשר גם לעניין זה?
  אגב – לכל חברה שעוסקת ביצוא יש סוכנים בארצות היעד של הקליינטים. הם מקבלים עמלות מהמכירות.
  כך היה האדון ברקת של טיסנקרופ. הוא נפגע מזה שלקחו לו את הסוכנות ומכאן התפוצצה הפרשה.
  עמלות הסוכן משולמות על ידי היצרן שמחשב אותן מראש במחיר.
  חקירות – אפשר לעשות בצנעה. במקרה הזה העניין הפך למריבה פוליטית בין שתי קבוצות אליטה בישראל
  שרבות ביניהן על מי שיתפוס את המפתח לקופה הציבורית. כיוון שכאן זה גדול על בית המשפט ועל
  כן מתן פסק וגזר הדין הושתו על הציבור באמצעות מנגנון בוררות שנקרא בחירות.

  1. יצחק שלום
   כתובתי לכלמה שתרצה להעביר היא: דוכיפת 15 הוד השרון.אקבל בשמחה רבה.
   אכן כמעט 50 שנה עברו ועדיין אנחנו חייבים לשמור על זהירות ולא להיות זחוחים. מסכים לחלוטין שזה היה נצחון מזהיר, אבל באיזה מחיר!
   ברור לי שיש סוכנים והם גוזרים קופון. אם אני לא טועה הקופון הפעם היה גבוה בהרבה אבל זה לא העניין העיקרי. השאלה האם אנשים בדרך "שומנו היטב"??
   מי בדיוק אמון על חקירות בצנעה כך שנהיה בטוחים שהכל "כשר"?
   כמו כן בדרךהפוליטיקה הישראלי הפכה יותר ויותר ארסית, לא עניינית וחסרת עכבות – בעיקר בגלל מיודענו ראש הממשלה לשעבר שמוכן להקריב הכל לטובתהאינטרס האישי שלו ושל משפחתו.

  1. בואי נסתפק בדברים הקיימים ותוקם ועדתחקירה בעניין הצוללות.
   עדיין לא ברור אם תהיה או לא עיסקה. עוד כמה ימים נדע.

   1. גם עוד כמה ימים לא נדע. גם מי שיבוא במקום מנדלבליט רשאי לחתום על עסקת טיעון.
    ובקשר לצוללות – עוד יבוא יום שנאכל את לשוננו בשל וועדת חקירת הצוללות. אללה יוסטור.

    1. כן את צודקת תתכן עיסקה גם בהמשך. לגבי הוועדה ממה אתחוששת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן