מועדון המדינות הגרעיניות

הכנס ה-10 של ועידת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

שנת 2022 החלה, ונגיף הקורונה עודנו משתולל בארץ וברחבי העולם. וכך, בהתאם להנחיות הממשלה, בעודי יושב וממתין לתוצאות בדיקת אנטיגן, נחשפתי לקיומו של כנס NPT ה-10, ועידת האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני. ועידה זו מתכנסת אחת לחמש שנים ולאחר שנדחתה מספר פעמים בשל נגיף הקורונה, היא נקבעה לתאריך 4 בינואר ותימשך עד ל-28 בינואר. השנה תיערך הוועידה בסימן יובל שנים לכניסתה של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני לתוקף. אמנה זו הייתה חשובה מאוד במהלך שנות המלחמה הקרה, וחשובה גם כיום לנוכח משטרים המבקשים להיכלל ב"מועדון" המדינות הגרעיניות.

ברם, המלחמה הקרה הסתיימה באופן רשמי ב-1991, ופינתה את מקומה לעולם רב-קוטבי שבו שחקנים רבים הנמצאים בזירה, מבקשים לשנות ולערער את יציבות העולם. בד בבד קיום אמנה ושימורה, הפכו להיות חשובים שבעתיים. בשנים האחרונות נשבו רוחות חדשות המבקשות לכלול באמנה זו מדינות נוספות, כגון הודו, פקיסטן וסין, שמשקלן והשפעתן עלו בזירה הבין-לאומית. יש לציין כי בעת חתימת ואשרור האמנה ב-1 ביולי 1968, מדינות אלו עדיין לא היו בקדמת הטכנולוגיה ולכן לא נכללו בה. לעומת זאת ישנם פוליטיקאים המבקשים להוסיף באמנה סעיפים הנוגעים לסייבר ולבינה מלאכותית, המאפיינים את העידן הנוכחי.

בחודש אוקטובר 2018 הודיע ממשל טראמפ על פרישת ארה"ב מהסכם INF באופן חד-צדדי, אותו הסכם פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני, שנחתם בין ארה"ב לברית המועצות בשנת 1987. הסכם זה כלל אי-פיתוח של טילים גרעיניים לטווח בינוני (480 ק"מ ועד 5400 ק"מ). לדעת כולי עלמא ההסכם היה מצוין, אך פרישת ארה"ב באה לאחר שממשל טראמפ טען כי רוסיה מפירה את הסכם, וממשיכה לפתח טילים גרעיניים בינוניים (ראו במאמרי "האם מרוץ החימוש נפתח מחדש?").

בצל קיום הוועידה הנ"ל, ממשיך להתקיים בווינה סבב שיחות הגרעין בין איראן למעצמות. לאחר הפסקה של מספר ימים בשל חגי סוף השנה האזרחית, חזרו הצדדים לשולחן המשא ומתן בתקווה להגיע להסכם חדש וטוב. יש לציין כי איראן, בשונה מקוריאה הצפונית, הייתה בין המדינות אשר חתמה על הסכם ה-NPT אך לא אשררה את האמנה.

במהלך הדיונים הקרובים נראה את המועצה לפיקוח ובקרה של NPT, מנסה לרתום את איראן לאמנה, בתקווה להצליח קצת יותר מהוועידה הקודמת ב-2015.

בדיונים אלו ידונו גם על פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, סוגיה הנמצאת קבוע על שולחנה של הוועידה. במיוחד כאשר מתחילים להישמע קולות מצד סעודיה המבקשת להצטייד בכורים גרעיניים לצורכי שלום עד 2030. גם מדינת ישראל אשר נקטה לאורך השנים מדיניות של עמימות בכל הקשור לנושא הגרעין והפיתוח, וטוב שכך, נמצאת על שולחן הוועידה. כבעבר, נמצא את טהראן ואמות המידה והמוסר הכפול שלה, קוראת לישראל לחתום ולאשרר את האמנה. קריאה דווקא כלפי ישראל ולא כלפי קוריאה הצפונית או סוריה, אשר כבר ב-2007 ביקשו להקים כור גרעיני בשקט, מחשבות אשר לפי הפרסומים לא נזנחו על ידן.

לסיכום, רצון טוב יש תמיד במפגשים אלו, אך רצון טוב אינו מספיק, בפרט אל מול השינוי שמתחולל ברמה הבין-לאומית עם השחקנים המבקשים לשנות מוסכמות וסדרי עולם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

  1. ל- ד.
   מה? שכחת? הצפון קוריאנים החלו לבנות כור גרעיני בדיר אזור עבור האריה הסורי. שכחת שמר אולמרט הורה להפציצו?

  2. ב 2007, לפי מקורות זרים ישראל, הפגיזה בסוריה כור אשר היה בבניה.
   יתרה על כן, אני מסופק שהם זנחו את תוכנת הגרעין שלהם.

 1. נכון. אבל הנה לפנינו עוד נושא שלא ידוע אם ימצא לו פיתרון

 2. המילה מועדון איננה מוצלחת
  זאת לכאורה מילה חיובית
  ומה למועדון ולנשק השמה המוני

 3. רק הפיכה שלטונית באירן תפתור את זה. וזה הרבה פחות מסובך ממלחמה וקרבות וטילים והפצצות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן