חגיגות טרגיות בחסות ממשלתית

מפגעים סביבתיים ובזבוז משאבים במופעי הזיקוקים
זיקוקים מתפוצצים
תמונה: יעקב מעוז

כאשר נחשפתי לראשונה למושג "זיקוקין די נור" שמחתי מאוד, שכן דובר ארמית אנוכי וכל ביטוי ארמי בעברית המודרנית ממלא את ליבי חדוותא. בצעירותי אף נהניתי לצפות במראות המרהיבים ובפיצוצים העזים של מופעי הזיקוקים בחגיגות יום העצמאות ובהזדמנויות אחרות. כאשר עמדתי על דעתי הבנתי כי אין סיבה טובה אחת המצדיקה את התופעה המכוערת הזאת.

ידיעה עיתונאית קטנה ב-Ynet, שפורסמה מייד עם תום חגיגות ראש השנה 2022 בכל העולם, הדגישה את מה שאני חושב כבר שנים רבות: "בהולנד נהרג ילד בן 12 מפיצוץ זיקוק ובגרמניה נהרג גבר בן 37… ההרוג השלישי, צעיר בן 23, מת באוסטריה". זה כנראה רק החלק הידוע של מחיר הדמים הנובע ממנהג אווילי של ממשלות רבות בעולם להתפאר במפגן שיגור פצצות קטלניות לאוויר בימי חג. אותן ממשלות שעליהן מוטלת החובה להגן על אזרחיהן, הורגות אותם במו ידיהן. התחרות המטורפת של מדינות להציג מופע מרהיב יותר, עם מספר גדול יותר של פצצות, מגבירה משנה לשנה את עוצמת המופעים ויחד איתם את עוצמת הנזקים; בנפש, ברכוש, בסביבה ובכלכלה.

בעניין זה איננו שונים מעמי העולם ואנו כמדינה עושים כל מאמץ לחקות אותם מבלי להבין שלהיות אור לגויים אין משמעו לשגר זיקוקים קטלניים לשמיים. ביום העצמאות חוגגת המדינה במופע זיקוקים גדול מעל להר הרצל, וזמן קצר לאחר מכן בכל אחד מהיישובים והשכונות ברחבי הארץ. מופע שכזה כרוך בבזבוז משאבים עצום: עלות הפצצות, סידורי הבטיחות, שירותי רפואת חירום ונוכחות כבאיות בכל אתר. מנגד, מספר מצומצם מאוד של אנשים צופה במופע, ואם נחשב את העלויות לנפש הרי שמדובר במופע בזבזני ומיותר לחלוטין.

נוסף על כך ישנם גם נזקים סביבתיים חמורים. כל פצצה פולטת לאוויר מנה הגונה של מזהמים, של רעלנים ושל גזים מסרטנים, ואנחנו, החוגגים, שואפים אותם אל עומק ריאותינו. צריך רק לחצות את הכביש מהר הרצל לבית החולים שערי צדק למחלקה לאונקולוגיה ולשאול את הרופאים מה עושים הרעלנים האלה לגוף האדם. גם בעלי חיים בטבע וחיות מחמד מבועתים מהרעשים וההבזקים המפלחים באלימות את שלוות הלילה.

על כל הרע הזה אנו משלמים ממיטב כספי המיסים שגובה מאיתנו הממשלה. כספים שהיינו מעדיפים שיושקעו בחינוך, רווחה ובריאות. הגיעה העת להפריך את התפיסה כי זיקוקים מעלים את מצב הרוח הלאומי בימי חג. פוליטיקאים שוגים לחשוב שמפגני זיקוקים גדולים משרתים את קידומם הפוליטי, ולא היא.

גם בימי שִגרה סובל הציבור מתופעת הזיקוקים. החברה הערבית נוטה לשגר את פצצות הזיקוקים בכל הזדמנות חגיגית בקהילה. בעונת החתונות שבקיץ אין לילה שקט אחד, לא ביישובים הערביים ולא ביישובים היהודיים הסמוכים אליהם. ילדים מתקשים להירדם ומבוגרים סובלים מרעשים זמן רב לאחר שהמופע הסתיים. משטרת ישראל ניצבת חסרת אונים אל מול התופעה. בעיקר כאשר פצצות הזיקוקים הופכות לנשק חוקי כביכול שבאמצעותו מפרים את החוק.

שוק הזיקוקים מנוהל על ידי טייקונים בעלי השפעה רבה על פוליטיקאים ואין מי שיעז לצמצם את רווחיהם לטובת רווחת הציבור. יחסי הון שלטון אינם מותירים מקום רב לתיקון המצב. בזמן שמשטרת ישראל מנסה לבער את הנשק הבלתי חוקי ביישובים ערביים, היא מעלימה עין מארסנל הפצצות שקיים בכל יישוב ברחבי הארץ. אסור להחזיק אקדח, אך מותר לירות חצי טון פצצות לאוויר. את האקדח הלא חוקי מסתירים ואילו את פצצות הזיקוקים משגרים לאוויר לעיני כולם ושלטונות החוק בישראל דוממים.

הזיקוקים משמשים גם כנשק נגד חיילי צה"ל ביהודה ושומרון. כמעט בכל אירוע ביטחוני נמצא כמה מחבלים היורים זיקוקים בכינון ישיר על הלוחמים שלנו. הנשק הזה קטלני ביותר, והוא גובה מאיתנו מחיר דמים יקר ביותר. אם לא נקטע את מקורות האספקה של פצצות הרסניות שכאלה, רע ומר יהיה גורלנו. מדינת ישראל מעניקה רישיונות יבוא של נשק הזיקוקים ומתירה לספקים להפיץ את התחמושת כמעט לכל מי שמוכן לשלם עליה. התחמושת הזאת זולגת לידי המחבלים והם משתמשים בה נגדנו.

את מעגל הקסמים הזה ניתן לפתור בדרך פשוטה, איסור מוחלט בסדר הדין הפלילי על יבוא, הפצה, אחזקה ושיגור של פצצות הזיקוקים. את האיסור הזה צריכה מדינת ישראל להחיל בראש ובראשונה על עצמה. מדינה מתוקנת איננה יכולה להרשות לעצמה לתת יד לבזבוז כספי הציבור, להגברת המפגעים הסביבתיים ולסיכון אזרחים וחיילים. ניתן לשמח את הציבור באמצעים אחרים, בריאים יותר, סביבתיים יותר ומשמעותיים יותר. אז תהיה לנו שנה טובה יותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. אתה, כמובן, צודק לחלוטין מבחינה הגיונית. הצרה היא שהעם רוצה "לחם ושעשועים", דבר שהתבטא בצורה הקיצונית במלחמות הגלדיאטורים ברומא העתיקה. אנחנו מדינה במתח מתמיד והזיקוקים מספקים בידור, הפגת מתח והנאה לרבים. כל עוד זה קיים, הסיכוי שהקול ההגיוני שאתה משמיע כאן על הנזקים הנגרמים יישמע והשלטונות גם יפעלו לפיו, קלוש. אולי בעתיד הרחוק.

 2. בעצם הזיקוקים אינני רואה פסול. מגיעות לנו חגיגות וקישוטים. הבעיה שמתייחסים בקלות דעת לשימוש בהם לאלימות. צריך פשוט לאכוף את החוק. לא אוכפים = יש אלימות

 3. מסכים לגמרי, גם הכלב שלי המתחבא מתחת למיטה לשמע זיקוקי יום העצמאות
  הבעיה שמופע הזיקוקים הוא יפה ומקובל בכול העולם מקצה לקצה, אני מסתדר היטב גם בלעדיו

 4. נשק חי, כולל מקלעים וטילים נגד טנקים לא מצליחים למנוע
  אז עם זיקוקים זה יצליח?

 5. יש חגיגות הרבה יותר טרגיות בחסות ממשלתית. זאת הבעיההדחופה?

  1. בשל בעיות אחרות לא צריך לזנוח בעיות שנראות פחות דחופות. אחרת לעולם לא נפתור את רוב הבעיות.

 6. מבלי לדעת את העובדות אני מרשה לעצמי להניח שבסינגפור משתמשים בזיקוקים, אבל אני גם בטוח שלא משתמשים בהם לאלימות וכדומה. הכל תלוי באווירה, בחוקים, ובעיקר באכיפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן