שיח' אל-אקצא שוב חופשי

האיש שמפעל חייו מתבסס על המקום הנפיץ בעולם
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

בשבוע השני של חודש דצמבר התבשרנו על שחרורו של השיח' ראאד צַלָאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל. בשנת 2019 נאסר ראאד צַלָאח והורשע בשל ביטויי שנאה, הסתה והבעת תמיכה בטרור. בחודש פברואר 2020 נגזרו עליו 28 חודשי מאסר בפועל, והוא החל לרצות את עונשו באוגוסט אותה השנה. שחרורו הגיע חודש לאחר יום הולדתו ה-67, ולאחר שיציאתו התעכבה בשעתיים, המון רב בא לקבל את פניו, וללוותו אל ביתו.

ראאד צַלָאח הוא בן למשפחת מחאג'נה (חמולה גדולה וענפה) באום אל-פחם. אביו היה שוטר סיור במשטרת ישראל, וגם שניים מאחיו שירתו במשטרת ישראל. הוא נישא לסקאמלה, בת למשפחת אג'ברייה, הנחשבת למשפחה אמידה במגזר הערבי. לבני הזוג שמונה ילדים ויש לציין כי כמה מילדיו השתלבו במערכת אכיפת החוק של מדינת ישראל (משטרה, משרד המשפטים ועוד), עם זאת צַלָאח עצמו בחר באורח חיים דתי ואדוק. הוא סיים את לימודיו במכללה האסלאמית בחברון, והצטרף לתנועה האסלאמית בראשות עבדאללה נימר דרוויש. בגיל 28 נבחר כמועמד התנועה לראשות העיר, ובכך הביס את ראש העיר מטעם חד"ש, האשם מחמיד.

צַלָאח כיהן כראש עיריית אום אל-פחם במשך 12 שנים, ובשנת 2001 הודיע על סיום תפקידו ופרישתו, וייעד את עצמו להנהגה דתית קיצונית. שנותיו האחרונות בעיריית אום אל-פחם התאפיינו בסכסוך ובוויכוח אידאולוגי עם השיח' עבדאללה נימר דרוויש, אשר ביקש לשלב את תנועתו בבחירות לכנסת. סירובו של צַלָאח נבע מאותה שבועה שלה נדרשים חברי כנסת להכרה במדינת ישראל כמדינת העם היהודי, ובשליטת היהודים במקומות הקדושים לעם המוסלמי.

על פי השקפתו של צַלָאח והשקפת תנועת הפלג הצפוני, היהודים אינם עם, אלא דת ואוסף של קהילות יהודיות השייכים למקומות ולעמים אחרים, ואין להם שום זכות להימצא פה.

משנת 1967 נושא הר הבית היה גולת הכותרת של ירדן והעם הפלסטיני, ומאז 1990 נטל צַלָאח את הבכורה מידיהם. אפשר לזקוף ל"זכותו" את השינוי לרעה בסטטוס קוו אשר שרר בהר הבית בין השנים 1996–1998.

שורשיו של הפלג הצפוני האסלאמי בישראל, כמו שורשי תנועת חמאס בעזה, נטועים עמוק במורשת ובהגות של האחים המוסלמים, של חסן אל-בנא. לטענתם, אין הבדל באידיאולוגיה בין חמאס לבין התנועה של הפלג הצפוני, אלא במשימותיה. לכן, כבר בראשית שנות ה-2000 הואשמו צַלָאח וחבריו, בבית המשפט, בקיום קשרים עם חמאס.

אין חולק, כי המוטו של מאבקו של השיח' צַלָאח על תודעתם של המוסלמים בישראל הוא הסיסמה "אל-אקצא בסכנה". הסיסמה הזו היא מפעל חייו, והיא קיימת, חיה ובועטת הרבה יותר מאשר בתקופות קודמות. אפילו יותר מאשר בתקופת ימי המופתי חאג' אמין אל-חוסייני, אשר השקיע הרבה כסף וזמן בשיפוץ המסגדים.

סיסמה זו ואחרות, השגורות חדשות לבקרים בפי צַלָאח וחבריו, מופצות במהירות גם בזכות הרשתות החברתיות, ומעוררות תחושת לאומיות בקרב הפלסטינים. הוכח כי די בסיסמאות אלו כדי להוביל את ציבור המאמינים לביצוע פעולות טרור בשם ההגנה על אל-אקצא. אומנם, צַלָאח ושאר העוסקים במלאכה מתנגדים לטרור, אך זה לפי דעתי מס שפתים. אמרותיו של צַלָאח מתקבלות היטב בקרב החוגים המיליטאנטיים, אך גם אותם מסרים בלתי מילוליים המועברים באמצעות הפצת כרזות שעליהן מתנוססים פרצופי שהידים על רקע כיפת הזהב או כרזות דם ונשק על רקע אל-אקצא, הם דברים הברורים לכול (להרחבה ראו במאמרים "הר הבית בידנו?" ו-"ירושלים בלב הסכסוך").

לעניות דעתי, יש לפקח ביתר שאת על דבריו של השיח' צַלָאח בכלל, ובפרט לאחר מבצע "שומר החומות", לנוכח הגבולות שנחצו בערים המעורבות. ההסתה מצד אנשי דת ומטיפים במסגדים מופצת השכם וערב ואל לנו להתעלם מהסכנה הברורה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. איך יתכן שמתייחסים כל כך בהתחשבות במי שתומך בהשמדתנו

 2. סטיב,
  הבעיה רק מחמירה כאשר המערכת הפוליטית מקבלת את הטיעון הפלסטיני שהסיבה לפרעות תרפא היא "אי שוויון הזדמנויות" והצורך להשקיע כספים, חוק החשמל ודומיהם- תחת ההנחה שרווחה כלכלית תמנע את האיבה נגד ישראל, כפי שציין זאת שר הפנים לאחרונה, ואין טעות גדולה מזו. אנו מייחסים לערביי ישראל שרובם מזדהים באופן מלא עם ההגדרה הלאומית הפלסטינית המטילה את האשמה למר גורלם על ישראל – וישראל מקבלת על עצמה אשמה מופרכת זו.
  פורעי מאי האחרון לא זעקו "שוויון הזדמנויות" אלא "אללה אכבר" ואל קוצ בסכנה" זה המוטו המוביל את הרוב הקנאי של ערביי ישראל שטוף פנטיות של השייח. אני בעד שיפור מצבם הכלכלי של ערביי ישראל כמו לכול אזרח, אבל גם לחייב לעמוד בחובות האזרחיות!!- מה שישראל לא דורשת ועוד מעניקה פרס בצורה של "חוק החשמל! חרף מאמץ ההשתלבות המרתק של העילית המשכילה בכול תחומי החיים בארץ- עדיין- שורשי האיבה נמצאים תחת השטח
  צדק מפקד העורף המכשיר דרכים עוקפות לכביש ואדי ערה כי בוודאות מוחלטת יצאו צעירי אום אל פאחם לפרעות וודליזם ולינץ- תחת קריאת הקרב של השייח

  1. לגדעון
   מי שציין זאת היה השר לביטחון פנים (המשטרה) ולא שר הפנים. עוד נסיך שחשבונו הפוליטי מעוות את דבריו.

 3. תודה לתיקון, נשמט לי ה"בטחון.." מקווה שזה לא פרוידיאני..
  לגבי דברי השר לביטחון פנים, אני חושב שהוא באמת מתכוון לדבריו כי הוא לא פוליטיקאי משופשף דיו כדי ליצור מראית עין, לכן אני מודאג יותר אם זו תפיסת עולמו

 4. אלה ממש אויבים. איך יש כאלה שמאמינים כי נגיע איתם לשלום?

 5. תראו לאן מוביל אי הטיפול. כל יום זורקים בלוקים על כלי רכב. מציתים כלי רכב. מכים יהודים. וכן הלאהש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן