דבר לא השתנה

אולי הפתרון לאיום האיראני נמצא בניסיון העבר?
צילום של אבי
אבי גולדברג

יקיצה משינה ארוכה, שינה של שנים רבות, היא תופעה מוכרת בספרות ובאגדות. אגדת שלגייה של האחים גרים מ-1812 מספרת על שלגייה שנמה במשך שנים ארוכות עד לבואו של הנסיך הגואל. הסיפור, "ינקי בחצר המלך ארתור", סאטירה מצוינת שכתב מארק טוויין ב-1889 הוא אחד הסיפורים המודרניים הראשונים שבהם מופיע המוטיב של מסע בזמן, שאחד ממקורותיו הוא כנראה האגדה היהודית על חוני המעגל שנרדם לשבעים שנה.

האנק מורגן האמריקאי מסתבך בקטטה עם עובדים במפעל שבו הוא עובד וראשו נחבל, כשהוא מתעורר הוא מוצא עצמו במאה השישית, בתקופת המלך ארתור האגדי באנגליה. האנק מורגן מעביר לאבירים את הידע הטכנולוגי של סוף המאה התשע-עשרה.

גם בסיפורו של הסופר האמריקאי וושינגטון אירווינג, מתחילת המאה התשע-עשרה, נרדם ריפ ואן וינקל הכפרי העצל לעשרים שנה. כשהוא מתעורר, מסתבר לו שהוא אדם זקן ושאיש אינו זוכר אותו בכפר מגוריו.

מי שמתעורר בכנען, עכשיו מדינת ישראל, מגלה שדבר לא השתנה עם חלוף השנים. תושבי כנען, הפלישתים, ממשיכים להציק ליהודים, והמן הפרסי רוצה להשמידם ויהי מה, והיהודים, כמו אז גם היום, אובדי עצות.

את הפתרון לאיום של המן הפרסי-איראני, להשמיד ולאבד את היהודים, אין למצוא בתשפוכת המלל הניגרת מלועם של אנשי ציבור האוחזים במיקרופון או בטוויטר, בין שהם עומדים לדין או בין שהם סתם כאלה שטרם נתפסו בקלקלתם, או קצינים בכירים מדושני פנסיה, המספרים על השגרירים הישראלים שישוגרו לשושן הבירה על כנפי נשרי מתכת שסיפק הדוד טראמפ.

הפתרון הנכון אינו בטכנולוגיה עילית כפי שהובאה על ידי הינקי בחצרו של המלך ארתור. הפתרון הוא הפוך, לחלום את העבר, לשגר שוב את אסתר'קה ואת הדוד מוטי לווינה לעשות עיניים לפרסים העבשים, עד שיזילו ריר מפיהם היבש ויגירו נוזלי חיות מתחת לבגדיהם, וייזכרו בהנאות החיים הטובים שהתנהלו בארצם בתקופת מלכם הטוב – ההדוניסט אחשוורוש.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. רעיון לא רע להירדם לשלוש שנים מךרוץ הקורונה ולהתעורר לעולם שכולו טוב

 2. גור בוקר טוב
  כמה קשה לכותב להעלות חיוך על פני קורא ..
  "קורא לא יבין זאת".
  תודה בכל אופן על התייחסותך
  אבי

 3. גור בוקר טוב
  כמה קשה לכותב להעלות חיוך על פני קורא ..
  "קורא לא יבין זאת".
  תודה בכל אופן על התייחסותך
  אבי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך