אזרחות היברידית

אירועי הטרור האחרונים מחייבים הצבת כללים ברורים
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

רצף אירועי הטרור הפוקד לאחרונה את ירושלים, מצביע על כך שאויבינו לא נעלמו אלא שינו צורה. פגיעה בשוטרי מג"ב בעיר העתיקה ורציחתו של אליהו קיי הי"ד בשער השלשלת, לצד אירועי הדקירה ביפו, מזכירים לנו היכן אנו חיים ומאותתים לנו שעלינו להתעורר ולא להמשיך לעצום עיניים.

יש מי שבוחרים להתעלם, במודע או שלא, מהאירועים שהתרחשו במהלך מבצע "שומר החומות", וזאת מתוך שכנות טובה או דו-קיום שלם וחיים שלווים יחדיו. עם זאת, האירועים האחרונים מלמדים כי יש המבקשים להזכיר לנו בכל עת כי ההפך הוא הנכון. נורות האזהרה אשר החלו להידלק באירועי הקיץ האחרון, זועקות באדום בוהק לקראת מה שעלול לקרות דווקא בעתיד הנראה לעין.

המצב הנוכחי מזכיר במקצת את ערב פיגועי ה-11 בספטמבר. עד אותו אירוע טרור קטלני כל זרוע משפטית וגופי אכיפת החוק פעלו בגפם תוך ניצוח על המערכה לבד. בישראל כיום, משטרת מחוז ירושלים עושה לילות כימים בעבודת קודש, ונמצאת במקומות החיכוך, כגון שער שכם, שי'ח ג'ראח, סילוואן ועוד. היא מתמודדת מול צעירים המוסתים ללא הרף הן ברשתות החברתיות והן על ידי האימאמים במסגדים (ועל כך כתבתי במאמר "טרור הטיק טוק"). דוגמה לכך היא הרצח של אליהו קיי הי"ד על ידי מחבל שהיה מורה ומטיף בהר הבית. עיריית ירושלים, האמונה על פי החוק על תשתיות העיר, על רווחת התושבים, על בתי-ספר ועוד, עושה את עבודתה נאמנה בצורה הטובה ביותר על שלל אגפיה. ובמקביל, שירות הביטחון הכללי האמון על סיכול אירועי טרור, עובד ומתפקד היטב. לאחרונה נחשפה חוליית מחבלים בשלב טרום-התארגנות, וישנם עוד אירועים רבים שאותם לא ניתן כמובן לפרסם.

לעניות דעתי, מקבלי ההחלטות ברמה הלאומית וברמה המקומית (משטרת ירושלים, עיריית ירושלים, ועוד), חייבים לשתף ביניהם פעולה כדי להחזיר את השקט לירושלים, עיר שיש לה נרטיב ייחודי משל עצמה, בשונה מערים מעורבות אחרות כדוגמת יפו, עכו, לוד, רמלה וכו', אם בשל קדושתה לשלוש הדתות המונותאיסטיות ומקומותיה הקדושים ואם בשל היותה בירתה של מדינת ישראל.

סבורני, כי חייבת להיות ראייה מערכתית רחבה של כלל הזירות, והבנה שבעת משבר בין ארגון הטרור חמאס לרש"פ בעזה, נראה מייד את ההשלכות בגזרת ירושלים. עצם ההכרזה של בריטניה על הכנסת חמאס לרשימת ארגוני הטרור, מביאה להסלמה במקומות כמו ירושלים, הר הבית, שיח' ג'ראח, אשר הם גורם מלכד בזירה האסלאמית. מנהיגי ארצות אסלאם מנצלים כל הזדמנות להפנות את תשומת הלב לירושלים ופלסטין כדי להרגיע את הרוחות הגועשות בקרב אזרחיהם. בטורקיה, למשל, בחר הנשיא ארדואן לדבר על ירושלים, כשבמדינתו מתחוללות הפגנות בעקבות המשבר הכלכלי והשפל של הלירה הטורקית, ובזירה האיראנית בוחרים בעת משבר לשלוף מייד את השטן הקטן וירושלים כדי להנמיך את גובה הלהבות בטהרן.

לכן, אסור לנו להסכים שהר הבית, ירושלים, יהודה ושומרון או כל מקום אחר בארצנו, יהיו חלק מהמשוואה בסכסוך הפנים-פלסטיני הקיים בין הרש"פ לבין ארגון הטרור חמאס. ערביי ישראל חייבים להבין שדינם ומעמדם הוא כשל אזרחי ישראל, הם נהנים מעבודה קבועה, מביטוח לאומי, משירותי בריאות ומשאר המותרות המוקנות לנו כאזרחי המדינה. לא יעלה על הדעת שתתאפשר אזרחות היברידית שבה ייהנו מכל הטוב, אך בעת משבר יתמכו בצד השני אשר פוגע בישראל או אף גרוע מכך, ייקחו חלק באירועי טרור. על רשויות החוק, משטרת ישראל, עיריית ירושלים ושאר הגופים לעבוד כמערכת אחת משולבת המשתפת פעולה באופן קבוע.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. זה יפה מה שאתה רוצה ומייחל. אבל אל תשכח, יש צד שני. הוא כן רוצה לחבר בין הדברים. ואנחנו נכשלים להביא אותו להתנהג כמו שאנחנו רוצים. לכתוב הכרזות במאמר זה קל. להביא לשינוי בשטח זה קשה עד בלתי אפשרי

  1. נכון – קשה להביא לשינוי בשטח. אבל זה לא בלתי אפשרי.
   אם הצד השני "יחברו בין הדברים" וימשיכו בטרור המצב יתגלגל לעוד מלחמה.
   כשזה יקרה לא הייתי רוצה להיות בצד השני.

  2. מכובדי, לומר שזה קשה זה אולי נכון,
   אבל חייבים לנסות. ויש לצרף מעשים לסיסמאות, אם ברצונו לחיות כאן, ולא לדאוג לעתיד ילדנו.

 2. מדינה שלא מסוגלת להביא אפילו את החרדים לציות לחוק איך תצליח לכפות חוקים על הכפרים הערביים ויהודה ושומרון?

 3. כאשר מדובר באוכלוסיות בנפח דומה שאינן מסוגלות להגיע להסכמות, האופציה היחידה להשיג שלום הנו הפרדה פיזית

 4. כאשר הטרוריסטים המתקיפים הנם אישה בת 65 עם סכין מטבח, ילד בן 17 עם רכב, וכן הלאה, הפתרון איננו רק כוח הזרוע ואכיפה. תחשבו טוב …

 5. כולם כאן צודקים אבל ביחד. צריך גם אכיפה חזקה אבל צריך גם חתירה אמיתית לשלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן