לוח וכלים על תקרת החדר

מי יהיה אלוף העולם בשחמט? (2)
תמונה של ד"ר קאופמן יצחק
ד"ר יצחק קאופמן

בחלקו הראשון של המאמר עסקנו בכללי הדו-קרב על אליפות העולם וביכולותיו של מגנוס קרלסן, המכונה "המוצרט של השחמט" ו"הקוסם מנורווגיה".

יאן נֶפּוֹמְניאשצ'י (להלן נֶפּוֹ') הוא האנדרדוג בדו-קרב. כיום הוא מדורג "רק" חמישי בעולם והישגיו כוללים פעמיים זכייה באליפות רוסיה. אבל התקדמותו במעלה הדירוג היתה איטית בהשוואה לקרלסן ורק לפני כ-3 שנים הוא הצטרף לעשירייה המובילה. נֶפּוֹ' הוא שחקן בעל כישרון אדיר המתאפיין בסגנון התקפי ולעיתים בלתי צפוי. רבים ממשחקיו מכילים רעיונות מקוריים וחתירה למהלכים מבריקים ואגרסיביים, לפעמים על חשבון הזהירות ותוך לקיחת סיכונים שעלולים לפגוע בהישגיו. הוא נוטה לשחק במהירות יחסית כדי להפעיל לחץ על היריב ולהוציאו משיווי משקל. נטייה זו פועלת לעיתים קרובות לטובתו, אך במקרים מסוימים היא הייתה לו לרועץ ויצרה חוסר עקביות בניהול המשחק.

נֶפּוֹ' הוא היחיד מבין שחקני העילית שיש לו מאזן חיובי בקרבות ראש בראש נגד קרלסן – הוא ניצח ב-4 משחקים, הפסיד באחד וסיים 14 משחקים בתיקו. אלא שחלק גדול ממשחקים אלה התקיימו לפני שנים רבות ואינם רלוונטיים כיום. כמו כן, זהו מדגם קטן מבחינה סטטיסטית ולפיכך סובל מאקראיות. במשחקים בקצב מהיר ובקצב בזק הייתה ידו של קרלסן על העליונה – הוא ניצח ב-22 משחקים, הפסיד ב-10 וסיים 32 משחקים בתיקו.

בבואנו להשוות בין שני המתמודדים צריך להזכיר כי השימוש במחשבים חזקים ובתוכנות שחמט מעולות הוא גורם שמצמצם את הפער בין שחקנים שונים ומקשה על השחקן הדומיננטי. בנוסף, ייתכן שקרלסן כבר נמצא אחרי שיאו ואילו נֶפּוֹ' נמצא כיום במגמת שיפור רצופה.

את החודשים האחרונים הקדישו השניים להכנות מאומצות שכללו סדנאות ומחנות אימונים מרוכזים. לכל מתמודד יש צוות עוזרים (seconds) שתפקידו לבצע סיעור מוחות במטרה להציע למתמודד ולנתח עבורו שיטות וטקטיקות משחק. זאת בעזרת תוכנות שחמט חזקות, מאגרים עצומים של משחקים ותוך התאמה ליריב הספציפי שמתמודד מולו. כל מתמודד שומר בסוד את הרכב הצוות שלו, כי זהות העוזרים עלולה לחשוף את אופי וצורת המשחק שהוא ינקוט בדו-קרב. בעבר היה קושי לשמור בסוד את זהות העוזרים, כיוון שהם היו חייבים להיות בקִרבה פיזית אל השחקן. אבל כיום מאפשרות אפליקציות התקשורת עזרה מרחוק מבלי שהעוזרים יתגלו.

פרט להכנה בפן המקצועי של השחמט נעשות גם הכנות פיזית ומנטלית. ההכנה הפיזית נועדה לשפר את הכושר הגופני. הדעה הרווחת שלפיה משחק השחמט אינו מערב פעילות גופנית, ולפיכך הוא אינו נחשב כספורט אלא כתחביב, היא שגויה. אומנם למתבונן מן הצד נראה שהשחקן אינו מתאמץ פיזית, אבל מניסיוני רב-השנים כשחמטאי אני יכול להעיד שזהו משחק מתיש. שחמטאי מקצועי נדרש לדרגות גבוהות של כושר גופני כדי לשמור על רמת ריכוז עילאית במשך מספר שעות רצופות שבהן הוא נלחם, בלי מילים ובמצב סטטי, נגד מוחו של יריב מתוחכם. אני מכיר אישית שחקנים שבמהלך משחק בודד מאבדים 4-3 קילוגרמים ממשקלם. מהלכי החשיבה המאומצים והאינטנסיביים דומים למהלכים הפיזיים של ספורטאי. ההבחנה בין מאמץ מחשבתי למאמץ גופני היא מלאכותית ושרירותית. הפעלת כוח הרצון והתחרותיות העזה בשחמט הופכים את השחמטאי לספורטאי.

ההכנה המנטלית נועדה לפתח עמידות פסיכולוגית וסיבולת מנטלית כנגד הלחץ הצפוי במשך הדו-קרב. לשחמטאי נדרשים סבלנות והתמדה, נחישות וכוח רצון, ריכוז ושליטה עצמית. זהו משחק אינדיווידואלי שבו השחמטאי חושב, מתלבט ומתדיין עם עצמו. גם באירועים פחות חשובים מאליפות העולם השחקן סובל ממתח ומהתרגשות במהלך המשחק, מתסכול עקב הפסד(ים) ומניתוח מדיר שינה של הסיבות להפסד. אפילו שחמטאים בדרגה שלי, קל וחומר רבי-אומנים חזקים, אינם זקוקים ללוח כדי לשחזר ולנתח את מהלכי המשחק שהסתיים. הם אומנם אינם רואים את הלוח והכלים על תקרת חדרם, כפי שקרה לגיבורת "גמביט המלכה", אך הם משחזרים במוחם את מהלכי המשחק וממשיכים לנתח את המצבים ובעיקר את השגיאות.

אפילוג

הדו-קרב הסתיים ב-10 בדצמבר 2021. האלוף המכהן, מגנוס קרלסן, הגן על תוארו והביס את הטוען לכתר במפגן מרשים שהסתיים בתוצאה 7.5 : 3.5 . תחילת הדו-קרב היתה שקולה – חמשת המשחקים הראשונים הסתיימו בתיקו, ובחלקם היה זה דווקא קרלסן שנחלץ מהפסד. במשחק השישי ניצח קרלסן לאחר משחק מפרך ומלא תהפוכות שארך כמעט 8 שעות. נֶפּוֹ' לא הצליח להתאושש מהמשחק הזה מבחינה פסיכולוגית, ובמשחקים הבאים הוא ביצע שגיאות שאינן אופייניות לשחקני עילית. התוצאה היתה שקרלסן ניצח גם במשחקים 8, 9, ו-11 והשיג את מטרתו מבלי להזדקק ל-14 הקרבות שתוכננו. אוהדי שחמט רבים שהגיעו אתמול לדובאי במטרה לצפות בשלושת המשחקים האחרונים והמכריעים, התאכזבו לשמוע שהדו-קרב הסתיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

 1. איך אתם מסבירים את העובדה שאליפות עולם הסתיימה ולא ידעתי אפילו שהתחילה ואף גורם במדייה לא דיווח עליה. רש נועה קיריל וכוכבי האח הגדול תופסים מקום בכותרות.

  1. זיו,
   אתה צודק בכך שתחום השחמט אינו זוכה לשום סיקור במדיה. זוהי עובדה קיימת מאז ומתמיד, עוד לפני עידן תוכניות הריאליטי הרדודות.
   יחד עם זאת, אילו היית קורא את מאמרי הראשון מיום 26 בנובמבר, היית יודע על קיום האליפות.

 2. אני היום אדם מבוגר. אבל אני זוכר כי לפני עשרות שנים ההתעניינות בשחמט בכל העולם ובטח בארץ היתה יותר גדולה.

 3. ולמה גברים נחשבים יותר טובים בשח מט? זה הרי לא מצריך שרירים
  למי יש תשובה ראויה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן