דו-קרב בדובאי

מי יהיה אלוף העולם בשחמט? (1)
לוח שחמט
צילום: Valdoria

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בפופולריות של משחק השחמט. אפשר לציין שלושה גורמים עיקריים לכך: הראשון – הסדרה "גמביט המלכה" של נטפליקס; השני – ההסתגרות בבתים בתקופת הקורונה; השלישי – הכנסת לימוד השחמט לבתי ספר ברחבי העולם.

באתרי מכירות ובחברות משחקים נרשמה עלייה מסיבית ברכישת מערכות שחמט. איגוד השחמט העולמי (FIDE) דיווח על נסיקה של מאות אחוזים בצפייה מקוונת בתחרויות שחמט ובשיעורי שחמט, בהורדות של אפליקציות שחמט, במספר השחקנים באונליין, ובחיפושי המילה "שחמט" בגוגל. כל אלה מזכירים כיצד הדו-קרב הדרמטי על אליפות העולם ב-1972, בין בובי פישר מארצות הברית לבוריס ספאסקי מברית המועצות, אשר נתפס כחלק מהמלחמה הקרה בין שתי המעצמות, עורר סקרנות רבה ויצר מיליוני אוהדים חדשים לשחמט.

מכיוון שאירועי שחמט מתקיימים מתחת לרדאר התקשורתי, לא הופתעתי לגלות, בסקר מהיר שערכתי, שאוהבי שחמט רבים אינם מודעים לכך שמ-24 בנובמבר עד 16 בדצמבר 2021 יתקיים בדובאי אירוע השיא של השחמט העולמי. יהיה זה "קרב הכתר", דו-קרב לקביעת אלוף העולם בין שני רבי-אומנים שגילם 31 – האלוף המכהן מאז 2013, מגנוס קרלסן (Magnus Carlsen) מנורווגיה, והטוען לכתר, יאן נֶפּוֹמְניאשצ'י (Ian Nepomniachtchi, להלן נֶפּוֹ') מרוסיה שהוא ממוצא יהודי. הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט אסרה על נציגי רוסיה באולימפיאדות ובאליפויות עולם להופיע תחת דגל רוסיה עד סוף 2022. אבל מתחרים שלא הוכתמו בשערוריית הסמים של הספורטאים הרוסים מורשים להתחרות תחת דגל ניטרלי, ולפיכך יופיע נֶפּוֹ תחת דגל FIDE.

הדו-קרב יכלול 14 משחקים לכל היותר. בכל משחק יוענקו נקודה אחת למנצח ואפס נקודות למפסיד, ובמקרה של תיקו יקבל כל מתמודד חצי נקודה. כאשר אחד המתמודדים יגיע ל-7.5 נקודות הוא יוכרז כאלוף העולם והדו-קרב יסתיים. בעבר הספיקה לאלוף העולם תוצאת תיקו בדו-קרב כדי לשמור על תוארו, אולם זכות יתר זו בוטלה, ואם בתום 14 המשחקים תהיה התוצאה תיקו 7:7, ייקבע המנצח במשחקים שוברי שוויון – תחילה סדרה של 4 משחקים מהירים (25 דקות לשחקן), ואם גם בהם לא תושג הכרעה, תתקיים סדרה של משחקי בזק (5 דקות לשחקן). אם גם אז לא תתקבל הכרעה, יתקיים משחק ארמגדון בודד שבו לא קיימת אפשרות של תיקו. המשחקים בקצב מהיר ובקצב בזק שקולים לשלב ההארכה במשחק כדורגל שהסתיים בתיקו, ומשחק הארמגדון שקול להכרעה בבעיטות עונשין מ-11 מטר. הפרסים הכספיים לשחקנים יהיו 1.2 מיליון יורו למנצח ו-800 אלף יורו למפסיד. אם הניצחון יושג בשובר שוויון יקבל המנצח 1.1 מיליון יורו והמפסיד יקבל 900 אלף יורו.

היבט מעניין נוסף בדו-קרב הקרוב הוא האפשרות ששחמטאי מרוסיה, מעצמת השחמט הדומיננטית מאז מלחמת העולם השנייה, ינסה לחזור ולהחזיק בתואר אלוף העולם לאחר הפסקה ארוכה של 14 שנים. לפני כן הייתה הפסקה אחת בלבד בשליטה הרוסית בתואר, בעת שבובי פישר האמריקאי היה אלוף העולם בשנים 1975-1972.

למרות האמרה "קשה לנבא, בעיקר את העתיד" (אשר מיוחסת לפיזיקאי זוכה פרס נובל נילס בוהר), לא מהססים המומחים לחזות ניצחון לקרלסן. הוא אלוף העולם מאז 2013 וניצח ב-4 דו-קרבות לאליפות העולם. מ-2010 הוא מדורג ברציפות במקום הראשון בעולם (בניגוד לטניס, שבו יש דירוג עולמי אך אין אלוף עולם, בשחמט קיים הן דירוג עולמי והן תואר אלוף העולם, אך אין הכרח שהמדורג ראשון יהיה גם אלוף העולם). קרלסן הוא הדמות הדומיננטית בעולם השחמט ומכונה "המוצרט של השחמט" ו"הקוסם מנורווגיה" בעקבות סגנון המשחק היצירתי והאינטואיטיבי שלו. הוא ניחן ב-killer instinct, שולט ברפרטואר רחב של ידע תאורטי וקשה להפתיעו. הוא בקי בכל שלבי המשחק – פתיחה, אמצע וסיום – ובכל סגנונות המשחק. הוא מצטיין בהערכה מפוכחת בכל עמדה, נכון לקרב ארוך ומסובך ונחוש לשחק משחקים "עד הסוף". הוא אינו מאפשר ליריבו להרגיש בנוח גם כשהעמדה היא שקולה לכאורה ומנסה את כל האפשרויות לניצחון לפני שהוא מסכים לתיקו. קרלסן מתמרן בסבלנות ברזל, מציב לפני יריבו אתגרים בלתי פוסקים ואז ממצה אפילו יתרון זעיר כדי לנצח את יריבו המותש. קיימת גם התופעה המכונה "אפקט קרלסן" שבה ביטחונו העצמי הרב של קרלסן והמוניטין שלו גורמים ליריביו לבצע שגיאות בגלל החשש ממנו.

בחלקו השני של המאמר נעסוק ביכולותיו של נֶפּוֹ' ובהכנות של שני המתמודדים לקראת הדו-קרב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. למה לא לפתוח גם מדור שחמט. הרבה אוהבים תחום זה. כמו שיש לכם מדור ברידג'

    1. כמו חברי, צחק קאופמן, גם אני שיחקתי בתחרויות שחמט בצעירותי. במדור הברידג' שאני כותב באתר זה התייחסתי במספר קטן של פוסטים לשחמט. בהחלט ראוי שיהיה מדור שחמט.

    1. עד כה נערכו 3 משחקים מתוך 14. כל המשחקים היו מאד מעניינים ושני המתמודדים הפגינו רוח לחימה וידע מעמיק. למרות זאת, הסתיימו כל השלושה בתיקו ולפיכך התוצאה כרגע היא תיקו 1.5 : 1.5 .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן