האם תשקיעו במיזם של אישה?

האם קיים פער מגדרי בפלטפורמת גיוס המונים?
תמונה של אלירן
ד"ר אלירן סולודוחה

המאמר נכתב בשיתוף עם פרופסור רמי אליצורתמונה של פרופ' רמי אליצור

פרופסור רמי אליצור

תהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים מורכב ומלווה באי-ודאות ובספקות רבים על המיזם שהם שוקלים להשקיע בו את כספם, ולכן הם נעזרים באותות שונים שיוכלו לרמוז להם על איכות המיזם. בהיעדר ראיות אובייקטיביות, הערכות מסוג זה נשענות על מידע מוגבל המסופק על ידי היזם או היזמת, כמו למשל המגדר שלו או שלה ומספר התומכים במיזם עד השלב הנוכחי.

כדי להביא להצלחתו של מיזם חדש, יזמים – ובמיוחד יזמיות – נדרשים למשאבים ולתמיכה ממערך מגוון של מקורות מימון, שכן אלו עשויים לשפר את הסיכוי להצלחתו של המיזם לאורך זמן. מחקרים רבים מצביעים על כך שיזמיות נאלצות להתמודד עם אתגרים רבים כאשר הן תרות אחר משקיעים. יש לא מעט עדויות על כך שמשקיעים מתייחסים אליהן שונה מאשר ליזמים. לדוגמה משקיעים נוטים לשאול יזמים שאלות במונחי "הצלחה" – מה תעשה עם הכסף שתגייס? ואילו את היזמיות הם נוטים לשאול שאלות במונחי "כישלון" – כיצד תתמודדי עם מחזור מכירות נמוך? כל אלו מאתגרים במידה רבה את היזמיות בהשתלבותן בעולם היזמות, ובסופו של דבר הן מקבלות מימון נמוך באופן ניכר ביחס ליזמים. כאשר יזמיות מצליחות בכל זאת לגייס מימון, הן נאלצות לשלם מחיר גבוה הרבה יותר מזה הנדרש מהיזמים, כמו לוותר על יותר אחוזי שליטה, להתחייב לביצועים גבוהים יותר, לשלם ריביות גבוהות יותר ועוד.

בהתאם נשאלת השאלה אם האתגרים לעיל באים לידי ביטוי בקרב יזמיות גם כאשר הן פונות לגיוס המונים המושתת על פלטפורמה מקוונת – כזו שמאפשרת להן לגייס מימון למיזם שלהן באמצעות תשתית האינטרנט. האם באמצעות פלטפורמה זו יזמיות תוכלנה להתגבר על הפערים המגדריים בענף שנחשב גברי כל כך?

במחקר שביצעו לאחרונה ד"ר אלירן סולודחה מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ופרופ' רמי אליצור מאוניברסיטת טורונטו (קנדה), נמצא כי יזמיות חוֹווֹת אתגרים בגיוס כסף גם כשמדובר בפלטפורמה מקוונת. החוקרים השתמשו בבסיס נתונים קיים מאתר גיוס המונים פופולרי בישראל הכולל 2,275 מיזמים שמומנו בהצלחה וגייסו למעלה מ-140 מיליון ש"ח ויותר מ-700,000 תומכים ותומכות. הפלטפורמה נשענת על המודל "הכול-או-כלום", שבו הכסף מועבר ליזם או ליזמת רק כאשר מגיעים ליעד שנקבע עבור המיזם תוך פרק זמן המוגדר מראש. ניתן לגייס כספים מעבר ליעד בתנאי שלא חלף פרק הזמן שנקבע. בסיס הנתונים כולל מידע רב על המיזמים, לרבות סכום היעד שנקבע, סוג התעשייה המשויך למיזם, שנת פרסום המיזם בפלטפורמת גיוס ההמונים, אזור גיאוגרפי של היזם או היזמת, האם היה שימוש בווידאו או בתמונה (של היזם או של המיזם), מספר תומכים, מגדר ועוד.

לנוכח הממצאים עולה השאלה אם יש דרך להתגבר על הפער המגדרי בגיוס המונים. לדעתנו אכן כן, אבל לפני שנשתף כיצד ניתן לצמצם את הפער המגדרי הרשו לנו לשתף אתכם באנקדוטה. כאשר אתם יוצאים למסעדה או למועדון עם חברים – היכן תרגישו ביטחון רב יותר להחנות את מכוניתכם? בחניון של בית עסק שמכוניות רבות חונות בו או בחניון של בית עסק שריק ממכוניות? סביר להניח שעל פי רוב תעדיפו להחנות את הרכב בחניון של בית העסק שנמצאים בו מספר לא מבוטל של כלי רכב. בחירה זו מעניקה לנו באופן אוטומטי ביטחון ותחושה שהבחירה שלנו מושכלת ומוצדקת – הא ראיה נמצאים שם אנשים נוספים שבחרו בדיוק כמונו. גם אם בדיעבד תתגלה הבחירה ככוזבת – התחושה הפנימית שלנו עתידה להיות פחות קשה מאשר במקרים שבהם בחרנו להחנות את הרכב במקום ללא רכבים החונים בחניון. במקרה האחרון התחושה עשויה להיות קשה עוד יותר, מפני שלא די בכך שהבחירה שלנו לא הייתה "נכונה", אלא שגם יהיה קשה לנו למצוא צידוק ונחמה לבחירה שלנו, שכן מלכתחילה הבחנו שאנחנו היחידים שבחרו להחנות בחניון שומם. למעשה מדובר בתופעה פסיכולוגית ששמה "תוקף חברתי", ומסתבר שיש לה עניין גם בהקשר של גיוס המונים.

החוקרים טוענים שיש סיכוי רב יותר שתומכים פוטנציאליים ישקיעו במיזמים עם מספר רב של תומכים ויירתעו מאלו שיש להם מספר נמוך של תומכים – בעיקר כשמדובר במיזמים של יזמיות. כמו כן ממצאים קודמים בספרות המחקר על יזמות נשית מספקים עדויות לכך שדמות היזם "האידיאלי" נתפסת בעיני משקיעים כ"גברית". לפיכך החוקרים במחקר הנוכחי טוענים כי ברגע שתהיה ליזמיות תמיכה מסוימת במיזם שלהם – זה עשוי לאותת לתומכים פוטנציאליים שיש כאן הזדמנות יוצאת דופן להשקעה אטרקטיבית ומעניינת, וכך ליצור את הגל הבא של התמיכה במיזם. הרי זה מפתיע לראות אישה מצליחה בסביבה גברית – האומנם יש לכך השפעה?

מממצאי המחקר עולה כי עבור מיזם בודד, יזמיות מגייסות פחות כסף באופן משמעותי ביחס לגברים; הסכום שמגייסות יזמיות הוא 28,322 ש"ח בממוצע בעוד שיזמים מגייסים 40,507 ש"ח בממוצע. אולם עבור מיזמים בבעלות נשית עם מספר תומכים גבוה – סכום הכסף שגויס גבוה משמעותית מזה שמגייסים גברים. ליתר דיוק כאשר יזמית מגייסת 40 תומכים עבור מיזם מסוים – נראית עלייה ניכרת של כ-20% בממוצע בסכום הכסף שהיא מגייסת ביחס ליזמים.

אז מהי השורה התחתונה? הייצוג העולמי של נשים בכוח העבודה הוא 51%, ואין כל סיבה שהן לא תהוונה נתח דומה בענף היזמות. יתרה מכך, מחקרים לא מבוטלים מראים כי קידום יזמיות תורם לפיתוח החברתי-כלכלי במדינה, ולכן יש מוטיבציה כפולה להשקיע מאמצים לצמצום הפער המגדרי הקיים בענף היזמות. כדי לעשות זאת אנו פונים לכל היזמיות או לכל אלו ששואפות להיות כאלו ליישם את ממצאי המחקר הנוכחי. ראשית, על כולנו לפתח מודעות לכך שנשים, לצערנו, ניצבות בפני אתגרים רבים יותר מגברים בתחום המוגדר כגברי. שנית, כדי לשפר את ההסתברות להצלחת גיוס המונים נמליץ ליזמיות לשאוף להשיג תומכים ותומכות ראשוניות מהסביבה הקרובה אליהן, כמו משפחותיהן, חבריהן וחברותיהן, שהן עומדות בקשר הדוק עימן וקל יחסית להשיג את תמיכתן, גם אם מדובר בסכומי כסף נמוכים יחסית. ככל שמספר התומכים ממקורות אלו יגדל, התוקף החברתי עתיד להקל עליהן בהובלת גיוס כספים ממקורות אחרים. באופן ספציפי, כשהמיזם ייחשף בפני תומכים פוטנציאליים אחרים, תפיסת התומכים עשויה להיטיב עם בעלת המיזם, שכן היא גם אישה וגם מצליחה – לכן מדובר באות חיובי המצביע על מיזם איכותי. כפועל יוצא יוכלו יזמיות להפגין ביצועים מרשימים ולהוכיח קבל עם ועדה כי יכולותיהן אינן נחותות מאלו של היזמים ואף להעפיל על האחרונים. הלכה למעשה היזמיות עשויות לחצות את האתגרים הכרוכים בשלב המכריע של גיוס המונים ולהביא להוצאת המיזם מהכוח אל הפועל.

אנו מאמינים כי ממצאי המחקר עשויים לעודד יזמים ויזמיות כאחד לגייס יזמיות לצוותים קיימים, שכן תוצאות המחקר מאפשרות ליזמיות להדגיש את כישוריהן ולמנף גיוסי כספים נוספים דרך המודעות לחשיבות התוקף החברתי. נוסף לכך, אם נביט על צידו השני של המתרס, גם תומכים פוטנציאליים יכולים להשתמש בממצאי המחקר, שכן על פיהם יוכלו לקבל החלטות טובות יותר בעתיד. שימוש מושכל במגדר ובמספר התומכים יסייע להם לחזות ביתר דיוק את סיכויי ההצלחה של המיזם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. המרצה שלנו הסביר לנו שבשבדיה רוב תפקידי הדירקטורים בחברות שנסחרות בבורסה מאויישים על ידי נשים

 2. אחרי שנשים בארצות רציניות מונו לראשות הממשלה ולתפקיד שר הביטחון, למה שלא יכבדו עוד ועוד מיזמים ויובילו אותם

 3. שמעתי ראיון ברדיו על הנשים שהולכות ללמוד מדעי מחשב ומתמטיקה
  אחוז הנשים נמוך
  האם אנחנו הנשים מאמינות פחות בעצמנו?

 4. החידה הכי גדולה שהמאמר שלכם הציב לי:
  האם נשים משקיעות מעדיפות להשקיע אצל יזמים גברים או נשים

 5. השקעה עושים תוך החלטה בכל מקרה לגופו ולא על ידי קביעה מראש לפי מי שמוביל את המיזם

 6. ממצאים מעניינים ומעשירים – כל הכבוד לחוקרים! אני קוראת לכל היזמיות להשתמש בתובנות המחקר ובכך להוכיח שהביצועים שלכן מתעלים על אלו של הגברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן