כל העולם כולו ספינת חלל אחת

תחנת החלל הבין-לאומית כמיקרוקוסמוס
תמונה של אשר
אשר יובל

לפני מספר שבועות התרחש "אירוע קטן" שזכה לכותרות צנועות בתקשורת ולתשומת לב קטנה, אם בכלל, של הציבור הרחב. ב"ציבור הרחב" כוונתי לכלל המין האנושי על פני כדור הארץ. משלוח אספקה רוסי לתחנת החלל הבין-לאומית (ISS)  גרם לסטייה של התחנה כולה באופן שעלול היה לסכן את המשך פעילותה. בזכות הערנות של צוותי הבקרה על הקרקע שמיהרו להגיב, ובפעולה משולבת אמריקאית-רוסית, תוקנה הסטייה והתחנה הוחזרה למסלולה.

מה בדיוק אירע? תחנת החלל הבין-לאומית בנויה ממודולים רבים שמחוברים ביניהם במסדרונות ובחללי עבודה משותפים, אבל בקצוות התחנה, הבנויה במבנה כללי המזכיר "בגדול" את האות H, מצויים האגפים הרוסי, האמריקאי, האיחוד האירופי, היפני ואולי עוד. כל אגף מתנהל בפני עצמו, אבל כמובן בתיאום כללי. בכל אגף יש מנועים שמאפשרים לתמרן את התחנה, בפרט כנראה לצורך עגינה של משלוחים שמגיעים מכדור הארץ וכאלה שנשלחים בחזרה. לצורך תמרון משלוח אחרון שהגיע לצד הרוסי, הפעיל מי שהפעיל את המנועים שם קצת מעבר למותר ואירע מה שאירע.

אולי הייתה זו אחת ממטרות בניית תחנת החלל הבין-לאומית ואולי לא, אבל נראה שאירוע זה מסמל את היותה של תחנת החלל מיקרוקוסמוס של החיים על כדור הארץ. כל אחד בונה ומרחיב את ה"מודול" שלו, אבל כולנו בספינת חלל אחת שהיא כדור הארץ ומה שמישהו עושה בחצר שלו משפיע על כולם. אולי משם, למעלה, תלמד האנושות לקח לחיים כאן למטה …

ונזכרתי במשל על האיש שקדח חור בספינה: "משל לבני אדם שהיו יושבין בספינה. נטל אחד מהן מקדח והתחיל קודח תחתיו. אמרו לו חבריו: מה אתה יושב ועושה? אמר להם: מה אכפת לכם? לא תחתי אני קודח? אמרו לו: שהמים עולין ומציפין עלינו את הספינה" (ויקרא רבה פרשה ד סימן ו). מתי נבין שכל אחד מאיתנו שקודח "במקום שלו" – קודח חור בספינה שבה כולנו שטים?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. קצר ולעניין. המסר מובן והועבר בחדות. ככה כותבים בעידן שלנו. אבל רוב המאמרים אצלכם הם ארוכים מידי והגולש גם אם הוא מחזיק מעמד, מאבד את הכיוון.

  2. הבעיה כעת לא בספינה זו או אחרת
    הבעיה בקיומו של כדור הארץ
    כי כולנו מחוררים אותו כל יום
    ולא חושבים צעד אחד קדימה

  3. השליליים עושים רע. החיוביים מקטרים אבל לא יותר מכך. אז מה יהיה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן