לאן נעלמים כספי העובדים הזרים בישראל?

הפרשות פנסיה לעובדים זרים אינן מגיעות ליעדן
תמונה של ניצה נחמיאס
פרופסור ניצה נחמיאס

לאחרונה פרסמה רשות האוכלוסין כי בסוף שנת 2020 הועסקו בישראל כ-98,000 עובדים זרים חוקיים וכ-18 אלף עובדים זרים לא חוקיים. שיעור העובדים הלא חוקיים עמד על 5.1%. היציבות היחסית במספר העובדים הזרים בארץ נובעת מהארכות גורפות של רישיונות עבודה לצד מאמצים שננקטו על מנת לשמור על הרציפות של הגירת העבודה בענפים חיוניים, במתווים התואמים את הנחיות הבריאות.

מעניינת במיוחד הידיעה של רשות האוכלוסין כי במהלך שנת 2020 הפקידו מעסיקים פיקדונות כספיים בגובה של כ-388 מיליון ש"ח לזכות כ-55,500 עובדים זרים בענפים השונים. כספים אלו נשמרים עבור העובדים הזרים והם יהיו רשאים לפדות אותם בהגיעם לגיל פנסיה או ככספי פיצויים. סכום הכספים שהופקדו בשנת 2020 היה נמוך יחסית, כנראה בגלל הקורונה, וירד בשיעור של כ-13% ביחס לסכום הפקדות במהלך שנת 2019, אז עמד סכום ההפקדה על כ-448 מיליון ש"ח. לעומת זאת, סכום המשיכות של העובדים הזרים והמסתננים העובדים היה רק כ-137 מיליון ש"ח. מה קרה לשאר 311 מיליון ש"ח שניגבו מהמעסיקים אך לא נמשכו על ידי העובדים?

קשה להניח שפועלי בניין סינים שחזרו למולדתם לאחר חמש שנות עבודה בישראל יחזרו בעוד 25 שנה או יותר לגבות את כספי הפנסיה או הפיצויים שהמעבידים הפרישו עבורם. מה קורה למיליונים שמעבירים החקלאים ושאר המעסיקים של עובדים זרים, מדי חודש, לקופות הביטוח הלאומי עבור פנסיות ופיצויים לעובדים זרים, שידוע שאין כל סיכוי שהעובדים הזרים יתבעו אותם? הכסף נשאר בקופת הביטוח הלאומי או קופות הפנסיה. בחישוב פשוט אנחנו מדברים על כ-300 מיליון ש"ח שמעסיקים פשוט תורמים לקופת הביטוח הלאומי ולקופות הפנסיה בכל שנה. בעשר שנים אנחנו מדברים על מיליארדים אשר המעסיקים מעבירים לקופת המדינה, וידוע מראש שכספים אלו לא יגיעו ליעדם, מאחר שהעובדים הזרים לא יגיעו לדרוש כספי פנסיה עשרות שנים לאחר שחזרו למולדתם. דהיינו הכסף שניגבה מהמעסיקים לא יגיע לכיסו של העובד הזר ששב למולדתו עשרות שנים קודם לכן.

הגבייה המיותרת הזאת גורמת למשל להתייקרות המוצרים החקלאיים, מאחר שהחקלאי מפריש לקופות הביטוח הלאומי והפנסיה של העובד הזר סכומים ניכרים מדי חודש והוא חייב לכסות את ההוצאה בהעלאת מחיר המוצר. סכומים אלו יכלו להיחסך ולשמש להורדת יוקר המחיה, יוקר הבנייה וכו'.

האם מישהו נותן את דעתו לאבסורד של הפרשות פנסיה חובה לעובדים זרים? ומה קורה עם הכספים הנצברים? מישהו יודע?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. הכספים הרי לא מתאים. מעניין מי עושה איזה שימוש במקורות האלה.

  2. הישראלים נפגעים מגזענות כלפי יהודים בחו"ל אך עוצמים עיניים כאשר מדובר בגזענות כלפי פליטים ומהגרים בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן