האם דנמרק היא הסנונית הראשונה?

על החוק החדש בנושא ההגירה בדנמרק
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

ב-3 ביוני נפל דבר בממלכת דנמרק. נחקק חוק חדש בנושא ההגירה המאפשר להעביר מבקשי מקלט למדינה שלישית מחוץ לאיחוד האירופי שעה שעניינם נבדק. הפרויקט הוצע על ידי הממשלה בהובלת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, הפועלת באופן נמרץ ליישום החוק על ידי איתור מדינה שלישית מתאימה (רואנדה על הפרק) שבה יוחזקו מבקשי המקלט עד להחלטה לגבי בקשתם.

דנמרק היא אחת המדינות הקטנות באירופה, אוכלוסייתה מונה 5.8 מיליון תושבים, והיא ידועה בתמיכתה הבלתי-מסויגת בחוקי הפליטים של האו"ם (1951). לדנמרק נקבעה מכסה שנתית של 15 אלף מהגרים, אולם מאז שבשנת 2015 הוגשו 21 אלף בקשות מקלט של פליטים ומהגרים, החלו ממשלות דנמרק להקשיח את עמדתן בתחום ההגירה. דובר הממשלה אמר בכנות יוצאת דופן כי המטרה היא להקשות על מבקשי המקלט עד שאלה יוותרו מרצונם על התהליך. לטענת הממשלה הדנית, רוב מבקשי המקלט אינם חשופים לאיום של ממש, וכמו כן המצב באזורים הסמוכים לדמשק בטוח דיו, כך שמתאפשרת חזרה בטוחה של פליטים סורים לשם.

המהלך הדני אינו עובר בקלות. כצפוי, ארגוני זכויות אדם מביעים התנגדות, כמו גם מועצת האיחוד האירופי, זאת גם מתוך חשש שמא מדינות אחרות באיחוד ילכו בעקבות דנמרק. גם יו"ר "אמנסטי אינטרנשיונל" הביע זעזוע וטען כי "הניסיון להעביר מבקשי מקלט לרואנדה אינו עולה על הדעת וחסר תוקף חוקי". יש לציין כי אין זה רעיון מקורי של דנמרק, בשנה האחרונה שקלה בריטניה לבנות מרכז למבקשי מקלט על אי באוקיאנוס האטלנטי אך הקפיאה את יישום התוכנית. אוסטרליה גרמה גם היא למחלוקת בשנים האחרונות כאשר השתמשה באיי נאורו וגינאה החדשה כמחנות שהייה למהגרים. גם ישראל ניסתה למצוא מדינה שלישית באפריקה שתקבל מהגרים ומבקשי מקלט, עד שבג"ץ הכשיל את הרעיון.

מבלי להיכנס ברגע זה לשאלה מדוע החלה תנועת ההגירה של מיליוני מוסלמים מהמזרח ללב אירופה, הרי שהיבשת העשירה והמנומנמת משהו פתחה את שעריה וקלטה אותם ביד נדיבה ברוח הגלובליזציה והרב-תרבותיות. אך הציפייה להכרת תודה מצד הפליטים ולניסיון להיטמע בתרבות המערבית, התגלו כאסון שבא לידי ביטוי בהסתגרות דתית לאומנית, באלימות חברתית, בטרור וקריאות לאוטונומיה, ובחשש להשפעה פוליטית העלולה לשנות את תרבות אירופה לצמיתות. בהיבט הישראלי ראוי לציין את תרומתם העצומה של המהגרים המוסלמים לגילויי העוינות כלפי ישראל בכל היבשת.

מדינות מזרח אירופה, כמו למשל הונגריה, שכבר חוו בעבר את השלכות המפגש בין שתי התרבויות, הזהירו וסירבו להשתתף בחלוקת נטל קליטת המהגרים, ועתה מצטרפת למהלך הזה דווקא דנמרק הסקנדינבית שוחרת השלום והאחווה האוניברסלית, המזהה שהאסון החברתי הוא עניין של עוד דור אחד או שניים, ופועלת להקדים תרופה למכה. עדיין לא ברור האם תעמוד בלחצים מצד האיחוד האירופי והאו"ם ואכן תממש את תוכניתה. אבל כבר עכשיו פחת זרם מבקשי המקלט באופן ניכר (מתוך 1500 פניות בשנה האחרונה אושרו רק 600 – המספר הנמוך ביותר בעשור האחרון). נראה שאין בג"ץ המתערב בהחלטות בית המחוקקים הדני.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. הנושא לא פשוט
  פליטים לקלוט זה לא קל
  אבל מדינת ישראל ואזרחיה מתייחסים הרבה פחות טוב לפליטים

 2. נגד כל צרה החברה האנושית הנפגעת יוצרת אמצעי התגוננות. ברור שהיוזמה תמיד באה מהצד המתקיף. אבל בסופו של דבר, הבעיה נפתרת.

 3. כל בר דעת מבין שחייבים לעצור את המסע ההמוני של הפליטים. העולם מתערער

 4. הרבה ממדינות מתעוררות. רק שהתהליך איטי. ונקבעו עובדות שיהיה קשה לשנות.

 5. כנראה לא רק ההסטוריה חוזרת אלא גם הפרהיסטוריה. ההגירה הראשונה מאפריקה נעשתה על ידי ההומוארקטוס. ממנו התפתח באירופה הומוספיינס נאדרטלי . במקביל התפתח באפריקה הומוספיינס ספיינס (קדום) שהגיע למזרח התיכון. כשההומוספיינס הנאדרטלי היגר ארץ ישראל הוא כבר פגש את ההומוספיינס ספיינס הקדום ואולי הכחיד אותו. בינתיים התפתח באפריקה ההומוספיינס ספיינס המודרני שהיגר לכל העולם והכחיד את כל סוגי האדם הקדומים יותר. ההומוספיינס ספיינס המודרני התפצל לכמה גזעים וטיפוסים והגיע גם צפונה מעבר לחוג הקוטב הצפוני, לאמריקה, לאוסטרליה ולכל איי האוקיינוסים. המקום היחידי שנשאר ריק היתה אנטארטיקה. החל מהמאה ה 15 הייתה הגירה מסיבית של אירופאים לכל העולם עם לא מעט הכחדות. ההשראת האירופאים הייתה הגירה משנית מאפריקה ומאסיה. היום התחדשה ההגירה מאפריקה לאירופה ואם האירופאים לא יתעשתו גורלם יהיה כגורל הניאדרטלים.

  1. בהבדל אחד, שלהוספיינס המודרני היו יתרונות מסוימים שאיפשרו לו להתגבר על הניאנדרטל- נותר לתהות מהם היתרונות של הפולשים מאפריקה, מלבד הזיהוי של חולשת האירופאים וניצולה המוצלח מאד.. עד כה לפחות

  1. הכותרת המקורית היתה: "מה דנמרק יודעת- שישראל עוד לא" המתחבר לויכוח על חוק האזרחות העוסק במניעת "התגנבות יחידים" של פלסטינאים לשטח מדינת ישראל בחסות היתר "איחוד משפחות" חד סיטירי שעד כה איפשר התאזרחותם של לפחות 150 אלף פלסטינאים. כלומר- למרות שמפלגות מסוימות מזהירות (ובצדק) מפני אובדן רוב יהודית, ולכן , מעודדות התנתקות , מהטריטוריה הפלסטינית, דווקא הם מבקשים לפסול את תקנת השעה הזו , ובכך מתירים את האיוולת הזו. לך תבין..

 6. שמועה שרצה במזה"ת אומרת שהיהודים מחלקים מתנות. ב"אוסלו" הפעילו את "זכות השיבה". תגיע לישראל אם כשב"ח ואם כחתן או כלה של פלסטיני-ישראלי ופרנסתך מובטחת. אצל היהודים יש סוציאל-דמוקרטיה. תשאלו את יחימוביץ'. מחלקים ביטוח לאומי, קצבאות ילדים, דמי לידה ואפילו לידה בבית חולים מסודר, מה שאין אצלנו באיו"ש, בעזה או בירדן. ברכת "פרו ורבו" כמו בקוראן הקדוש.
  תבואו לגור ב"ערים מעורבות". ב- "כבאביר" על יד איימן עודה, או בג'לג'וליה בשכנות למשפחת פרג' המורחבת, או ברהט על יד החברה שמתפרנסים בכבוד ממכירת מתכות או מחסניות עם כדורים שנלקחו בשקט מהחיילים היהודים. תצטרפו לריכוזי החברים שחיים באופן פרטיזני ב"פזורה" בנגב. אל תדאגו, אין שם סטטיסטיקה. היהודים הטיפשים לא יודעים שחיים בריכוזי בני ישמעאל בפלסטין מאות אלפי מוסלמים קדושים שאינם רשומים במינהל האוכלוסין שלהם. כך שבעצם אין בישראל רק 20% מוסלמים אלא שבפועל חיים שם אולי 25% וכנראה שעוד יותר. לא תאמינו – המסגדים מלאים במתפללים בימי שישי ובסיום התפילות מופיעים לפני ציבור המתפללים שייחים שמטיפים לטבוח ביהודים. אם מכניסים את אחינו לבתי סוהר בישראל – יש שם חיים נפלאים. מבשלים, אוכלים, שותים, מקבלים ביקורים של בנות משפחה, לומדים ומצטיידים בתארים אקדמיים ורואים הרבה טלוויזיה. אפילו לאחרונה יש ליהודים "פטנט" חדש – עושים בפרלמנט הישראלי כנסים על אפרטהייד והכיבוש. ממש חגיגה בפלסטין.

  1. מפחיד, עכשיו תוסיף לזה "איחוד משפחות" חד סיטרי- והלולאה מסודרת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן