תובנות ממבצע "שומר החומות"

האם הפרשנים ו"כוכבי התקשורת" התבלבלו?
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

מצפייה והקשבה לתוכניות הטלוויזיה ומקריאה בעיתוני סוף השבוע נדמה שיש לבחון מחדש את אובייקטיביות הדיווח החדשותי. האם לאמצעי התקשורת למיניהם אכן יש יכולת אובייקטיבית להעריך את תוצאות המבצע הצבאי האחרון נגד הטרור שמקורו ברצועת עזה, ואף למתוח על כך ביקורת?

מתקבל הרושם שהקריינים למיניהם אינם יודעים מה שהתחולל באחד עשר ימי לחימה אלה, ואם הם יודעים הם אינם מפרשים כראוי את שהתחולל. וחמור מכך, אם הם יודעים ולא נמנעים מלפרש באופן שגוי, הרי שהם חוטאים לאמת במתכוון, בשל רצונם לפגוע בממשלת המעבר, המכהנת בעת הזו בישראל ואשר אינה מוצאת בעיניהם חן מסיבה זו או אחרת.

בחיבור קצר זה אבקש לסכם באופן תמציתי את הישגי המבצע האחרון, כדי לנסות להטות את ההערכות ההזויות של ה"מסבירים" למיניהם. אין ספק שרבים ובמשך זמן רב עוד ילמדו את שהתחולל באחד עשר הימים הללו ויפיקו מכך לקחים. אין גם ספק שהעזתים עצמם, וכן גורמים ידידותיים, כמו גם אויבים, יפנימו את מה שקרה וילמדו בדקדקנות את השיעור שלהם.

ראשית יש לציין בחיוב רב, למרות הלחצים, את הימנעותה של ישראל מכניסה קרקעית לרצועת עזה. במבצע זה, למעט חייל אחד שנהרג, לצערנו הרב, מפגיעת טיל נ"ט בעת ששהה בשטח ישראל, לא נהרגו חיילי צה"ל. למרבה הצער נהרגו במבצע כמה אזרחים ישראלים. יש לחקור כל מקרה לגופו ולהסיק את המסקנות המתבקשות.

במבצע לא נפלו מטוסים, גם לא עקב תקלות, ולא הושמדו כלי רכב משוריינים או ספינות מכל סוג שהוא. עם זאת יש להעריך הערכה רבה את הישגי המודיעין ובייחוד את בניית החימוש חודר המנהרות, שפותח בצה"ל ואשר נטל מחמאס את יכולתו להסתתר לבטח בתווך התת-קרקעי.

התנהגות האזרחים הייתה מופתית. הכניסה לממ"דים ולמרחבים המוגנים הייתה יעילה ומרשימה. לכן הפגיעות בנפש והפציעות היו בממדים מינימליים.

מערך ההגנה היה מדהים באפקטיביות שלו. המכשול התת-קרקעי שבנייתו הסתיימה לא מכבר מנע לחלוטין חדירת מפגעים דרך מנהרות תקיפה. כיפת ברזל יירטה כ-90% מהטילים שהיו עלולים לפגוע בשטחים מאוכלסים, מתוך סה"כ כ-4500 טילים מסוגים שונים שנורו משטח רצועת עזה לכיוון ישראל.

ארה"ב לא אכזבה גם הפעם למרות החששות שממשל ביידן יתנכר לישראל. האמריקאים חסמו החלטה אנטי-ישראלית במועצת הביטחון, והכריזו שלישראל יש זכות להגן על עצמה, וכן שהם מתכוונים לחדש את מלאי המיירטים של כיפת ברזל שמפעיליה הצטיינו בהגנה נגד טילי חמאס. נשיא ארה"ב גם הודיע שארצו מתכוונת לסייע בשיקום עזה אבל לא באמצעות ממשל חמאס אלא באמצעות הרשות הפלסטינית. הישג בעל משמעות לישראל בעתיד. למרות כמה מקרי תקיפות טרור שמבצעיהן נוטרלו, והפגנות עממיות שהתקיימו באיו"ש, המצב הכללי שם לא גלש לאינתיפאדה ואף לא לאינתיפאדה חלקית.

המהומות שחוללו ערביי ישראל ב"ערים המעורבות" שככו די מהר. כל מי שהוכה בתדהמה נוכח המהומות האלה הראה לציבור שהוא אינו מתמצא במה שמתרחש במגזר הערבי בישראל. צריך להאזין לדבריהם של מנהיגי המגזר הערבי בישראל, כמו גם לחברי הכנסת שלהם, ולהבין שההסתה נגד "ישראל היהודית" קיימת וכנראה תמשיך להתקיים גם להבא. המסקנה מהאירועים היא שיש לחזק את כוחות המשטרה בכמות ובעיקר באיכות כדי לסכל תופעות עתידיות כאלה בעודן באיבן. את מנהיגי המסיתים יש לעצור, לשפוט ולהעניש בהתאם.

תפנית מעודדת נרשמה ביחס של כמה מדינות באירופה כלפי ישראל. מדינות מ"גוש וישגארד" בלמו החלטות אנטי-ישראליות באיחוד האירופי. אחדות מהן (אוסטריה, צ'כיה, סלובקיה וגרמניה) תמכו בממדים שונים בישראל במלחמתה נגד הטרור החמאסי. רוסיה, האויב הגדול בעבר, הנמצאת כיום ביחסים קרובים עם ישראל, לא הגיבה נגדה כפי שקרה בעבר. כנ"ל גם חיזבאללה והפטרונים האיראנים שלהם. מדינות ערב המתונות, הגם שבצנעה, הביעו תמיכה בלחימת ישראל נגד האסלאם הרדיקלי. מצרים, האויבת מספר אחת בעבר, התגייסה על מנת לתווך בין ישראל לעזה, כדי להשיג רגיעה בשטח.

כאמור, הישגי המבצע נסקרו בתמציתיות בשל קוצר היריעה, ובטרם סקירה של מה שאירע בעזה פנימה באחד עשר ימים אלה. על כן יש להתפלא פליאה רבה על דברי הפרשנים ש"חמאס ניצח בגדול", כדברי הפרשן שמעון שיפר למשל. וזו רק דוגמה קטנה אחת. הגיעה העת להתעורר ולהפנים באמת את מה שאירע ולא להטמיע בציבור תובנות שגויות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

17 תגובות

 1. ההתלהבות שלכם מרוסיה, עוד מעט תפחת כאשר תדעו יותר על ההסכמים החדשים שלה עם אירן.

  1. לילך צ. היקרה,
   אנו מכירים את ההסכמים שלנו עם רוסיה שעובדים היטב בשנים האחרונות. אנו לא מתלהבים מהם כיוון שאנו יודעים שיש לרוסים אינטרס להימנע מעימות איתנו. יש לרוסים אינטרס להרוויח כסף מיצוא טכנולוגיות צבאיות. אם את מתכוונת להסכמים החדשים שלהם עם איראן, כפי שפורסמו בימים האחרונים בעיתונות בארה"ב, הסירי דאגה מלבך. יחד עם זאת בהחלט יתכן שאת יודעת יותר. נכיר לך תודה אם תוכלי לכתוב תגובון נוסף שממנו נוכל ללמוד דברים חדשים שיתמכו בתגובון הראשון שלך. תודה מראש – לעולם ילמד אדם.

 2. דגני
  אני מתכונן לקלקל את החגיגה
  העימות הסתים בניצחון החמאס- עוד בטרם הגדרנו "ניצחון" מהו
  – זה שלא היו לנו נפגעים- כיוון שלא היו מעורבים במלחמה- ולכן אין ניתן ליחס לכך משמעות מלבד העובדה שמדינת ישראל סרסה עצמה לדעת ונמנעת מכול מצב העלול להביא לאבדות או חטיפות, כי ישראל מעדיפה שהאזרחים יגנו על הלוחמים ולא להיפך
  – חיל אוויר דייק להפליא בפגיעתיו כי ללא כול אויב בעין – פעל כמו במטווח מטרות דמות..
  – במישור דעת הקהל העולמי- ישראל מוקצת ברוב המדינות, התקשורת האמריקנית שלא לדבר על ציגי המפלגה הדמוקרטית ובקמפוסים, והפעילות האנטישמית בחוצות לונדון פריס, ובלגיה וכו , ובערי ארה"ב
  כמו ניו יורק, לוס אנגלס- הגיעו לרמה בלתי נתפסת, והקהילות היהודיות נכנסו למצוקה של ממש
  -בארץ- לא זו בלבד שחמאס לא מורתע, הוא מכתיב לישראל בדיוק כיצד עליה להתנהג, הצבא ביטל השבעה בכותל, ומנע מחיילים להסתובב בחוץ עם מדים ונשק, שלא לדבר על התמיכה המזעזעת של ערביי ישראל בחזון החמאס כמגן הר הבית וירושלים.
  – בית הדין בהג כבר מתכונן לחקור את "פשעי המלחמה והטבח" שעשה צהל בעזה- חמאס יוצא נקי..
  – ארהב עצרה את המשך מבצע "שומר החומות"- לפני שהיתה הכרעה כלשהיא באיזו שהיא מטרת מלחמה מוצהרת של ישראל, כדי לא לקלקל לה את המשא ומתן עם אירן..
  – שר הביטחון הבטיח שמעתה, ישראל לא תסבול יותר אף טפטוף של כול דבר כולל בלוני אש ונפץ. בלונים כבר היו.. תגובה ישראלית- אפס! רק איום שאם יתממש מצעד הדגלים בירושלים- החמאס יגיב, אז הקבינט הישראלי התכנס לדון באיום, דחה את המצעד- וכנראה זו לא תהיה הדחיה האחרונה

  נסתפק ברשימה זו
  בצער רב

  1. גדעון מכובדי,
   אתה סותר את עצמך: אם עוד לא הגדרנו מהו ניצחון כפי שכתבך איך אתה קובע שהחמאס ניצחו?
   אנא קרא מאמר בשם: שלא תעזו להכניס חיילים לרצועת עזה שהתפרסם באתר זה ביום 6 במרץ 2020.
   כדאי שתפנים: החמאס, ולא רק הם, יודעים שהם לא יביסו את ישראל. אצלם הריגת חיילים (וגם אזרחים) נחשב לניצחון. אזי הם עורכים מצעדי שמחה ברחובות ומחלקים תופינים בצמתים.
   אתה טועה בגדול בעוד עניין – צה"ל לחם, ועוד איך לחם. אולם תוך שינוי פרדיגמה. המטרה הייתה להכות בחמאס ללא הקרבת חיילים. כאן טמונה המפלה הגדולה שלהם. צה"ל גם "המציא" שיטה לחדירה ל"עיר התחתית" בעזה ללא סיכון לוחמים. זה הישג עצום שמערער לחלוטין את תכניותיהם.
   למה שקורה בקמפוסים ולפעילות האנטישמית בחו"ל אין קשר למבצע בעזה. פעילות זו מתקיימת במשך שנים רבות ויש לטפל בה בנפרד.
   ישראל וארה"ב היו מתואמות במבצע זה. ארה"ב "עצרה" את המבצע בעצה אחת עם ישראל. אנא שים לב שבנאומו של ביידן ביום עצירת המבצע הוא הצהיר שארה"ב תסייע מידית לישראל לחדש את מלאי מיירטי כיפת ברזל. זו בעצם העילה להפסקת המבצע. רמזתי מספיק בעניין זה.
   מצב החמאס בעזה, כיום אחרי המבצע הורע באופן משמעותי לעומת מה שהיה קודם. כדאי שתתעניין יותר בעניין זה.
   ערך הפארסה בהאג שואף לאפס. כבר היינו בסרט הזה. גם הפעם יקרה מעט מאד בתחום זה, אם בכלל.
   אין קשר למו"מ עם איראן עם המבצע בעזה. מהיכן לקחת את הרעיון הזה?
   נכון שהצבא ביטל אירועים שונים והנפיק הוראות אזהרה כאלה או אחרות לחייליו. יש להניח שה"גנרלים" שלנו שקלו את המצב והחליטו לא לחמם גזרות שונות. נושאים אלה יטופלו במועד המתאים כפי שכבר עושה המשטרה וכיו"ב.
   גדעון היקר – לא קלקלת אף חגיגה. עם כל הכבוד משום מה נגררת אחרי כיוון מסוים בתקשורת שאין לו ידיים ורגליים.
   ישראל לא סרסה את עצמה כפי שכתבת. ההפך הוא הנכון. מה היית מציע לעשות במקום מה שנעשה?

   1. משיב לדגני, ובכן:
    – בהיעדר הכרזה (כרונית) של יעדי מבצעי צהל ברצועה- לאחר שכול ההכרזות המומבסטיות של המדינאים על "חיסול החמאס" מתגלות כחסרות כול שיניים, אני מסכם "ניצחון או ההפסד" לפי הבנתי – ולכן אין כול סתירה.
    – כדאי שתפנים- ברור החמאס אינו חושב שהוא לבדו יכול להביס את הישראל,, הוא רואה בכך משימת חיים שתמשך ללא לאות אפילו דורות אם צריך, והוא משתדל ופועל לגייס את האומה הערבית למאמץ הזה, כפו שמציג עצמו "מגן ירושלים ואל אקצא- ולמען האמת בהצלחה רבה כולל תמיכת ערביי ישראל
    – העילה להפסקת המבצע בעיתוי הזה, היא לחץ הבית הלבן יומיים לפני חידוש שיחות עם אירן על הגרעין- דרישה של הבית הלבן כדי ליצור אווירה נוחה יותר לא לפגוע בתהליך המשא ומתן הזה!!- והפיצוי לישראל- הוא חידוש מלאי הרקטות!!
    – לא "נגררתי" אחרי התקשורת- אני כותב בנושא מספיק שנים כדי שתכיר את עמדתי, כבר מיום ההכרזה על ההתנתקות והבטחת שרי הממשלה שמעתה המצב הבטחוני ישתפר.. כבר אז טענתי שזה לא יקרה, כי ישראל "סרסה עצמה"במו ידיה מהיכולת להוות גורם מרתיע , והמצב רק מחמיר
    – אתה מבקש ממני לפרט מה לעשות ואני עדיין מדבר על מה שצריך היה לעשות ולא נעשה ולכך אפשא ליחד דיון נפרד,
    – לסיום אציין שבשנתיים האחרונות התנדבתי להיות בתצפית "בלונים" בעוטף, וחוויתי את החידלון הבלתי
    נתפס של מדינת ישראל בהתמודדות עם הטרור העזתי
    -שלא לדבר מהחשש של ישראל מהסיכון להיות מוקעת עי בית המשפט לפשעי מלחמה- שמישום מה אינך עומד על החומרה וההשלכות על מצבה של ישראל בזירה העולמית. תהיה זו טעות קשה לזלזל בכך

    1. גדעון מכובדי,
     אם, על פי דבריך, אתה קובע ש"על פי הבנתך החמס ניצח" – יש לבדוק על מה מתבססת הבנתך.
     יתכן כי בשל הרגשה שהתפתחה אצלך בעת היותך ב"תצפית בלונים" בעוטף עזה, נקבעה הבנתך הנ"ל.
     כמובן שזו תמונה חלקית, ואולי אף שולית, של כל המאסה הבעייתית מבחינתנו שנקראת "רצועת עזה".
     הסיבוב האחרון מוכיח שלמדנו לקחים, הכינונו תגובות צה"ליות בהתאם, וסיימנו כמעט ללא הרוגים.
     עוד – הבית הלבן לא לחץ. הכל היה מתואם איתנו. כבר כתבתי מקודם מדוע הפסקנו. אין צורך להרחיב.
     אתה באמת חושב שהחמאס הפך ל- "מגן אל אקצה" ? אתה לא מזהה תכנית להתיש את החמאס?
     אתה יכול להצביע על פעולה אחת של החמאס שהצליחה? (פרט להרג החייל בשל טעות במיקומו)
     אתה לא יודע שקיימים בעזה כ- 15 ארגוני טרור בנוסף לחמאס שישראל פועלת להרתעתם?
     ועל מעט מערביי ישראל שהתפתו לחבל במעמדם בתוכנו – אנא שים לב שמתנהל בשקט מהלך בעניין זה.
     ומילה אחרונה על האג – חבל על הדיבורים. יש להעדיף שיגישו להאג כמה תלונות שמתחשק להם ושאנו
     לא נקבור אפילו חייל אחד. האם הקשר בין אלה לא ברור לך?

     1. דגני היקר
      אל תזלזל בעניין הבלונים, זה סמפטום המעיד על הרבה מעבר לכך, כבר שמעתי אחרים שאומרים "זה בסהכ בלונים.. ואז מה אם נשרפים כמה דונמים של חיטה.." העיקר שאין לנו נפגעים.." זה גם תואם אחרים האומרים על הכותל למשל – זה בסהכ ערמת אבנים שלא שווה להיהרג בשבילם, או כמו שאמר האלוף גולן היום שאינו זקוק למצעד הדגלים בשביל להרגיש שירושלים היא בירת ישראל.
      כול הדברים הללו קשורים לסוגיית הריבונות וחשיבותם (או לא) של סמלי ריבונות, והשלכותיהם על היחסים הבינלאומיים. נושא זה ראוי להרחבה בנפרד
      לגבי החמאס- זה בכלל לא משנה האם אני חושב שהוא "מגן אל-אקצא",- כפי שאתה מנסה להציג (כבדיחה אני מקווה), כי מה שחשוב הוא 'מה חושבים על כך הפלסטינים משני צידי הגבול' הגורם להם לצאת ולעשות פרעות ביהודים. כול מה שמעניק תקווה לפלסטינים שהם יכולים לגבור על מדינת ישראל- ולא חשוב אם זו תקווה מבוססת או נשאפת או משוללת יסוד לדעתינו- כי אמונה כזו- מופרכת ככול שתהיה -מבחינתם היא אמיתית, וזה מה שצריך לקבוע את תגובתינו והתנהגותינו, הזלזול בכך רק יחמיר את מצבנו ואת המחיר בדם שאנו משלמים.

      1. גדעון מכובדי
       הנה לבסוף אני מסכים עם כל מה שכתבת, למעט המשפט האחרון שמתחיל במילה – הזלזול.
       האמת – אין זלזול. מצבנו לא מחמיר ואנו משתדלים למנוע קרבנות עד כמה שניתן.

 3. תם מתקשים להבין שכל בית שאנחנו מפילים וכל הרוג אזרחי שאנחנו הורגים, זה טוב לאויבים. כך יש להם יותר תומכים. כך יש לנו יותר שונאים. כך ש להם פחות מה להפסיד. כך גובר הסיכוי לסיבוב נוסף. כל הארצות והמשטרים שהרגו יותר, כבר לא קיימים.

  1. כל עת שב-דאר אל אסלאם קיימת מדינה יהודית, יהיו סיבובים נוספים. הפתרון הוא להשיג הרתעה וכאשר בכל זאת פורץ "סיבוב" לדאוג שהוא יתנהל עם מהשפחות נזק לנו ומה שיותר נזק להם. במבצע האחרון בעזה כמעט הגענו למצב זה. עוד קצת שיפורים במערכת ההגנה ונגיע לזה לבסוף. יהיה מי שיאמר שמערכת ההגנה על כל מרכיביה עולה הון עתק. זה בוודאי נכון. אולם המימון למערכת ההגנה יבוא מהיצוא של מרכיבי מערכת מסוג זה לעשרות ארצות בעולם שמתמודדות עם טרור. זה שוק שתמיד יתקיים. אולי לכך כיוון הנביא כשאמר "כי מציון תצא תורה".

 4. כל בעל הגיון היה מעדיף עת הקרבות להיות ישראלי ולא עזתי. זאת ההוכחה שאתה צודק.

 5. תובנות נכונות ומעמיקות חשובות לקראת המבצע הבא הקרב והולך

 6. את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק
  בלונים, ותגובות, ותגובות לתגובות וכן הלאה

 7. למגיב "ההגיוני" ולמר אלי שאשא,
  תודה על תגובותיכם. שניכם צודקים לחלוטין.
  המבצע הבא יגיע. השאלה מתי.
  יש לקוות שבעוד זמן רב ככל שיינתן ושאמצעי
  ההגנה וההתקפה שלנו ישתכללו עוד הרבה.

 8. הדיו עוד תא יבשה על המאמר וכבר רואים כמה ההישגים שלנו לא היו הישגים. הכל ממשיך.

 9. מי שהתבלבל הוא הכותב הנכבד.
  אדון רק בחלק מ"ההישגים" אותו הוא מציין:
  1. "ראשית יש לציין בחיוב רב, למרות הלחצים, את הימנעותה של ישראל מכניסה קרקעית לרצועת עזה."
  – טעות גדולה. כל הרעיון היה להכניס קצת כוחות יבשה כדי שלוחמי החמאס ירדו למנהרות ואז להפציץ אותן ולחסל הרבה טרוריסטים. מאחר וכוחות היבשה לא הוכנסו, החמאס הבין שלא תהיה תקיפה וכך כל הרעיון של חיסול במנהרות לא עלה יפה.
  2. "במבצע לא נפלו מטוסים". מה הפלא – אין לחמאס נשק נ"מ
  3. "כיפת ברזל יירטה כ-90% מהטילים שהיו עלולים לפגוע בשטחים מאוכלסים, מתוך סה"כ כ-4500 טילים.
  מסוגים שונים שנורו משטח רצועת עזה לכיוון ישראל". משפט זה יוצר תחושה שיורטו 90% מתוך 4,500, ולא הוא. גם אחוז ההצלחה מוגזם. מהמספרים שפורסמו עולה כי היו 1,100 יירוטים ו 272 פגיעות, דהיינו אחוז הצלחה של כ 75%
  4. אחרי המבצע גנץ רץ לארה"ב והתחנן לקבל מימון לחידוש מלאי טילי טמי"ר. ומה יקרה בעימות מול החיזבאללה ?.
  5. כל התקיפות המסיביות של חיל האוויר לא הצליחו למנוע את השיגורים, קצב השיגורים היומי עלה פי 4 יחסית לצוק איתן. איני זוכר היכן אבל ראיתי הערכה שעלות תפעול חיל האוויר היתה כמיליארד ש"ח.
  6.הכותב לא מתייחס לנזקים הכלכליים. מעבר להשבתת חלק מהמשק ואפילו השבתה קצרה של נתב"ג, היה מספר רב של נזקים אחרים. בכלכליסט 21/05/2021 פורסם: "נזקי הלחימה בעזה: כ-5,300 תביעות הוגשו למס רכוש.
  מבצע שומר החומות נמשך פחות מרבע ממבצע צוק איתן, שלאחריו הוגשו כ-4,000 תביעות, אך היקף הנזקים בו לעורף גדול בהרבה; הערכה: עלות הנזקים הישירים עשויה להתקרב ל-300 מיליון שקל" .
  7. רק נגמר המבצע והחל שוב טרור בלוני תבערה

  איני יודע מהם מניעיו של הד"ר הנכבד, אבל לעוות ככה את המציאות ?

  1. למר אלי מירון הנכבד,
   תודה על תשומת לבך וטרחתך להגיב על מאמרי. כנראה שלא התעמקת בקריאה או הבנת הנקרא נשמטה ממך. אני מניח שהערותיך נובעות בחלקן גם מתוך אי ידיעת חלק מהחומר או התעלמות ממנו. אלי הנכבד, בוא נניח שהיינו נוהגים על פי דבריך, דהיינו הכנסת חיילים לעזה, עד היכן? כמה ארונות קבורה היינו מחזירים? אם היינו מחסלים, כפי שאתה טוען עוד מחבלים במנהרות, מה ואת מה זה היה משנה? מה היה קורה בהמשך? נשארים? נסוגים?
   לא התייחסת במילה אחת על מה שקרה בעזה. אתה לא מבין שצה"ל התכונן להכות אותם וניצל הזדמנות מתאימה לכך?
   לסיכום – מסכים אתך שאינך יודע מהם מניעיי. היה ראוי שקודם כל תשאל. כך נוהג מי שלא יודע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך