הגיאומטריה של הסכסוך

סימטריה ואסימטריה בסכסוך הישראלי פלסטיני
מלל בעברית וערבית

אחד המונחים הלשוניים העתיקים זכה לעדנה בשיח הפוליטי בישראל של עידן "שומר החומות", סימטריה (ביוונית συμμετρεῖν). המונח ידוע מתחום הגיאומטריה והוא מורה על שוויון או איזון בין שני חלקים של עצם במרחב. מונח זה התנחל גם בפילוסופיה של האמנות, אסתטיקה. כאן הוא מורה על הרמוניה בין חלקי האובייקט, עד שהמתבונן בו מוצא עצמו מוקסם מיופיו ונופל ברשת אהבתו. על אסתטיקה במחשבה היהודית כתבתי ספר שלם "אלוהים אהבה אסתטיקה". הרב גוגל יסייע לכם למצוא אותו על נקלה. בשיח הפוליטי בישראל נקשר המונח בגילויים השונים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. למען הדיוק נאמר שהמונח רווח יותר בצורתו השלילית, אסימטריה. מנהיגים ישראלים מתלוננים על חוסר איזון בין הצדדים לסכסוך, שפועל בדרך כלל לרעת הצד היהודי. בהקשר זה יש לומר כי אנו שרויים במערכת עצומה של אסימטריה, שהיא אחד המחוללים העיקריים של הסכסוך ואין אנו רואים אלא את קצה הקרחון שלה.

ההיבט הראשון של הסכסוך, שעליו מקוננים מנהיגים מן הימין, היו הפּרעות בקנה מידה נרחב ביותר מצד ערבים כלפי יהודים לעומת הפרעות המועטות של יהודים בערבים. חוסר הסימטריה, לשיטתם, לא יכול לספק עילה לגורמים רשמיים או לתקשורת לציין בהכללה כי ישנם טרוריסטים משני הצדדים. כך טען מפכ"ל המשטרה, ולא עברו אלא דקות ספורות עד שהשר הממונה עליו הנחית על ראשו מהלומה הגונה. החשש מפני יצירת סימטריה מוצדק, אך התגובה של השר מסבה נזק גדול יותר והיא ראויה לכל גנאי. להודות שישנם טרוריסטים יהודים משמעו לשמוט את הטיעון המרכזי של מדינת ישראל כלפי העמים. אבל הפתרון לכך הוא לא בהשתקת השיח על התופעה אלא בגדיעתה. כאשר אנו מדברים גבוהה גבוהה על הרמה המוסריות היהודית שלנו, מוטב שנוכיח זאת לעצמנו בדיכוי כל תופעת טרור יהודי כלפי ערבים. רק אז ניתן להתלונן שהאסימטריה פועלת לרעתנו ושאנחנו הצד המקופח.

תופעת הפּרעות של ערבים ביהודים קשורה בתופעה אסימטרית שהיא למעשה יסוד היסודות של הסכסוך. סמואל הנטינגטון הגדיר זאת כ"התנגשות הציביליזציות". במקרה שלנו התנגשות בין הציביליזציה היהודית בארץ ישראל, שמונה כשישה עד שבעה מיליון יהודים, לבין הציביליזציה האסלאמית, המונה מיליארד ורבע מוסלמים. רובם המוחלט אינו רוצה בטובת ישראל, ואילו מיעוטם, כמה ממשלים ערביים וחלק של ערביי ישראל, מוכן לחיות אתנו בשלום. איך ייתכן שהדוגית היהודית של ארץ ישראל איננה טובעת באוקיינוס האסלאמי השוצף והקוצף? התשובה העקרונית היא קִדְמָה. היהודים השכילו לאמץ את עקרונות הקדמה בכל תחומי החיים – פוליטיקה, אמנות, טכנולוגיה, רפואה, חקלאות ועוד. זוהי אסימטריה שפועלת לטובת המיעוט השברירי של יהודי ארץ ישראל במזרח התיכון, והיא מחפה בינתיים על האסימטריה המספרית העצומה שפועלת לטובת העולם האסלאמי. אין לנו ערובה שהסימטריה בין שתי האסימטריות הללו תחזיק לנצח.

אחד הגילויים המרשימים ביותר של האסימטריה המספרית בין העולם האסלאמי ליהודי הוא המתקפות החוזרות ונשנות של מוסלמים כנגד יהודים ברחבי העולם. מאות סרטונים עלו לרשתות החברתיות ובהם נראות קבוצות טרוריסטים מוסלמים המפליאים את מכותיהם הנמרצות ביהודים. היהודים, המתוארים על ידי האנטישמים האסלאמיסטים כמי ששולטים בעולם, נשלטים בידי האספסוף האסלאמי בכל אתר ואתר מבלי ניסיון עלוב אחד להתגונן. בעוד שבארץ ישראל נשען הביטחון של היהודים על כוחות ביטחון בעלי יתרון מובהק על פני הטרור הפלסטיני-איראני, הרי שיהודי העולם מופקרים לאגרופיהם של הטרוריסטים המוסלמים. כאן האסימטריה הביטחונית הישראלית איננה מאזנת את האסימטריה המוסלמית בעולם. יהודי העולם מתנהגים כפי שהתנהגו יהודי הגלויות השונות במשך דורות רבים תחת העריצות הנוצרית או המוסלמית, בנסיגה, בספיגה ובהבלגה. היצואנית הגדולה ביותר של "קרב מגע" נכשלת יום יום בהגנה על עצמה. החלק התבוסתני יותר של היהודים בתפוצות בוחר להפגין לצד המוסלמים נגד מדינת ישראל, בהנחה שבכך יציל את עורו מפני המהפכה האסלאמיסטית הקרובה לבוא במדינות המערב. כך אנו מוצאים שני גופים יהודיים אסימטריים בעליל שותפים לאותה שליחות מפוקפקת. הראשון הוא החרדים האנטי-ציונים והאחרון הוא הליברלים הרדיקליים. מה שמאחד ביניהם הוא שנאת ישראל גרועה מזו של האסלאמיסטים.

חמאס הצליח להרשים את העולם ביכולותיו הצבאיות בסבב האחרון. הירי הבלתי פוסק של טילים כנגד אזרחים בלבד, בכוונה לפגוע ביהודים בלבד, נחשב בעיני רבים להצלחה, אף על פי שאלו הם פשעי מלחמה. פעוט יהודי בן חמש או אב ובתו פלסטינים שנרצחו בידי חמאס לא יערערו את התעמולה השקרית של חמאס ותומכיו בארץ ובעולם. אף על פי כן, היכולות הצבאיות שלו אינן מדגדגות את היכולות המצוינות של צה"ל. מבחינה צבאית גרידא, האסימטריה פועלת לטובת צה"ל. אך במלחמה כמו במלחמה, לפחות מבחינתו של חמאס, כל האמצעים הנבזיים כשרים. על הנחיתות הצבאית מצליח חמאס לחפות באמצעות קריאה למרד ערבי ביהודי ארץ ישראל, באמצעות הפיכת הסכסוך למלחמת דת ובאמצעות מתקפה פרועה נגד יהודים בעולם. הקריאה של הטרוריסטים האסלאמים בלונדון לאנוס נשים יהודיות, סופה להתממש. מי שלא מאמין מוטב שיעיין במעשי הזוועה של המדינה האסלאמית דאעש. האסימטריה פועלת גם במישור המוסרי. לא נוכל למצוא יהודים הקוראים ברחובות לאונס נשים מוסלמיות. זה לא יעלה על הדעת, גם לא אצל טרוריסטים יהודים בארץ ישראל. חמאס, המתיימר לייצג את האסלאם באמצעות טרור, לא יוציא הודעת גינוי לתופעה המכערת בראש ובראשונה את האסלאם. אדרבה, חמאס יעודד מוסלמים לנהוג כך, גם אם דת האסלאם מעולם לא הטיפה לאנוס נשים. מבחינה טרוריסטית גרידא מנצחת האסימטריה שהצית חמאס בישראל ובעולם את האסימטריה הצבאית של צה"ל.

ישנה עוד שאלה של סימטריה או אסימטריה הנקשרת בסכסוך הישראלי-פלסטיני, והיא ראויה לתשומת לב מרובה. רבות נטען שלמדינת ישראל אין אסטרטגיה ביחס לפלסטינים. טענה זו נכונה רק בחלקה. אכן, מדינת ישראל עדיין לא החליטה כיצד להתמודד עם הסוגיה בטווח הרחוק. ובכל זאת קיימת אסטרטגיה פשוטה וניכרת לעין. טוב למנהיגי ישראל הנוכחיים לשמר את הסימטריה שבין חמאס לרשות הפלסטינית. כל עוד הסכסוך הפלסטיני הפנימי קיים, קטנים הסיכויים להקמתה של מדינת פלסטין, הנתפסת, לפחות בעיני הימין, כאיום אסטרטגי על מדינת ישראל. לכן למדינת ישראל אין עניין לנצל עד תום את האסימטריה הצבאית כלפי חמאס ולחסל את מנהיגותו. כאן פועלת האסימטריה הישראלית לשימור הסימטריה הפלסטינית והפלסטינים מתעקשים להיכשל בה יום יום. אך הסימטריה הזאת זמנית בלבד. החמאס מתחזק והרשות הפלסטינית נחלשת, מה שייצור בעתיד הלא רחוק אסימטריה פלסטינית שתתהפך על ראשנו. ספק רב אם נוכל למנוע זאת.

בתוך בליל הסימטריות והאסימטריות שהצגנו לעיל, ועדיין לא מנינו את כולן, ניתן אולי להוציא כמה מסקנות הנוגעות למדיניות הישראלית. היינו רוצים שדברים מהותיים ישתנו בעולם האסלאמי, כמו למשל אימוץ המושג הזר והמוזר הזה שנקרא "חירות", הנקשר בדרך כלל בתרבות המערב ה"צלבנית" שאותה יש למגר. אך לא עלינו המלאכה לשנות את עולם האסלאם. השאלה העיקרית היא כיצד עלינו לנהוג בנסיבות אלה. אם כן, עלינו לשבור את האסימטריה בין פעולות שאנו מסוגלים לבצע לבין אלו שאיננו מסוגלים. מדינת ישראל מסוגלת וזוהי חובתה המוסרית לחזק את הציבור הערבי המתון בישראל; לא בהצהרות שווא, אלא בהיענות מקיפה ומעמיקה לצרכים הכלכליים-חברתיים שלו ובעיקר בשילוב הוגן של מנהיגיו בהנהגה הישראלית. שותפות הוגנת עם ערביי ישראל תחזק את החוסן החברתי בישראל ותמנע אסון של ממש. מדינת ישראל חייבת לתרום את חלקה בשיקום הרשות הפלסטינית ולסייע לה להקים מדינה מפורזת בשטחי יהודה ושומרון. ההנהגה הנוכחית בישראל מסכימה ודורשת שהמדינה בפועל של חמאס תהיה מפורזת. אין כל סיבה שהמדינה בפועל של הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון לא תזכה לאותו יחס. מדינת ישראל צריכה לטפח את יחסי השלום עם מדינות ערביות. על מדינת ישראל, המגוננת ביעילות רבה על ביטחון אזרחיה, להוכיח מצוינות גם במישור המדיני. הובלה של מהלכים מדיניים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני היא הדרך היחידה לניצחון במובן העמוק של המילה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. חזק וברוך👏מי יתן והאסימטריה המוסרית תעמוד לזכותנו, שנהיה אור לגויים, שנשמור על עצמאותנו ובטחוננו, ולא נעלוז בנפול אויבינו.
  כמי שגדלה בבית שכיבד את תרבות האיסלאם, את שפתם, את שירתם ואת דתם, מי שנכבדי אבו גוש היו מגיעים לביתנו, אפילו לפני קידוש ליל השבת והתקבלו במאור פנים, קשה לי לקבל שהמוביל בהסתה הוא בן לעולים דוברי ארמית, שחיו בין מוסלמים. כשהגבתי למראה הלינץ׳ בבת ים בזעזוע, היה מי שכתב לי שאין זה הולם לאשה כורדיה להגיב כך. אני כואבת התרחקותם של צעירי ארה״ב מישראל, ביניהם בני משפחתי, בגין היחס המתנשא והמתנכל לשכנינו. אפילו דרשת הבר מצווה של נכדני שם היה שוויון וצדק חברתי. בשנת 2021 צדק חברתי הוא ערך עליון, לאורו פועל אף נשיא ארה״ב. חסד, צדק חברתי ורדיפת שלום הם ערכים בסיסיים ביהדות. הבה, נבקש שלום וצדק, וננחיל בלבבות.
  עוד לא אבדה תקוותנו🙏

 2. מאמר מעניין ומקצועי המונה את הסימטריה והאסימטריה בהרבה תחומים ובודק ומנתח את היחסים ביניהם. ובכל זאת חסר לי אלמנט אחד חשוב והוא האלמנט התרבותי/חינוכי.
  לתוך איזו תרבות נולד הערבי, על אלו ערכים התחנך ומהם מטרותיו בעתיד.
  את אותן שאלות נשאל גם לגבי העם היהודי.
  זוהי למעשה האסימטריה העיקרית והבסיסית, עליה מושתת ה"סיכסוך" היהודי ערבי. ואמתיק בסיפור,
  לפני שנים אחדות טיילנו חברי דני ואני בשוק עכו העתיקה. ניגשנו לחנות כי בית לקנות דבר מה.
  בפתח החנות עמדה בעלת הבית ודיברה עם גברת נוספת. כשהגענו דני ואני, אמרה בעלת החנות לחברתה, "היו אז'ו אל קירד ואל חנזיר" בעברית: הנה הגיעו הקופים והחזירים. החברה הבינה ועזבה.
  נכנסנו לחנות עשינו סיבוב קטן ויצאנו. "למה יצאת כל כך מהר" שאל דני. סיפרתי לו כמובן מה נאמר, ומאיפה זה בא. סיפרתי לו כמה פעמים זה מופיע בקוראן וכמה פעמים ביום אומר זאת כל מוסלמי בתפילה.
  לא אתן כאן הרצאה שלימה על האסלאם. נסתפק בדברים אלו. והרי לא נוכל לחנך מיליארד פלוס מוסלמים, לא נוכל לשכנע מילארדים נוספים, שזו מהות ה"סיכסוך", בקושי את בני עמי אני מצליח לשכנע.

 3. מסכים לכיוון שלך. רק צריך להדגיש יותר כי אנחנו הגדולים, אנחנו החזקים, אנחנו לכן צריכים להיות היותר נדיבים, ויותר יוזמים.

 4. על מנת להכיר את המצב הנוכחי אין מנוס מלגלות את שורש הקונפליקט ולא להסתפק בתוםעות הנוכחיות בלבד.
  התמימות של הציבור כאן ממש מעוררת רחמים!
  הבערת המגזר הערבי על ידי גורמים ידועים בוצעה בשלבים ,וזאת על מנת לסכל את מהלך הבחירות לראשות ה"פלסוינית" מכיוון שבן החסות מחמוד עבאס ( אבו מאזן ) היה צפוי לפנות את אזור רמאללה והגדה לטובת חמא"ס, כל זה ככל הנראה עם "אור ירוק" מארה"ב, להלן שלבי ההבערה:
  1) סטירות לחרדים במקומות ציבוריים על ידי מסתערבים ומשת"פים ופרסום במדיה , תוך יצירת "מודל לחיקוי".
  2) הפעלת מסתערבים וסוכנים על מנת " להעלות באוב " ולהשחיל לתודעה הציבורית את הפרשה ההזויה של הבית בשיח' ג'ראח שכבייכול הושכר לשוכרים ערביים למשך כשישים שנים ולאחר כיבוש האזור מידי הליגיונות הירדניים בשנת 1967 עדיין מתגוררת בו משפחה ממוצא ערבי.
  3) הפעלת משת"פים להתססה והבערת האווירה בתוך הר הבית וכתוצאה מכך חדירה של כוחות הבטחון למתחם בשעת התפילות בחג הרמדאן.
  4) הפעלת התקשורת הארצית ווסוכני השב"כ שמושתלים בתוכה על מנת להעלות את ההבערה הנ"ל לתודעה העולמית , ממש כפי שגרם ראש ממשלת ישראל לשעבר אריאל שרון בהתגרותו במגזר הערבי בעלותו להר הבית על מנת להבעיר את האינתיפאדה השניה כחלק מתכניתו לפירוז הראשות ה"פלסטינית" על מנת להתחמק מהתחייבויותיה של מדינת ישראל שנכפו עליה על ידי ארה"ב במסגרת הסכמי אוסלו, וזאת לאחר שנשתלו בתוך ארגון חמא"ס גורמים שתםקידם היה לגרום לו להקצין על מנת להשליטו בעזה ורפיח ובכך לבודד את הגבול המצרי משליטתו של ארגון פת"ח בראשותו של יאסר ערפאת שאף הוא בודד ולמעשה נכלא בבניין הנשיאות שלו ה "מוקאטעה" .
  מעל 90% מהמדינות שנציגיהן נאמו בעצרת האו"ם גינו את מדינת ישראל על הטבח בעזה ועל יזום הפרופוגנדה הלאומנית שהשתמשה באתרים וסמממי דת על מנת להלהיט את הרוחות על מנת להשיג שתי מטרות עיקריות והן:
  1) ביטול מהלך הבחירות לראשות הפלסטינית על מנת למנוע ניצחון ארגון חמא"ס הצפוי .
  2) גירוי ארגוני חמא"ס והג'יהאד האסלאמי לפתוח בשיגור רקטות על ישראל על מנת ליצור תואנה לתקיפת עזה למטרת דילול יכולות החימוש והתשתיות של הארגונים הנ"ל בעזה .
  המטרה שהוכרזה על ידי כל גורמי הבטחון במדינת ישראל לא הייתה עקירת הארגונים של החמא"ס והג'יהאד האסלאמי מעזה מכיוון שהקמת החמא"ס הייתה בעידוד ואף יוזמה של מדינת ישראל על מנת לפלג את הראשות הפלסטינית ובכך למעשה לחמוק מכל ההסכמים שנחתמו באוסלו ואנאפוליס .
  המסר של שני הצדדים הוא " להשתמע בסבב הבא !" כך לא מתנהל שלטון ריבוני שתכליתו לאפשר חיים נורמאליים !
  מכך נובע שההסטוריה חוזרת על עצמה , שלטון מדינת ישראל בחסות ארה"ב כשלטון ממלכת יהודה בימי הורדוס בחסות האימפריה הרומית , ואידך זיל גמור……
  התקשורת במדינת ישראל נמנעה משידור הנאומים המלאים של ראשי המדינות בעולם בעניין ( חוץ מההצהרה הקצרה של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שתואמה עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ) , וכמובן שנמנעה משידור הנאומים בעצרת האו"ם שממנה ברח השגריר הישראלי על מנת שלא ייאלץ להשיב לעמיתיו שתקפו את מדיניות בת היענה של מדינת ישראל , אם יש תובנה רצינית להצדיק את הטבח הזה הרי שהיה ראוי שישאר שם וישיב לטענות שגרירי מדינות העולם באו"ם .
  ההתנהלות הזו איננה אלא מהלך דמים שהשם המכובס שלו "סבב" שצפוי להביא עוד הרבה מהלכי דמים כאלה בעתיד והפתרון היחידי למרחץ הדמים הזה הוא מסירת חבל עזה ורפיח לידי כוח רב לאומי שיפקח על האזור עד לגיבוש הסדר קבע מציאותי ומוסכם , ללא פתרון זה עוד לצערנו הרב יזרמו באזור נהרות רוויי דם למשך עוד שנים רבות.

 5. השאיפה לא צריכה להשיג סימטריה, תוך כדי האשמת הצד השני שהוא פחות טוב. התחרות צריכה להיות בכיוון הפוך. כל אחד ישאף להוכיח שהוא תורם יותר ומשתדל יותר.

  1. תגיד – מה אתה רוצה?
   למסור את רצועת עזה לידי כוח רב לאומי?
   עוד פנטזיה פתטית. מי ירצה להיכנס לשם?

 6. בקיצור צריכים להבין. אף אחד לא יסלק את השני. צריכים לדעת להסתדר ולחיות יחד.

 7. ההיסוטוריה מוכיחה שמי שמפעיל יותר כוח הוא שורד.
  ככה היה באמריקה. איפה האנדיאנים ?
  ככה היה עם הכוזרים שהושמדו ע״י הרוסים ?
  ועוד הרבה דוגמאות יש.
  במקרה שלנו אנחנו שורדים כי אנחנו חזקים. אסור לנו להפסיד אף פעם. אחרת גורלנו יהיה כמו האינדיאנים והכוזרים.
  היהודים יצאו ממצרים לפני כ 3500 שנה בערך. אם לא היו כל המלחמות בדרך. היום העם היהודי היה צריך למנות כ 100 מליארד.
  לא מספיק לדבר יפה ולשאוף לשלום. השלום טוב אם שני הצדדים רוצים בשלום ורודפים אותו.
  ולא לשכוח את הצד של האמונה מי שמאמין.
  ה׳ הבטיח למשה שלא יכלא את עם ישראל.

 8. הסימטריה האמיתית היא ששני הצדדים יחיו הרבה יותר טוב אם יהיה שלום. כשכולם יבינו זאת, הפתרונות יושגו.

 9. יש כאן כמה תגובות כל כך רציניות שאני לא רגיל למצוא בטוקבקים באתרים שונים. זה מעיד כנראה שהמאמר רציני וגם שהכותב נגע בנקודות חשובות. גם אני חושב כך. כל הכבוד.

 10. אף אחד לא יעשה זאת מרצון , אבל המנד"ט הוא הכובש שחילק את האזור כולו לחלקים והשאיר כאוס ממושך והוא וענפיו (שכיום מושקעים בארה"ב ) חייבים ליטול לידיהם את האחריות לשיקום הכאוס הזה והדבר הזה אמור להיות מכורח החלטה בינלאומית של סגל האו"ם .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

איפה הצדק?

תגובה למאמרו של גדעון שניר ולכרזות בהפגנת הימין