מנגנון הרס עצמי בשירות ערביי ישראל

נוכח ההתפרעויות נידרש לעדכן גישה כלפי ערביי ישראל
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

ב-11 במאי 2021 הגיעה ההשתוללות של אלפים מערביי ישראל, המתגוררים ב"ערים מעורבות", גם לעכו. הפורעים שרפו את מסעדת "אורי בורי" ואת מלון הבוטיק "האפנדי" השייכים לאורי ירמיאס. במהדורות החדשות באותו הערב דווח כי אחד האורחים ששהה במלון, יהודי בן 84, נכווה קשות ונפגע גם משאיפת עשן, האיש פונה לבית החולים רמב"ם במצב קשה מאוד כשהוא מורדם ומונשם.

יותר מאוחר התברר לי כי האיש שנפגע הוא מר אבי הר אבן. פגשתיו בהתכנסויות של "מכון בגין סאדאת למחקרים אסטרטגיים". איש אשכולות. מהנדס וקצין. מוותיקי חיל התותחנים. מפקד סוללת טילי "הוק" שהגנה על הכור בדימונה. ראש צוות הפקת לקחים בצה"ל ואחראי על הטמעתם בצבא, לאחר מלחמת יום הכיפורים. עמד בראש צוות לפיתוח ביטחוני שזכה בפרס ביטחון ישראל. מבכירי התעשייה האווירית. מ-1995 עד 2004, במשך כעשר שנים קריטיות בתחום הרלוונטי, כיהן אבי הר אבן כמנכ"ל סוכנות החלל הישראלית. אחד התפקידים הבכירים ביותר במערך המדעי-ביטחוני של מדינת ישראל.

נעצבתי מאוד לשמע הידיעה על פציעתו של הר אבן על ידי פורעים ערבים. נראה שהם לא ידעו במי הם פגעו. אולם באופן פרדוקסאלי הפגיעה בהר אבן יכולה להיחשב כ"הצלחה מקאברית" של הג'יהאד האסלאמי, שנפל עלינו עם פרוץ מתקפת הטילים החמאסית מעזה. במסגרת חיבור זה אני מבקש לאחל לאבי הר אבן רפואה שלמה. בטוחני שקוראיי יצטרפו לאיחוליי ולתפילת הלב להחלמתו.

הפרעות שחלק מערביי ישראל מחוללים בימים אלה פותחות פרק חדש ביחסי יהודים וערבים בישראל. למעשה ההתפרעויות הללו מהוות שלב התחלתי במלחמת אזרחים שלדעת יודעי דבר הייתה צפויה לפרוץ בעת כזו או אחרת. כל מי שעוקב אחרי התבטאויות של פוליטיקאים כדוגמת ח"כ איימן עודה, מנהיג ה"רשימה המשותפת", ורבים מחבריו, היה יכול להבין שהגם שחלק נכבד מערביי ישראל חי במדינה, נהנה מהמשטר שהיהודים יסדו, ושואף להתערות בה, רבים מאוד מהם מייחלים לחיסול מדינת ישראל ואף פועלים בסתר בכיוון זה. עיין ערך ח"כ ד"ר עזמי בשארה.

כאשר שורפים בתי כנסת, כאשר גווילי ספרי תורה חרוכים מתגלגלים על מרצפות, כאשר מעלים באש בתי מדרש ובתי ספר יהודיים, כאשר מציתים בקבלנות כלי רכב ורכוש של יהודים, כאשר מתנפלים על יהודים ברחובות ומבצעים בהם מעשי לינץ', אין אלא להסיק שמתנהלת כאן מלחמת דת. במילים אחרות, ג'יהאד נגד מדינת ישראל ותושביה היהודים. מחזות זוועה כדוגמת ליל הבדולח או הפוגרומים בימי חמלניצקי עולים בזיכרון. וכל אלה במדינת ישראל העצמאית והחזקה, שעמדה בהצלחה בכל המלחמות שנכפו עליה.

יש להתפלא פליאה רבה על משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים, שמפגינים רפיסות מדהימה לנוכח ההתפרעויות של הפלסטינים אזרחי ישראל, כפי שהם נוהגים להגדיר את עצמם. איך ייתכן שעוצר רשמי שמוכרז על עיר מעורבת, שמתנהל בה ג'יהאד נגד יהודים, לא נאכף? מה קורה לנו? לאן הלכה המשילות?

עם משטרת ישראל ומפקדיה יש לבוא חשבון בזמן המתאים, לא כעת כאשר האש משתוללת. הגם שכך, יש לתבוע מהמשטרה לשחרר מייד ממעצר את הגבר היהודי שירה בערבי פורע. הלוא השר לביטחון פנים הכריז שאזרחים נושאי נשק מהווים מכפיל כוח של משטרת ישראל. האם "פרשת דרומי" שבה למקומותינו והפעם בפורמט העירוני שלה?

לערביי ישראל יש לומר בתקיפות ובבירור: הגדשתם את הסאה. כשיסתיימו ימי האש הללו תצטרך מדינת ישראל לבצע הערכה מחדש ביחסה אל ערביי ישראל. זאת בנוסף על חישוב מסלול מחודש ביחסה לעזה ולערביי איו"ש בכלל.

יש לחקור מאין נובעת ההסתה המשפיעה על הצעירים הערבים. יש להניח שמקורות ההסתה יתגלו בקרב המנהיגות הפוליטית והדתית של ערביי ישראל. את המסיתים הללו יש לשפוט ולהעניש כחוק, ללא מורא וללא משוא פנים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. נוכח התובנה המכירה בכך ששתי הישויות הלאומיות- הערבית והיהודית- נועדו לחיות יחד במדינת ישראל- אין מנוס אלא למצוא את הדרך לחיות זה בצד זה. מכאן מתנהל ויכוח אמיתי בין שתי עמדות:
  האחת- המטילה את האחריות למציאת הדרך ומימושה על הצד היהודי הנחשב לחזק במשוואה הזו. ועל כן זו חובת המדינה לרצות את המיעוט הערבי, ולפעול לשוויון ברמת החיים וההזדמנויות להתפתחות אישית עד שיהיה להם חבל לאבד זאת, להביע הזדהות עם הסבל ההיסטורי, ולהבין ולתמוך בשאיפה לאוטונומיה תרבותית (אם לא לאומנית)
  השנייה- המטילה את האחריות על המיעוט הערבי, החייב להכריע בין היענות לצו הלאומי הדתי האנטי ישראלי ובין הרצון להינות ממה שמדינת ישראל הדמוקרטית יכולה להבטיח לרווחת החיים ברמת הפרט והקהילה, שלא ניתן לקבל במדינות האויב שמסביב. מכאן שחובת ההסתגלות, ההתאמה, והנאמנות למדינת ישראל, היא מוחלטת, וכי את בעיות האלימות ושאר הקונפליקטים הפנימיים עליהם לפתור בעצמם ולא להשליך אותם לפתחי המדינה שעה שהם יושבים על הגדר, ולהזכיר כי בדמוקרטיה יש זכויות אזרח אך גם משהו "זניח" המכונה "חובות אזרחיות". וכי הזדדהות ותמיכה פעילה עם אויבי המדינה אינה מקובלת ונושאת בתוצאות.

  הדרישה המנימליסטית להדדית אינה קיימת בשלב זה, והניסיון ל"רצות" את התוקפן ולא “להרגיז ” אותו כפי שתי ההחלטות האומללות על מניעת חיילים מלנוע במדים וביטול ההשבעה של חיילי חטיבת הנחל בכותל, או האופן בו הסתיימו פרעות ואדי ערה אוק' 2000) – הם בדיוק הדבר ההפוך שהיה צריך לעשות, באופן שרק מרחיק את חזון אחרית הימים.

 2. כל מי שעובר
  על כל חוק
  מכל מגזר
  מכל דת
  מכל מפלגה
  צריך להעמיד לדין
  ואם ימצא אשם להענישו

 3. לא ידעתי ולא האמנתי שיכולים להיות גילויי שינאה כאלה מצד הערבים כלפי היהודים בתוך המגינה. יש לדכא ביד פלדה את האלימות. ומצד שני כדאי לחשוב על נתינהלמי שזקוק בקרב הערבים הנורמטיביים כדי לעזור להם לחיות חיים טובים יותר.

 4. מי ששולט ביד רמה בממשלה הרבה שנים הוא האחראי למצב שהתפתח. כאשר יש פעילות שיש בה הצלחה, אפילו קטנה, המתהדרים בה. כאשר יש כישלון ואפילו קולוסאלי, לא מדברים על האחראים.

 5. הערבים אכן מפעילים מנגנוני הרס עצמי ואנחנו לא מונעים זאת מהם ואולי גם נדבקים מהם.

 6. אני לא איש ימין
  תמיד ידעתי שלא כל הערבים מרוצים
  אבל בחיים שלי לא הייתי מאמין שיש להם שנאה כזאת אלינו
  מה יהיה?

 7. ואני חושש ששינוי הגישה יתפרש בממשלה החדשה ככניעה וויתורים

 8. יצחק היקר שלום
  אין ספק שהפלסטינים אזרחי ישראל מגלים טפשות וחוסר יכולת להשלים עם מדינת ישראל כמדינה יהודית. אולי בימים קיצונים כאלה עם ממשלה חדשה שמשתפת מפלגה ערבית אסלמיסטית, חשוב להדגיש נצליח להמנע ממלחמת דת.
  יש כאן שילוב של דת,לאומיות, קיפוח כלכלי וחברתי אשר מובילים לחוסר רצון להתגבר על האינסטיקט הבסיסי של הזהות. אכן צריךלפעול בתקיפות כלפיהם וכלפי הפורעים שלנו. שוב אולי אולי הממשלה החדשה תוכל לזוז בעניין זה. לא לגמרי אופטימי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

קידום אתרים אורגני וממומן

אתר אינטרנט לעסק זה כבר מזמן לא מהלך שחשוב לעשות כי מצפים מכם. כיום, כאשר לכל המתחרים שלכם יש אתר אינטרנט, העובדה שגם לכם יש

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים