אין די בחוקים – דרוש שכל ישר!

האסון בהר מירון מדגיש את חשיבותן של נורמות התנהגות
דגל שחור
צילום: Kwekubo commons.wikimedia.org

"אסון מירון" זעזע את כל היישוב ונידון בהרחבה בכל ערוצי התקשורת. כנהוג במקומותינו מיד מחפשים את האשמים ומזמינים את ועדת החקירה להתחיל במלאכה כבר הבוקר, וכל בר-בי-רב שדוחפים לו מיקרופון ליד מספק עצות לרוב, כי בכך אנחנו טובים. ביישום – לא כל כך.

הנחות היסוד שנראה שקיימת הסכמה לגביהן:

– חגיגות הצדיק שמעון בר יוחאי הן ההתכנסות הדתית השנתית הגדולה ביותר בישראל, ומספר החסידים המגיעים אליה עולה מדי שנה.

– האתר צר מלהכיל את באי המקום, וחסרות תשתיות מתאימות לאירוע בסדר גודל כזה ברמת הבטיחות הנדרשת.

– האתר מתנהל באופן אוטונומי, במנותק מכל סמכות מוסדית או פרטית בעלת יכולת משילות מעשית המסוגלת להטיל מרות או מגבלות מכל סוג שהוא לשם הבטחת הבטיחות של המשתתפים.

טקסים דתיים ואזרחיים המוניים דומים קיימים ברחבי עולם, כמו המיסה השנתית בוותיקן, העלייה לרגל למכה, הקומבה מלה ברישיקש. בכל התכנסות המונים – גם באצטדיון כדורגל ובקרנבל מחולות – קיים חשש לתקלות בשל קריסת תשתיות או המון המאבד עשתונות ואיש לנפשו נמלט לחלץ את חייו.

אחת הטענות שרבים העלו בפנלים הטלוויזיוניים היא שאין חוק ייחודי העוסק באירועי הר מירון ומסדיר את האחריות לניהול הפעילות בהר, אם בראשות המדינה אם באמצעות גופים מוסדיים או פרטיים אחרים. במאמר זה אני מבקש להתייחס לקריאה לחקיקה להסדרת הפעילות וההתנהלות בהר.

אחת הפונקציות החשובות של תרבות לאומית היא הקנייתם של ערכים ונורמות התנהגות שיש לגביהם הסכמה חברתית רחבה, כולל נורמות שמטרתן להסדיר כללי התנהגות שכיחים באירועי חיים שונים ולשמר הרמוניה חברתית. "בני ישראל ערבים זה לזה", "והדרת פני זקן" – אלה דוגמאות מוכרות.

אלא שככל שהסולידריות החברתית נמוכה – כך גובר הצורך בחקיקת חוקים ובכפייתם. ככל שקטנה מוכנות הציבור לציית לחוקים – כך גובר הצורך במנגנוני אכיפה יעילים כמו משטרה ובית המשפט. אסון הר מירון הוא מקרה בוחן קלאסי לדיון הזה.

בהסתכלות כוללנית ישראל היא אחת מהמדינות המחוקקות הנמרצות בעולם. במה שנוגע להגשת הצעות חוק פרטיות בבית המחוקקים היא עומדת במקום הראשון. אך מדוע יש ריבוי חוקים? כי בתרבות הישראלית חוק הוא המלצה – מכשול שיש להתגבר עליו. אולי זה שריד לתרבות העיירות הגלותיות. היענות וצייתנות לחוק אינה נחשבת לתכונה המכבדת את בעליה, אלא דווקא היכולת לעקיפת החוק היא המזכה ביוקרה. ולראיה – ראו כמה מפירי חוק נהנים מסלבריטאיות תקשורתית.

תרבויות נבדלות באופן התמודדותן עם מחלוקות וסכסוכים. ביפן למשל מעדיפים לפתור בעיות בתיווך ופשרה במסגרת הקהילה. ישראל היא שיאנית העולם במספר עורכי דין לנפש – אחד לכ-128 תושבים, והשוו לאנגליה – אחד ל-400, או לגרמניה – אחד ל-600. או במונחים אחרים, בישראל 585 עורכי דין ל-100 אלף תושבים; יפן – 1 ל-4,800; סין – 1 ל-8,000 תושבים. והמצב בארץ רק מחמיר.

לכן, לא רק לחוקים אנו זקוקים, אלא בעיקר לשכל ישר, אחריות אישית ומנהיגות. כל בר דעת זיהה שהאסון הוא רק עניין של זמן. אין מנוס מכך כאשר הכל מתנהל בעזרת מאכערים, קריצות, לחיצות יד מתחת לשולחן ואתנן פוליטי, אוטונומיה חרדית גלויה חסרת מעצורים ובושה בשם תורת ישראל, תוך ניצול חולשה פוליטית בציניות החריפה ביותר העולה על הדעת. ליבי עם אנשי המשטרה, המנסה לבלום את ההפקרות כשידיה אזוקות מאחורי הגב והפכה לשק חבטות תקשורתי של כל פורעי החוק במדינה מכל הסוגים ומכל המגזרים.

ולסיום, לא היה כל צורך בהכרזה על יום אבל לאומי. ישראל עברה אסונות לא מעטים, ואף חמורים מכך מבחינת נפגעים, בלי טקס כזה, שניכר שהוא יותר אתנן פוליטי מאשר צורך אמיתי. מנהיגינו היו צריכים לחסוך זאת מאיתנו, גם אם הם מתכוננים כבר לבחירות החמישיות. במקום זאת – שנסו מותניים ועשו סדר בבלגן מעשה ידיכם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

    1. אז מה נשאר? כאוס ואנרכיה, לבטח לא "דיקטטורה" שכול הזמן יש מי שמפחיד מפניו. אז מה אתה מציע?

    1. בגדול- אפשר שזה המצב, הבא בבקשה דוגמא של חוק שנחקק לאחרונה שהוא בדיוק ההיפך משכל ישר
      למשל- החוק הקובע שאופניים וקורקינטים חשמליים אינם כלי רכב החייב ברישיון והם מוגנים גם כאשר הם דורסים אדם על המדרכה..

    1. אשיב בשמו של אנונימי: ביקשת שלושה שמות של פוליטיקאים בעלי שכל ישר: ציפי ליבני, מנחם בגין, יצחק הרצוג

  1. הואיל והערך העליון אצל הישראלים הוא חוסר משמעת, כלום לא יעזור. הבלאגן רק ימשיך ומתעלם בכל התחומים. גם חוקים לא יעזרו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן