קקופוניה מעוררת בחילה בהתגלמותה

"אופירה וברקו" מאפיינת את דעיכת הטלוויזיה בישראל
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

בימי שישי בשש ערב, לפני מהדורת החדשות המרכזית של היום, שהיא אולי גם המהדורה המסכמת של השבוע, בזמן השיא של הצפייה בטלוויזיה, משודרת בתחנת הטלוויזיה "קשת 12" תכנית ראיונות מקוריינת על ידי זוג השדרנים אופירה אסייג ואייל ברקוביץ'. סביר שעורכי "קשת 12", וכן מנהליה ובעליה, משתתפים בקביעת תוכן התכנית וגיבוש רשימת המוזמנים לראיונות, אך לצמד הקריינים המגישים את התכנית יש השפעה מכרעת על "המוצר" המוצג לנגד עינינו על המסך הקטן.

אקדים ואומר שבתחילה צפיתי בתכנית, אולם לאחר מספר שבועות נטשתי בשאט נפש את עמדת הצפייה בטלוויזיה בביתי, אף שאחרים מבני משפחתי ממשיכים לצפות בה מדי פעם. הסיבה לנטישתי אינה מראם של צמד המגישים או רשימת המרואיינים או תוכן הראיונות. אפילו נמסר לי שהתכנית זוכה לרייטינג גבוה המביא מפרסמים למיניהם להשקיע ממון רב בפרסומות (כיום קוראים לזה חסויות), ואלה מכניסות ממון רב לכיסם של בעלי "קשת 12".

הסיבה לפרישתי מצפייה בתכנית, שהפכה לתענית, מתחלקת לשניים, שאולי הם בעצם אחד: סגנון בוטה, משתלח ורווי בורות מתפרצת מצד המגישים, כולל סתימת פיות של המרואיינים בכל מיני שיטות, למשל בהתפרצויות חוזרות ונשנות לדבריהם, בחוצפה רבה, ומניעתם מהשלמת תשובה לשאלות שנשאלו.

שני "מופעים" בולטים במיוחד במהלך תכניות "הראיונות" במסגרת המותג "אופירה וברקו": האחד הוא ההתפרצויות הברוטליות של מר ברקוביץ' לדברי המרואיינים תוך ניסיון פאתטי לשים בפיהם את דעותיו הפרטיות, ובכך להאפיל על דבריהם. השני הוא סגנון מלאכותי וגס באופן התבטאותה של גב' אופירה אסייג, אשר מתבלט מחד גיסא בהתפרצויות צחוק מלאכותי מטלטל ומאידך גיסא ברדידות מחשבה קוהרנטית.

לא מספרים לציבור כיצד נקבעים אחוזי הצפייה (רייטינג) בתכניות הטלוויזיה ומי קובע אותם. יכול להיות שקיימת מידה של הונאה, או אולי מוטב לומר אשליה עצמית, בפרסום תוצאות רייטינג של תכניות שונות. אולם לפחות לדעת כותב שורות אלה, אם באמת התכנית "אופירה וברקו" זוכה לאחוזי צפייה גבוהים כל כך – כפי שידוע לו ממקורות שונים – הרי זה מצביע על הרמה האינטלקטואלית של הצופים, או על כך שהתכנית אינה רלוונטית בעיניהם, לאמור: אוקיי, אנו צופים ומתבדרים. לפנינו עוד מופע של סטנד אפ שממילא אין לו שום ערך מעשי, לכל היותר הוא מניב כמה צחוקים שנשכחים לאחר מכן. במקרה זה כדאי שהמפרסמים בתכנית ישאלו את עצמם אם הפרסום במסגרת הוולגארית הזו מביא להם נזק ולא תועלת.

מר ברקוביץ' היה בעברו כדורגלן מצטיין וכבודו כספורטאי במקומו מונח. גב' אסייג הייתה בעברה שדרנית ספורט מחוננת. גם כבודה במקומו מונח. אולם אם רשת טלוויזיה רצינית מבקשת לשדר תכנית ראיונות שבועית ביום שישי בשש, שהיא כנראה שעה שבה הצפייה בטלוויזיה היא מהגבוהות ביותר, ואם מנהלי הרשת מבקשים להעסיק בתור מראיינים את הצמד הנ"ל, עליהם להקצות לצילומי התכנית במאי בעל רמה ויכולות גבוהות, שינחה את משתתפי התכנית, הן את המראיינים והן את המרואיינים, לנהוג במתינות מתבקשת כדי להקנות לתכנית ממד רציני ומכובד, במקום להעצים את התחושה שהציבור בישראל נתון בתוך חברה כאוטית ש"אופירה וברקו" הם מאפייניה ומייצגיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. היתרון היחיד של הרקטות = נעלמו כל התוכניות הגרועות שמילאו את שעות הטלוויזיה

 2. תכנית האקטואליה הכי טובה והכי מעניינת גם אם אנשי הימין לא מאושרים ממנה

  1. תובל היקר,
   הרושם הוא ש"אופירה וברקו" אינם אנשי שמאל. שאנשי הימין, כפי שאתה כותב, לא מאושרים ממנה – זה לגמרי ברור. לא צריך להסביר מדוע. אנשי הימין גם לא צריכים להתראיין בתכנית. למה להם להשחית זמן ולהיכנס ל"ג'ורות" של צמד השדרנים המלומד. אנשי הימין הם ממילא בשלטון וכנראה שהם גם יישארו שם – למי שעוד לא הבין שלא הייתה שום אופציה ל"ממשלת שינוי". המאמר שכתבתי מתייחס לאופי הצרחני של התכנית, לזה שלא נותנים למרואיין להשלים תשובה, לשטחיות, לקשקושים, לניסיון להפוך ל"סלבריטיס" על בסיס אקטואליה מעוותת. אם לזה אתה קורא "תכנית האקטואליה הכי טובה" אין לי אלא לאחל לך צפייה מהנה בתכנית. שיבוסם לך. אין ספק שהתרשמותך מהתכנית מעידה משהו על הצופה בה.

 3. ערוצי התקשורת השונים בונים את תכניות שלהם על בסיס הריטינג- שהוא המפתח לכמות הפרסומות שניתן לשרבב לדחוס לכול תכנית, מבחינתם התוכן הוא בעל חשיבות משנית כול עוד הצופים מרותקים למסך. השאלה שיש לשאול איך זה שתכנית רדודה ורעשנית וקוקופונית כזו הפכה למוקד עליה לרגל של כול פוליטיקאי בכיר בישראל, המוכן אפילו להתבזות בסתימת פיו והעלבה שיטתית ובלבד שניתן יהיה לו לאמר ש"ראו אותו" בתכנית של ברקו ואופירה, מה שנאמר או רצה להגיד- כבר לא רלוונטי לתכנית כזו- את זה- אני יכול להבין
  אגב- אין לי טענות לשני המראיינים- זה מה שהם יודעים לעשות ומתגאים ב "בגובה העיניים" כתוכנית המייצגת את תרבות השיח הישראלית

 4. בגלל זה האינטלקטואלים הבכירים שמנהיגים את הימין לא מופיעים בתכנית?

 5. תופעה מעניינת
  התכנית היא בסגנון מתלהם
  רוב המתלהמים (אני נמנע ממילה יותר פוגענית) הם ימנים
  אלא שמתלהמים התוכנית לא אוהבים את ביבי
  וכך קורה שרוב המתלהמים לא אוהבים את התכנית הכי מתלהמת

 6. אני מסכימה שמדובר בתכנית רדודה
  אלא שכל התכניות האחרות רדודות אפילו יותר
  זה מה שהעם אוהב
  כך הוא בוחר מנהיגים
  כך הוא צופה בטלוויזיה

 7. כל הסמולנים פתאום מעריצים את ברקו ואופירה. צביעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?