הדמוקרטיה מתחילה ביכולת ההקשבה לזולת

צריך להפנים את המציאות וליצור בינינו דיאלוג
תמונה של ד"ר נצר
ד"ר אולק נצר

אני כותב איגרת זו לאנשים הקרובים אליי ביותר והאהובים עליי ביותר, משפחה, חברים, וכן גם לקוראים שאינני מכיר אישית, אבל על פי סימנים שהשאירו בעבר הם נשמות קרובות במה שנוגע לגורלם, למצפונם ולעמדתם המוסרית של הישראלים החיים כאן.

אני מבקש לשתף אתכם במה שלדעתי צריך להבין וצריך לעשות בימים אלה, שלכולכם הם קשים ומעיקים על הלב, חסרי תקווה. אני רוצה לעזור.

צריך להפנים את המציאות, ולהבין שבבחירות הקרובות ובאלה שיבואו אחריהן ואחריהן, שום דבר חשוב לא ישתנה במדינה שלנו. אין לנו בטווח הנראה לעין שום כוחות שיוציאו אותנו מהמצב התודעתי והממשי של מלחמה, סכנת מלחמה, אויבים, וכל מערכת ההצדקות המנטלית-אידיאולוגית של הימין הלאומני-דתי-גזעדתי-קנאי המקיימת ומשמרת את הדיכוי והגזל הממוסד בשטחים, שהפך לציר המרכזי המניע את מדיניות ישראל כלפי חוץ וכלפי פנים. משטר האפרטהייד יישאר עם נתניהו או בלי נתניהו, עם ניצן הורוביץ בכנסת או בלי ניצן הורוביץ בכנסת – מוכרחים לראות את הדברים בפרספקטיבה הנכונה. אז תצביעו לרע במיעוטו (כבר כמה מערכות בחירות אני מצביע הצבעת-מחאה לערבים, וגם בכך אני יודע שהמצב לא ישתנה – הבעיה היא שלנו, דוברי העברית).

אין לי הקל שבספקות שההצעה הבאה היא טובה, מועילה, ובוודאי לא עלולה להזיק לאף אחד מאיתנו. אם היא מעשית או לא רק אתם תחליטו: תיזמו שיחה, דיאלוג; שתפו אנשים בסביבתכם במה שאתם חושבים ורוצים באמת. זה כן יישנה משהו בהווייתכם האישית ובתחושתכם של ייאוש וחוסר מוצא. המשהו הזה נקרא העצמה (empowerment). אין ייאוש וחוסר מוצא כשאתם לבד דומים לייאוש וחוסר מוצא כשאתם בין חברים שמבינים ותומכים. למרות כל הרעש והטררם אין למה לצפות מן הכנסת. גורלנו ייחרץ על ידי מעשינו בבית, ברחוב, בכל מקום ובכל זמן. שם דרושה העצמה.

אל תחששו שהפוליטיקה רק מקלקלת את היחסים בין בני אדם, תפתחו בדיאלוג מתוך החלטה שאינכם עומדים להתווכח, אלא רק פונים (לא כמו שפונים למשרד או לרשות, אלא במשמעות to reach out) לאנשים ומבקשים מהם שיסכימו להקשיב למה שיש לכם על הנשמה והלב, ואפילו לא משנה מה תגידו, רק שתהיה זו האמת שלכם. זה יהיה צעד שישנה את הדינמיקה שאנחנו חווים, דינמיקה של חוסר יכולת לחיות דמוקרטיים באמת, כי דמוקרטיה מתחילה מיכולת להקשיב לזולת, לדון ולהחליט בדרך מוסכמת – לא בכוח ולא באלימות – מה לעשות.

בשורש המפולת המוסרית והרס הדמוקרטיה בישראל ניצבת העובדה הפשוטה שאנשים לא יודעים להתנהג ואפילו לחשוב בצורה דמוקרטית. כל אחד צריך להתחיל מעצמו.

קוראים יקרים, אשמח מאוד לקבל מכם הד כלשהו, תגובה – ואני מבטיח להתייחס ולענות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. גישה ראויה והשגת, אבל למרבית הצער לא מעשית. השיח היום, ועוד יותר העשייה, איננה נשענת על אידיאולוגיה או ערכים. אין אפילו יושר. הצעתך תמימה ולא ריאלית.

  2. צריך להקשיב לזולת ולהפנים את המציאות – מסכים לחלוטין עם תובנה זו. ברם זה בדיוק מה שהשמאל הישראלי, כולל ד"ר אולק נצר, ממאנים לעשות. הם אפילו לא מצליחים להבין איפה הם טועים. גישה כמו זו השמאל הביאה להרס מדינות, לרעב, למלחמות ולטרור פנים מדינתי. לא במקרה השמאל הישראלי למעשה עובר תהליך של "מוות אלקטורלי". בניגוד לשמאל כפי שהוא מיצג על ידי ד"ר נצר, רוב גדול של אזרחי ישראל מקשיב לזולת, מפנים את המציאות, מסרב להפליג למחוזות דמיוניים שעבר זמנם ובעצם לא היו אף פעם ישימים באמת.
    הדוגמה הבולטת ביותר לעיוות חשיבתי היא המילה "אפרטהייד" שד"ר נצר משתמש בה כדי לתאר את הנעשה במקומותינו. אם יש במזה"ת "אפרטהייד" הרי שהוא מכוון נגד היהודים במדינת ישראל. אין אף מיעוט אתני בעולם שאויביו מכריזים על שאיפה להשמיד את מדינתם כמו חזיונות המוסלמים והאיראנים להשמדת ישראל. דווקא בישראל מצב הערבים הוא הטוב ביותר לעומת מצב חלקם בארצות השכנות. אכן ד"ר נצר – אתה צודק. יש להקשיב לזולת, להתבונן בפני המציאות ולהפסיק להיתלות בפנטזיות דמיוניות.

  3. אתה צודק
    אתה ערכי
    אל תיבהל מתלהמים מימין כולל מגיבים באתר

  4. היום בכדי לזכות בתמיכת קוראים צריך לנתח מקרים מסויימים או לדון בבעיות ספציפיות, לא מדבר לצערנו אל אנשים שיח עקרוני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר