"מטאטא חדש מטאטא טוב"

הקשר שבין שחיקה מקצועית לבין פוליטיקה אקטואלית
בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו

לאמרה "מטאטא חדש מטאטא טוב" יש בסיס. מטאטא חדש אינו שחוק וטרם צבר לכלוך בין הסיבים שלו. מובן שזה נכון לא רק לגבי מטאטאים, זה נכון גם לגבי עסקים ולגבי מנהלים ולגבי עובדים.

סניפי בנק חדשים (בתקופה שעוד התווספו סניפים) בדרך כלל תפקדו טוב יותר מסניפי בנק ותיקים. סניפי סופרמרקטים כושלים מתחילים לפעמים לתפקד טוב כשמגיע מנהל חדש. הקוראים ודאי מכירים דוגמאות דומות בתחומים אחרים.

מדוע התפקוד של אדם הממלא תפקיד במשך זמן ארוך עשוי להיות טוב פחות?

ראשית, אין לו צורך להוכיח את עצמו. כולם כבר יודעים שהוא מבצע את תפקידו בצורה טובה או סבירה. בהחלט ייתכן שהארגון כבר אינו מסוגל או אינו מוכן לתגמל אותו על הישגים חדשים. לעומת זאת אדם חדש בתפקיד רוצה להצליח. רוצה להוכיח את עצמו ומוכן להתאמץ יותר.

שנית, יכולת ההסתגלות והגמישות שלו נפגעים. הוא הרי כבר יודע טוב לבצע את תפקידו אז למה לשנות? כמאמר הפתגם באנגלית "אם זה לא שבור אל תתקן את זה". התוצאה היא שיש פחות שינויים ויש פחות חדשנות. תוצאה אחרת היא הסתגלות לא מספיקה לשינויים. בעולם המודרני והתזזיתי של היום יש כל הזמן שינויים. עובד חדש בתפקיד אינו כבול באופן כל כך הדוק למה שנעשה בעבר.

שלישית, התפקיד הופך לחלק ממנו. קביעות וחוסר צורך להתמודד עם שינוי הם "אזור נוחות". ממלא התפקיד רואה בתפקיד חלק קבוע מהמציאות שלו בהווה ובעתיד ללא מועד תפוגה. בלא מעט מקרים זה עלול להביא להתייחסות לא ראויה לאנשים הנזקקים לשירותיו של ממלא התפקיד.

ולבסוף, שחיקה. לא רק מטאטא נשחק. גם בני אדם הממלאים את אותו תפקיד או מבצעים את אותה מטלה במשך זמן רב עלולים לסבול משחיקה. השחיקה גורמת לירידה בתפקוד. אין התלהבות. יש פחות עניין. המטלות וסדר היום מוכרים וחוזרים על עצמם. שחיקה היא גורם מהותי בפגיעה בתפקוד לאורך זמן. עשוי להיות קשר בינה לבין גורמים אחרים שצוינו לעיל.

כיצד אפשר להתמודד עם שחיקה? כמו ששחיקה מכנית בחלקי מכשירים היא בלתי-נמנעת, כך גם שחיקה בתפקיד היא בלתי-נמנעת. להלן אנסה להציג כמה דרכים להתמודדות איתה.

דרך אחת היא הכנסת תוכן לתפקיד: בספרו "מיוחדים" מציג פרופ' אדם גרנט מחקר העוסק בנותני שירות טלפוני במרכזי שירות בנקאים. אין ספק שמדובר בתפקיד שוחק ולא מעניין. במחקר מתברר שאלה שאינם משתמשים בדפדפני ברירת המחדל של מערכת ההפעלה, אלא בדפדפנים אחרים, העובדים טובים יותר ושורדים זמן רב יותר בתפקיד. הסיבה היא שהם משנים את התפקיד ומכניסים בו יותר תוכן ולא רק באמצעות שינוי הדפדפן.

דרך שנייה היא החלפת נושאי העיסוק או תפקיד: מעבר לתפקיד אחר בארגון הוא בבחינת "מטאטא חדש". בהקשר זה מחקרים הראו שהשחיקה אצל רופאים עלולה להיות גדולה מאשר אצל מהנדסים, משום שברפואה יש פחות תפקידי ניהול. אחת הדרכים לשינוי תפקיד היא מעבר מתפקיד מקצועי לתפקיד ניהולי.

דרך שלישית היא החלפת מקום עבודה: עבודה עם אנשים חדשים, עולם תוכן חדש ותרבות ארגונית אחרת עשויה להקטין שחיקה.

אפשר לומר ששחיקה קיימת כמעט בכל תחום עיסוק, מתפקידים פשוטים ורוטיניים ועד לחוקרים באקדמיה, רופאים, מהנדסים, עורכי דין ואנשי הייטק.

השחיקה לא פוסחת, כמובן, גם על הפוליטיקה. יש הבדל מהותי בין פוליטיקאים לבין אחרים. טרם פגשתי במטאטא ישן שהוגשו נגדו כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים. פוליטיקאים כאלה יש, ולא רק בישראל. ההבדל המהותי בין פוליטיקאים שחוקים לבעלי מקצועות אחרים שנשחקים הוא בפוטנציאל השחיתות.

הסופר האמריקאי הנודע, מארק טוויין, אמר שפוליטיקאים הם כמו חיתולים. את שניהם צריך להחליף בתדירות גבוהה מאותה סיבה.

התוצאות האפשריות של השחיקה בתפקוד, בצד החשש הכבד משחיתות, הביאו מדינות מתוקנות להגביל את שנות כהונתו של ראש הממשלה או הנשיא.

במדינת ישראל של שנת 2021 החשש הזה מבוסס על עובדות. ראש ממשלה מכהן תקופה ארוכה במיוחד ונאשם בעבירות שחיתות חמורות.

הוא ממשיך לכהן בתפקידו בחסות שני דברים: האחד, לקונה בחוק המאפשרת לראש ממשלה לכהן תחת כתבי אישום. שרים אינם יכולים לכהן בתפקידים במצב כזה. אף לא אחד חשב שאנשים כמו דוד בן-גוריון, לוי אשכול, מנחם בגין או יצחק שמיר יגיעו לספסל הנאשמים בעבירות כאלה ולכן נוצרה הלקונה.

השני, חברי כנסת שאינם ממלאים את תפקידם. המצב השתנה מהותית כאשר ראש ממשלה (אהוד אולמרט) ונשיא (משה קצב) הורשעו בבית משפט. מן הראוי היה לתקן מייד את החוק וזה לא נעשה. רשלנות נוספת של חברי הכנסת הייתה בהימנעות מחקיקה המגבילה את תקופת כהונתו של ראש ממשלה בישראל לשמונה שנים לכל היותר.

בנימין נתניהו, אז ראש האופוזיציה אמר, בצדק, בתקופת כהונתו של ראש הממשלה אולמרט, שראש ממשלה שיש נגדו חקירות פליליות אינו יכול להמשיך לכהן בתפקידו. הסיבה: העיסוק בכתבי האישום פוגע בתפקודו.

השנים האחרונות הוכיחו שמר נתניהו הוא "מטאטא שחוק" במיוחד, שכתבי האישום נגדו מהווים שיקול מהותי בקבלת ההחלטות שלו כראש ממשלה.

מדינת ישראל זקוקה מיידית ל"מטאטא חדש" שיעמוד בראשות הממשלה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. אם האלטרנטיבה היא מטאטא חדש, אולי אתה צודק
    אבל אם האלטרנטיבה היא מברשת מישנה מתפוררת, עדיף המטאטא הישן!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות