חוק השבות הוא אנכרוניסטי

בעקבות סערת האישורים של ועדת החריגים
דגל ישראל

כאשר משהו בסיסי עקום הרי עוול ופגע גוררים עוול ופגע נוספים. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמעניקה אזרחות באופן מיידי ללא כל בדיקה, אך ורק על פי גזע ודת. אתה יהודי – אתה אזרח! כולנו מכירים את תולדותיו של "חוק השבות" ואת הסיבות לחקיקתו. בתקופת הפרעות בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, כמו גם במלחמת העולם השנייה, אלפי יהודים נרדפים וחסרי מקלט לא מצאו מפלט מרודפיהם. החוק שנחקק ב-1950 מעניק לכל יהודי שהביע את רצונו להשתקע בישראל את הזכות לעלות לישראל.

הזמנים השתנו. במרבית מדינות העולם תהליך ההתאזרחות הוא תהליך ארוך שנמשך שנים. לרוב הוא כרוך במגורים רצופים במשך שנים אחדות בארץ הנבחרת, במבחני שפה ובמבחני ידע בהיסטוריה של אותה מדינה ולבסוף בשבועת אמונים לאותה מדינה.

בעשרים השנים האחרונות הפך חוק השבות למפלט לאו דווקא לנרדפים (כוונתו המקורית) אלא יותר מפלט לעבריינים מסוגים שונים שיש להם זיקה לדת משה. לדוגמה עברייני מס, ואפילו עבריינים פליליים; וכמפלט לאופורטוניסטים שזיהו הזדמנות להעשיר עצמם בחבילת קליטה כספית ללא צורך אמיתי לעבור להתגורר בישראל, לפי נתונים שהתפרסמו בכתבות שונות, רבים מהם מגיעים מרוסיה, מאוקראינה וממדינות חבר העמים לשעבר. הם באים לשבוע, חותמים על ניירת ובינגו – אזרחים ישראלים! גם בין החרדים האמריקאים ישנם אופורטוניסטים כאלה, והרי מדובר בהמון כסף, וללא מחויבות, אז למה לא?

הנוהל הפסול הזה חייב להיפסק. חוק השבות חייב לעבור שינוי דרמטי ויסודי. בספרו "מדינת היהודים" ניבא הרצל בהצלחה רבה את עתידה של המדינה היהודית. הוא טען שגלי הגירה יגיעו כמעט תמיד לצורך שיפור עתידם הכלכלי של המהגרים/העולים, ותמיד הגלים הוותיקים ישפרו את המצב. משמע, בתחילה יגיעו נרדפים חסרי ברירה למדינה חסרת תשתיות, הם יבנו ויפתחו אותה ויאפשרו לגל הבא להגיע למדינה "טובה יותר". וכך מגל לגל נראה עלייה ברמת המגיעים לכאן. והנה, הגענו! היום במובנים רבים רמת החיים בישראל עדיפה על פני זו שבארצות אחרות (כאן יש חיסונים למשל) ולכן יהודים רבים ללא כוונות אמיתיות להגר מחפשים לנצל פרצה זו ומגיעים ארצה.

מובן שהיום לא יהיה קל לשנות את חוק השבות לאור לחצים פוליטיים של קבוצות ברורות (חרדים המחוברים בטבורם לאותה קבוצה בארה"ב, יהודים או חצי-יהודים שמוצאם מברית המועצות לשעבר, ועוד).

ביודעה זאת, עצרה הממשלה כניסת "ישראלים" לאור משבר הקורונה, נראה שוועדת החריגים שנקבעה אמורה לזהות מי "ישראלי" באמת, משמע שורשי וגר כאן, ומי "מתחזה" מהסוג שהזכרתי לעיל. אבל, כאשר אין קריטריונים חדים וברורים, אין ספק שגם אזרחים תמימים רבים נפגעים לאור תהליכים לא ראויים בוועדת החריגים.

חוק השבות איננו רלוונטי, וזוהי הבעיה האמיתית שדורשת שינוי רדיקלי. אינני מבקש לעצור עליית יהודים, אלא רק להאריך את תהליך ההתאזרחות לחמש עד עשר שנים, ולדרוש שיכלול גם לימוד השפה, ההיסטוריה והוכחת הנאמנות, כפי שנדרש במדינות אחרות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. רק מבקש להבין. אתה רוצה לתת שיוויון מלא בקבלת אזרחות בין יהודים לכאלה שאינם יהודים? אז מה תהיה ההצדקה לקיום המדינה?

    1. המדינה כבר הוקמה וקיימת עםמרוב יהודי ניכר, ולכן היא נחשבת ובצדק כמדינת היהודים. יש בה גם כמובן מיעוטים אחרים. מדינות גדלות על בסיס התרבות טבעית ועל ידי הגירה. אני בהחלט חושב שצריכה להיות מדיניות הגירה המפלה יהוגים לטובה. ברם אינני חושב שנכון לאפשר מתן אזרחות למהגרים באופן אוטומטי ומיידי. יש להתנות מתן אזרחות כנהוג גם במגינות אחאות בלימוד שפת המדינה ועמידה במבחן בעברית. כמו גם לימוד ההיסטוריה של ישראל והתנועה הציונית מה שמקובל גם במדינות אחרות הדורשים ממתאזרחים חדשים ללמוד את ההיבטוריה והשפה המקומית. כמובן שאם יהיו יהודים בסכנה במקום כלשהו בעולם ניתן יהיה לייצר הקלות לקליטתם כאן, אבל לא לאזרח באופן אוטומטי.

  2. ישראל היא לא המדינה היחידה שמאפשרת שבות. גרמניה אפשרה לכל צאצאי הגרמנים שיושבו ברוסיה בתקופת הצאר לחזור לגרמניה. גרמניה גם אפשרה ליהודים מרוסיה להתאזרח בגרמניה רק עקב זה שהם צאצאים של דוברי יידיש שנחשבת לניב גרמני. אגב, במקרה זה הם נעזרו ברבנים כדי לקבוע מיהו יהודי. פורטוגל וספרד מוכנות לתת אזרחות לכל הצאצאים של מגורשי ספרד. גם ליבריה בנויה על שבות אפרואמריקאים לאפריקה. יש להבדיל בין שבות ובין שיבה. שבות זה מתן אזרחות על בסיס אתני בלבד. שיבה זה השבת אזרחות לעקורים או צאצאיהם שאבדו את אזרחותם לפני זמן קצר. למשל, גרמניה מאפשרת לכל ה"יקים" וצאצאיהם שנמלטו מהנאצים להשיב את אזרחותם הגרמנית. בשבות אין צורך להציג אזרחות קודמת כי פער בזמן הוא בלתי מוגבל. שיבה אפשרית רק אם המושב הוא צאצא של תושב לשעבר כפוף להצגת תעודות כגון, תעודות לידה, נישואין או דרכונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן