האומנם אפרטהייד?

תשובתו המאלפת של פרופסור באוניברסיטת אדינבורו
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

לאחרונה צורף לעיתון "הארץ" מנשר מטעם ארגון "בצלם" שכותרתו "משטר של עליונות יהודית מהים עד הירדן: זהו אפרטהייד". המוטיב המרכזי, לפי "בצלם", הוא שמדינת ישראל כופה משטר אפרטהייד לכל דבר ועניין על כל הפלסטינים משני צידי הקו הירוק. נייר העמדה בוחן את המצב בכל שטחי ממשלת ישראל מנקודת מבט של "זכויות וחופש הפרט", תוך התעלמות מוחלטת מהנסיבות ומכל המאפיינים של היסטוריית היחסים האלימה שבין שני הלאומים, באופן המאשים את מדינת ישראל בהפרת זכויות אדם שרירותית וחסרת הבחנה. המסמך מופץ ברחבי עולם וזוכה לתהודה רבה בקרב ארגוני החרם על ישראל ובקמפוסים מובילים באוניברסיטאות עולם. כל הניסיונות שלנו הישראלים להפריך את כתב השטנה הבלתי נתפס הזה של "בצלם" נופל על אזניים ערלות, המזדהות בשקיקה עם עלילת הדם הזו מבית היוצר של מגזר מסוים מאוד בחברה הישראלית.

באתר QUORA הוצגה שאלה: "כיצד הייתה משווה ומנגיד את האפרטהייד הדרום אפריקני לעומת האופן שבו ישראל מתייחסת לפלסטינים?" לא יכולתי למצוא תשובה טובה מזו שנתן מרצה להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת אדינבורו. דניס מקאוין (Denis MacEoin) שלח מכתב פתוח לוועד אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת אדינבורו, לאחר שהאוניברסיטה הפיצה קריאה לתמוך בחרם על ישראל בשל משטר האפרטהייד. להלן תרגום של עיקרי הדברים בתשובתו.

"אל – ועד אגודת הסטודנטים – אוניברסיטת אדינבורו

אני בוגר האוניברסיטה בהיסטוריה אסלאמית, ערבית ופרסית. התמחיתי בנושא המזרח התיכון, אני מרצה ומחבר ספרים ומאות מאמרים בתחום, ומרשה לעצמי להגיב לעצומה הקוראת להחרמת ישראל. אני המום מההצעה ומההצבעה, וזאת מסיבה פשוטה: אין ומעולם לא הייתה מערכת אפרטהייד בישראל. זו עובדה שכל סטודנט וסטודנטית באדינבורו יוכלו לבחון מול המציאות, אם יבחרו לבקר בישראל ולראות בעצמם. התרשמותי היא שחברי אגודת הסטודנטים שתמכו בכך חסרי כל ידע במה שנוגע לישראל, וסביר שהם קורבנות תעמולה מוטה באופן קיצוני מצד הלובי האנטי-ישראלי.

כאן לא מדובר בביקורת לגיטימית מתועדת היטב על ישראל, אלא על שנאה שאינה שמה לעצמה כל גבול בשקרים והמיתוסים שהיא מפיצה. טוענים שישראל היא מדינה "נאצית". האומנם? היכן הם מחנות הריכוז הישראליים? פלוגות הסער? ה-SS? חוקי נירנברג? הפתרון הסופי? כל אלה רחוקים מלדמות למצב הקיים בישראל. היהודים, יותר מכל עם אחר, מבינים מהי אמונת הנאציזם. מאשימים את ישראל בטבח עם ובטיהור אתני בשטחים. היכן? מתי? אף היסטוריון הגון לא יתייחס לטענה זו אלא בבוז הראוי לה. האשמה כזו בשואה אינה אלא חתירה תחת עובדות היסטוריות.

כך גם לגבי אפרטהייד. כדי שאפרטהייד יתקיים, המצב צריך לדמות ולו במשהו להתנהלות הדברים אז בדרום אפריקה. די בביקור סוף שבוע אחד במקום כלשהו בישראל כדי לראות עד כמה טענה זו מגוחכת. ערביי ישראל (מוסלמים, נוצרים, בהאיים ואחרים), המהווים 20% מכלל האוכלוסייה, נהנים מזכויות אזרח שוות ליהודים. כתות מוסלמיות ומיעוטים דתיים אחרים שנרדפו קשות בפקיסטן, איראן ומדינות ערביות אחרות, חיים בביטחון בישראל, המקומות הקדושים לכל הדתות מוגנים בחוק ישראלי מיוחד והערבים מהווים 20% מהלומדים באוניברסיטאות (תואם למשקלם באוכלוסייה הכללית בישראל).

שלא כמו השחורים בעידן האפרטהייד, הערבים בישראל חופשיים לנוע כחפצם בכל מקום בארץ, משתמשים בתחבורה ציבורית, אוכלים במסעדות, הולכים לבריכות שחייה ומשתמשים בספריות ובבתי קולנוע לצד היהודים בשוויון מלא. בבתי החולים מטפלים ביהודים וערבים כאחד, כולל פלסטינים מעזה והגדה המערבית. באותן מחלקות ובאותם חדרי הניתוח, שבהם מועסקים רופאים ואנשי צוות רפואה ערבים לצד יהודים.

בישראל יש לנשים זכויות זהות לגברים, ולהט"בים – גברים ונשים – אינם חווים כל מגבלה, עד כי פלסטינים גאים נמלטים לעיתים לישראל מחשש שירצחו בביתם – דבר שאכן קורה באיראן, שם תולים וסוקלים להט"בים למוות. מוזר שסטודנטים אינטליגנטים חושבים שעדיף לא להשמיע קול נגד משטרים ההורגים להט"בים, אך נלהבים לגנות ולהרשיע את המדינה היחידה במזרח התיכון המצילה אותם ומגינה עליהם. האם אין זו בדיחה חולנית?

אוניברסיטה אמורה לעסוק בלמידה של השימוש בשכל, חשיבה רציונלית, בחינת עדויות, הסקת מסקנות המבוססות על עדויות מהימנות, השוואת מקורות, שקילת עמדה אחת כנגד אחרת. אם התוצרים הטובים ביותר של אדינבורו הם סטודנטים שאין להם שום מושג כיצד לעשות את הדברים האלה, אזי העתיד נראה עגום.

סטודנטים באדינבורו אינם מפגינים ואינם קוראים לחרם על לוב, בחריין, ערב הסעודית, תימן ואיראן. הם מעדיפים להטיל האשמות כוזבות כנגד אחת המדינות החופשיות ביותר בעולם. חוסר האיזון מוחשי ואינו עומד לזכות אף אחד מהמצביעים בעד החרם הזה. אני מבקש מכם לגלות מידה מסוימת של היגיון, קבלו מידע משגרירות ישראל, דרשו לשמוע מרצים, אל תקבעו את דעתכם לפני שהקשבתם לפחות לשני הצדדים, והימנעו מדיון חד-צדדי.

האוניברסיטה אינה צריכה לעסוק בתעמולה, ולבטח לא להונות ולתעתע את הדעת לאנטישמיות על ידי הענשת מדינה אחת מכל מדינות העולם, שהיא במקרה מדינת היהודים היחידה. לדור שלכם חובה להבטיח שהגזענות והאנטישמיות לא יכו שורשים בקרבכם. לכם ההזדמנות למנוע רוע גדול, על ידי שימוש בהיגיון ושיקול דעת של משחק הוגן. בבקשה, אימרו לי שזה הגיוני. נתתי לכם כמה עדויות, בידכם למצוא עוד.

שלכם, דניס מקאוין"

לסיום, ארגון "בצלם", הנתמך על ידי גופים פוליטיים מסוימים מאוד בחברה הישראלית ומימון זר, משתף פעולה בהפצת תעמולה כוזבת לצד ארגונים אנטישמיים כמו BDS ודומיהם. זהו מעשה בלתי נסלח.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

 1. לד"ר גדעון שניר היקר,
  תודה על המאמר ועל שהבאת מדבריו של פרופסור דניס מקאוין.
  אני מבקש להמליץ לד"ר אולק נצר הנכבד, שמרבה לכתוב על זה
  שיש בישראל אפרטהייד, שיקרא בתשומת לב רבה את המאמר שלך.
  יש לשער שהדברים ייצרו את התובנה האמתית על מה שקיים בישראל,
  ללא הטיה אידאולוגית, שמקורה בסימביוזה של השמאל הבינלאומי
  עם הקיצוניות האיסלאמו-פאשיסטית.

 2. אין ספק שהערבים לא הוגנים ביחס למדינת ישראל. אין זה אומר שלישראל אין מה לתקן ביחס לערבים. אם שני הצדדים ינהגו בהגינות נחייה כאן בגן עדן אמיתי

  1. "אם שני הצדדים ינהגו בהגינות". כך כתבת. פנטזיה נאיבית.
   דע לך – ישראל תיקנה כל כך הרבה ביחס לערבים.
   והם רק ממשיכים לרצוח בנו (כן וגם בעצמם).
   איפה אתה חי?

  2. קח בחשבון שמה שנחשב בעינך "הוגן" יכול להיות מובן באופן שונה לגמרי על ידי הצד השני. למשל- הערבים מאמינים (ודורשים) שהכי הוגן הוא לממש את מה שהם מכנים "זכות השיבה", כלומר- כול הערבים (וצאציהם) שמסיבה כזו או אחרת עזבו את שטח מדינת ישראל- צריכים לשוב לבתיהם. מבחינתם זה מהות המושג "שלום צודק ובר-קימא". תמהני האם זה מקובל עליך.

 3. כיבוש מתמשך כל כך בקנה מידה עולמי, בוודאי שיש בו אלמנטים של אפלייה ונטילת זכויות. ההיסטוריה מוכיחה שזה בסוף לא משתלם.

  1. זה או שנכבוש אותם ונסדר להם מדינה יותר טובה ממה שהם רגילים לסדר לעצמם
   או שהם יכבשו אותנו ואז הדורות הבאים שלנו בגלות יעשו להם עוד יום שואה.
   משה – תחליט באיזה צד אתה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אלי

החטא והטעות

על חטאים ועל הרהורים שנרשמו בשולי מחברות

ליד מסך מחשב

אתריום

כיצד רוכשים