יוצאים לחופשה בבלפור

הסתכלות שונה על ההפגנה השבועית בבלפור
תמונה של אלון
אלון בר לב

במשך תקופת משבר הקורונה נצפו הפגנות רבות ברחבי הארץ בכל מוצאי שבת. ללא ספק הגדולה והמסוקרת מכולן הייתה הצעדה השבועית ברחובות מרכז ירושלים. המאורע משך משתתפים מכל שכבות הגיל ומאורחות חיים שונים ומגוונים.

במהלך התהלוכה ארבו למפגינים מפגיני הימין, שביניהם הסתתרו חברים בארגונים קיצוניים, וכוחות המשטרה. תועדו מקרי אלימות וחיכוכים רבים בין שני הצדדים – בעיקר מצידם של כוחות המשטרה, שעשו שימוש בכוח פיזי ושימוש יתר באמצעים לפיזור הפגנות. מפגינים אחדים נעצרו ואף העידו על יחס קיצוני מגורמי הביטחון בזמן מחבושם הקצר. בחלק מהמקרים אף נמנע מהם טיפול רפואי.

אז למה להסתכן? המפגינים יגידו שמדובר בזכותם להפגין וברצון לשנות ולהשפיע. האומנם, או שאולי יש כאן סיבה אחרת? מה אם נציע, חלילה, שמדובר באטרקציה תיירותית, או לפחות ב"משהו לעשות" במוצאי שבת?

בשנת 2020 נרשמו מיליון וחצי יציאות של ישראלים מהארץ לצורכי תיירות – ירידה של כ-83% משנת 2019. נציין כי רק 450 אלף יציאות נרשמו מתחילת הסגר הראשון עד סוף השנה – 60% מהיציאות נרשמו בחודשיים וחצי הראשונים. אנחנו הישראלים איבדנו את אחד מהתחביבים האהובים עלינו: לבלות בחו"ל. מעבר לכך, תיירות הפנים הושבתה לפרקי זמן ארוכים, ורובנו לא יצאנו לחופשה אפילו בתוך הארץ. חיפשנו כל תירוץ רק לצאת קצת מהבית ולשבור את שגרת הקורונה, ובמקרים רבים הסתפקנו בבילויים חלופיים – ימי סידורים, ביקורי רופא, וכן – גם לצאת להפגין.

ולמה בלפור? למה חלק מן המפגינים לא הסתפקו ביציאה לצומת או הנפת דגל מהגשר? למה לצעוד אל תוך כלוב האריות?

ייתכן שמדובר במקרה של תיירות קונפליקט. המפגינים מגיעים מכל רחבי הארץ אל זירה פוליטית מרשימה, שמהווה מופע אמנותי מצד אחד – הכריזות, התחפושות, ההתערטלות וכו' – ושדה קרב מצד שני.

תיירות הקונפליקט נחקרה בעבר על ידי גורמים שונים באקדמיה, ביניהם המחלקה לניהול תיירות ומלונאות של אוניברסיטת בן-גוריון, שבה למדתי. ד"ר יניב בלחסן ופרופ' נתי אוריאלי, מרצים בכירים במחלקה, ואיתם אורטל עשור, פרסמו בשנת 2014 מאמר העוסק בחווייתם של תיירים שהגיעו להשתתף בהפגנות הסמוכות לכפר בילעין שברשות הפלסטינית (ראו מאמרם: The touristification of a conflict zone: The case of Bil’in). הם קבעו כי אכן היה מדובר בחוויה תיירותית, מכיוון שבהפגנות השתתפו מבקרים מחוץ לארץ שחיפשו ביטוי ל"אותנטיות" בנרטיב הפלסטיני ובפועל נחשפו ל"אותנטיות מובנית".

אז במה למעשה מדובר? בפעילים מרחבי העולם שביקשו לראות את המאבק הפלסטיני בצבא ההגנה לישראל. ההפגנות הללו היו עבורם מאורע מושלם לחוות את התנגדות התושבים הפלסטינים – המפגינים השקטים מחד גיסא ופורעי החוק שהתעמתו עם כוחות הביטחון מאידך גיסא. אף על פי שהיה מדובר בהפגנה אמיתית עם סכנה ממשית לכל הצדדים המעורבים, בממצאי המאמר התגלה כי הן לצד הפלסטיני הן לצד הצבאי יש אינטרס לשמר את הסטטוס-קוו ולא לתת לעניינים לצאת מכלל שליטה. מדובר בטקס שהתקיים מדי שבוע, עם אותה התחלה ואותה סיומת – עבור התיירים זאת הייתה חוויה תיירותית מבוקרת.

בהפגנות שהתרחשו בבלפור נראה דפוס דומה: התאספות שבועית של ישראלים מכל רחבי המדינה, צעדה באותו מסלול לאותו יעד, וסוף זהה בכל פעם מחדש: פיזור ההפגנה באמצעות כוח על ידי כוחות הביטחון. לאחר כל הפגנה, כולם חזרו לבתיהם והמשיכו בחייהם, גם מי שנעצר.

חשוב להבין כי המצב בארץ נפיץ. לכל אחד יש דעה על הממשלה, ואנשים רבים רוצים להחליף את השלטון. הפגנה היא מחאה לגיטימית שבה הציבור יכול להביע את דעותיו, והתכלית שלה היא לממש את חופש הביטוי. עם זאת, כמה אנחנו בטוחים כי כל המשתתפים הגיעו ממוטיבים הוליסטיים של מחאה נגד השלטון?

תיירות משמע חוויות, וכשאין תיירות, אנשים מחפשים חוויות וריגושים במקומות אחרים. לא רק שחסר לנו הריגוש של הטיול בחו"ל, גם נמנע מאיתנו לטייל בארץ ולתקופות ארוכות אפילו לצאת מהבית. נחנקנו, הגיעו מים עד נפש. כולנו רצינו בשלב כזה או אחר להתאוורר ולשנות שגרה, וחלק ראו בהפגנה הזדמנות לעשות זאת. ובכל זאת, האם זה באמת משנה? אלמלא אותם אנשים שבאו להפגין רק כי חיפשו ריגושים או "תירוץ לצאת מהבית", ייתכן שההפגנה הייתה משפיעה הרבה פחות על החלטות הממשלה במהלך השנה שעברה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. מסע של שבוע בין הפאשלות הגדולות במדינה. לא בטוח ששבוע יספיק.

  2. נושא מעניין מאוד שלא הייתי חשופה בפניו.השוואה מעולה, כתוב נהדר ומעמיק מאוד.

  3. בברזיל יש קרנבל ולנו יש הפגנות. מר בר-לב הנכבד, שכחת לציין שיש עודף מרץ ציבורי שהצטבר עקב העדר אירועי ספורט עם קהל.הואיל וגם האמנים סובלים מחוסר קהל למה לא ללוות את ההפגנות בהרבה מוזיקה וזמר כמו בקרנבל? זה יכול להיות אטרקציה אפילו ב YOUTUBE.

    1. נקודה מעניינת! אסף אמדורסקי היה בין האמנים שכן נכחו בהפגנה, למרות שהגיע בעיקר להפגין ופחות לבדר.

  4. במוצאי שבתות בין כמה עשרות גשרים לאורך המדינה, שם יש הפגנות נגד ביבי

  5. למר קימל הנכבד: הכותב בעל השכלה מוזיקלית פורמלית נרחבת וניגן שנים רבות בחצוצרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך