נעים (?) להכיר: ארגון ג'יי סטריט

היהודים האמריקנים (2)
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

השנה, יותר מבעבר, ומן הסתם בעקבות הבחירות לנשיאות, התחדד המאבק בקרב הארגונים היהודיים המובילים בארצות הברית: בין איפא"ק הוותיקה, המזוהה עם הימין בישראל, ובין ג'יי סטריט החדשה יחסית, המזוהה עם השמאל הישראלי. כפי ששתי האידאולוגיות האלו נאבקות בישראל, כך השתיים נאבקות על דעת הקהל בקרב הקהילות היהודיות, ובעיקר על מידת השפעתן על מוסדות הממשל האמריקני.

פעילותה התקיפה של ג'יי סטריט מושכת תשומת לב רבה בישראל ובארה"ב, ולכן היא שנויה במחלוקת וראוי לערוך איתה היכרות. בהגדרת המטרה: ארגון ג'יי סטריט נוצר כדי לשמש בית פוליטי וקול לאמריקנים תומכי ישראל ותומכי הסדר שלום, שעד כה היו בייצוג חסר ומדיניותם זכתה להתעלמות. עתה הם משנים את השיח הלאומי בנוגע למשמעות העמדה הפרו-ישראלית. הם מפתחים מרחב למנהיגים נבחרים לתמוך במדיניות המקדמת עתיד יהודי דמוקרטי בטוח לישראל, המשקף את הערכים המשותפים שבבסיס היחסים בין ארה"ב וישראל.

העקרונות שבסיס פעילות הארגון:

  1. מחויבות לתמוך בעם היהודי ובמדינת ישראל דמוקרטית, ובזכותה להגן על עצמה.
  2. עתיד ישראל תלוי בהשגת פתרון לקונפליקט על ידי הגשמת השאיפה הפלסטינית למדינה עצמאית, סיום הכיבוש הלא צודק ופירוז.
  3. לתומכים האמריקנים בישראל יש זכות ואחריות לבקר את המדיניות או המעשים של ממשלת ישראל אם הם פוגעים באינטרסים של ארה"ב, ישראל והעם היהודי.
  4. הפעילות מעוגנת בערכים היהודיים והדמוקרטיים, והיא מכוונת נגד אי שוויון, אי צדק וגזענות ובעד רב-תרבותיות וחיזוק דמוקרטיה ליברלית.

הפעילות למען ישראל כוללת גינוי של אלימות חמאס, סולידריות עם העם בישראל על מותם של חיילים ישראלים כמו גם סולידריות בעקבות מותם של אזרחים פלסטינים, יחד עם תמיכה לסיום אמיתי של הקונפליקט באמצעים פוליטיים.

מנגד, קיימת ביקורת נוקבת על פעילותה של ג'יי סטריט, עד כדי קריאה להסיר את ה-J משם הארגון.

מול המניפסט הפוליטי הסולידי שלו, ניכר שהארגון הוא ישות בעלת עמדה פוליטית המזדהה בבירור עם הנרטיב הפלסטיני ומיישרת קו עם ארגונים ביקורתיים לישראל כמו Israel Policy Forum, Brookings ו-The International Crisis Group.

הארגון מתקשה לקבל את הסכמי הנורמליזציה בין ישראל ומדינות ערביות, בטענה שבכך מפחיתים מהדחיפות של המדינה הפלסטינית, וגם משדל נגד הסיוע הצבאי לאותן מדינות ערביות. בפעילות זו ניתן לראות חתירה תחת הזכות של ישראל להגן על עצמה.

הארגון מסכל הסכמים ומתעלם מהסכמים ומסמכים שונים שנחתמו על ידי הפלסטינים וישראל במהלך שיחות המו"מ לשלום במזרח התיכון, כולל הסכמי אוסלו, שקיבלו את תמיכת מדינות העולם והאו"ם, בנושאי גבולות, ירושלים, התיישבות, ביטחון ומעמד קבוע של הטריטוריות שיש ליישב.

הארגון אינו מצטרף לקריאה לפלסטינים לקבל את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, לשים קץ להסתה, לשנאה הפלסטינית ולאנטישמיות ולעצור לחלוטין את התשלום והמשכורות לטרוריסטים, אף שתשלום זה מפר הבנות בין-לאומיות מקובלות במאבק נגד הטרור ואף מפר מחויבויות מרכזיות בהסכמי אוסלו.

האתר של ארגון ג'יי סטריט גדוש בתעמולה אנטי-ישראלית וגינויים חד-צדדיים לפעולות הביטחון של ישראל, המוצגים מחוץ להקשר ונשמעים כסיכום החלטות האו"ם המוטות נגד ישראל. למשל הטענה הכוזבת שישראל מונעת את נגישות הפלסטינים לחיסון הקורונה, אף שבהסכמי אוסלו הוסכם שכל ישות פועלת בנפרד בתחום הרפואה.

הם קוראים לישראל לוותר על רוב השטחים הכבושים לטובת מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67', ומתעלמים מהעובדה שכל פתרון – בין שיערב מדינה אחת, שתיים או שלוש מדינות, בין שיהיה פדרציה, קונפדרציה או כל מוטציה אחרת – יכול להיות רק תוצאה של משא ומתן ישיר בין הצדדים.

בקריאה להשיב את הנציגות הדיפלומטית האמריקנית לפלסטינים במזרח ירושלים, ג'יי סטריט מצדד במדיניות הנוגדת לכמה החלטות של הקונגרס, ואף חוטא בניסיון לסכל את המו"מ שהוסכם עליו בנושא ירושלים.

בתמיכה בזכות הפלסטינים להצטרף כמדינה חברה לארגונים ומוסדות בין-לאומיים, הארגון מתעלם במכוון מהמציאות המשפטית הקובעת שכל עוד לא סוכם המו"מ על הסטטוס הקבוע – אין מדינה פלסטינית רשמית. בכך הוא מעודד הפרה של הסכמי אוסלו בנושא. כמו כן הוא מעודד את ממשל ביידן על ידי הצגת מדיניות מומלצת המהדהדת את הנרטיב הפלסטיני האנטי-ישראלי.

יש להניח שעוד נשמע רבות על העימות בין שני הארגונים היהודיים החשובים האלה, ככל שיתפרסמו פרטים על מדיניות ממשל ביידן לגבי המזרח התיכון.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. כל עוד הוא איננו עובר על החוק.מי שמאמין שפעולות ישראליות מסוימות אינן חוקיות, מאמין שהוא פועל לטובת עתידה של ישראל. ולטובת מימוש ערכים מסוימים. אפשר לא להסכים אתו, אבל טל לא לפסול אותו.

    1. הארגונים היהודיים חצויים. מצד אחד איפ"ק- הארגון הגדול ביותר, המאמץ את עמדת ממשלות הימין בישראל כמו הפסקת הסיוע האמריקני לרש"פ בגין תשלומים למשפחות השהידים, ומנגד- ארגון גיי- סטריט המאמץ את עמדות השמאל הישראלי דוגמת מר"צ. לשאול "מי אשם" על כך שיש יהודים בארה"ב החושבים למשל שאין לפסול את הארגון האנטי ישראלי (אם לא אנטישמי) – BDS בשם זכות חופש הביטוי והדיבור, או המוכנות לקבל את הסכם הגרעין האירני- ללא שינוי,

  2. לא מצליחה להבין את הגולשים שתמיד יוצאים להגן על אנטי ציונים.

  3. העם היהודי ובתוכו הזרוע הישראלית תמיד החזיק בריבוי דעות, וטוב שכך. עם דמוקרטי אמיתי. לכל אחד הזכות לחשוב. שלא יפסק חס וחלילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן