כמה ציוֹנים אפשר לספור באמריקה

היהודים האמריקנים (1)
צילום של גדעון
ד"ר גדעון שניר

המשבר החברתי בארצות הברית, גילויי האנטישמיות, הקורונה והבחירות לנשיאות חידדו עימותים וחילוקי דעות בקרב הארגונים היהודיים, שדעותיהם חצויות בין תמיכה בדמוקרטים ותמיכה ברפובליקנים, בין תומכי מדיניות הימין והשמאל בישראל ובינם לבין עצמם בשאלות קיומיות של זהות. העימות של נתניהו עם הנשיא אובמה בשאלת איראן ותמיכתו הגלויה של נתניהו בטראמפ העמיקו שסעים בין הקהילות היהודיות ובין ישראל, והצורך לתיקון נמצא על סדר היום של כל ממשל ישראלי. תחילה נציג בתמצית את מהותם של הארגונים היהודיים, שלא רבים בישראל מזהים אותם ומכירים את פעילותם ואת ההבדלים ביניהם.

ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים העיקריים בארצות הברית (Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations) היא ארגון גג יהודי-ציוני הפועל בארה"ב ומאגד כ-50 ארגונים יהודיים לתיאום והכוונה של עמדותיהם ופעולתם בנושאים יהודיים, ישראליים וציוניים מול הממשל האמריקני, ממשלת ישראל וגופי שלטון אחרים.

גוף התיאום המרכזי של קהילות יהדות ארה"ב היא הוועדה לליכוד השורות בין הקבוצות והארגונים השונים, והיא מדברת בשם הקונצנזוס בענייני השעה המעסיקים את יהודי ארה"ב בכללותם, בדגש על שלומה ורווחתה של מדינת ישראל. הארגון מגדיר עצמו כ"כתובת מרכזית למנהיגים אמריקנים, ישראלים ואחרים להתייעצות בנושאי דאגה קריטיים לקהילה היהודית".

אף שרשמית אין הוא עוסק בשתדלנות (הנחשבת תפקידה של איפא"ק), הארגון נחשב בעל השפעה רבה כנציג הרשמי של הקהילה היהודית האמריקנית. אחת לשנה מתכנסים צירי ועידת הנשיאים בירושלים ונועדים עם מנהיגי ישראל, פוליטיקאים, אנשי חברה ואנשי אקדמיה כדי ללמוד על בעיותיה וצרכיה של ישראל בהיבטים השונים.

אלה הארגונים היהודיים הבולטים בארה"ב:

איפא"ק (AIPAC; American Israel Public Affairs Committee – הוועד האמריקני-ישראלי לענייני ציבור) היא שדולה פרו-ישראלית בבתי הקונגרס האמריקניים. היא נוסדה ב-1951, מורכבת בעיקר מיהודים-אמריקנים ופועלת בשתדלנות לקידום האינטרסים של מדינת ישראל על ידי שכנוע אנשי הממשל כי תמיכה בישראל צריכה להיות המרכיב המרכזי במדיניות המזרח התיכון של ארה"ב. באיפא"ק מקדמים את התמיכה האמריקנית בישראל באמצעות הבטחת קיומו של הסיוע הביטחוני והכלכלי החיוני מארה"ב ושיתוף פעולה אסטרטגי בין שתי המדינות בכל תחומי החיים. בארגון רשומים מעל ל-100 אלף חברים, ותקציבו השנתי 75 מיליון דולר. הוא נחשב לאחד הארגונים החזקים בפוליטיקה ובממשל האמריקני.

בין ההישגים החשובים של איפא"ק: הפעלת השפעה לביטול או מיתון החלטות אנטי-ישראליות במוסדות האו"ם, כמו ביטול הקביעה שישראל היא מדינה גזענית; תמיכה בזכותה של ישראל להגנה עצמית; חיזוק הסנקציות הכלכליות על איראן למניעת ייצור של נשק גרעיני; הכרה במד"א כחברה שווה לצלב האדום הבין-לאומי; קידום החלטות בבתי הנבחרים בארה"ב לזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני טרור; הכרה בחמאס ובחזבאללה כארגוני טרור; מניעת העברת כספים לארגונים פלסטיניים; פעילות למען שימור והגדלה של כספי סיוע החוץ האמריקני לישראל ועוד.

איפא"ק סופגת ביקורת בתוך ארה"ב בשל כוחה הרב בטענה שלעיתים היא מקדמת אינטרסים ישראליים שעלולים לפגוע באינטרסים ובביטחון של ארה"ב ושל בנות בריתה. כמו כן הטענות מעלות התנגדות להמשך הכיבוש, הגזענות והאימפריאליזם של ישראל וכן לשימוש ב"כסף יהודי" לצורכי השפעה על בתי הנבחרים והתקשורת.

ארגון ציוני אמריקה (ZOA) נוסד ב-1897, והיה הארגון הציוני הרשמי הראשון בארצות הברית וגם ארגון ייצוגי מרכזי של יהדות ארצות הברית בהסתדרות הציונית העולמית, יחד עם ארגון האחות שלו "הדסה", מפלגת "פועלי ציון" באמריקה ותנועת "המזרחי" באמריקה.

הארגון מקיים אירועים שנתיים לאיסוף תרומות עבור מדינת ישראל ואחראי על חלוקת פרס הרצל על הישג ציוני יוצא דופן. בין מקבלי הפרס בעבר נמנים הלורד ארתור ג'יימס בלפור, סר וינסטון צ'רצ'יל, נשיא ארה"ב הארי טרומן וראשי ממשלות ישראל דוד בן-גוריון, גולדה מאיר, מנחם בגין ויצחק שמיר.

ארגון ציוני אמריקה הוא חלק מהתנועה הציונית בארה"ב והוא מונה יותר מ-30,000 חברים. הארגון אימץ תפיסה ימנית והכריז על תמיכה בסיפוח יהודה ושומרון למדינת ישראל ואף פרסם זאת בשלט חוצות רחב-ממדים בירושלים.

ג'יי סטריט (באנגלית: J Street) היא שדולה אמריקנית פרו-ישראלית שהוקמה ב-2008 על ידי ג'רמי בן-עמי כ"בית פוליטי לאמריקנים התומכים בישראל ובשלום, למען ישראל בטוחה". הארגון ידוע בתמיכתו הפעילה בביסוס שתי מדינות כפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הארגון נוסד בהתרסה לאיפא"ק הוותיקה, שלטעמם של חברי ג'יי סטריט מדגישה קו ימני מדי שאינו מתיישב עם דעותיהם לגבי האינטרסים של ישראל ושל ארה"ב. ברשימות "ידידי ג'יי סטריט בישראל" נכללים אנשי ציבור ישראלים המזוהים עם עמדות התומכות בהסכמי אוסלו בפתרון שתי מדינות. בשל עמדותיה דחתה ועידת הנשיאים (2014) את בקשת ג'יי סטריט להצטרף כחברה בוועידה, בטענה שהיא אינה שייכת לקונצנזוס היהודי בארה"ב.

התנועה מחולקת לשלושה ארגונים נפרדים:

* ג'יי סטריט PAC (Political Action Committee) – מטרתו לגייס תמיכה כספית ופוליטית במועמדים הדוגלים בעמדות הקרובות ללבו של הארגון, שרובם מזוהים עם המפלגה הדמוקרטית.

* קרן החינוך של ג'יי סטריט – פועלת להבלטת עמדות התומכות בישראל ובשלום בקרב קהילות יהודיות ברחבי ארה”ב ומעודדת דיון לקידום האינטרסים ארוכי הטווח של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. שלוחת הקרן Street U פעילה במיוחד בהפצת דעותיה בקמפוסים האוניברסיטאיים ברחבי ארה"ב.

ארגון ג'יי סטריט נמצא בעימות עם ממשלות הימין בישראל בשל תמיכתו העקבית בנרטיב הפלסטיני, כמו גם תמיכתו הגלויה בביידן במרוץ לנשיאות ארה"ב והצטרפותו לצד הדמוקרטים בניסיונם למנוע את החוק השולל את פעילות BDS, תנועת החרם האנטי-ישראלית, בטענה לפגיעה בחופש הדיבור.

בפרק הבא נבהיר את חילוקי הדעות בין הארגונים המרכזיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. הארגונים היהודיים חצויים. מצד אחד איפ"ק- הארגון הגדול ביותר, המאמץ את עמדת ממשלות הימין בישראל כמו הפסקת הסיוע האמריקני לרש"פ בגין תשלומים למשפחות השהידים, ומנגד- ארגון גיי- סטריט המאמץ את עמדות השמאל הישראלי דוגמת מר"צ. לשאול "מי אשם" על כך שיש יהודים בארה"ב החושבים למשל שאין לפסול את הארגון האנטי ישראלי (אם לא אנטישמי) – BDS בשם זכות חופש הביטוי והדיבור, או המוכנות לקבל את הסכם הגרעין האירני- ללא שינוי, זה כמו לשאול מי בישראל אשם על האידאולוגיה של מר"צ.

  2. לחלץ את עמנו המסכן מידיהם של עסקני הדת? ואיך ולמה לצפות שיהודי שחי בארצות הברית או במרוקו מרצונו יהיה ציוני. זה הרי דבר והיפוכו.

    1. שאלתך מאד חשובה כי מדובר בתופעה המאפיינת במיוחד את אירופה, עם התחזקותן של תנועת השמאל הליבראלית האוניברסלית, המעמידה במקום הראשון את זכויות הפרט על פני ההזדהות הלאומית שתפסו אחיזה בעיקר באקדמיה ובקמפוסים האוניברסיטאיים. עמדות אלו הן בבסיס האידיאולוגיה של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב שאובמה אימץ והוביל בתקופתו שעיצבו את מדיניות יחסי החוץ של ארה"ב במזרח התיכון.
      הקהילה היהודית בארה"ב נוטה באופן מסורתי להזדהות עם המפלגה הדמוקרטית, ועל כן נקלעה לקונפליקט בין ההזדהות עם צרכי מדינת ישראל ובין מדיניות אובמה, ומכאן גם נחשפו לביקורת וחשד ל"נאמנות כפולה, אם לא גייס חמישי הקונה בכסף את התמיכה בישראל. על כן נחלצה קבוצה של יהודים – בעיקר במוסדות האקדמיה- להקים גוף חדש – גיי סטריט, המהדהד את העמדות הדמוקרטיים עד כדי קיצוניות (להראות שהם יהודים אבל בסדר..), מפגינים ביקורת קשה על מדיניות ישראל במזרח התיכון, כולל הזדהות עם גופים אנטי ישראלים ברורים המחרימים את ישראל כמו BDS ודומיהם..
      לכן, כשמדברים אצלנו על כך שאנו מאבדים את תמיכת יהודי ארה"ב- מתכוונים לגיי סטריט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן