ארצות הברית – לאן?

האירועים שהתרחשו ב-2020–2021 והשפעתם על ארה"ב
דגל ארה"ב
צילום: Jacobolus Wikimedia Commons

אין ספק שאת שנת 2020 ואת השפעותיה לא נוכל לשכוח במהרה. היינו עדים לכמה אירועים בקנה מידה היסטורי, שעדיין אין ביכולתנו לתפוס את תוצאתם המיידית. בשנים הקרובות יבוצעו בוודאי אינספור ניתוחים סטטיסטיים, מחקרים והשערות לגבי האירועים הללו, והם ילוו בלא מעט חוסר ודאות לגבי השפעותיהם – השפעות בריאותיות, כלכליות, חברתיות, פסיכולוגיות והרשימה עוד ארוכה.

אחת המדינות שאולי חוותה את השנה המאתגרת ביותר, במגוון רחב של תחומים, היא ארצות הברית.

ארצות הברית לא הסתגלה כראוי למגפה. תוצאות ההתנהלות הלוקה בחסר של הממשל האמריקני ברורות כשמש. נכון ליום כתיבת מאמר זה, מספר הנפטרים מקורונה בארצות הברית חצה את רף ה-400,000 ומספר החולים המאומתים עומד על למעלה מ-24 מיליון.

בחודש מרץ של שנת 2020 גם השווקים באמריקה הבינו שלא מדובר בעוד "וירוס מסתורי" בסין. בתחילת מרץ, כמדד מייצג, עמדה הבורסה לניירות ערך של ניו יורק (NYSE) על למעלה מ-12,000 נקודות. ב-15 במרץ עמדה אותה בורסה על פחות מ-9,200 נקודות, ירידה של למעלה מ-25%. ירידות אלו אפיינו את כלל השוק באמריקה, במדדים הגדולים (P&S,Dow Jones ), בבורסות (למשל, Nasdaq), ואף את החברות הגדולות כגון אפל, מיקרוסופט, אלפאבית, פייסבוק והיד עוד נטויה. מעטות החברות שלא הושפעו מהמפלה הכלכלית של חודש מרץ. לאור השמועות על התחלת התפשטות המגפה ברחבי העולם, המשקיעים רצו למשוך את הכסף – ובמהירות.

נסובב את הגלגל כמה חודשים קדימה ונגיע לתחילת שנת 2021. בקפיטול בוושינגטון מאות מתפרעים מפרים את הסדר, מטפסים על קירות המבנה ופורצים פנימה – אירוע שספק אם מישהו חשב שיראה במהלך חייו. ההתפרעויות הובילו למותם של חמישה בני אדם, ביניהם גם קצין קפיטול אחד.

אירוע מעניין נוסף התרחש ב-2021 וקשור גם הוא לארצות הברית, אך הפעם קורה דווקא אצלנו, בזירה המקומית. בנק ישראל הודיע בחודש ינואר שירכוש לא פחות מ-30 מיליארד דולר במהלך השנה הנוכחית, זאת במטרה להחליש את השקל המתחזק אל מול הדולר. מדובר בגידול של 50% אל מול השנה שעברה ובנוסף בסכום הגדול ביותר שנרכש אי פעם על ידי בנק ישראל בתוך שנה.

אם כן, אפשר לסכם ולומר שארצות הברית מתמודדת כיום עם תחלואה מהגבוהות בעולם, עם חוסר יציבות כלכלית, ועם טלטלות פוליטיות ובנוסף לכל אלו המטבע נחלש.

האם ארצות הברית הגדולה, ארץ החופש וההזדמנויות השוות, זו שכל מהגר חולם להגיע אליה ולהגשים את "החלום האמריקאי", היא כבר לא כזו אטרקטיבית וקורצת כבעבר?

קטונתי מלקבוע טענה גדולה שכזו. אולם כדי לנסות להבין מה צופן בחובו העתיד, אפשר לבחון את המספרים.

בשנת 1980 עמד מספר המהגרים החדשים שנכנסו לארצות הברית על קצת פחות מ-600,000. בשנת 1990 עמד מספר זה על למעלה ממיליון וחצי.

בשנת 1991 היה שיא במספר המהגרים שנכנסו לארצות הברית: 1,826,595 מהגרים חדשים.

ומאז? מספר המהגרים בכל שנה מתחילת שנות ה-2000 הוא כ-800,000, ובשנת 2019 – קצת מעל למיליון.

נכון, המספרים נראים גדולים אך המגמה ברורה – מספר המהגרים שנכנסים לארצות הברית לאורך השנים הולך ויורד, ונראה שיש לכך סיבות מוצקות. אחת מהן היא העובדה שלא מעט אנליסטים צופים שבעתיד הנראה לעין סין תנשל את ארצות הברית מתואר הכלכלה החזקה בעולם – מאורע שתהיינה לו ללא ספק השפעות אדירות.

אז מה צופן בחובו עתידה של אמריקה? ימים יגידו. מה שבטוח, לנשיא הנבחר ג'ו ביידן יש לא מעט עבודה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. כל הכבוד על מאמר חשוב שנוגע לפחות בשתי בעיות שנוגעות לארה"ב, ואם לארה"ב אז בוודאי גם לנו. ראשית לעניין ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב – כיום מתגוררים בארה"ב 20 עד 30 מיליוני מהגרים בלתי חוקיים. בעצם אף אחד לא יודע בדיוק כמה. אם בדיווחים הרשמיים מוצאים הגירה פוחתת הרי זה בגלל שהשלטונות, בעיקר ב- 4 השנים האחרונות ניסו בכוח לצמצם את ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב. המציאות היא שיש לחץ אדיר לכניסה לארה"ב בעיקר דרך הגבול היבשתי עם מקסיקו.
  לגבי נושא התחרות על ההגמוניה עם סין – ארה"ב מייצרת עודפי מזון גדולים (חיטה, תירס, סויה) היבואן הגדול ביותר של מזון משם היא סין. זה לא עומד להשתנות. ארה"ב עצמאית ואף מיצאת אנרגיה. לסין כמעט אין מקורות אנרגיה והיא חייבת לייבא מבחוץ. האנרגיה היא גם חומר גלם לתעשיות בשל שרשרת הפחמיימנים המהווים מוצא לכל תעשייה הכוללת פלסטיק. ארה"ב מובילה עולמית במדע וטכנולוגיה. מאות אלפי דוקטורנטים נמשכים כל שנה לאקדמיה האמריקאית. חוץ מסינים כמעט אין דוקטורנטים זרים בסין. ארה"ב מחזיקה צבא בכ – 70 מדינות. בכמה מדינות מחזיקה סין צבא? תקציב הביטחון בארה"ב גדול פי 5 ויותר מהתקציב המקביל של סין.
  אני ממליץ שתתעניין בנושא יבוא המזון לסין מארה"ב ותכתוב לנו מאמר עלזה.
  משם בהחלט תוכל להסיק על עתידה של אמריקה.
  אבל שוב פעם – יישר כוח על ההנתמודדות עם הנושא.

 2. אלה שעוסקים בצמיחה, בהשתלטות כלכלית באזורי מפתח בעולם, בשווי חברות וכדומה. בכולם סין פורצת ומובילה. לי אישית אין ספק שד"ר דגני טועה בגדול. חבל להמשיך את הוויכוח. ככל שיעברו השנים כך הוא עצמו יראה שהוא טעה.

  1. ראשית תודה על תשומת לבך והערתך.
   אני בהחלט מבין את הערתך ומאין היא נובעת.
   קיימת השקפה בקרב חוגים מסוימים בעולם שמקנה לסין מקום מדומיין.
   זה מזכיר במידה מסוימת את ההערכה שנתנו בזמנו כל מיני מומחים, כולל במקומותינו, על הפוטנציאל של ברית המועצות. מה היה סופה – אתה יודע כמוני.
   לסין אין נתוני בסיס להפוך למדינה המובילה בעולם. קודם כל בגלל אופי המשטר. בסין כל ערב הולכים 500 מיליון איש לישון רעבים. אין השתלטות סינית על אזורי מפתח בעולם. שווי החברות הסיניות הוא מנופח מלאכותית. רוב המוצרים שהם מייצרים בזול בשל תנאי עבדות בתעשיות שלהם הם מוצרים נחותים מבחינה טכנולוגית.
   יכולתם לתקשר עם העולם בשל פערי שפה ותרבות מהווה בלם אדיר לרצונם להתערות בעולם.
   ר. הנכבד – אכן חבל להמשיך את הוויכוח.
   צא ולמד את העובדות.
   אינני אומר שהנך טועה בגדול.
   בגדי לטעות צריך קודם כל להבין את הנושא שעליו דנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן