מריאיון לריאיון לומדים להתראיין

טעויות נפוצות בראיונות עבודה
צילום: bpsusf en.wikipedia.org

יש לך רק שבע שניות לעשות רושם חיובי על המגייס שלך, עוד לפני שהגעת בכלל לריאיון. בחיפוש עבודה במאה ה-21, האתגר הראשון הוא להגיע לרשימת המועמדים תפקיד. לאחר שקיבלת את ההזדמנות הזו, חשוב לך להבטיח שהכול יעבוד לטובתך. יכול להיות שכותבי חיבורים מבריקים יצרו את קורות החיים שלך, אבל כדי להבטיח את קבלתך למקום העבודה צריך לזרוח בריאיון. בישראל מתחרים רבים מאוד על כל משרה, וראוי לחשוב חכם ומהר.

אם יש לך ריאיון בעתיד הקרוב, כדאי להכיר טעויות נפוצות שעושים מרואיינים.

  1. אי הכנת שיעורי בית

אם חשבת שכישורי המחקר שלך לא יהיו רלוונטיים מחוץ ללימודים בהנדסאים או באקדמיה או בקורסים מתקדמים, הנה לך ההוכחה שטעית. מעסיקים מתלוננים לעיתים קרובות כי מועמדים אינם מבצעים מספיק מחקר על הארגון או על התפקיד שהם ניגשים אליו. מעסיקים בדרך כלל מחפשים אנשים שלוקחים יוזמה (מלבד בנקים – שם חובה להיות ראש קטן וממושמע, ולכן נכשלתי בצעירותי בניסיוני לקבל משרה בבנק). הדרך הטובה ביותר להבליט את כישורי המחקר היא להגיע מספיק מוכנים לפגישה. הכנה גרועה לריאיון משקפת חוסר היכרות עם תדמית החברה, מוצריה ושירותיה. לא חובה להראות מומחיות, אבל חשוב שיהיה לך המידע הדרוש כדי לקיים שיחה.

  1. איחור לריאיון

ריאיון עבודה אינו המקום לאיחור אופנתי. איחור יעביר מסר של חוסר רצינות וחוסר כבוד כלפי כל הצדדים המעורבים. אם משהו בלתי צפוי קורה בדרכך לריאיון, יש לפנות למנהל משאבי אנוש ולהודיע לו על הנסיבות. כך אפשר לשדר מקצועיות, תוך כדי השקעת מירב המאמצים כדי להגיע בזמן או לפחות באיחור מזערי.

  1. לבוש לא הולם

הלבוש צריך להתאים לריאיון וכן לחברה ולתפקיד המיועד. למשרד ארגוני לא כדאי להתייצב בחולצה מקומטת ובנעליים מרופטות. המפתח כאן הוא מודעות לתרבות החברה. חשוב לגלוש באתר החברה ובפרופילי המדיה החברתית שלה ולראות תמונות של סביבת העבודה. כך אפשר להשיג מושג כולל על קוד הלבוש והאווירה. כך או כך, חובה לדאוג תמיד שהבגדים יהיו מסודרים ושהדימוי החיצוני ייראה מקצועי.

  1. שמירה על שפת גוף חיובית

לא רק המראה נחשב במהלך ריאיון אלא גם הנוכחות בשפת הגוף. גם עם תשובות נכונות לכל השאלות, שפת גוף שגויה יכולה לדחוק את הריאיון כולו למקום לא אהוד. הכול חשוב כאן, החל בלחיצת יד יציבה וכלה בסגנון היציבה והישיבה שלך. מי שנוטה להשתמש בידיים באופן טבעי תוך כדי שיחה – אין צורך להתאפק ולהימנע מכך במהלך הריאיון, רק לוודא שהמחוות אינן דומיננטיות מדי. והכי חשוב, יש ליצור קשר עין ולגלות ביטחון בתגובות שלך.

  1. גילוי מקצוענות לגבי העבודה הקודמת שלך

יש להימנע מלהזכיר לרעה את העבודה או את החברה הקודמת שלך. דיבורים בגנות מקום העבודה הקודם יובילו את מנהל הגיוס להניח שכך יהיה גם בתפקיד הבא שלך. אם היו לך בעיות עם המעסיק הקודם אפשר להזכיר זאת, אך בצורה דיפלומטית ומקצועית. עדיף לנסח זאת בצורה שתבהיר שתפקידך הקודם לא התאים ליעדי הקריירה שלך.

  1. חשוב לשאול שאלות

היעדר שאלות מצביע על חוסר עניין ברור. כדאי לברר פרטים על העבודה מבעוד מועד ולבוא עם רשימת שאלות מוכנות, למשל לשאול אם המשרה נפתחה בגלל עזיבה של עובדת קודמת. אם יש מספר ראיונות שונים באותו ארגון, יש לשמור את השאלות הנוגעות למשכורת, להטבות ולימי חופשה שלך לסוף.

מחשבות אחרונות

ריאיון איננו רחוב חד-סטרי, אף שהוא עשוי להיראות כך. מטרתך בריאיון אינה רק למכור את עצמך למעסיק, אלא גם כדי לברר אם מקום העבודה מתאים לך. המטרה הסופית עשויה להיות השגת משרה או עבודה, אך תוך כדי כך יש לשים לב עד כמה המקום מסביר פנים לעובדים וללקוחות. בכל מקרה – ראיונות הם שיעור לחיים. מריאיון לריאיון לומדים להתראיין.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות