טראמפ – דבר לא מפתיע

אקורד הסיום הצורם של כהונת טראמפ
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org

בשלוש השנים האחרונות כתבתי רבות על טראמפ. ידעתי שיש נטייה ישראלית לשבח אותו. יצאתי נגדו. אי אפשר לשבח את מנהל הבנק שלך שהוא גנב ומועל רק משום שנתן לך הלוואה בתנאים טובים. המאורע האחרון שאולי קטע את הקריירה של האיש הנורא הזה לא בא במפתיע. טראמפ חזר והתכחש לתוצאות הבחירות וטען לניצחונו הברור. הוא הבטיח מאורע שעשוי לשנות את תוצאות הבחירות ואמר "יהיה פרוע". לא חשבתי שיקרא לתומכיו להקיף את בניין הקונגרס, אבל ידעתי מה תכניתו. באמצעות הקהל הגדול שבא למפגן הוא רצה לכפות על סגנו שלא לחתום על התוצאות, בציפייה שיקרה אחד משני דברים: או שאי חתימתו של פנס תגיע לבית המשפט, או שנציגי המדינות "יגלו" את הקולות האבודים, כפי שדרש ללא בושה ממזכיר המדינה של ג'ורג'יה, "המצא לי 11,781 קולות שחסרו לי במדינתך". הוא היה עשוי להיות מודח מתפקידו ב-2019, אבל חבריו בסנאט חששו מהמהלך וחיפו עליו, אף על פי שכבר אז היה ברור שהוא סכנה לאומית.

האיש הרגיל את אמריקה להיות מנוהלת מהטוויטר האישי שלו, משם הוא הטיל סנקציות וגיבה את הנשיא פוטין כמעט באורח קבע. אמריקה עבדה ללא תכנית פעולה סדורה. הוא העיף שרים ופקידים מרגע לרגע ללא שום מנגנון של קבלת החלטות. עוזריו הקרובים – כמו בולטון, שדגל במדיניות ניצית – נאלצו לפרוש, ועם פרישתם הזהירו את אמריקה מבעוד מועד. הוא הצליח לרכוש לעצמו מעמד איתן בחלקים נרחבים של אמריקה הלבנה בשיטות פופוליסטיות של זריעת שקרים, הפרחת תקוות ופופוליזם מהסוג שראינו באיטליה של מוסוליני, בספרד של פרנקו, בארגנטינה של חואן פרון. היה דומה שארצות הברית עמידה ובנויה לעמוד כנגד גלים כאלו, אבל טראמפ התחבר לגזענות הלבנה, גינה בכל תוקף את התארגנות השחורים והפך ראש חץ שאיים על אמריקה.

טראמפ נקט מדיניות פרו-ישראלית שאף נשיא לא הנהיג. חלק מצעדיו היו הפגנתיים וחלקם אמיתיים, ובהם יש לתמוך. אבל לשום ישראלי הגון אין צידוק לומר, "לא אכפת לי מה הוא עושה לאמריקה אלא מה הוא עושה לנו." לי היה אכפת מאוד שאיש שמשמיץ את כל המערכות בארצו, מפר את בריתו עם אירופה, מתנגד לצעדים מתחייבים בשל משבר האקלים ומתעלם ממגפת הקורונה כלא הייתה, ימשיך בנשיאות ארה"ב. לטראמפ הייתה גם השפעה גורפת על הפופוליזם הישראלי. מי שחושב שההתקפות על מערכת המשפט ועל כל הקשורים למשפט נתניהו אינן מסכנות את קיומנו כדמוקרטיה טועה ומטעה. אבל רק ימים יגידו.

עזה תקוותי שאקורד הסיום של כהונתו של טראמפ לא יאפשר חזרה פוליטית אי פעם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. על הדמוקרטיה הגדולה בעולם. נס מן השמים שלא הצליח. אבל אסור להירגע. יש להפעיל את כל המערכות. מהחינוך ועד החקיקה כדי למנוע הישנות התופעה בעולם ובארץ.

 2. צדקת ביחס שלך לטראמפ
  חבל שהליכתו היתה כה קשה
  אבל הסיוט הזה מאחורינו

 3. קראתי בעניין רב את מאמרו החשוב של עוזי ברעם אודות הנשיא היוצא של ארה"ב דונלד טראמפ, שבו הוא מעלה דילמה ישראלית שיש בצידה בעיה לא פשוטה.טראמפ הרעיף על ישראל מתנות רבות, כמו העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, ההסכם עם האמירויות, והטבות רבות נוספות. מאידך, ההתנהלות שלו כנשיא ארה"ב הייתה מתחת לכל ביקורת. אי אפשר לעצום עין מחלקו של נתניהו בקשר הלא שגרתי עם טראמפ, לא אחת תוך התעלמות מופגנת מעמדותיה של המפלגה הדמוקרטית, שעלולה להשפיע לרעה על היכולת של ישראל לצאת מהמשבר שנוצר בתקופת הקורונה.

 4. מאמר חשוב! כדאי להדגיש שהמבחן האמיתי והגורלי של ארה"ב עוד לפניה ומתמקד בשאלה האם אחרי עידן טראמפ ייעלם הטראמפיזם ויוכחד.

 5. צודק עוזי ברעם בכותבו שאקורד הסיום של שלטון טראמפ מביש ומבזה. כנראה שהאיש "איבד לחלוטין את הצפון".
  עם זאת אל לנו לשכוח שטראמפ היה אחד הנשיאים התומכים ביותר בישראל. חלק מהדברים גלויים וחלק יתגלו כנראה במשך הזמן.
  עכשיו נבחר נשיא חדש שהיה סגנו של אובמה ושמביא עימו אנשי צוות שעלולים לסחוב את ארה"ב לפוליטיקה בינלאומית אחרת לעומת ממשל טראמפ.
  יש לקוות ממשל ביידן לא ישחרר כספים לאיראן כדי שמשמרות המהפכה לא יתחילו לפזר מחדש כספים לכל מי "שאוהב" אותנו.
  ועוד לא דיברנו על גרעין, על טילים בליסטיים ועל ערעור המשטרים הסונים במזה"ת.
  מה שכן – יש לביידן סגנית מקסימה. יש תחושה שדי מהר היא תעלה בדרגה.
  הללויה.

 6. וחזר לתקוף. הוא והאוהדים הרבים שלו עוד עלולים לגרום הרבה נזקים

  1. היי אגי הוא מעולם לא היה מלך העולם ואינני יודע אם עכשיו הוא אפס מאופס. הוא מהווה הוכחה לכך שבעידן הרשתות החברתיות הדמוקרטיה מתגוננת הפופוליזם שולט ברמה. אם אדם כטראמפ יכול היה להיות נשיא ארה"ב וגם עתה הוא מוערץ על ידי מיליונים יש משהו דפוק במהות.בשביל להיות מנהל הדואר בדמת גן אתה צריך דרישות סף בשביל להיות נשיא ארה"ב אין שום דרישות סף. זה אמנם מס שאנחנו משלמים על הדמוקרטיה אבל יש למצוא דרך להתגונן בפני מכה קשה כזו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר