לברך או לא לברך?

ראש השנה האזרחית הוא חג (כמעט) של כולם
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

בסוף חודש דצמבר נגמרה שנת המס. השכירים מקבלים אישור על השכר והמיסים לתקופה שבין 1 בינואר עד 31 בדצמבר. העצמאים חייבים להגיש דו"ח לאותה תקופה. ביטוח הרכב של עובדי המדינה פוקע ב-31 בדצמבר והם חייבים להצטייד בפוליסה חדשה מ-1 בינואר. שנת תקציב היא מ-1 בינואר עד 31 בדצמבר. כל מסמך בישראל מתוארך לפי השנה האזרחית. רוב אזרחי ישראל חוגגים את ימי ההולדת שלהם לפי התאריך הלועזי. כל החיים שלנו מתנהלים לפי תאריך הלידה הלועזי, למשל מועדי חיסונים, כניסה לגן חובה ולכיתה א'. התחלה וסיום קצבת ילדים. תאריך החלת שירות חובה, תאריך יציאה לגמלאות, ועוד.

תמוה בעיניי הדבר שראש ממשלת ישראל ונשיאה בירכו רק את עולי ברית המועצות לשעבר בערוץ 9 לרגל השנה האזרחית החדשה. אם עולים אלה הם יהודים אזי ראש השנה הדתי שלהם הוא א' בתשרי. ואם הם רוסים אורתודוכסים – ראש השנה הדתי שלהם הוא 13 בינואר. ועל כן, הקשר שלהם לראש השנה האזרחית הוא בדיוק כמו של כל אזרחי ישראל, כלומר ראש שנה אזרחית שהוא אוניברסלי לכל העולם ולא חג לאומי-דתי. לעומת מנהיגינו, פוטין בירך את כל אזרחי רוסיה ולא רק את הלא-אורתודוכסים לרגל ראש השנה, ולפחות בשני ערוצי טלוויזיה רוסיים צוין החג כחג כלל-עולמי: תחילתה של השנה שלפיה הם וגם אנחנו מתנהלים.

זכור לי חג בין-לאומי אחר, 1 במאי, שבתקופה שהשמאל בארץ היה דומיננטי הוא נחוג כמעט כחג לאומי מבלי לשייך אותו לברית המועצות שחגגה אותו בלהט.

רוסיה נחשבת למתבדלת סדרתית, אך בכל זאת היא התיישרה עם כל העולם ונותנת כבוד לראש השנה האזרחית שהוא שונה מראש השנה של הדת הלאומית שלהם. נוצר מצב שמנהיגינו חושבים בטעות ש-1 בינואר הוא חג לאומי רוסי. היה נכון לברך את כל אזרחי ישראל לרגל השנה האזרחית החדשה ואולי גם לציין את התאריך ולחגוג בערוץ אחד או שניים בטלוויזיה. בניגוד לא' בתשרי לא תהיה בעיה של הקלטת ביצועים מוזיקליים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. לפי הלוח הנוצרי ואין סיבה שלא נברך על השנה החדשה גם אם איננו נוצרים.

 2. החילונים ימשיכו להתחשב בלוח הנוצרי והדתיים בלוח היהודים. אף אחד לא יזוז מעמדתו. סטטוס קוו ובא לציון גואל.

 3. אני חושב שרוב הקוראים לא הבינו את העיקר. הלוח מאחד בינואר עד 31 בדצמבר עם עיבורים שמתאימים אותו ל 365.24 יום בשנה הוא לוח שמשי מדויק. הוא אומץ על ידי רוב הנוצרים אך הוא נהוג בכל העולם כלוח אזרחי כולל נוצרים מסויימים – למשל הרוסים האורתודוכסים-שיש להם לוח נוצרי שמשי שונה של 365.25 יום שמוזז בשבועיים לעומת הלןח האזרחי. אם הסינים, היפנים, הקוריאנים וכל יתר העולם יחד עם חלק מהנוצרים משתמשים בלוח האזרחי הוא לא לוח נוצרי. כדור הארץ לא מסתובב סביב השמש לפי דין נוצרי. הדתיים מודדים את הזמן ביממה לפי שעון "נוצרי" מבלי לחשוב על זה כנוצרי. הגיע הזמן שנפנים שהלוח הגרגויני הוא סתם לוח שמשי שאומץ על ידי חלק מהנוצרים ומשמש כלוח אזרחי אוניברסלי. אין לו שום קשר מיוחד לעולי ברה"מ לשעבר!

  1. בעבר היהודים היו יותר פתוחים לסביבתם. אם אתה דבק במורשת אז תחגוג את ראש השנה בא' בניסן ותשרי זה בכלל החודש השביעי. היהודים הזיזו את ראש השנה לא' בתשרי לפי המקובל במרחב בו הם חיו (בגלות בבל) וגם שינו את שמות החודשים לשמות בבליים. אז העולם היה היה קטן אך הפתיחות של היהודים היתה גדולה. לאחר שיבת ציון הראשונה היהודים גם שינו את הכתב, שוב לפי המקובל בסביבתם. שמירה על מורשת לא צריכה לבוא על חשבון קידמה ופתיחות לסביבה.

   1. מדינות המזרח חוגגות ראש שנה לפי המסורת שלהם-, לסינים יש את שנת "הכלב" עכשיו וייפנים ולהודים את שלהם כפי העונות החקלאיות כמו ביהדות,
    רק בעקבות האימפריאליזם והמסחר הבינלאומי הנשלט בשפה ובשיטה המערבית- החלו כול האחרים לאמץ את לוח השנה הרומי.
    אז יש לנו שני ימי ראש השנה- ברכה כפולה, וכול אחד בוחר את המתאים לו, או את שניהם – אם חובב מסיבות הוא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן