כדאי לדייק

טעויות נפוצות בתשבצים
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

רבים בינינו אוהבים לפתור תשבצים בחוברות ובעיתונים בשעות הפנאי. במאמר קצר זה ברצוני להפנות את תשומת ליבכם לכמה אי-דיוקים מקובלים שמופיעים לעיתים בחוברות התשבצים ובעיתונים.

1. יחידת הספק חשמלי = ואט. ואט הוא יחידת הספק (ניוטון-מטר לשנייה או ג'אול לשנייה) ולא יחידת הספק חשמלי. ברור שוואט יכול להיות הספק חשמלי אבל זה גם הספק מכני, כימי, תרמי וכד'. לכתוב שוואט הוא יחידת הספק חשמלי זה כמו לכתוב שמטר הוא יחידת אורך של חוטי חשמל.

2. שפת קווים ונקודות = מורס. מורס זה קוד שמתאר אותיות צירוף של סיגנלים קצרים וארוכים. אפשר לתרגם את הסיגנלים לאותות אור, קול או רישום של קווים ונקודות על נייר ("כתב מורס"). אין זה נכון לכתוב "שפת מורס", כי כל שפה אפשר לכתוב בכתב מורס. כמו שכתב ברייל אינו שפת העיוורים והכתב הלטיני איננו שפת הרומאים.

3. הספורט הלבן = סקי. הספורט הלבן הוא טניס ולא סקי.

4. יונת בר = תור. תור אינו יונת בר. התור שייך למחלקת העופות, סדרת היונאים, משפחת היוניים שבה התור והיונה הם סוגים שונים, כמו שפנתר שייך למחלקת היונקים, סדרת הטורפים, משפחת החתוליים, סוג פנתר. כשם שלא נכון להגדיר פנתר כחתול בר, כך לא נכון להגדיר תור כיונת בר. יש מינים שונים של תורים ומינים שונים של יונים. יונת הבית היא גרסה מבויתת של יונת הסלע.

5. עץ טרופי = תמר. תמר מצוי זהו עץ סוב-טרופי ולא טרופי. עצים טרופיים גדלים באקלימים טרופיים שבהם אין אף חודש שבו הטמפרטורה הממוצעת היא מתחת ל-18 מעלות צלזיוס. דקלי תמר נמצאים גם בשווייץ (אגם ג'נבה), בדרום צרפת ובסן פרנציסקו. בגרנובל, צרפת, יש דקלי תמר וכידוע האקלים שם אינו טרופי. נכון שבאזורים הטרופיים יש כל מיני דקלים אך לאו דווקא התמר המצוי.

6. אל כנעני = דגון. דגון הוא אל פלישתי ולא כנעני.

7. תער = נדן. נדן זה בית קיבול לתער.

8. גשם עז = סגריר. גשם עז זה מטר או מבול, אך לא "סגריר". סגריר זה מזג אוויר קודר, אפלולי וקר עם דלף מטריד. מזג אוויר חורפי שגורם לבני אדם להסתגר בבית. גשם עז יכול להיות גם כשמזג האוויר חם כמו הגשמים הטרופיים או גשמי הקיץ באקלימים ממוזגים.

9. יישוב עירוני בדרום = מיתר. מיתר הוא יישוב במעמד של מועצה מקומית. הוא לא יישוב עירוני, שכן כל הבתים בו פרטיים.

10. חפרפרת = חולד. חפרפרת אינה חולד. שניהם חיים במנהרות תת-קרקעיות. חפרפרת אוכלת בעלי חיים קטנים (תולעים וחרקים), ואינה מצויה בארצנו. החולד הוא צימחוני ומצוי בארץ.

11. צמח קוצני = סרפד. סרפד הוא לא צמח קוצני. יש לו שערות צורבות על העלים, אך קשה להגדיר אותם כקוצים. אפשר להגדירו כצמח צורב.

12. גבר נשוי לנשים רבות = ביגמיסט. גבר שנשוי לכמה נשים הוא פוליגמיסט. לביגמיסט יש רק שתי נשים.

13. שיח נוי = הרדוף. הרדוף הנחלים זה שיח בר שגדל בישראל ובחבל הארץ הים תיכוני. שותלים אותו בגינות, אך אין להגדירו כשיח נוי.

14. עץ נמוך = אשל. יש זנים ננסיים של עצי אשל, אך בבאר שבע ניתן לראות עצי אשל בגובה של איקליפטוסים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. תודה גיורא על תמרורי השגיאות הנפוצות בתשבצים.

  בין יתר השגיאות, נגעת בשגיאה נפוצה הרבה מעבר לתשבצים: מה זאת שפה? רבים חושבים שייצוגים או קודים מהווים שפה. אנשי חינוך רבים מאמינים שתמונות מהוות שפה חזותית.

  לשפה יש שיטות להרכבת קודים המרכיבות את התחביר שלה ושיטות לפיענוח הקודים למשמעות, המרכיבות את הסמנטיקה שלה.

  אפילו כינוי הרכבת קודים להפעלת כלים דיגיטליים שיש להם כללי תחבירי וכללי סמנטיקה, בשם "שפת תיכנות" הוא בעייתי.

  שפת אנוש היא יצירה מורכבת ועשירה להפליא.

  1. לפעמים כתב יכול להיות שפה. כל מי שנבחן בחוקי הנהיגה (קוראים לזה תיאוריה) לומד את שפת התמרורים. כל תמרור זה הוראה או אינפורמציה היחודית לאותו תמרור. גם הכתב הסיני הוא גם כתב וגם שפה.וכן גם הספרות.

 2. הרבה יותר חמורות. הדורות הצעירים לא יודעים עיברית ברמה סבירה.

 3. השאלה היא אם אותיות האלף בית מהוות שפה? כששולחים הודעה במורס רק לצירוף שלהם יש משמעות. במקרה של קוד מורס אין לנו כתב עברי מיוחד אך אנו מצרפים אותם למלים בעברית, מי ששפתו אנגלית לא יבין מילה. לכן כתב מורס הוא לא שפה. למעט הקודים של המספרים שהם קשורים ישירות למושג שמועבר בתקשורת ישירה. הודעת מורס בעברית זה עדיין הודעה בשפה עברית ולא בשפת מורס.

 4. ואפשר להוסיף
  – יעילות אינה שווה לאפקטיביות, אלו הם שני מושגים שונים.
  – ממציא הטלפון הוא לא בהכרח בל, אלא האיטלקי אנתוניו מאוצ'י אך בל הקדים אותו
  ברישום הפטנט..

  1. יש הרבה המצאות שנקראות על זה שיישם אותם ולא על שם בעל הרעיון. מנדלייב לא זכה בפרס נובל אך כל אלה שמצאו חומרים שהוא חזה אותם קיבלו את הפרס. שגיאות נוספות:
   המרת דת ליהודי – שמד. היה צריך לכתוב: המרת דת מיהודי או של יהודי.
   ראש מדינה מוסלמי – אימאם. אימאם הוא ראש קהילה מוסלמית. היו אימאמים בודדים שהיו ראשי מדינה.
   .עיר בצפון הנגב- קריית מלאכי. קריית מלאכי נמצאת בשפלת יהודה בנפת אשקלון במחוז הדרום אך לא בנגב.

  1. האי דיוקים בתשבצים אינם רק שגיאות בעברית אלא בידע כללי. אינני בלשן. יש חברי כנסת רבים שהעברית שלהם מצויינת. דוקא זו נקודה חיובית שהבוחרים אינם מדקדקים עם העברית של חברי כנסת שיש להם שפת אם אחרת ובכל זאת בוחרים בהם. ובכלל, לכתיבת מאמר על טעויות לשון אני מציע את אבשלום קור למשל.

  1. הנה עוד אי דיוק שמצאתי בתשבץ
   בלוי=משומש. בלוי זה מרופט או שחוק. משומש זה בדך כלל מכשיר או חפץ שכבר שרת. הוא יכול להיות במצב מצויין "כמו חדש" ואז הוא אינו בלוי.

 5. הי גיורא
  תמיד נהדר לקרוא את ההארות שלך. בקשר ליישוב עירוני וכפרי. לפי הלמס מגדירים על פי מספר תושבים. מעל 2000 תושבים נחשב עירוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן